سوالات متفرقه جالب !1- من می خواستم خانمم را بیمه کنم برای زایمان و نمی دانم چه بیمه ای بکنم ؟! کلا بیمه هم نیستم ! کارخودم آزاد است وشنیدم بیمه تکمیلی خیلی خوب است ! ممنون می شوم راهنمایی بکنید ؟ بهتر است یک بیمه پایه داشته باشید و البته برای بیمه تکمیلی می توانید از بیمه های خانوادگی ملت و یا کمک رسان ایران و یا سامان استفاده کنید . البته توجه داشته باشید که اگر به صورت انفرادی خود را بیمه کنید ، این بیمه ها دوره انتظار دارند و حداقل 1 سال دوره انتظار برای پرداخت هزینه زایمان مورد نیاز است . 

2- بنده تصادفی داشتم و با ماشین خودم از پشت به ماشین جلویی که وسط خیابان ایستاده بود زدم ( مقصر من بودم) و دو نفری که در ماشین جلویی بودند گفتند که مصدوم شدیم و پس از اعزام به بیمارستان و انجام کارهای کلانتری و شکایتی که این دو نفر انجام دادند و رفتند برای پزشک قانونی ( ماشین بنده هم بیمه شخص ثالث داشته است). سوالم این است که در مرحله اخر که این دو نفر می روند از بیمه دیه شان را بگیرند باید این دو نفر رضایت محضری بدهند؟ یعنی باید ببرمشون دفترخونه یا اینکه همون رضایتی که در شرکت بیمه می دهند کافی است ؟ می شود نحوه رضایت گرفتن شان را بوئگید (چون متاسفانه این دو نفر به گونه ای هستند که خیلی گیر هستند و ول کن معامله نیستند) .  شاید اینها بخواهند هم دیه شان را از بیمه بگیرند و هم رضایت ندهند ؟ معمولا در شرکت بیمه برای گرفتن دیه رضایت از هر دو اخذ می شود . وقتی رای دادگاه در این زمینه صادر می شود اگر آنها بر روی آن اعتراض نزنند و برای دریافت دیه به شرکت بیمه مراجعه کنند به معنای رضایت آنها و پایان کار است و دیگر نیاز به رضایت خاصی نیست . یک برگه از رای دادگاه و برگه پرداخت دیه توسط بیمه را داشته باشید برای اطمینان بیشتر . 

3- من با اتومبیل سراتو مدل ۲۰۱۰ تصادف کردم . درب سمت راننده خسارت دید . بیمه ۲میلیون و ۴۰۰ تومان خسارت داده  است . مالک خسارت افت قیمت خواسته لطفا راهنمایی بفرمایید ؟ می توانند درخواست کنند و متاسفانه بیمه هم تقبل نمی کند . اگر از طرف دادگاه یا هیات حل اختلاف خوانده شدید بگوئید که توانائی مالی ندارید و سعی کنید قسط بندی کنید .

4- لطف کنید بنده را یک راهنمایی بفرمائید. من با یک اتومبیل دنا مدل ۹۲ تصادف کردم که از جلو فقط گلگیر وکالتش آسیب دید که ۶میلیون خسارت دادم و ایشان تمامی قطعات را در نمایندگی نو گذاشتند و مدارک  ماشینم را تحویل ندادند تا بعد  دوماه ایشان شکایت کردند وخواستار ۵ میلیون افت قیمت و۳ میلیون خواب ماشین شدند . بعد از آن متوجه شدم که ماشین مورد نظر چند ماه قبل از تصادف با من با یک ماشین دیگر تصادف داشته که مدارک تصادف در شرکت بیمه دانا موجود است . با این حال ایشان به کارشناس و قاضی گفته بودند ماشینش نو بوده و هیچ گونه رنگ و تصادف نداشته . حالا با این موضوع که ماشین مدل ۹۲ که یک بار تصادف سنگینی داشته برای بار دوم که با من تصادف کرده شامل افت قیمت می شود ؟ خواهش می کنم راهنمایی کنید چون تمام حساب بانکی بنده مسدود کردن و حدود ۸ ماه است که هر هفته عاشورا مراجعه میکنم ولی کسی به حرفم توجهی نمی کند ؟ بستگی به قسمتی دارد که قبلا تصادف کرده است . اگر همان قسمت باشد اصلا افت قیمت ندارد . اگر قسمت دیگری باشد نیز بسیار کمتر از خودروی نو افت قیمت دارد . ضمنا باید مدارک تان را می گرفتید و همین الان هم می توانید شکایت کنید و بگیرید و این موضوع ربطی به افت قیمت ندارد . همچنین مبلغی بابت خواب ماشین پرداخت نمی شود . 

5- حدودا یک ماه پیش یکی از دوستان با یک سراتو 2017 تصادف کرد . درب راننده آسیب دید . حالا درب فابریک سفارش دادیم برایش . و پول بیمه را هم  (4500000 :چهار ملیون و پانصد هزارتومان )گرفته است . و علاوه بر آن یک ملیون دیگ ر گرفته با تهدید به اینکه دادخواست برای دریافت افت قیمت ماشین می دهد. حالا هم همه جوره دارد اذیت می کند و پول بیمه را برای در نمی دهد . می گوید درب ماشین رو با پول خودش (دوستم) حساب کند اگر راضی بود پول بیمه رو تحویل می دهد . حالا سوال من این است که می تواند با اینکه درب فابریک برایش گرفتیم افت قیمت بگیرد؟ چون تا حرکتی از ما می بیند تهدید به شکایت افت قیمت می کند ؟ بله می تواند البته اگر زمان زیادی بگذرد دیگر دادگاه رای نمی دهد . با این حال این حق برای ایشان متاسفانه محفوظ است . 

6- سلام جناب آقای ... ممنون از مطالب مفیدی که در اختیار سایر افراد گذاشته اید. مشکلی برای بنده حقیر پیش آمده که بسیار ممنون می شوم اگر راهنمایی بفرمایید.  ماشینم که تویوتا کمری ۲۰۱۳ هست را روز شنبه در پارکینگ محل کار گذاشتم  و به علت ریزش برف و لغزندگی خیابان، منزل نیاوردم . آن شب برف سنگینی بارش کرد و متاسفانه در نیمه شب سقف پارکینگ که اسکلت فلزی دارد، تخریب می شود و قوطی فلزی سنگین به قسمت پشتی سقف و کلاف بالای درب عقب صدمه زیادی می زند. ماشین بیمه بدنه ایران دارد. بعد از گزارش کلانتری، در مرکز خسارت بیمه تشکیل پرونده دادم. کارشناس بیمه به محل وقوع حادثه آمد و بعد از بازدید ماشین به موضوع غیر استاندارد بودن اسکلت پارکینگ و عدم رعایت موارد مورد نیاز اصول مهندسی اشاره کردند. همچنین موضوع ریکاوری را نیز مطرح کردند و گفتند نگران نباشید، خسارت شما پرداخت می شود ولی این خسارت از طریق حقوقی با توجه به عدم دارا بودن بیمه مسءولیت اداره شما و غیر استاندارد بودن سازه از اداره مطالبه خواهد شد . آیا موضوع عدم دارا بودن بیمه مسئولیت اداره برای وسایل نقلیه اجباری است یا خیر؟ این در حالی است که اداره بیمه مسئولیت کارفرما برای کارکنان را دارد و وسایل نقلیه خود را نیز بیمه بدنه کرده است. آیا موضوع عدم استحکام لازم در سازه پارکینگ می تواند موضوع را به قصور اداره ارتباط دهد و اداره را مقصر کند ؟با توجه به اینکه خودرو من خارج از وقت اداری، شب و به اختیار خودم در پارکینگ اداره بوده  در این حالت موضوع مقصر بودن اداره منتفی نمی شود؟ چنانچه با توجه به مورد اخیر اداره تبرئه شود، آیا می توانند مبلغی که به من پرداخت می کنند، از من پس بگیرند در اصطلاح ریکاوری کنند یا خیر؟ این در حالی است که با توجه به ماده ۱۵ بیمه که موضوع ریکاوری را شرح می دهد، هیچکدام از بندهای ذکر شده در این ماده، شامل حال من نمی شود، عذر خواهی می کنم از اینکه مطلب طولانی شد و ممنون می شوم از پاسختون ؟ نه مطلقا نمی توانند . اینگونه اگر بخواهیم می توانیم هر حادثه ای را عامل مشخصی تعیین کنیم . برای ریزش کوه هم می توان اداره راه را مقصر نمود ؟!! این موضوع به اداره و بیمه مسئولیت آن ربطی ندارد . قابل ریکاوری از شما هم نیست و مطلقا نباید چنین اتفاقی بیفتد . اگر مشکل برایتان ایجاد کردند به بیمه مرکزی شکایت کنید . این جور رفتارها در مورد بیمه بدنه که یک بیمه سودمند است تاسف برانگیز است .    

7- دوستم تصادف کرد . ماشین بیمه نداشت برایشان ۳۲ درصد دیه کامل بریدند ! که نصفش را باید این بنده خدا  بدهد ! ماشین یک هفته از بیمه اش گذشته بود . بعد از یک هفته رفت بیمه اش کرد و بیمه دیگر طبعا قبول خسارت نکرد .وضعیت مالی خوبی هم ندارد ! می شود راهنمایی بفرمایید ؟ هیچ راه خاصی ندارد . تنها راه این است که درخواست عجز مالی بدهید به دادگاه تا حادثه دیده به صندوق تامین خسارات بدنی معرفی شود و البته صندوق به صورت قسطی این مبلغ را از دوست شما بگیرد . 

8- من دو ماه  پیش تصادف کردم و راننده فرار کرده باید چکار کنم ؟ باید با گزارش پلیس به دادگاه مراجعه کرده و با رای دادگاه به صندوق تامین خسارات بدنی معرفی شوید . 

9- آیا به بیمه شدگان تامین اجتماعی نیز وام تعلق می گیرد؟ با چه شرایطی؟ اینکه گفته می شود بیمه عمر معاف از مالیات است ولی تامین اجتماعی خیر یعنی چه؟ آیا نسبت به 7 درصد پرداخت شده سهم کارگر مالیاتی غیر از مالیات حقوق گرفته می شود؟ و یا منظور مالیات در زمان بازنشستگی است که از مستمری کسر می گردد؟ نه متاسفانه وامی تعلق نمی گیرد . نه از بیمه شدگان تامین اجتماعی مالیات کسر نمی گردد . کلا زیاد به این شعارهای بیمه های عمر مطمئن نباشید . بیمه عمر چیز بدی نیست اما نباید در مورد تامین اجتماعی اطلاعات اشتباه داد . 

10 سلام ! تخفیف بیمه ام صفر شده می شود دوباره آن را بازگرداند؟ قرار بود قانونی بیاید که پلکانی صفر شود و البته هنوز این قانون نیامده است . بنابراین نمی توان کاری کرد . 

11- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .