دیه ماه حرام در سال 971- دیه ماه های معمولی و حرام در سال 97 چقدر است ؟ دیه ماه معمولی 231 میلیون تومان و دیه ماه حرام 308 میلیون تومان می باشد . 

2- با سلام ! در گزارش پزشکی قانونی من نوشته شده است شکستگی ترقوه که به صورت مطلوب التیام یافته ولی اعتراض زدم در جواب اعتراض نوشتند که محدودیت حرکتی مختصر در گردش به عقب دارد که 2 درصد ارش تعیین کردند ولی ننوشتند که به صورت مطلوب بهبود نیافته ( چطور می شود بهبود یافته باشد به طور مطلوب ولی محدودیت حرکتی داشته باشد) و اینکه برای پارگی 10 درصدی رباط صلیبی فقط 1 درصد ارش تعیین کردند آیا اعتراض دوم بزنم؟ اعتراض دوم به کمیسیون مرکزی می رود؟ آیا امکان اینکه کمیسیون پزشکی درصد و صدمات را کم کند هست ؟ یا اینکه علاوه بر نظر پزشکی قانونی نظر خود را هم می دهد؟ آیا برای پلاتینی که گذاشته اند برای ترقوه یا خروج آن چیزی در نظر گرفته می شود ؟ معمولا برای ترقوه همیشه اینگونه نظر می دهند تا دیه آن 4 درصد شود . با اعتراض تان تغییر آنچنانی حاصل نمی شود ، تجربه من این را می گوید متاسفانه !  

3- ببخشید بنده سال95 تصادف کردم و طرف %100 مقصر بود. بعد از شکایت و تشکیل و اتمام پرونده ، پزشکی قانونی %37.5 زدند. آیا دیه برحسب قیمت سال95 تعلق می گیرد یا 97 ؟و قیمتش چقدر است ؟  ممنون می شوم جواب بدهید ؟ دیه براساس تاریخ حکم دادگاه محاسبه می شود . اگر سال 96 باشد هر درصد 2 میلیون و 100 هزار تومان محاسبه می شود و اگر سال 97 باشد هر درصد 2 میلیون و 310 هزار تومان محاسبه می گردد . 

4- سلام وقتتان بخیر . من امسال تصادف کردم ولی تا سال دیگر اردیبهشت ماه طول درمان دارم . سوالم این است که  دیه من را  با نرخ ۹۶ حساب می کنند یا نرخ دیه ۹۷؟ دیه را به نرخ سالی که دادگاه حکم می دهد محاسبه می کنند . طبیعی است که سال 97 باشد . 

5- با عرض معذرت خرج بیمارستانم را بیمه مسئولیت مدنی می دهد ؟ بیمه زده سی و پنج درصد مقصر من هستم شصت و پنج درصد شرکت ؟  قانونا باید بدهند ولی معمولا یا دیه را می دهند یا هزینه درمان را ! شما باید شکایت به دادگاه کنید . بعضی قضات قبول می کنند و بعضی همان دیه را کافی می دانند . 

6- من اول شهریور 96 در حالیکه پیاده از خیابان عبور می کردم  یک پژو من را زیر گرفت و بعد 5/5 ماه طول درمان از قسمت های مختلف بدن ، پزشک قانونی پرونده را در تاریخ 11/11/96به دادگستری فرستاد . واز دادگستری ابلاغیه به تاریخ 97/01/27 به من داده اند . سوالم این است که با  افزایش دیه در سال 97 دیه من با سال 96 محاسبه خواهد شد یا 97  ؟ دیه به نرخ سالی که دادگاه حکم می دهد محاسبه می شود یعنی سال 97 .

7- در تصادف فوق 25% طحال و قسمتی از کبد و غده فوق کلیوی آدرنال مصدوم شد و خونریزی داخلی ششها صورت گرفت و توسط جراح ترمیم شد که پزشک قانونی به کل موارد فوق 8% دیه کامل نوشته آیا 8% درست است ؟ به نظر من خیلی کم است و روی آن اعتراض بزنید . 

8- چند سوال درمورد میزان نرخ دیه دارم .ممنون می شوم اگر راهنمایی کنید ؟

 • خراشیدگی دست در چند جا 
 • کبودی جزیی صورت 
 • خراشیدگی پاها 
 • زخمی شدن انگشت شصت پا 
 • کبودی جزئی در ناحیه سینه و شکم 
 • قرمز شدن جزئی در ناحیه چشم راست


اگر درگیری منجر به جرح در ماه محرم صورت بگیرد میزان دیه این موارد تقریبا چقدر می شود به نرخ سال 96 ؟ دیه جرح ربطی به ماه محرم ندارد . بابت موارد فوق دقیق نمی توان نظر داد و باید نظریه پزشکی قانونی باشد .

 • بابت هر خراشیدگی 1 میلیون و 50 هزار تومان تعلق می گیرد . 
 • بابت کبودی 630 هزار تومان تعلق می گیرد .
 • بابت هر خراشیدگی 1 میلیون و 50 هزار تومان تعلق می گیرد . 
 • بستگی به عمق زخم دارد . 
 • بابت کبودی 315 هزار تومان تعلق می گیرد . 
 • بابت قرمزی اگر تائید شود 1 میلیون و 260 هزار تومان تعلق می گیرد . 
9- بنده دانشجوی دکتری هستم و به صورت ساعتی در یک شرکتی کار می کنم . به صورت ۱۰۰ ساعت در ماه و ساعتی ۲۰ تومان . که می شود ۱۲ روز در ماه . الان این شرکت برای من پایه حقوق ۳۷۵ هزار تومن در نظر گرفته و مابقی دستمزدم را به عنوان پاداش در نظر میگیرد . من واقعا نمی دانم این پایه حقوق را چه جوری محاسبه کردند و عیدی پایان سال را بر اساس همین پایه حقوق در حدود ۷۰۰ هزار تومان واریز کردند. البته لازم به ذکر هست که بنده در شرکت دامداری مَشغول هستم که میزان ۲ برابر پایه حقوق به پرسنلش پرداخت می نماید . اگر راهنمایی بفرمایید من را خیلی ممنون می شوم که آیا در حق من اجحاف شده یا نه ؟ 100 ساعت در ماه حدود 16 روز می شود . باید هفته ای 44 ساعت در نظر بگیرید و براساس آن 16 روز بیمه پرداخت شود . دوبرابر میانگین دریافتی ماهیانه براساس 3 ماه آخر باید عیدی پرداخت گردد و معادل 1 برابر میانگین دریافتی در 3 ماه آخر به عنوان سنوات پرداخت گردد .  

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .