مرخصی زایمان و بیمه بیکاری !1- سلام خسته نباشی ! یکی ازدوستانم که ۲۵سال سن دارد چندوقت پیش آزمایش شنوایی سنجی داده ومشخص شده افت شنوایی داره وصداهای ریزی که با دستگاه شنوایی سنجبی انجام شده را چند تای آخری تشخیص نداده است . اگهر بخواهد وارد بیمه تامین اجتماعی شود و پس از آزمایش شنوایی مشخص شود مشکل دارد چه تاثیری دربیمه ایشان دارد؟  آیا در موقع بازنشستگی ازحقوقش مقداری کم می شود یا نه ؟ نه چنین چیزی نیست . فقط اگر در سطح ارکارافتادگی باشد نمی تواند بابت چنین موضوعی در دوران بیمه پردازی تقاضای ازکارافتادگی کند . 

2- با توجه به اطلاعاتی که دریافتم مستمری بازنشستگی از دوعامل سنوات و حق بیمه پرداختی در دو سال آخر است .اما می خواستم بپرسم این حق بیمه پرداختی به چه صورت پرداخت بشود  که مستمری بیشتری و کاملتری در بازنشستگی بگیریم ؟ بهتر است با شیبی ملایم پرداخت شود تا در 5 سال آخر به بیشترین حد ممکن برسد . چون احتمالا این 2 سال نهایتا بعد از چند سال به 5 سال تغییر می کند . 

3- بیمه بیکاریم را قطع کردم . اما متاسفانه در شرکت جدید برایم دی ماه بیمه رد کردند ! می شود بیمه ای که از شرکت رد شده حذف کرد؟ و این که چرا وقتی بیمه دی ماهم تو سیستم رد شده بود موقعی که دوباره رد شد سیستم خطا ندا د ؟چه کار کنم که بیمه ای که از شرکت رد شده حذف کنم ؟ به این سادگی نیست و معمولا زمینه را برای حدف مقرری بیمه بیکاری جور کرده اید . کارفرمایتان باید درخواست اصلاح لیست دهد در این فاصله 6 ماهه ! ولی کارشناس فنی بیمه معمولا به این سادگی موضوع را قبول نمی کند . 

4- بنده در یک شرکت پیمانکاری گاز به عنوان مسئول مالی مشغول بکار می باشم و با توجه به اینکه اسمم در لیست بیمه  کارگاهی رد می شود آیا موقع تسویه حساب و گرفتن مفاصا پیمانکار جریمه می شود ؟ نه اصلا ربطی به این موضوع ندارد . قراردادهای پیمانی نرخ حق بیمه مقطوع دارند و بنابراین اصلا حق بیمه آنها ارتباطی به لیست بیمه ندارد . حتی اگر شما را در لیست بیمه قرار ندهند نیز مشکلی پیش نمی آید . البته این موضوع سود خاصی نیز برای شما ندارد . 

5- سلام خسته نباشید ! سوالی داشتم ! اگر متقاضی بیمه بیکاری در زمان بیکار شدن 55 سال باشد تا زمان بازنشستگی می تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند ؟ یعنی تا 60 سالگی مقرری دریافت میکند ؟  بستگی به نظر شعبه بیمه مربوطه و اداره کل تامین اجتماعی دارد . در قانون در این زمینه پیش بینی شده است که اگر وضعیت وی مناسب نباشد دوران پرداخت مقرری بیمه بیکاری تمدید شود . البته اجباری نیست . ضمنا تاثیر منفی بر میزان مستمری دریافتی می گذارد . 

6- بازرس اگر به منزل بیاید و متوجه بشود که شخص به دلایل شغل همسر در رفت و آمد بین دو شهر است و در زمان مراجعه در منزل نبوده آیا بیمه بیکاری قطع می شود ؟ بله به احتمال زیاد قطع می شود . البته معمولا بعد از 2 بار غیبت !

7- سلام !عصر آدینه تان بخیر.جناب یک سوال بیمه ای داشتم . می خواستم ببینم کسایی که بازنشست شدند و حق بیمه شان پنج ساله حساب شده است.البته بازنشستگی سال 91 نیمه اول .چکار می شود کرد که حقوق دوساله حساب بشود ؟ قانونش 6 ماه پیش امده است و متاسفانه عطف به ما سبق نمی شود . تنها راه شکایت به دیوان عدالت اداری است که البته بعید می دانم موافقت کند . 

8- سوالم این است که خواهر من متولد۵۱ است والان ۶ساله خودش را بیمه تامین اجتماعی کرده و به صورت آزاد هر سه ماه پول بیمه رو می ریزد . الان مبلغش خیلی زیاد شده وهرسه ماه بالای هفصدهزارتومن پول به بیمه واریز می کند و خانه دارهست .اولا می خواهم بدانم تا چند سال دیگه باید پول بیمه بریزد که بتواند خودش  را بازنشست کند ؟ دوما چون بیمه اش برمبنای هیچ شغلی نبوده حقوق بازنشستگیش چطوری حساب می شود وبعد بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی برایش ماهیانه ممکن است  چقدر حقوق بریزد ؟ یا باید 30 سال سابقه داشته باشد یا 55 سال سن و 20 سال سابقه . در این حالت معمولا حداقل حقوق قانونی دولت در سال را می دهند . حقوق بازنشستگی براساس میانگین پرداخت 2 سال آخر محاسبه می شود . 

9- کسانی که بیمه بیکاری می گیرند و کسانی که بیمه بیکاری آنها تمام شده است. آیا قانون یا تخفیفات خاصی یا مزایای خاصی برای تشویق کردن کارفرماها برای جذب این افراد وجود داره یا خیر؟ من خودم تخفیفات مالیاتی شنیدم ولی اطلاعات کامل ندارم ؟ از نظر بیمه تخفیف خاصی وجود ندارد و مالیات را نمی دانم ولی جائی هم نخوانده ام . 

10-بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .