اعتراض به حق بیمه تامین اجتماعی1- بنده بیمه کشاورزی می ریزم ! پدرم کارفرماست و عموی بنده هم در لیست ماست و پدرم کارفرمای هردویمان است ! آیا سخت و زیان آور به من تعلق می گیرد ؟ سخت وزیان آور بودنتان را باید اداره کار تشخیص دهد که بستگی به شغل تان دارد . اگر توسط اداره کار تائید گردد ، در لیست حق بیمه هم عنوان شغلی تان باید متناسب با شغل تان باشد و 4 درصد حق بیمه اضافه هم توسط کارفرما پرداخت گردد . 

2- سلام یک سوال داشتم ! ما یک سمعک خریدیم ۲میلیون ! بعد تمام مدارک را بردیم تامین اجتماعی گفت کمیسیون باید قبول کند برو۱۵روز دیگه بیا . بعد از۱۵روز توی نامه ای که رفتیم گرفتیم نوشته بود سمعک طبق ردیف۷ مورد تایید می باشد . می خواستم بدانم ردیف۷ چیست ؟ و بعدش معمولا چند روز  پول را می ریزند ؟ ردیف 7 ، یکی از بندهای جدول تائید اروتز و پروتز است و اهمیت خاصی ندارد . معمولا 1 ماه طول می کشد تا شعبه هزینه را پرداخت کند . 

3- من سه سال سابقه بیمه قبلا اجباری داشتم. تا آبان 96 هم 5 سال قالیبافی داشتم . الان چند ماهی است به خاطر انقضاء تاریخ مدارکم، نمی توانم بیمه را پرداخت کنم و بیمه باشم . الان سوالی که دارم این است که  آیا می توانم از آرتروز انگشتان دستم برای بازنشستگی استفاده کنم ؟ نه . آرتزوز باعث ازکارافتادگی کلی شما نمی شود . 

4- می خواستم ببینم بعد از تشکیل کمیسیون اگر نظر این بود که همسرم از کارافتاده شود چقدر طول می کشد تا حقوقش را بدهند ؟ مستمری از تاریخ جلسه کمیسیون برقرار می گردد . 

5- پدر من جانباز است و با 20 سال سابقه بیمه بازنشسته می شود . می خواستم بدانم اگر 10 سال سابقه عادی داشته باشد و 7 سال سابقه مشاغل سخت (جزیره کیش) با توجه به اینکه ضریب سابقه بیمه برای مشاغل سخت 1.5 میباشد (7*1.5=10.5) بنابراین با سابقه 20.5 سال بازنشسته می شود ؟ جانبازان در صورتی با 20 سال سابقه بازنشسته می شوند که در بخش دولتی یا نهادهای عمومی غیر دولتی مشغول باشند . مشاغل سخت و زیان آور برای مشمولین قانون کار است . در صورتیکه شرایط فوق را داشته باشید و هنگام بازنشستگی در نهادهای مربوطه باشید بله محاسبه تان درست است . 

6-  من پرستار هستم با ۲۰ سال و دو ماه سابقه درخواست بازنشستگی دادم . الان حدود ۲ ماه است مدیریت درمان استان تهران عوض شده است . موافقت نمی کنند و می گویند باید بیماری خاص یا شریط خاص داشته باشید ! لطفا راهنمایی بفرمایید چکار کنم زود جواب بگیرم ؟ این موضوع ربطی به دکتر عدلی یا دکتر خسروانی ندارد . طبق دستورالعملی که چند ماه قبل مهندس جنانی صادر کردند پرستاران مشمول قانون تامین اجتماعی در تمام مراکز غیر ملکی تامین اجتماعی می توانند با 20 سال سابقه بازنشست شوند . برای همکاران هنوز دستور آن نیامده است . شاید یک راه شکایت به دیوان عدالت اداری است و یک راه دیگر اینکه منتظر بمانید تا دستورالعملی برای همکاران سازمان صادر شود . 

7- افراد جانباز یا توانخواهان عضو سازمانهای مربوطه اگر در شرایط کار سخت و زیان آور کارکنند آیا زودتر بازنشست می شوند یا خیر ؟ بله . در صورت تائید اداره کار زودتر بازنشسته می شوند . 

8- اگر بخواهم بدانم عنوان شغلیم در تامین اجتماعی چیست چکار باید بکنم ؟ چون در دو شعبه جدا و در دو شهرستان جدا حق بیمه ام واریز شده است و در سایت تامین اجتماعی نیز که وارد می شوم و کارنامه می گیرم عنوان شغلی ندارد . راه حل مطلع شدن از عنوان شغلیم چیست ؟ باید مستقیما به شعبه مراجعه کنید و از قسمت امور فنی بیمه شدگان این موضوع را بپرسید . 

9- سوالی داشتم درمورد بیمه قالی بافی . سالیانه باید قالی باف چقدر قالی ببافد ؟ و بیمه قالی بافی شامل تابلو فرش هم می شود؟ بستگی به نوع قالی و اندازه آن دارد . بازرس متخصص این کار آن را بررسی می کند . بله شامل تابلو فرش هم می شود . 

10-بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .