حداقل حقوق بیمه بیکاری در سال 97 !1- من مهندس عمران با سابقه ۱۶ سال پرداخت حق بیمه تا چند ماه آینده بیکار خواهم شد . دارای پروانه اشتغال به کار مهندسی و عضو نظام مهندسی هستم . دوسالی هم به عنوان مدیر عامل یک شرکت پیمانکاری بودم(البته بعد از آن تا حالا بیش از دوسال بیمه کارگری از طرف شرکتی که کارمندش هستم برایم رد می شود) . آیا میتوانم از بیمه بیکاری استفاده کنم ؟ بله می توانید . البته فقط سابقه بیمه اجباری تان برای محاسبه طوب زمان دریافت مقرری بیمه بیکاری محاسبه می شود . 

2- لطفا بفرمائید تاثیر منفی دریافت بیمه بیکاری در دو سال پایانی خدمت در دریافت مستمری چقدر است ؟  به هر حال چون مقرری بیمه بیکاری از 80 درصد حقوق و مزایا بیشتر نمی باشد و همچنین در مدت زمانی که پرداخت می گردد افزایش متناسب با تورم ندارد ، تاثیر منفی دارد . میزان آن برای هر کس متفاوت است . 

3- من و خواهرم مجردیم و شاغل نیستیم با مادرم زندگی می کنیم . یک برادر دارم بیماری صرع دارد و در حقوق ما شریکه است . یعنی اینکه از وقتی ازدواج کرده الان مدت 5 سال است که حقوقش را جدا دریافت می کند . ایشان شاغل هستند . از بهمن سال 95 از طرف کارفرما بیمه شدند و حقوقشان را قطع کردند و از ما خواستند  که این پول را ما بهشان بدهیم و ما 13 ماه از بهمن  95 تا اسفند 96 به همراه 2 تا عیدی پرداخت کردیم . چند روز پیش به  تامین اجتماعی مراجعه کردیم و کارشناس بیمه به ما گفت ایشان نباید از شما پول بگیرد چون دو جا نمی تواند بیمه بشود و اگر ما بودیم هم حقوق دریافتی 13 ماه را می گرفتیم و هم جریمه می کردیم چرا شما بهش می دهید . حالا برادر من می گوید نه اشتباه می کنید باید حقوق من را بدهید ؟ وقتی ایشان شاغل بشوند طبق قانون دیگر مستمری به ایشان تعلق نمی گیرد . اگر تعلق می گرفت که خود بیمه به ایشان می داد . سهم ایشان هم به نسبت بین دیگر افراد خانواده تقسیم می گردد . 

4- من در یک شرکت بهره برداری جنگل در نوشهر کار می کنم،بهره برداری تعطیل شده است . تا پایان 96 سابقه بیمه تامین اجتماعی من 28 سال و8 ماه. در سالهای 68 تا 74در تاکسی تلفنی از 7 شب تا 7 صبح تلفنچی بودم وحقوق نقدی و بیمه رد نمی شده است .بیمه 68 و نیمه 69 من خالی است . صاحب تاکسی تلفنی فوت،امتیاز واگذار شده، وراث انحصار وراثت نکردند هیچ مدرک کتبی مبنی بر کارکرد در تاکسی تلفنی ندارم ! آیا با استشهاد از رانندگان آن زمان می توانم اقدام کنم، چقدر امکان موفقیت دارم ؟ نه استشهاد هیچ فایده ای ندارد . شانس تان اندک است با این حال به بازرسی شعبه تامین اجتماعی مراجعه کنید . 

5- دختر مجردی از بستگان ما در ناحیه ای محروم که سالها بیمه قالیبافی بوده اخیرا فوت کرد. خانواده ایشان برای تعیین تکلیف بیمه وی به اداره بیمه مراجعه کرده بودند ظاهرا به ایشان گفته شده که سنوات بیمه وی به هیچ کسی تعلق نمی گیرد! آیا چنین است؟ قانون در این مورد چه می گوید؟ ممنون می شوم راهنمایی فرمایید ؟ اگر پدر و مادر خود را در زمان حیات تحت تکفل خود درآورده باشد به آنها مستمری تعلق می گیرد . اگر این کار را نکرده باشد و پدرشان بالای 60 سال یا مادرشان بالای 55 سال باشند و هیچ منبع درآمدی نیز نداشته باشند می توان پیگیری کرد تا به آنها مستمری تعلق بگیرد . 

6- می دانم که وقت ندارید و متصدی اوقات گرانبهاتون شدم اما من زندگی سختی دارم یک سال هم من اشتباه کردم . آیا امکان دارد من این پولهایی را که شخصا به حساب برادرم ریختم و حقش نبوده را طلب کنم ؟ ما به مادرم وکالت دادیم که حقوق من و خواهرم را مادرم بگیرد اما آگاهی نداشتیم و این پول را هر ماه یعنی 13 ماه به همراه عیدی 95 برای برادرم واریز کردم . ایشون دارد ما را اذیت می کند و می گوید باید از این به بعد بریزید و بیمه اشتباه می کند ؟ تنها راه شکایت به دادگاه است که چون برادر و خواهرید خیلی دردسر دارد . به هر حال به دلخواه خودتان ریخته اید .توصیه می کنم از این به بعد نریزید . حتی اگر خودتان هم شاغل شوید و حق بیمه برایتان پرداخت گردد بیمه مستمری شما را قطع و به مادرتان اضافه می کند . این قانون تمامی بیمه های تامین اجتماعی ، کشوری و لشگری است . 

7- اینکه گفتید سنش۵۵سال و پرداختش۲۰سال باشد حساب کردم خواهرم که سنش ۵۵سال بشود پرداختش احتمالا از۲۰سال کمترمی شود دراینصورت یعنی باید بعد از ۵۵سال بازهم به پرداخت حق بیمه ادامه بدهد یا همان اندازه کافیست واین قانونی که بعد ۱۰سال پرداخت بیمه می شود درخواست بازنشستگی داد شامل چه گروهی هست وسوال بعدیم اینکه شما گفتید حقوق بازنشستگی براساس میانگین پرداخت دوسال آخر محاسبه می شود منظور از میانگین دوسال اخریعنی چطورمحاسبه می شود ؟ ممنون از راهنماییتون ؟ با 55 سال سن و با سابقه حداقل 10 سال می توان بازنشسته شد . اما اگر زیر 20 سال سابقه داشته باشید ممکن است حداقل حقوق را هم نگیرید اما با 20 سال سابقه حداقل مستمری را می گیرید . ضمنا برای محاسبه مستمری ،  میانگین 1 روز در 2 سال آخر پرداخت حق بیمه را حساب می کنند و در تعداد سال های پرداخت ضرب می کنند . اگر از حداقل مستمری کمتر شود و حداقل 20 سال سابقه داشته باشید تا حداقل افزایش می یابد . 

8- درقراردادی با شهرداری یکی از کارکنان پروژه رابیمه کردم البته فقط برای یک ماه اما بعداز آن هرماه حکم دادگاه به شرکت آمده که حق بیمه ایشان را رد نکرده اید درصورتیکه اولا ایشان اصلا پرسنل ما نبوده است ، ثانیا پروژه تا الان هم انجام نشده ، ثالثا ازآنجائیکه بنده خارج از کشور بودم هیچکدام از حکم های بیمه را ندیدم و گویا حکم ها یکی پس از دیگری قطعی شده است . ضمنا ترک کار آن کارگر به هیچ وجه توسط حسابداری شرکت ما متاسفانه زده نشد . حال خواهشمنداست دراین خصوص رهنمود لازم ارائه فرمایید . باتشکر ؟ وقتی قطعی شده باشد هیچ کاری از طریق تامین اجتماعی نمی توان کرد . باید ترک کار برایش می زدید . بهترین کار این است که با مدارک عدم کارکرد ایشان به دیوان عدالت اداری شکایت کنید و سپس با رای دیوان به تامین اجتماعی مراجعه کنید . 

9- با عرض سلام و خسته نباشید خدمت جنابعالی . ببخشید سوالی داشتم درمورد مستمری پدر که در قید حیات نیستند . خواستم بدانم اگر از فرزندان پسر وی ازدواج کند آیا دیگر حقی از مستمری ندارد؟ ممنون میشم جواب بدید ؟ فرزندان پسر اگر شاغل باشند یا تحصیل شان تمام شده باشد و بالای 18 سال باشند دیگر حقی در مستمری ندارند . ربطی به ازدواج ندارد . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد . 

پست‌های معروف از این وبلاگ

مراحل شکایت از کارفرما ! (البته تا می توانید این کار را نکنید !!)

محاسبه دیه اعضای بدن

افت قیمت و نکاتی که ممکن است ندانید ؟!

آدرس خانه کارگر در تمامی شهر ها !

چند نمونه محاسبه دیه ؟!

بیمه قالیبافان : سیر تا پیاز

محاسبه افت قیمت خودرو !

طرح طبقه بندی مشاغل و پرداختی به کارگران !

معاینات اولیه بیمه های اختیاری و حرف و مشاغل آزاد ؟

بیمه حرف و مشاغل آزاد بهتر است یا بیمه اختیاری ؟