نحوه محاسبه نوبت کاری !


1- با سلام و خسته نباشید ! بنده کارشناس بهداشت حرفه ای هستم و سوالی از حضور شما دارم . چرا آزمایشات ادواری که کارفرما و کارگران مشاغل مربوط به بهداشت حرفه ای انجام می دهند با دفترچه نیست که هزینه های آزمایشات طب کار آنها کمتر بشود ؟ این سوالی است که وقتی بازدید کارگاهها می روم مرتبا از طرف کارفرماها از بنده پرسیده می شود . تشکر ؟ جواب های مختلفی به این سوال توسط سازمان تامین اجتماعی داده شده است . یکی از مهمترین آنها این است که نقش درمانی ندارد و جزء پکیج پایه سلامت نیست . یکی از دلایل دیگر نیز این است که ممکن است متناسب با این آزمایشات اشتغال بیمه شده به علت نداشتن شرایط متناسب با کار لغو شود و بنابراین دیگر وی عضوی از خانواده تامین اجتماعی نباشد . البته دلیل اصلی به نظر من جای دیگر است ! 

2- سلام ببخشید ! کارگری که چهار ماه قبل در محل کار دستش شکست  و مدارک پزشکی هم هست ! بعد شکایت نکرده است و خسارت هم نگرفته است ! آیا الآن بعد از چهار ماه می تواند شکایت کند ! البته دو سه نفر گواه هم بودن گواهی می دهند ؟  بله می تواند شکایت کند به شرطی که مدارک درمانی و از همه مهم تر گزارش بازرس اداره کار موجود باشد . 

3- بنده به مدت ۱۲ ماه و ۲۲ روز در یک شرکت مشغول به کار بودم که بیمه هم دریافت می کردم. متاسفانه طی تعدیل نیرو از بنده عذر خواستند و از کار بیکارم کردند . بنده برای بیمه بیکاری اقدام کردم و قرارداد ها و سوابق بیمه و دیگر چیزها را ارایه کردم. جواب اداره کار این بود که فاقد یک سال سابقه هستید. چون کد کارگاهی بنده ۳ عدد هست در طول کارم و دلیلش هم این هست که توی ۲ تا شعبه مختلف کار کردم و از دو شعبه بیمه برایم بیمه واریز شده است. و کد کارگاهی سوم هم دلیلش این است که شرکت در اواخر کار بنده بیمه بنده را به اسم صاحب مغازه تغییر داده بدون اطلاع بنده و کد کارگاهی سوم دلیلش این است. حالا بنده برای اداره کار یک نامه می خواستم بگیرم از شرکت تا اداره کار دلیل تفاوت کد کارگاهیم را بداند و بیمه بیکاری بگیرم ولی شرکت از ترس اینکه اداره بیمه جریمه شان بکند نامه را نمی دهد به من. حالا مانده ام چکار کنم برای این مبلغ ناچیز بیمه بیکاری . لطفا بنده را راهنمایی بکنین. ممنونم ؟! تنها راهی که دارید این است که ثابت کنید کارفرمایتان یک شخص حقیقی یا حقوقی بوده است به هر طریق ممکن ! بهتر است در اداره کار با تقبل هزینه درخواست دهید تا کارشناس اداره کار موضوع را مورد بررسی قرار دهد . 

4- من مشکلی با کارفرما دارم . قرارداد بنده در سال ۹۴ طبق حقوق پایه وزارت کار نوشته شده است . ولی حقوق من به صورت کلامی ۱/۸۰۰/۰۰۰ توافق شد . ۸ ماه حقوق ۱/۸۰۰/۰۰۰ را به من دادند ولی از ماه نهم همان حقوق پایه را ریختند و ما بقی را ندادند . عیدی و سنوات هم حداقل دادند . می خواستم ببینم اگر شکایت کنم موفق می شوم؟ سه ماه هم در سال ۹۵ برایشان کار کردم که همان حقوق پایه را دادند . حدودا من حساب کردم ده میلیون ازشان طلب دارم . حالا سوال اینجاست چون قرار دادم طبق پایه وزارت کاره می شود شکایت کنم ؟ صحبت کلامی تان را باید ثابت کنید . اگر در دورانی که حقوق کامب می گرفته اید حق بیمه یا مالیات به صورت کامل از آن کم شده است و بتوانید سوابق بیمه ای تان یا حتی سوابق مالیاتی تان را ارائه کنید می توانید موفق شوید . اگر حق بیمه تان براساس مبلغ پایه رد شده باشد بعید است بتوانید به نتیجه برسید . 

5- بنده از کارم اخراج شدم و از کارفرما شکایت کردم بابت حق و حقوق گذشته : (سنوات و حق شیفت و مرخصی و .... ) . ولی چون کارفرما پایان هر سال از ما امضا می گرفت ( یکسری مزایا پرداخت نمی کرد ولی تسویه حساب کامل می نوشت و امضا می گرفت. اگر امضا نمی زدیم اخراج می شدیم )  !همان را سند قرار دادند و در هیات تشخیص فقط سنوات تایید شد. بعد اعتراض کردم و در هیات حل اختلاف هم اعتراض من وارد نشد. می خواستم بدانم اگر به دیوان عدالت اعتراض بکنم راه به جایی می برم و اعتراضم قبول می شود آنجا ؟ چون کارفرما از من تسویه حساب کامل و امضا گرفت راهی داره کلا ؟ یا  بی خیال بشوم و شکایت ادامه ندهم؟ اگر با جزئیات هر کدام از آیتم های دریافتی مثل سنوات و عیدی و اضافه کار امضاء داده باشید کار سخت است با این حال می توانید در دیوان عدالت اداری شکایت کنید . دیوان بررسی مجدد نمی کند ولی پرونده را به سایر شعب هیات های تشخیص و حل اختلاف اداره کار ارجاع می دهد . 

6- سلام اقای ... خسته نباشید ! بنده به مدت پنج سال و نیم برای برادرم کار کردم . ما از اول شریک بودیم  ولی بعد این همه سال بدلیل مشکلات خانوادگی که پیش آمد من خواستم حقوق یک کارگر ساده را دریافت کنم تا بتوانم تو زمینه ای دیگه فعالیت کنم و الانم حدود ۶ ماه می گذرد و نمی توانم پولی دریافت کنم . شاید تو این مدت چیزی حدود ۱۰ میلیون من خرج کرده باشم.چون ما چیزی بینمون به عنوان شراکت دستنویس یا محضری نداشتیم . آیا می توانم با شکایت کردن حق خودمو حتی به عنوان یه کارگر ساده دریافت کنم و درخواست راهنمایی رو دارم ؟ می توانید شکایت کنید ولی باید به صورت مکتوب ثابت کنید که شما کارگر ایشان بوده اید . ایشان هم می توانند ادعا کنند که کارگر نبوده اید و سود خودتان را برده اید و ظاهرا هیچ چیز مکتوبی وجود ندارد . اگر مدارکی مبنی بر کارگری ایشان ندارید بعید است با شکایت به نتیجه برسید .

7- اینجانب جهت پرداخت ۳ ماه حق بیمه دادخواست دادم  و امروز رای خود را از وزارت کار گرفتم  و ضمن احراز رابطه کارگری وکارفرمایی  کارفرما موظف شده این بیمه را پرداخت کند  والان هم هیچ اعتراضی به رای ندارد  ومی گوید همین فردا هم می تواند بیمه را پرداخت کند ولی اداره کار می گوید که باید حکم قطعی شود .  در ضمن من قردادم با شرکت ۳۱ پنچ ۹۶ به اتمام رسیده است ومراجعه کرده ام برای بیمه بیکاری  که متاسفانه برج ۶ که رفتم دنبالش بعد پیگیری وتشکیل پرونده  گفتند که ۳ ماه بیمه پرداخت نشده است  که تا الان بیمه بیکاری من برقرار نشده است !  می خواستم ببینم  حالا که کارفرما نسبت به رای اعتراضی ندارد  و اعلام می نماید که بیمه این ۳ ماه را واریز می کنم  ایا راهی هست که بشود بیمه را پرداخت کرد که اینجانب بعد از واریز دنبال پیگیری مجدد بیمه بیکاری خود اقدام کنم ؟ باید رای قطعی شود و با رای اداره کار به تامین اجتماعی مراجعه کنید . ضمنا در این گونه موارد تامین اجتماعی مجددا موضوع را بررسی می نماید و پس از تائید کارفرما می تواند حق بیمه را پرداخت کند !

8-  آیا با تغییر کارگاه مثلا در صنایع پتروشیمی پیمانکار جدید طرح طبقه بندی را اجرا کند مقدار %7 به پایه اضافه می شود . الان پیمانکار جدید آمده می تواند پایه ها رو در طرح طبقه بندی پایین بیاورد بدلیل اینکه مقدار مبلغ کل قراردادش از پیمانکار قبلی کمتر بوده است ! بعدش هم هنوز با پیمانکار تسویه حساب نکردیم ! مدت ده روزه برای پیمانکار جدید کار می کنیم بدون قرار داد چون پیمانکار قدیم حقوق و عیدی وسنوات وحق مرخصی بهمان پرداخت نکرده است ؟ آیا اگر پیمانکار جدید نتواند حقوق ما را طبق پیمانکار قدیم پرداخت کند چکار باید انجام بدهیم تا طبق طرح قبلی به حقوقمان دست پیدا کنیم ؟ ضریب طرح توسط کارفرما مشخص می شود نه پیمانکار ! پیمانکار حق کاهش پایه حقوق را ندارد ! باید به اداره کار و کارشناس طرح طبقه بندی مشاغل آن شکایت کنید !

9- من در یک آزمایشگاه خصوصی 6 سال کارکردم بدون قرارداد ! دریک بحث ودعوا با منشی من اخراج شدم ! حکم هیات حل اختلاف عدم نیاز است وبیمه بیکاری.  البته بیمه بیکاری به من تعلق نگرفت چون 6 سال پیش 1 سال استفاده کردم الان 6 ماه بدون بیمه هستم وبیمه اختیاری کردم . من به دیوان عدالت شکایت کردم برای بازگشت به کار ! حالا سوال من این هست اگر دیوان برای من بازگشت به کار بزند این مدت تعلیق حق السعی  تعلق می گیرد ؟ دیوان معمولا بازگشت به کار نمی زند و پرونده را برای بررسی مجدد به اداره کار ارجاع می دهد . البته این حق را هم دارد که بازگشت به کار هم بزند . اگر چنین رایی صادر شود به ایام بلاتکلیفی تان حق السعی تعلق می گیرد . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد . 

پست‌های معروف از این وبلاگ

مراحل شکایت از کارفرما ! (البته تا می توانید این کار را نکنید !!)

محاسبه دیه اعضای بدن

افت قیمت و نکاتی که ممکن است ندانید ؟!

آدرس خانه کارگر در تمامی شهر ها !

چند نمونه محاسبه دیه ؟!

بیمه قالیبافان : سیر تا پیاز

محاسبه افت قیمت خودرو !

طرح طبقه بندی مشاغل و پرداختی به کارگران !

معاینات اولیه بیمه های اختیاری و حرف و مشاغل آزاد ؟

بیمه حرف و مشاغل آزاد بهتر است یا بیمه اختیاری ؟