راننده بدون گواهینامه !1- من 23 بهمن 96 تصادف کردم . طرف مقابلم مقصر حادثه بوده است . افسر پلیس هم آمده ماشینش هم به پارکینگ بردند و قرار شد هزینه خسارت رو پرداخت کند ولی دبه درآورد و نمی خواهد هزینه را پرداخت کند ؟! هر چه هم گفتیم بیا پول خسارت ماشین را بده قبول نکرد چه برسد به افت ماشین ؟! مقصر گواهینامه هم ندارد و بارها بارها به من گفته برو شکایت کن حالا من چکار کنم با این آدم و از من کارت ماشین دارد ؟ با کروکی حتما شکایت کنید به هیات حل اختلاف ! باید خسارت را بیمه بدهد و بعدا از ایشان بگیرد چون گواهینامه ندارد . در هیات حل اختلاف محل زندیگ ایشان باید شکایت کنید . مگر بیمه نامه ایشان و کارت ماشین را افسر از ایشان نگرفت و به شما نداد ؟

2- ببخشید سوالاتی داشتم . من ۹۳ و ۹۴ بیمه روستایی بودم . از ۹۴ هم بیمه کارگر ساختمانی تامین اجتماعی هستم ! برای انتقال سوابق گفتند چون همپوشانی دارد ارزش انتقال ندارد ! ( بعدا حقوق بازنشستگی کم می شود و چند میلیون برای انتقال هر سال باید بدهی ، بگذار برای سال های آخر بیمه پردازی ! وضعیت من چطور می شود ؟ چکار کنم؟  الانم فوق لیسانس دارم واگر در کارگاهی مشغول بشوم چطور نوع بیمه را تغییر بدهم ؟ بهتر است مدارک را نگه دارید و در همان سال های آخر بیمه پردازی انتقال دهید . بهتر است الان بیمه تامین اجتماعی باشید . اگر بیمه اجباری باشد خودش به صورت مستقیم از بیمه کارگران ساختمانی به بیمه اجباری تغییر می کند . 

3- آیا مستمری بازنشستگی یا فوت و از کار افتادگی بیمه مشاغل آزاد با دیگر بیمه ها در صورت شرایط و سنوات برابر یکی است یا فرق می کند؟ اگر متفاوت است کدامیک بهتر است اگه توضیح دهید سپاسگزار می شوم ؟ هیچ فرقی نمی کند . البته بیمه حرف و مشاغل آزاد 18 درصد تمامی این موارد را شامل می شود . 

4- من از سال 81 شروع به بیمه پردازی کرده ام و تا پایان سال 96 مدت 16 سال تمام سابقه پرداخت بیمه دارم . از این مدت 16 سال مدت 8 سالش را در کارگاه های معدن و تونل سابقه کار دارم که برای مشاغل سخت و زیان آور اقدام کردم که در مرحله اول تایید نشد و در خواست تجدید نظر داده ام که هنوز جوابی نداده اند . از تامین اجتماعی سوال کردم که اگر این مدت 8 سال از طرف کمیته استان تایید شود ادامه آن چگونه است گفتند در صورت تایید کمیته اداره کار استانی باید در تامین اجتماعی سمت شغلیت نیز مورد تایید جهت مشاغل سخت و زیان آور باشد و همچنین در صورت منطبق بودن با سمت شغلیت باید تا 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه صبر کنی یعنی شرایط بازنشستگی را باید احراز کنی و بعد مراحل اداری آن شروع می شود و در صورت داشتن و تایید مراحل ذکر شده و واریز حق بیمه 4 درصد از طرف کار فرما مدت 4 سال به سوابقت اضافه می شود . حال سوال من این است آیا در صورت تایید کمیته استانی باز باید تامین اجتماعی هم اظهار نظر کند ؟ و آیا باید تا 20 سال سابقه پرداخت بیمه صبر کنم و بعد ادامه مراحل اداری شروع شود یا در حال حاضر و با داشتن 16 سال سابقه می توانم پیگیری و تا ثبت در کارنامه و اضافه شدن 4 سال به سوابق پیش بروم ؟  نه در هنگام بازنشستگی باید اقدام کنید چون مبلغی جدای این 4 درصد هم که مربوط به سوابق قبل از مهر ماه 1383 است باید پرداخت گردد و این مبلغ باید براساس مستمری محاسبه گردد و در نتیجه باید سوابق تان تکمیل گردد . دوما بعد از رای اداره کار تامین اجتماعی هم بررسی می کند که در لیست حق بیمه سمت شما درست ذکر شده باشد وگرنه کل محاسبه مشاغل سخت و زیان آور منتفی می شود . 

5- ببخشید مزاحم شدم ! خواستم بدانم که در بندر زیر نظر پیمانکار و به کارفرمایی اداره بندر کار مشغول کار ملوانی هستم . بهم می گویند چون تو بسیجی فعال هستی شرکت نباید از شما بیمه و مالیات کسر کند ؟! خواستم بدانم آیا صحت دارد ممنون ؟ نه متاسفانه صحت ندارد . 

6-  بنده 20 سال تمام و بدون وقفه بیمه پرسکار موزاییک سازی هستم و برای بازنشستگی ثبت نام کردم . سنم 45 سال است . می خواستم بدانم چقدر زمان می برد برای بازنشسته شدن و حدودا مبلغ  4 درصد حق بیمه ای که باید پرداخت کنم چقدر هست  . آخرین دستمزدم در لیست 1250000 تومان است ؟ 4 درصد براساس آخرین حقوق محاسبه می شود و در تعداد ماه های اشتغال ضرب می گردد . بابت سال های قبل از 1385 ، 4 درصد دیگر نیز حساب می شود . 

7- بنده ۲سال پیش تصادف کردم و دچار شکستگی جمجه و پاره شدن کیسه مغز شدم و کف مغزم دچار ترک شد و کامل بویایی ام را از دست دادم ومدت ۱۲سال حق بیمه ام را پرداخت کردم (مرغداری) . ایا بنده مشمول از کارافتادگی می شوم ؟ تشخیص ازکارافتادگی براساس نظر کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی است . به احتمال زیاد ازکارافتاده کلی می شوید . 

8- بنده حدوداهفت سال بیمه تامین اجتماعی دارم . بیمه ام کشاورزیست وضمنا از ناحیه پای راست دچار کوتاهی پا و لاغری هستم که کاملا مشهوده ودربهزیستی شهرستانمان پرونده دارم . آیا من می توانم بااین وضع معلولیتم ازکارافتادگی بگیرم ؟ اگر می توانم لطفا بنده را راهنمایی کنید که چه مراحلی باید طی کنند ؟ بهتر است درخواست ازکارافتادگی به شعبه تامین اجتماعی دهید و بگذارید کمیسیون در این زمینه نظر دهد . احتمالش 50 50 است . 

9- من فوق دیپلم زراعی دارم . از سال حدودا هشتاد و سه تا هشتاد و پنج یا هشتاد و شش درسازمان تعاون روستایی بدون بیمه وحقوق کارمی کردم به امیدی که شاید استخدام بشوم اما آخرسر بدون همه چیز آمدم بیرون ! تنها چیزی که دارم  دو تا نامه که بنده رومعرفی کردند به شرکتهای تعاونی زیر مجموعه یکی برای کارآموزی ویکی جهت راه اندازی صندوق . آیا باتوجه به معلولیتم وسه الی چهارسال کارکردن می توانم بازگشت به کار بگیرم و یا یا حق وحقوقی بگیرم..ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید ؟ بازگشت به کار دیگر نمی توانید . اما بابت حقوق و مزایا و سنوات و عیدی و ... می توانید به اداره کار شکایت نمائید . 

 10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد . 

پست‌های معروف از این وبلاگ

مراحل شکایت از کارفرما ! (البته تا می توانید این کار را نکنید !!)

افت قیمت و نکاتی که ممکن است ندانید ؟!

محاسبه دیه اعضای بدن

آدرس خانه کارگر در تمامی شهر ها !

چند نمونه محاسبه دیه ؟!

بیمه قالیبافان : سیر تا پیاز

محاسبه افت قیمت خودرو !

طرح طبقه بندی مشاغل و پرداختی به کارگران !

معاینات اولیه بیمه های اختیاری و حرف و مشاغل آزاد ؟

بیمه حرف و مشاغل آزاد بهتر است یا بیمه اختیاری ؟