حق بیمه اختیاری در سال 971- با سلام و احترام- بنده کارمند امور اداری یک شرکت دولتی هستم که در حوزه صنعت فعالیت می کند. مساله ای که برای مدیران ارشد سازمان در حال حاضر مطرح است، این است که با توجه به اینکه درآمد عمده کارکنان از سقف مستمری تامین اجتماعی بیشتر (و حتی از دو برابر این سقف نیز بیشتر است) آیا راهی وجود دارد که بتوان در دو صندوق بازنشستگی حق بیمه پرداخت کرد که در سن بازنشستگی از دو محل مستمری دریافت نمود و کاهش درآمد ماهیانه تا حدی جبران شود ؟ واینکه اصلا با پرداخت چند سال حق بیمه می توان در سایر صندوق ها، مستمری دریافت نمود؟ آیا بیمه آینده ساز برای عموم مردم هست ؟ با قوانین فعلی که نمی توان چنین کاری کرد و طبیعتا در آینده هم سخت تر می شود و هیچگاه از 2 صندوق به صورت همزمان مستمری پرداخت نمی گردد . سقف مستمری تامین اجتماعی الان حدود 7 میلیون تومان است و چه شرکت خوبی شما دارید ! صندوق آینده ساز اصلا صندوق قابل اعتمادی نیست و همین الان هم مشکل دارد و همیشه زمزمه تجمیع آن با تامین اجتماعی  هست که مسئولان سازمان تامین اجتماعی خوشبختانه تا به حال زیر بار نرفته اند مگر اینکه حق انتقال را دریافت کنند . شاید صندوق آینده ساز برای کسانی که می خواهند حقوق های کلان بگیرند برای مدتی جای خوبی باشد ولی برای اکثریت پرسنل جای خوبی نیست و بسیاری از قوانین منجمله بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور را اجرا نمی کند . 

2- امروز  یک ماشین زد روی ترمز و من با آن ماشین تصادف کردم . البته من مقصرم ولی یکی هم از پشت همینطور با من تصادف کرد . خب خسارت جلو که من مقصرش بودم خیلی بیشتر به نظر می رسید و من بدون فکر یک لحظه قبل از اینکه بتوانم تصمیم درست بگیرم راننده ای که به من زده بود فرار کرد . در مورد تصادف اول که من کوپن را بهش دادم و رفت اما در مورد تصادف دوم یکی به من پیشنهاد داد که نگو کسی زد و رفت بلکه بگو زدی به دیوار تا بیمه بدنه خسارت بدهد چون در شرایط متواری شدن مقصر دادگاه باید تشکیل بشود و پس از کلی دردسر از صندوق خسارات بهت بدهند . خواستم ببینم این چگونه است؟ این کار در عرف جامعه چقدر اتفاق می افتد؟ به لحاظ قانونی؟شرعی؟ بیمه دار من هم دولتی هست ؟ بهتر است این کار را نکنید چون کارشناس بیمه بدنه به سادگی متوجه می شود . کافی است افسر کروکی تصادف را بکشد وگرنه می توانید با مراجعه به هیات حل اختلاف کروکی مورد نظر را بگیرید و با آن به بیمه بدنه تان مراجعه کنید . بیمه بدنه در چنین مواقعی پرداخت می کند . 

3- جناب اقای نصر بیمه شده ای ۲۲ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارد . اگر ۸ سال باقی را با نرخ ۱۲% پرداخت کند مزایا و معایب این امر رو توضیح کارشناسی و شفاف عنایت فرمایید یعنی سه حالت فوت و برقراری مستمری بازماندگان یا ازکارافتادگی و نیز بازنشستگی رو در صورت امکان برایم توضیح دهید ؟ کار خوبی نیست . بهتر است حداقل 18 درصد پرداخت کند و از نظر من کلا بیمه اختیاری بهتر است . اگر 12 درصد پرداخت کند و بر اثر بیماری یا حادثه ازکارافتاده شود هیچ مستمری به وی و خانواده اش تعلق نمی گیرد . ضمنا اگر قبل از 30 سال پرداخت فوت کند مستمری با قوانین جدید به خانواده وی تعلق می گیرد و از این نظر مشکلی نیست . خطر ازکارافتادگی هست بنابراین 18 درصد پرداخت کند و اگر سابقه اجباری قبلی دارد بهتر است در 5 سال اخر حق بیمه بیشتر پرداخت کند تا مستمری بیشتری بگیرد . البته قوانین ممکن است در آینده تغییراتی داشته باشد . 

4- من نماینده پیگیری امور اداری یک شرکت پیمانکاری در زمینه آبرسانی زمین های کشاورزی هستم . شرکت پیمانکاری در تهران هست کارگاه در پارس آباد و کارفرما شرکت آب منطقه ای در اردبیل من رابط این سه بخش هستم . بیمه من از طریق کارگاه ریخته می شد ولی چون من در محیط کارگاه حضور فیزیکی ندارم کارشناس بیمه اقدام به حذف سوابق من نموده است .  آیا سوابق من قابل پیگیری است ؟ بیمه من از کجا باید ریخته شود . شرکت در اردبیل دفتر ندارد فقط در تهران ؟ حق بیمه تان باید از طریق دفتر مرکزی ریخته شود . بهتر است با مدارک کارکرد تان به شعبه تهران مراجعه کنید . اگر جریمه تاخیر تعلق گرفت به هیات بدوی تشخیص مطالبات در شعبه مراجعه کنید تا جریمه اش حذف گردد . 

5- پدرم سال ۸۹ فوت کرد. از ان زمان تا حالا دنبال برقرار کردن بیمه اش بودیم و به دیوان عدالت اداری شکایت کردیم .جوابش آمد و گفتند که باید مستمری پرداخت بشود . من سال ۹۳ فقط ۲ماه بیمه برایم رد شده بود .جایی کارآموز بودم . بخاطر همین گفتند که مستمری به ما تعلق نمی گیرد . یک خواهرهم دارم که  سر کار می رود و برایش بیمه رد می شود . ولی من دانشجو هستم. می خواستم ببینم آیا راهی دارد که بتوانیم مستمری بگیریم ؟ اگر دختر شاغل نباشد و متاهل هم نباشد  می تواند از مستمری پدرش استفاده کند . 2 ماه بیمه هم مشکلی به وجود نمی آورد . 

6-شخصی با داشتن مرخصی ایام بیکاری در زمان فعالیت در شرکتهای مختلف دارای سابقه بیمه می باشد . در تاریخ1/3/93جهت کار به یک شرکت فرش استخدام می شود و پس از دوماه کار اعلام کسالت نموده و در برج 5 ترک کار می نماید . اما شرکت به حهت مراعات حال ایشان و همچنین مساعدت با کارگر و با امید به برگشت به کار بیمه ایشان را تا پایان اسفند ماه پرداخت می نماید . پس از آن بیمه قطع شده و کارگر فروردین و اردیبهشت خود را بیمه اختیاری می نماید . و بعدا به اداره کار اعلام از کارافتادگی نموده است . با ارجاع به کارشناس بدون اطلاع شرکت. مدیر عامل شرکت را مقصر صد در صد به موضوع از کارافتادگی 60 درصد به بالا کارگر می نماید . به دیوان شکایت می شود . به دلیل عدم انجام آزمایشات قبل از استخدام رای اداره کار را تایید می نمایند. در حال حاضر به نظر حضرتعالی جهت دفاع از شرکت  با مدیر عاملی اقای الف چه اقداماتی پیرو تحدیدنظرخواهی باید داده شود ؟ متاسفانه تقصیر صد درصد فقط با تظریه کارشناس ! .بدون ارجاع به کمیسیون ظاهرا انجام شده است ؟ اگر لازم باشد بفرمایید تا مدارک و نظریه را ارسال نمایم ؟ البته ازکارافتادگی احتمالا 66 درصد به بالا بوده است . کارشناس نظر نمی دهد و احتمالا کمیته ماده 90 سازمان تامین اجتماعی این رای را داده است . اولین کار باید به رای این کمیته اعتراض می کردید که مطمئنا زمان آن گذشته است . باید دید تاریخ ازکارافتادگی که توسط کمیسیون پزشکی اعلام شده است چه زمانی بوده است . باید به هر نحوی آن سابقه ای را که بدون دلیل برای ایشان بیمه پرداخت نموده اید باطل کنید ! به احتمال بسیار زیاد دیگر مستمری ازکارافتادگی تعلق نمی گیرد که موضوع در کمیته ماده 90 بررسی شود . مجموعه ای از خلاف های بیمه ای را این کارفرما انجام داده اند که کار به اینجا کشیده است . البته سوابق هم قطعی شده است ولی با این حال به بازرسی شعبه اطلاع دهید که این سابقه صوری بوده است و مدارک مربوطه را ارائه کنید . 

7- من نفر شیفت 3_3_3 روز کار و شب کار و استراحت هستم با ساعت کاری 12 ساعت در طول روز یا شب می باشد . با دریافت هر روز مرخصی در طول شیفت کاریم سه ساعت در آخر ماه کسر کار می شوم آیا این کار پیمانکار قانونی می باشد یا خیر ؟ نه قانونی نیست . شما ساعات کار قانونی تان را کار می کنید و 30 روز در طول سال حق مرخصی دارید . 

8- اگر صاحب کارامضا نده اداره بیمه ف می توانیم بیمه بیکاری بگیریم ؟ باید گواهی عدم نیاز از کارفرما بگیرید وگرنه تنها راهی که دارید گرفتن رای از اداره کار برای برقراری بیمه بیکاری است . 

9- من لینک تلگرامتان را از سایت پیدا کردم. مشکلی برام پیش آمده است . ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید . کارفرمای من ماه مهر و آبان امسال برای من بیمه رد نکرده و من تازه متوجه شدم! به علت اینکه با من قرار داد نبست من هم بعد از 40 روز کاری باهاشون قطع کار کردم . بابت 40 روز کاری از شرکت حقوق گرفتم . حق بیمه کم شده اما بیمه پرداخت نشده است . با توجه به اینکه بنده 9 سال سابقه بیمه بدون وقفه داشتم، این 40 روز عدم پرداخت بیمه توسط شرکت مشکلاتی برای من فراهم کرده است . اینجانب می خواهم از طریق اداره کار شکایت کنم به استناد حقوق پرداختی . اگر شکایت اینجانب به نتیجه برسد آیا شرکت جریمه پرداخت خواهد کرد ؟ بله اگر به نتیجه برسد که احتمال آن زیاد است حداقل 10 درصد جریمه می شوند و احتمالا بابت هر ماه تاخیر هم 2 درصد جریمه می شوند . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد . 

پست‌های معروف از این وبلاگ

مراحل شکایت از کارفرما ! (البته تا می توانید این کار را نکنید !!)

افت قیمت و نکاتی که ممکن است ندانید ؟!

محاسبه دیه اعضای بدن

آدرس خانه کارگر در تمامی شهر ها !

چند نمونه محاسبه دیه ؟!

بیمه قالیبافان : سیر تا پیاز

محاسبه افت قیمت خودرو !

طرح طبقه بندی مشاغل و پرداختی به کارگران !

معاینات اولیه بیمه های اختیاری و حرف و مشاغل آزاد ؟

بیمه حرف و مشاغل آزاد بهتر است یا بیمه اختیاری ؟