محاسبه اضافه کاری !1- با عرض سلام و خدا قوت به شما ! بابت مشاوره و راهنمایی از شما کمال تشکر و احترام را دارم . بنده ۱۵ ماه است از محل کارم بازنشسته شدم و در این مدت حقوق بازنشستگی می گیرم . ولی شرکت تسویه حساب بنده را تحویل نداده است ( بابت سنوات و مرخضی و . . . ) الان 15 ماه می گذرد چکار کنم ؟ به اداره کار شکایت کنید . به راحتی به نتیجه می رسید . 

2- آقای نصر عزیز و گرامی سلام ! سوال بنده این است و فکر می کنم بدرد خیلی ها هم بخورد . اینکه طبق قانون کار چه مزایایی به افراد تعلق می گیرد ؟ مثال حق عائله مندی چیست ؟  اگر یک مرد مجرد باشد قاعدتا حق عائله مندی ندارد ولی چنانچه همسری اختیار کرد آیا حق عائله مندی دریافت می کند یا خیر ؟ . آیا حق عائله مندی و حق اولاد یکی می باشد  و یا خیر  ؟ آیا حق عائله مندی فقط به کسی تعلق می گیرد که اولاد  دارد ؟  یا با داشتن همسر هم حقی بنام عائله مندی شخص باید دریافت کند  ؟ نحوه محاسبه آن چگونه است ؟ متشکر می شوم در این مورد به این سوالات جواب داده شود ؟  بنده تازه ازدواج کردم ولی دریافتی بنام حق عائله مندی دریافت نمی کنم ! از حسابدارمان که پرسیدم گفتند که اگر اولاد داشته باشی دریافت می کنید اگر نداشته باشید و فقط همسر دارید حق عائله مندی شامل شما نمی شود ! کلا چطور می شود ؟ چون چنانچه حق عائله مندی به داشتن همسر بدون فرزند شامل ما بشود ، شرکت ما بخاطر داشتن همسر به بنده و همکاران بنده حقی پرداخت نکرده و فقط به ازاء داشتن فرزند حق عائله مندی پرداخت می کند ؟  حق عائله مندی حقی است که بابت ازدواج به فرد پرداخت می شود و حق اولاد بابت فرزند است . طبق قانون کار فقط حق اولاد پرداخت می شود حالا تحت هر عنوانی ! در ارگان های دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی و بسیاری از شرکت ها هر دو پرداخت می گردد . حتی در بسیاری از ارگان ها به دختران مجرد نیز طبق رای دیوان عدالت اداری حق عائله مندی پرداخت می گردد ! 

3- سلام ! سال نو رو خدمتتان تبریک می گویم ! یک سوال از خدمتتان داشتم ! تا جایی که جستجو کردم جوابش را پیدا نکردم در سایت تان ! من دی ماه از کارم اخراج شدم . در حالیکه قرارداد تا پایان اسفند داشتم (مشمول بیمه بیکاری هم نمی شدم) . اگرچه نسخه قرارداد کارمند رو ندادند بمن ولی شرکت تقبل کرد حداقل حقوق ماه بعد را برای من واریز کند ! ذیلا با پافشاری من قبول کردند که بیمه بهمن را هم واریز کنند ( در آخرین زمان مهلت پرداخت ظاهرا این شرکت لیست بیمه را رد می کنند) . متاسفانه واریز نشده علیرغم صحبتی که شده بود . با توجه به اینکه حقوق بهمن واریز شده و اینکه الان مشمول حال گذشت زمان 2 ماهه شده ام . آیا من امکان شکایت از شرکت را دارم ؟ تا مرحله مراجعه به اداره کار و گرفتن برگه سابقه مربوط به شرکت از اداره بیمه رو انجام داده بودم . ولی متاسفانه اعتماد کردم و شکایت نکردم ؟ شما در هر زمان می توانید شکایت کنید ولی در زمانی که وقت دارید بابت بیمه بیکاری اقدام کنید وگرنه دیگر به شما تعلق نمی گیرد . 

4- مطالب شمارو در سایت خواندم . ممنون می شوم جواب بنده را هم پاسخگو باشید. بنده مدت ۱۷ماه در یک شرکت خصوصی شاغل بودم . بعد از حدود ۸ ماه کارکردن بازرس بیمه برای بازرسی به شرکت آمده و بنده را به عنوان شاغل در شرکت ثبت نمودند و به بیمه گزارش دادند که بعد از بازرسی بیمه کارفرما با بنده خیلی بد برخورد کردند و با دیر حقوق دادن و بیمه رد نکردن و گیر دادنهای بیخود مورد اذیت قرار داد . که مجبورا بعلت موارد قید شده از سرکار بیرون و به اداره کار شکایت کردم.
خلاصه اینکه رای قطعی اداره کار صادر شد و من برای بیمه بیکاری اقدام کردم . همه مراحل تمام شده بود که اداره بیمه گفت به سابقه بیمه ام ۴ماه اضافه شد . بعلت دیر ترک کار زدن کارفرما . به کارفرما زنگ و پیام زدم که حتما اعتراض بزنند که ایشان هم گفتند باشه اما اقدام نکردند . بعد از آن پرونده بنده را فرستادند تهران برای این که ببیند چکار باید کنند ؟ آیا بیمه بیکاری بخاطر این۴ ماه اضافی بهم تعلق می گیرد یا نه ؟ که از طرف بیمه تامین اجتماعی تهران هم قبول نکردند و به همان ۴ماه اکتفا کردند. حالا سوالم این است که اگر کارفرمای بنده بخواهد به بیمه بخاطر این ۴ماه اعتراض بزند با اینکه مهلت۳۰ روزش تمام شده و پرونده من به تهران رفته و آنجا هم گفتند نه ! جای اعتراض دارد ؟!می شود کاری کند که جریمه نشود و برای شرکت همچین موردی ثبت نشود ؟ و یا اینکه خودم راهی هست که کاری انجام بدهم که بحقم برسم. از جواب شما کمال تشکر را دارم ؟ می تواند به هیات تجدید نظر تشخیص مطالبات سازمان اعتراض کند . البته بعید است تغییر کند . معمولا زمان ترک کار را در نظر می گیرند . 

5- بنده مهندس ناظر کارفرما هستم . خدمات رفاهی شرکت پیمانکار شامل آشپز و تمام پرسنل آشپزخانه می شود . بدلیل کیفیت پایین غذا به آشپز مربوطه نه بصورت حضوری بلکه غیابی انتقاد کردم که کیفیت غذا را بالا ببرد . بعد از ۱۰ روز آشپز در بیرون محل کار حالا یا سهوی با شوخی با همکاراش ساعت ۷ صبح توسط آتش زای ذغال اقدام به خودسوزی می کند . بدلیل افسردگی خود بعدا اعلام کرد.در این بین توسط پرسنل اطراف مهار می شود و خداروشکر نجات یافت و ۲۰ در صد سوختگی دست راست دارد . از طرفی پیمانکار بعد از ۱ هفته شایعه کرده است که چون بنده ازش انتقاد کردم این پیرمرد ۵۶ ساله اقدام به این کار کرده است .الان بعد از ۱ ماه از گذشت این موضوع هنوز شکایت نکرده اند و شایدم نکنند هرگز اما شاید این پیمانکار بخواهد برای بنده دردسر ایجاد کند .من شغلم را دوست دارم و الان واقعا افسرده هستم که نکند شکایت کنند ؟ آیا انتقاد بنده به صورت غیابی جرم می باشد به عنوان نماینده کارفرما ؟ پیشتر در سال گذشته همین شخص به دلیل حجم زیاد خوردن قرص جهت خودکشی اقدام کرده است . ممنونم راهنمایی کنید .خداوند توفیق بده به شما و همیشه شاد و سالم و سربلند باشید ؟ شما هیچ جرمی به لحاظ قانونی انجام نداده اید و صرفا به شرح وظایف تان عمل کرده اید . ناراحتی تان قابل درک است اما از نظر قانونی هیچ مشکلی ندارید و اصلا نمی توان چنین شکایتی مطرح کرد . حتی می توانید بر علیه پیمانکار ادعای شرف کنید که البته پیشنهاد نمی کنم . راحت و آسوده به زندگی تان ادامه دهید . همین !

6- حدودا یک سال در شرکتی مشغول به کار هستم و روز اول گفتند بیمه می کنم و اگه نکردم پولش را می دهم ولی تا این مدت نه بیمه کرده و نه پولی بابت بیمه پرداخت کرده است . من خودم را حدودا ۶ ماهی بیمه مشاغل آزاد کردم . الان حدودا ۴ ماه حقوقی پرداخت نکرده است و هر دفعه می گوید آخر هفته پرداخت می کنم ولی دریغ از هزارتومان پول که پرداخت کند ! نسخه قرارداد به من نداده است . می خواستم بدانم اگر شکایت کنم دستم به جایی بند است ؟ و از طرفی حدودا ۶ ماه بیمه مشاغل آزاد کردم خودم را ؟! بیمه چه مقدار جریمه برای من می برد؟ باید مدارک کارکردتان را جمع آوری کنید که بتوانید اثبات کنید در آنجا کار می کرده اید وگرنه با تقبل هزینه در اداره کار باید درخواست بررسی کارشناس بدهید . در صورت تائید اداره کار مبنی بر پرداخت حق بیمه ، بیمه جریمه ای برای کارفرما در نظر می گیرد و البته مبلغی که بابت بیمه حرف و مشاغل پرداخته اید هم فایده خاصی برای شما ندارد اگر بیمه بتواند حق بیمه اجباری را از کارفرما وصول کند . 

7- من در سال 95 ماه 6 شروع به کار و ماه 9 از آن کار در آمدم ! آیا حق بیمه به من تعلق می گیرد ؟ در این سه ماه  کارفرما مرا بیمه نکرد ؟ بله حق بیمه به شما تعلق می گیرد . بهتر است اگر قصد پرداخت حق بیمه تان را ندارند به اداره کار شکایت کنید . 

8- بنده دو تا چک 1 تومنی به تاریخ آذر ماه 95 بابت کارکردم از یک نفر گرفتم  ولی پاس نشد . و از آن موقع مانده و طرفم هنوز پولم را نداده است . بنظرتان الان قانونی چطور می توانم اقدام کنم ؟ طبیعی است که باید به دادگاه شکایت کنید . دیگر ربطی به اداره کار ندارد . 

9- بنده در بیمارستان اعصاب و روان به عنوان خدمات مشغول هستم آیا بنده جز مشاغل سخت می باشم ؟ بستگی به نظر هیات تفکیک مشاغل سخت و زیان آور اداره کار دارد . معمولا جواب مثبت است . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد . 

پست‌های معروف از این وبلاگ

مراحل شکایت از کارفرما ! (البته تا می توانید این کار را نکنید !!)

افت قیمت و نکاتی که ممکن است ندانید ؟!

محاسبه دیه اعضای بدن

آدرس خانه کارگر در تمامی شهر ها !

چند نمونه محاسبه دیه ؟!

بیمه قالیبافان : سیر تا پیاز

محاسبه افت قیمت خودرو !

طرح طبقه بندی مشاغل و پرداختی به کارگران !

معاینات اولیه بیمه های اختیاری و حرف و مشاغل آزاد ؟

بیمه حرف و مشاغل آزاد بهتر است یا بیمه اختیاری ؟