حادثه ، بیمه شخص ثالث ، بیمه بدنه و دیگر بیمه ها !1- افرادی که طبق ماده ۱۰ قانون نوسازی صنایع (طرح ۲۵ سال) در مسیر فرآیند بازنشستگی قرار دارند تا چه مرحله ای می توانند انصراف خود را از بازنشستگی پیش از موعد اعلام کنند ؟ در هر مرحله ای می توانند حتی اگر حکم بازنشستگی شان هم امضا شده باشد می توانند انصراف دهند و از نظر تامین اجتماعی ایراد ندارد . اما ارگان مربوطه قطعا بعد از پرداخت حق بیمه اضافه بعید است قبول کند . بنابراین بهتر است قبل از پرداخت مابه التفاوت حق بیمه توسط محل کار انصراف دهید . 

2- از سال ۷۲ تا ۸۷ برای یکی از نهادها کار کردم و اسنادش را دارم . متاسفانه بیمه نکردند من هم جوان بودم و خیلی پیگیر نبودم اکنون که پا به سن گذاشتم نیاز به بیمه کاملا احساس میشود آیا اکنون میتوانم اقدامی کنم ؟ بستگی به نهادش دارد . اگر مشمول قانون کار باشد به همراه مدارک کارکرد باید به اداره کار شکایت کنید و اگر نهادی دولتی یا عمومی باشد باید به دیوان عدالت اداری شکایت کنید .  

3- خدمتتان عارضم همسر بنده در 11 ماه قبل یک فقره تصادف داشت . افسر راهنمایی رانندگی کروکی نکشید چون خسارت حدود 300 هزار تومان بود . همسر بنده رو مقصر کرد و بیمه نامه رو داد به طرف ! قرار شد بروند درست کنند یا بروند بیمه . هرچی به این آقا گفتیم بیا برویم درست کنیم اهمیت نداد تا اینکه اخطار آمد که ایشان همون فردای آن روز رفته شکایت کرده و برای پراید مدل 87 که کل ارزشش 10 میلیون تومان است ، 3 میلیون درخواست خسارت کرده است . رفته ماشینم درست کرده همه قطعاتش را نو کرده که قابل تشخیص نباشد و بعد کارشناس گرفته و آن هم تایید کرده و نمیدانم از کجا کروکی هم داره ! درحالیکه این ماشین کلا 300 هزار تومان خسارت خورده بوده حدودا ! حالا خواستم ببینم راهکار ما چیه برای این جریان !  
البته نمیدانم یک 800 تومان نوشته بود تو پرونده برای کروکی !  حالا اینکه این کروکی را با رابطه گرفته یا از افسر مربوطه گرفته یا از خود شورا گرفته رو باید پرونده رو ببینم . اینم برایم سوال بود آیا کروکی افسر تایید فرد مقصر را هم با امضا لازم دارد یا که خیر ؟ این هم عرض کنم دو طرف الان ماشین را درست کردند و شورا نامه زده به بیمه برای پرداخت خسارت . می خواستم ببینم بیمه چگونه برخورد می کند آیا قبول می کند ؟ اگر این اقا کروکی را از همون مامور گرفته باشد کلا 5 روز وقت داشته مراجعه کند و اینکار را نکرده است آیا محکوم می شود چون قصور از خودش بوده است ؟ احتمالا از شورای حل اختلاف کروکی فرضی گرفته است اگر افسر به ایشان کروکی نداده باشد . اگر از هیات حل اختلاف کروکی گرفته باشد نیاز به امضای مقصر ندارد . بیمه اگر ماشین تعمیر شده باشد محال است قبول کند و باید قبل از تعمیر ماشین را دیده باشد . ضمنا باید ببینید این 3 میلیون تومان را برای خسارت محاسبه کرده اند یا افت قیمت هم حساب شده است . اگر نامه شورا باشد برای پرداخت خسارت مشکلی پیش نمی آید . بهتر است به رای هیات حل اختلاف اعتراض کنید . البته هیات حل اختلاف بدون احظار شما نمی توانند در این مورد نظر دهند و برای من هم جای تعجب است . 

4- ما اردیبهشت 96 با خودرو پژو پارس عادی مدل 93 تصادف کردیم و مقصر بودیم . حالا افت قیمت خودرو می خواهد در صورتی که قبلا درب آن رنگ داشته است ؟ بنظر شما افت بهش تعلق می گیرد ؟ به قسمت هایی که نو بوده است و تصادفی نداشته است تعلق می گیرد . 

5- ببخشید یکی از نزدیکان فوت شدند . که قبل ازفوت شدن براثرضربه به نخاعشون تماما فلج شدند . الان بیمه بعداز۱۰ ماه اذیت کردن از زن وبچه اش رضایت گرفتند چون گفته بودند اگرالان دیه فوت را نگیرند می رود دادگستری برای ۲سال دیگر وفقط دیه فوت را دادند . خواستم ببینم می توانند کاری کنند. توی مدارک پزشک قانونی هم ذکرشده که به نخاع ضربه وارد شده است؟ قانونا حق شان است که دیه فوت را نیز بگیرند ولی معمولا بیمه ها یکی از این دو را می دهند و دادگاه ها نیز دیگر دو دیه مشخص نمی کنند . 

6- پدر من حدودا دو هفته پیش سوار بر موتور بودند و یا یک موتوری پیکی ( پسری 20 ساله بدون گواهینامه و بدون بیمه) تصادف کردند . در این تصادف طبق گفته پدرم در چهارراه پدر بنده بعد از سبز شدن چراغ به راه می افتند که ناگهان موتور سواری جلوی ایشون پیچیده و در نتیجه پدر من رو منحرف می کنند . این آقا پسر حتی از روی موتور روی زمین هم نیفتاده است. اما پدرم دچار شکستگی مفصل ران شدند و درمان ایشان هم تعویض مفصل ران بوده که هفته پیش جراحی شون انجام شده است . متاسفانه هنگام رخ دادن حادثه پلیس راهور حاضر نشده و کروکی کشیده نشده است. دوربینی این حادثه را ثبت نکرده و تنها پلیس 110 در محل صحنه آمده است . این آقا پسر از آن جایی که هیچ چیزی نداشتند ، هنگام تصادف و بعد از زمین خوردن پدرم( در حالی که پدرم کاملا به هوش نبوده است) با پدرم توافق می کنند که به دلیل نداشتن بیمه و گواهی نامه صحنه رو ترک کنند . حالا ما چه طور می توانیم شکایت کنیم و دیه پدرم رو بگیریم ؟ تنها راهی که دارید این است که به هیات حل اختلاف شکایت کنید و با رای این هیات به صندوق تامین خسارات بدنی معرفی شوید . البته چون اجازه داده اید ایشان بروند قطعا کارشناسان صندوق به راحتی چنین چیزی را قبول نمی کنند ! 

7- در یک خیابان دو طرفه در منطقه مسکونی ماشینم رو درب منزلم پارک کردم (خلاف جهت ) . یک ماشین به ماشینم زده است . چه کسی مقصر است ؟ اگر ماشین شما ثابت بوده باشد خودروی متحرک در هر صورت مقصر است . 

8- من ... بیمه شده تامین اجتماعی حدود دوازده سال هستم . الان که دارم این مطالب را می نویسم ازدرد دیسک کمرم بی خواب شدم و داستانش را مختصرمی گویم . من حدودا شش سال پیش از سر کار روی نردبان سر خردم وزمین افتادم و درد  در پهلو و کبودی بزرگ احساس کردم و دکتر عمومی رفتم گفت چیزی نیست و شش ماه گذشت و درد در  پا و پهلو و زانو احساس کردم . نزد متخص مغز و اعصاب رفتم و با درمان فیزیوترابی خوب نشدم وبعد به پیش متخصص و جراح دکتر ... رفتم وایشان پس از معاینه سی جلسه فیزیو تراپی گفتند اگر خوب نشدی باید جراحی بشوی ! سی جلسه رفتم خوب نشدم دوباره رفتم پیش دکتر ... گفتند خارج ازکشور است . یک مدت با مسکن شدید درد تحمل کردم  تا اینکه دکترجراح دیگر ... گفته باید عمل بشوی  وگرنه می زند به نخاعت .عمل کردم با چه مشقت و چه مشکلاتی ! الان سه سال بیشتر است رفتم درخواست از کار افتادگی دادم . قبول نکردند ، تجدید نظر رفتم قبول نکردند ! پرونده ام هست ، نمی گذارند حرف بزنی ، آنقدر مسکن خوردم معده درد گرفتم  ،نارحتی اعصاب گرفتم . با سه بچه و کلی گرفتاری که آدم سالم کم می آورد ! پس این بیمه بدرد چی می خورد ! با این سنم مثل شصت ساله ها شدم ! آرزوی مرگ دارم ! بخداکسیم ندارم اگه می شود راهنمای کنید ؟ تنها راهتان این است که هر چه بیماری تان تشدید می شود دوباره با گواهی پزشک معالج به کمیسیون پزشکی مراجعه کنید . این تنها راه است .  

9- سلام و خسته نباشید بنده نزدیک به ۱۰سال دارای تاکسی خط بین روستایی هستم که چند سالی هم بصورت مدام بیمه رانندگان را خودم واریز می کنم . قبلا یک خط داشتم که خط را فروختم و مجددا تاکسیرانی و شهرداری تعدادی خط واگذار کرده است که بنده یک مجوز تاکسیرانی دیگر خریداری کردم و مبالغی پول نیز از این بابت پرداخت کرده ام که تاکسیرانی با اعتراض رانندگان برای واگذاری مجوز مجدد به بنده مجوز من را باطل و از کار کردن من جلو گیری کرده اند و اعترا ضاتی نیز به فرمانداری و شهرداری و تاکسیرانی نیز کرده ام ! ولی چند ماهی هست که بنده بیکارم و تنها راه امرار معاش بنده همین پراید است که مجوز نیز دریافت کرده ام خواستم ببینم راهی دارد که بنده به کجا مراجعه کنم ؟ تنها راهتان شکایت به دیوان عدالت اداری بر علیه تاکسیرانی است . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .