عدم واریز بیمه بیکاری !1- خسته نباشید ! من مشمول دریافت بیمه بیکاری شدم و دو ماه بیمه بیکاری دریافت کردم ولی الآن قطع شده است . با بیمه که تماس گرفتم گفتند فرم شماره 8 روی پرونده ات نیست . که گفتم آن را آوردم. مسئول بیمه گفت این فرم هر ماهه باید از طرف اداره کار و یا توسط خودتان برای ما ارسال بشود ! آیا چنین چیزی هست یا منظورش فرم شماره 5 (حضور و غیاب) بوده است ؟ البته من محل کارم اصفهان بود و بیمه ام تهران رد می شد . ممنون می شوم راهنمایی کنید ؟ فرم شماره 5 فرم حضور و غیاب است و احتمالا منظورشان همین بوده است . فرم شماره 8 فرم برقراری بیمه بیکاری و شامل مشخصات فرد است و تنها باید یک بار توسط اداره کار یا خودتان به شعبه تحویل داده شود .  

2- ببخشید اگر بد موقع مزاحم می شوم . من یک کارفرما هستم که برج  11 سال 94 شرکتم تعطیل شد . تعطیلی را مکتوب به اداره کار اعلام کردم . ضمن اینکه قرارداد پرسنلم را هم دارم که پایان برج 11 سال 94 قرارداد تمام می شد . اما متاسفانه پایان کار را به تامین اجتماعی اعلام نکردم و تصور کردم اعلام به اداره کار کفایت می کند . الان تا برج 9 سال 95 که بازرس تامین اجتماعی رفته و تعطیلی شرکت را گزارش کرده به پرداخت حق بیمه محکوم شدم که مبلغ زیادی هم هست چون 30 پرسنل داشتم . الان باید چکار کنم؟ یعنی برای یک سهل انگاری باید 10 ماه بیمه برای کارگاه تعطیل پرداخت کنم؟ ضمن اینکه بسیاری از پرسنلم رفتند و جاهای دیگر مشغول به کار شدند ؟  الان باید به هیات بدوی تشخیص مطالبات سازمان که در همان شعبه است اعتراض کنید اگر زمانتان تمام نشده است . مرحله بعد به هیات تجدید نظر شکایت کنید . مدارک تعطیلی کارگاه و اعلام به اداره کار را به همراه داشته باشید و البته گواهی کار پرسنل و حقوق های پرداختی به آنها تا آن زمان ! نهایتا می توانید اگر به نتیجه نرسیدید که به نظر من می رسید به دیوان عدالت اداری شکایت کنید . 

3- آقای نصر با سلام و خسته نباشید سوالی داشتم خدمتت ! من حدود ۱۰ سال بیمه تامین اجتماعی دارم و الان ۷ سال تو سپاه مشغول به خدمت هستم . آیا می توان بیمه تامین اجتماعی را به نیروی مسلح اضافه کرد لطفا راهنماییم کنید ؟ متاسفانه سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در این زمینه همکاری نمی کند و نمی توان سوابق تامین اجتماعی را به سوابق نیروهای مسلح اضافه کرد . البته کار غیر قانونی نیست ولی آنچه که دیده ام موافقت نمی کنند . 

4- من یک مدت ۱۱ ماه و ۱۰ روز در کارگاهی کار کردم و بیمه ام به کمال واریز شده است. آیا بیمه بیکاری بمن تعلق می گیرد ؟ اگر صرفا همین سابقه را داشته باشید نه ولی اگر قبل از این هم سابقه داشته باشید و در حین قرارداد بیکار شده باشید بله تعلق می گیرد . 

5- بنده اگر بیمه مشاغل آزاد ۱۸ درصد را اگر به حساب بریزم و دفترچه بیمه تامین اجتماعی هم بگیرم، آیا می توانم بر آن اساس از خدمات بیمه های تکمیلی مثل بیمه پارسیان استفاده کنم ؟ این دو موضوع هیچ ربطی به هم ندارند و باید حق بیمه جداگانه برای هر دو پرداخت کنید . 

6- شنیدم اگر تا قبل از تاریخ عقد به مدت ۷۲۰ روز سابقه بیمه داشته باشم ، خود سازمان بعنوان کمک بلاعوض حدود ۸۰۰ ، ۹۰۰ هزار تومان به تازه عقد کرده هدیه می دهد . آیا با بیمه مشاغل آزاد می شود آن ۷۲۰ روز سابقه رو ایجاد کرد؟ نه نمی شود . باید بیمه اجباری و مشمول قانون کار باشید . 

7- شرمنده ! بیمه تامین اجتماعی چند مدت بعد از دادن برگه استعلام مرخصی استعلاجی حقوق را واریز می کند ؟ معمولا 1 ماه !

8- پدر من وقتی فوت شد مادرش هنوز در قید حیات بود و از حقوق مستمری استفاده می کرد . حالا حدود یکسال است که مادربزرگم فوت کرده و در این مدت آیا عمه های من می توانند این حقوق را دریافت کرده باشند ! وقتی مادربزرگم فوت کرده است . چون مادربزرگ من ۳ اسفند پارسال فوت کرده و حقوق مادر من مهر سال بعد اضافه شده است . پول ۶ ماه این وسط چه می شود ؟ این مستمری به عمه های شما تعلق نمی گیرد . تنها به مادر و فرزندان دختر و یا پسر زیر 18 سال تعلق می گیرد . باید درخواست دهید تا به حساب مادرتان واریز نمایند . 

9- سلام ببخشید سوالی دیگر داشتم ؟! پدر من ۴۷سال سن دارد . به خاطر همین نتوانسته تا الان بازنشست بشود .  به خاطر شرایط سنیش حالا می تواند درخواست بازنشستگی بدهد با این شرایط که ۳۳ سال کار کرده و شرایط سنیش ؟ نه یا باید 50 سال سن داشته باشد و یا باید 35 سال سابقه داشته باشد . 35 سال سابقه بهتر است چون مستمری اش بیشتر می گردد . 

 10-بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .