تفاوت دیه زن و مرد !1- سلام روزتان بخیر ! ببخشید مزاحمتان شدم . آیدی تان را در اینترنت پیدا کردم . من سوالی دارم و خیلی نیاز به کمک دارم . در سایت متوجه نشدم درواقع ! ببینید من سه ماه پیش تصادف کردم .یکسری از جاهایم آسیب دید. پزشک قانونی دیه تعیین کرده و ارش یک و نیم درصد دیه انسان  و سه تا نیم درصد برای جاهای دیگرم . سوالم این است که این چگونه محاسبه می شود ؟ یعنی همین است؟ یا قاضی ممکن است نظر دیگری بدهد ؟ چون من واقعا خیلی خرج کردم ! رباط پایم پاره شده بود.  حساب کردم خرجی که کردم هم از این دیه در نمی آید . و این که سه ماه طول درمان برید . من حتی از کار و زندگیمم افتادم اما اصلا این هزینه اش خیلی کم بود . خواستم بپرسم از شما که مهارت دارید در اینکار اگر امکانش هست لطف کنید یک راهنمایی به من بکنید ممنون می شوم ؟ معمولا بعد از طول درمان نظریه نهایی داده می شود . پزشکی قانونی دیه را مشخص می کند و درصد را دادگاه تعیین می کند . مثلا رباط صلیبی 8 درصد دیه دارد و رباط جانبی 4 درصد دیه دارد . 

2- ببخشید می خواستم بدانم همسرم بازو سمت چپش تو تصادف شکست و رگ اعصاب رادیالشم قطع شد که الحمدالله الان با عمل جراحی و گذاشتن پلاتین بهتر شده است .  این تصادف برای سال دی 95 هست . الان پزشک قانونی ده درصد زده براش درست است ؟ یا باید چکار کنم ؟ ممنون می شوم جواب بدهید خدا خیرتان بدهد ؟ بابت بازو 8 درصد تعلق می گیرد . بابت بقیه موارد بستگی به مورد دارد . 

3- شوهر من هفتم همین ماه تصادف کرده است . ما به پزشکی قانونی مراجعه کرده و۴۸ هزارتومان پرداخت کردیم . پزشکی قانونی به ما دکتر ارتوپد معرفی کرد . ایشان هم عکس بیمارستان را قبول نکردند و مجددا عکس و ام آر آی نوشتند . البته شوهرم دارای هیچگونه شکستگی نیست و تشخیص پزشک کوفتگی و ضرب دیدگی بود و دستش را آتل بست . من ازشما  دو تا سوال دارم : آیا بیمه تمامی هزینه های عکسبرداری و ام آر آی را به ما پرداخت می کند ؟ مدتی که شوهرم به دستور پزشک نباید فعالیت داشته باشد و به دستش آتل ببندد را جزء طول درمان محسوب می شود و بیمه پرداخت می کند ؟ البته منظورم از بیمه، بیمه فرد مقصر در تصادف است ؟ ممنون می شوم اگر به سوالاتم پاسخ بدهید ؟ هیچکدام را پرداخت می کند و صرفا دیه را پرداخت می کنند . بابت هزینه های فوق اگر مقصر حادثه پرداخت نکرد باید جداگانه شکایت کنید که قاضی ممکن است بپذیرد و یا نپذیرد . 

4- ببخشید اگر کسی بر اثر تصادف ساق پایش شکسته بشود چند درصد بیمه شاملش می شود ؟ معمولا 8 درصد دیه دارد معادل 16 میلیون و 800 هزار تومان به نرخ دیه سال 1396 .

5- خواهشمند است میزان دیه نظریه زیر را تعیین فرمائید ؟  1. 8 درصد دیه کامل معادل 16 میلیون و 800 هزار تومان به نرخ دیه سال 1396 
 2. 2 درصد دیه کامل معادل 4 میلیون و 200 هزار تومان به نرخ دیه سال 1396 
 3. 1/3000 دیه کامل معادل 70 هزار تومان به نرخ دیه سال 1396 
 4. 0.65 درصد دیه کامل معادل 1 میلیون و 365 هزار تومان به نرخ دیه سال 1396 
6- برادرم در ماکو هشت ماه قبل پیاده در حال عبور از خیابان ماشینی بهش زده که بعد از هشت ماه استراحت و عمل سخت جراحی که طبق گفته دکترش 45 درصد احتمال مرگ هم داشت ! این نظریه پزشکی قانونی اش است که به شورای حل اختلاف بیمه ایران فرستادند:

 •  شکستگی خرد شده انتهای فوقانی ران چپ اعلام شده مطابق عیب دار درمان شده و مطابق ماده 569 دارای دیه مقدره است . 
 •  ارش جراحی تثبیت انجام شده برای معالجه آن با در نظر گرفتن نیاز به درآوردن آتی آن به میزان دو درصد کامل تعیین می شود  . 
 • به علت ضایعه فوق مختصر کوتاهی در اندام تحتانی چپ و محدودیت در چرخشی پا بسمت خارج ایجاد شده است   .
 • ارش این عوارض با در نظر گرفتن تسریع آرتروز آنی لگنی - رانی چپ در کل بمیزان پنج درصد دیه کامل تعیین می شود.  
 • نیاز به معاینه مجدد ندارد .  
توضیح اینکه برادرم کاملا ناتوان شده و نمی تواند راه برود و بنشیند و اصلا درمان نشده و زانویش کلا خرد شده بود قسمتی که وصل به لگن می شود ! 
 1. این نظریه چقدر دیه در نظر گرفته است ؟ آیا قابل اعتراض است ؟ اگر اعتراض کنیم زیادترش می کنند ؟ 
 2.  اینکه شورای حل اختلاف بیمه ایران میگه 15 درصدش کم می کنند تا زود بدهند و به دادگاه نفرستند !؟ می گویند دادگاه حدود یک سال می کشد تا کل دیه رو پرداخت کنند ! 
 3. سوال آخر اگر بفرستیم برای دادگاه برای سال بعد می ماند و دیه سال 97 را حساب می کنند ؟ در واقع بیشتر می شود یا همان دیه امسال شامل می شود ؟  خیلی ممنونم راهنماییم کنین چکارکنم چطور مصلحت می دانید ؟ خدا خیرتان بده د ممنونم 
 4. اینکه چون عمل جراحی در قسمت بسیار حساس و انتهای زانویش بود ما بردیمش بیمارستان خصوصی و آنجا عملش کردند که هفت میلیون و نیم حق عمل و بیمارستانش رو پرداخت کردیم و تا الان هم حدود 3 میلیون خرج فیزیوتراپیش هم شده است ! آیا می توانیم این مبالغ رو هم بعد از اخذ دیه از شورای حل اختلاف بیمه از بیمه ایران بگیریم ؟ 
 5. آیا بعد از اینکه دیه رو با کسر 15 درصد از بیمه گرفتیم و امضای پدرم می توانیم بگیریم ؟ چون بدون امضا نخواهند داد . 
 6. آیا لازم هست وکیلی برای این کارها بگیریم ؟
 • 17 درصد دیه در نظر گرفته شده است که به نرخ دیه سال 1396 معادل 35 میلیون و 700 هزار تومان و به نرخ دیه سال 1397 معادل 39 میلیون و 270 هزار تومان می شود . 
 • بهتر است از دادگاه رای بگیرید . می توانید درخواست پرداخت نصف دیه را به صورت علی الحساب بدهید . 
 • دیه باید به تاریخ رای دادگاه پرداخت گردد . البته بعضی بیمه ها می خواهند به تاریخ حادثه بدهند که در اینگونه مواقع باید به بیمه مرکزی مراجعه کرد . 
 • نه این مبالغ را دیه نمی دهد . باید به صورت مجزا بر علیه مقصر شکایت کنید که قاضی ممکن است موافقت کند و ممکن است موافقت نکند و همان دیه را کافی بداند . 
 • بله می توانید بگیرید ولی به ضررتان است !
 • لزومی ندارد ولی کمک می کند . 
7- سلام خسته نباشید اگه زحمتی نیست این  رای دادگاه را برایم حساب کنید ؟
 1. ارش آسیب شدید نسوج نرم شانه چپ یک درصد دیه کامل 
 2. کبودی روی لب فوقانی و کبودی روی لب تحتانی 
 3. کبودی درقدام زانوی پای چپ 
 4. کبودی درپلک فوقانی چشم راست وچپ : ده و نیم هزارم دیه کامل  
 5. خراشیدگی روی لب تحتانی حارصه 1% 
 6. خراشیدگی دربند میانی انگشتان سوم وچهارم دست راست هر کدام جداگانه حارصه یک سوم از یک دهم از دو درصد دیه کامل 
 7. آسیب متوسط نسوج نرم زانوی چپ ارش نیم درصد
 • 1 درصد دیه کامل معادل 2 میلیون و 100 هزار تومان به نرخ دیه سال 1396 
 • 0.6 درصد دیه کامل معادل 1 میلیون و 260 هزار تومان به نرخ دیه سال 1396 
 • 0.15 درصد دیه کامل معادل 315 هزار تومان 
 • 10 و نیم هزارم دیه کامل معادل 2 میلیون و 210 هزار تومان به نرخ دیه سال 1396 
 • 1 درصد دیه کامل معادل 2 میلیون و 100 هزار تومان به نرخ دیه سال 1396 
 • 1/1500 دیه کامل معادل 140 هزار تومان به نرخ دیه سال 1396 
 • 0.5 درصد دیه کامل مهادل 1 میلیون و 50 هزار تومان به نرخ دیه سال 1396 
8- من بیست و یک سال سابقه  و 36 سال سن دارم . معلولیت ناشنوایی از یک گوش دارم . می توانم درخواست بازنشستگی بدهم ؟ می توانید درخواست بدهید اگر در بخش دولتی یا عمومی غیر دولتی مشغول به کارید . اگر در بخش خصوصی و تحت قانون کار مشغول به کار هستید بازنشستگی به شما تعلق نمی گیرد .

9- با توجه به نظریه پزشکی قانونی و پرونده من که از تاریخ 96/07/23 شروع شده و  در تاریخ 96/11/01 مراجعه به پزشکی قانونی کردیم که به دلیل پیوند نخوردن شکستگی پا تا پایان سال طول درمان داده وباید دوباره تعویض مفصل بشود ،  می خواستم بدانم که درصد دیه من چقدر می شود ؟ (این هم نامه پزشکی قانونی) . 


من از دادگاه درخواست مبلغی از دیه کاملم را کردم که در جواب گفتند با گرفتن مبلغی از دیه درصدی از کل مبلغ دیه کم می شود! این حرف درست است ؟ ممنون می شوم اگه راهنمایی کنید ؟! در حال حاضر به هزینه شخصی خودم در بیمارستان خصوصی مجبور به جراحی مجدد و پیوند استخوان شدم ؟! آیا این هزینه ها را بیمه تامین می کند یا شخصی که باهاش تصادف کردم؟ بنا به نامه پزشکی قانونی به من دیه نقص عضو تعلق میگیرد یا خیر؟ (ممنون میشم اگه پاسخ بدهید) ؟

 • برای هزینه های بیمارستان باید به صورت جدا بر علیه مقصر شکایت کنید و ایشان باید پرداخت کنند و بیمه نمی دهد مگر در 2 ماه اول که در صورت انتقال با اورژانس و ارائه کروکی ، هزینه های بیمارستان مجانی است البته با تعرفه دولتی ! 
 • هر مبلغی از دیه بگیرید از کل دیه کم می شود . 
 • 15 درصد به علاوه 1/1500 دیه کامل معادل 31 میلیون 640 هزار تومان به نرخ دیه سال 1396 و 34 میلیون و 804 هزار تومان به نرخ دیه سال 1397 
 • 2.25 درصد دیه کامل معادل 4 میلیون و 725 هزار تومان به نرخ دیه سال 1396 و 5 میلیون و 197 هزار و پانصذ تومان به نرخ دیه سال 1397 
 • 0.3 درصد دیه کامل معادل 630 هزار تومان به نرخ دیه سال 1396 و 693 هزار تومان به نرخ دیه سال 1397 
 • 1.5 درصد دیه کامل معادل 3 میلیون و 150 هزار تومان به نرخ دیه سال 1396 و 3 میلیون و 465 هزار تومان به نرخ دیه سال 1397 
 • 8 درصد دیه کامل معادل 16 میلیون و 800 هزار تومان به نرخ دیه سال 1396  و 18 میلیون و 480 هزار تومان به نرخ دیه سال 1397 

 10-بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد . 
با پشتیبانی Blogger.