جدول کامل حقوق و مزایا در سال 971- جدول کامل حقوق و مزایا در سال 97 چگونه است ؟ 

  • حداقل دستمزد ماهانه (30 روزه) : 1 میلیون و 114 هزار تومان و 140 تومان 
  • حق مسکن : 40 هزار تومان (ممکن است بعدا افزایش پیدا کند)
  • بن نقدی : 110 هزار تومان 
  • حق اولاد برای یک فرزند (زیر 18 سال) : 111 هزار و 414 تومان 
  • حداقل حقوق برای افراد متاهل دارای یک فرزند زیر 18 سال : 1 میلیون و 375 هزار و 554 تومان 
  • حداقل حقوق برای افراد مجرد : 1 میلیون و 264 هزار و 140 تومان 
  • حداقل دستمزد روزانه : 37 هزار و 138 تومان 
2- سلام روز بخیر ! من بابت حقوقم به وزارت کار شکایت کردم وصاحب کارم به پرداخت طلبم محکوم شد ولی گفته یک سال کش می دهم که تاحالا ۴ ماه طول داده است ؟ آیا می تواند از دادگاه رای قطعی گرفتم ؟ نه نمی تواند . به اجرائیات دادگستری مراجعه کرده و اگر نداد درخواست توقیف اموال کنید . 

3- پدر من در حین کار دچار حادثه شده و انگشت شست پای راستش قطع شده است . الان کارفرما باید برود بیمه خسارت تا کارها را رسیدگی کند  ولی همش پشت گوش می اندازد . الان ما باید چکار کنیم ؟ اگر بخواهیم شکایت کنیم می توانیم سنوات ۱۳ سال کارش را هم بگیریم ؟ این 2 موضوع با یکدیگر تفاوت دارند . بابت قطع انگشت پا باید به کلانتری شکایت و با نظریه پزشکی قانونی به دادگاه مراجعه کرده و با رای دادگاه به ایشان یا بیمه مسئولیت مدنی ایشان مراجعه کنید . اما بابت سنوات باید به هیات تشخیص اداره کار شکایت کنید . با مدارک کارکردتان می توانید به نتیجه برسید . 

4- عذر می خواهم ، آیا عائله مندی شامل کارگران پاره وقت که بیمه شان به صورت پاره وقت واریز می گردد می شود ؟ بله متناسب با کارکردشان ، تعلق می گیرد . 

5- منظورم این بود که حقوق ماهانه فرد ، مشمول کدام یک از انواع مزد تعیین شده در قانون کار می باشد ؟ مزد ساعتی - کارمزد ساعتی - کارمزد ؟ مزد ساعتی است . 

6- اینجانب حدود 3 سال است در یک انبار پلاسکو کار می کنم . ساعت کاری یکسره در 6 ماهه اول ساعت 8 شب و در 6 ماهه دوم ساعت 6 می باشد . البته اگر مشتری باشد ساعت معلوم نیست . بدون اضافه کاری و بدون هیچگونه مزایا ! سال 94 مبلغ 900 سال 95 مبلغ 1100 و سال 96 مبلغ 1200 ماهیانه دریافت کرده ام . البته در سال 96 مبلغ ماهیانه 300 بابت بیمه گرفته ام . هر سال هم یک ماه عیدی گرفته ام چگونه می توانم حق نداده ام را بگیرم ؟ در این چند سال هم حدود 3 تا 4 نفر متغیر کارگر بوده است. چون قولهایی به من دادند ولی هیچکدام را عملی نکردند می خواهم حقم را بگیرم . همه کارها به عهده من است و کارشان را می چرخانم ولی آنها فقط به خود فکر می کنند ؟ شما باید به اداره کار شکایت کنید . در مورد اضافه کار به مدارک کارکرد دقیق نیاز دارید چون به راحتی در این زمینه رای نمی دهند . بابت عیدی احتمالا به نتیجه می رسید . بیمه تان باید به حساب تامین اجتماعی ریخته می شد . توصیه می کنم در این زمینه هم شکایت کنید چون احتمالا پرداخت حق بیمه بابت موارد دیگر گذاشته می شود . 

7- مادر شوهرم هفت ساله بازنشسته شرکت مخابرات زیمنس بوده ولی پول سنوات وغیر نه به ایشان ونه به کارگران دیگرپرداخت نکردند . به نظر شما می تواند به اداره کار شکایت کند ؟ تعجب آور است . زیمنس ایران معمولا از نظر حق بیمه ، پرداخت دقیقی دارد . بابت سنوات باید به اداره کار شکایت کرد چون این شرکت مشمول قانون کار است . 

8- بنده ۱۵ سال سابقه کار مشاغل سخت و زیان دارم . ۵۱ درصد از کار افتادگی ناشی از  حوادث کار . ۲ سال سابقه خدمت سربازی خریدم . سنم ۴۰ سال می باشد . آیا راهی هست قبل از موعد بازنشسته بشوم . ایا امکانش هست حق بیمه را خودم پرداخت کنم تا سابقه لازم برای بازنشستگی پر کنم ؟ نه متاسفانه ! 5 سال دیگر نیاز دارید یا حدود 3 سال سخت و زیان آور . 

9- من مدت هفت سال در کلینیکی کار کردم که نوزده ماه را بدون بیمه شدن مشغول بوده ام . چگونه می توانم اشتغالم در آن نوزده ماه را به اثبات برسانم ؟ لازم به ذکر است متاسفانه در آن مدت دستمزدم با چک پرداخت نشده  و استناد به چک امکان ندارد ؟ اگر به حسابتان ریخته شده باشد پرینت حساب بگیرید . اگر هیچ مدرک دیگری ندارید با تقبل هزینه تقاضای بررسی کارشناس اداره کار بدهید . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد . 

پست‌های معروف از این وبلاگ

مراحل شکایت از کارفرما ! (البته تا می توانید این کار را نکنید !!)

افت قیمت و نکاتی که ممکن است ندانید ؟!

محاسبه دیه اعضای بدن

آدرس خانه کارگر در تمامی شهر ها !

چند نمونه محاسبه دیه ؟!

بیمه قالیبافان : سیر تا پیاز

محاسبه افت قیمت خودرو !

طرح طبقه بندی مشاغل و پرداختی به کارگران !

معاینات اولیه بیمه های اختیاری و حرف و مشاغل آزاد ؟

بیمه حرف و مشاغل آزاد بهتر است یا بیمه اختیاری ؟