شرایط دریافت بیمه بیکاری !1- سلام . من در یک شرکت راه و پل سازی به مدت ۶ سال و در ۴ کارگاه مسول حراست بودم . کارگاه آخر آزاد راه تهران شمال بود که هنوز شرکت ما آنجا قرارداد دارد ! با توجه به اینکه بقیه شرایط بیمه بیکاری را دارم ! می شود بیمه بیکاری بگیرم ! در تمام طول ۶ سال قرارداد موقت داشتم کارگاه اخر ۲۰ ماه داشتم ممنون می شوم جواب بدهید ؟ اگر قرارداد آخرتان حداقل 1 ساله بوده باشد و ماهیت کارتان دائمی بوده باشد به شما تعلق می گیرد . 

2- سئوالی از خدمتتان داشتم ! من پزشك طب كار هستم و كارم انجام معاينات و آزمايشات دوره اي كارخانه ها است. مي خواستم ببينم وقتي اين معاينات داخل مطب من انجام مي شود و پرسنلم هم همه بيمه هستند ، آيا از پرداخت مفاصا معاف مي شوم ؟ همكاران من در ساير استانها فقط براي معايناتي كه داخل كارخانه ها انجام مي دهند مفاصا پرداخت مي كنند و مي گویند براي معاينات مطب افراد معاف از پرداخت مي شوند ؟ اين قضيه درسته ؟ ماده قانونيش چيه ؟ ممنون مي شوم راهنماييم كنيد ؟ ربطی به مطب و یا کارخانه ندارد . بستگی به این دارد که شما با کارخانه یا کارگاه یا هر ارگان دیگری قرارداد می بندید یا نه ! مراکز طب کار هم مراجعه کننده موردی دارند که می توانند آنها را از لیست مراکز موجود انتخاب کرده و برای معاینات بدو استخدام یا ادواری مراجعه کنند و یا اینکه شما با کارخانه ای قرارداد می بندید که تمام معاینات مربوطه را چه در حوزه پزشکی و یا بهداشت حرفه ای انجام دهید . تمام مواردی که قرارداد می بندید باید مفاصا حساب از بیمه بگیرید ولی اگر هزینه را به صورت شخصی از متقاضی می گیرید نیازی به مفاصا نیست . 

3- سوالی داشتم . در حال تجمیع سوابق هستم . تاریخ دقیق بعضی از کارگاهها یا شماره کارگاه را ندارم . راهنمایی می فرمایید ؟ تجمیع سوابق الکترونیکی شده است و کار ساده تر است . بگذارید نتیجه بیاید و نسبت به مواردی که اعتراض دارید به شعبه ای که فکر می کنید آن کارگاه ها در حوزه آن است مراجعه کرده و درخواست بررسی موضوع را دهید . سوابق کتبی در شعبه موجود است . 

4- باعرض سلام ! برادراینجانب ۱۱سال سابقه بیمه تامین اجتماعی داشت که بخاطر این که دوبار سکته ناقص داشت وبیمارستان بستری شد بیمه اش رانتوانست ادامه دهد. بعد از دو سال سکته سوم که در بیمارستان بستری شد برادر اینجانب فوت کرد. حالا با توجه به این شرایط خاانواده ایشان می توانند تقاضای مستمری بگیری کامل کنند . ممنون می شوم راهنمایی فرمایید باتشکر ؟ اگر در یک سال آخر منتهی به فوت 3 ماه حق بیمه پرداخت کرده باشند حداقل مستمری را می گیرند وگرنه متناسب با پرداخت حق بیمه مستمری می گیرند . 

5- سوالم این بود که  در مغازه ای مشغول و توسط کارفرما می خواهم دفترچه بیمه تامین اجتماعی بگیرم . چه نوع معاینات پزشکی از من می گیرند ؟ آزمایشات ادواری شامل آزمایش های داخلی ، اسپیرومتری ، چشم و ... می باشد . بستگی به شغلی که می خواهید در آن مشغول به کار شوید از شما آزمایش گرفته می شود . 

6- درمورد بیمه سوال داشتم ؟! خواستم بپرسم بیمه کشاورزی یا شالیزاری جزء بیمه های سختی کارهم قرارمی گیرد؟بازپرداختش چقدر است یعنی دستمزدی که برای بازنشسگی به من می دهند چقدر هست ؟! ازبین بیمه آزاد و بیمه شالیزاری یاهمان کشاورزی کدام بهتر است ؟ اگر منظورتان بیمه روستائی است بستگی به گروهی دارد که انتخاب می نمائید . قعلا 8 گروه دارد و مستمری بیشترین گروه ماهی 800 هزار تومان است . پرداختی تان در بیمه روستائی از بیمه آزاد یا تامین اجتماعی خیلی کمتر است و البته سختی کار هم ندارد . 

7- یکی از کارگرهای استخدامی ما در سال 90 چند ماه پیش حادثه دید و مراحل تامین اجتماعی نامبرده انجام شد . حالا تامین اجتماعی آزمایشهای قبل از استخدام را از ما می خواهد و آن زمان همچین چیزی نبود . ولی خوشبختانه ما هر ساله ازمایشهای سالیانه داریم . حالا من باید چه جوابی بدهم تشکر از شما ؟  احتمالا درخواست ازکارافتادگی داده اند و شما باید این آزمایش ها را انجام می دادید تا محرز شوید که متناسب با نتایج آزمایش به ایشان شغل محول کرده اید . آزمایش های سالیانه را ارسال کنید ولی ممکن است جریمه شوید ! امیدوار باشید از کارافتاده کلی نشوند وگرنه به دردسر می افتید . ازکارافتادگی جزئی و غرامت نقص عوض مشکلی برای شما پیش نمی آورد . 

8- ببخشید ما در مشهد یک کارگر خانم داشتیم که ایشان را در بهمن ۹۴ بیمه نمودیم . حالا ایشان از ماشکایت نموده اند که باید از اول سال بیمه می شدند که این امر صورت نگرفته است . حال اداره بیمه از ماه اول ۹۴ اعلام به پرداخت کرده اند که مبلغ خیلی بالایی شده است . در ضمن ترک کار کارگر ازاول برج ۳ نود وشش بوده که اداره بیمه ۲ ماه هم به حق بیمه شکایت شده اضافه کرده است . و مبلغ ۶ م و۲۰۰ هزار اعلام به پرداخت نموده است . خواشمنداست راهنمایی فرمایید ؟ اگر با شکایت اداره کار به نتیجه رسیده باشند و یا این که در این مدت کار کرده باشند باید بیمه شان می کردید . احتمالا جریمه هم شده اید . با مدارکی که دارید مبنی بر کارکرد صحیح ایشان به هیات بدوی تشخیص مطالبات سازمان در شعبه بیمه مورد نظر شکایت کنید تا بتوانید حق بیمه مربوطه را کاهش دهید . 

9- چند وقتی هست قصد دارم خودم را بیمه تامین اجتماعی کنم (خویش فرما_اختیاری) . از طرفی شرایطم به این شرح می باشد که :  جوان بیست و یک ساله مجرد دانشجو بامعلولیت شدید که زیر نظر سازمان بهزیستی می باشم . امکانش هست بنده را راهنمایی  کنید که چطور می شود خودم را بیمه کنم ؟ با شرایطی که شما دارید بهترین کار این است که به سازمان بهزیستی مراجعه کنید و از طریق بهزیستی بیمه تامین اجتماعی حرف و مشاغل آزاد بشوید تا بتوانید از رایانه دولتی استفاده کنید .  

 10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد . 

پست‌های معروف از این وبلاگ

مراحل شکایت از کارفرما ! (البته تا می توانید این کار را نکنید !!)

افت قیمت و نکاتی که ممکن است ندانید ؟!

محاسبه دیه اعضای بدن

آدرس خانه کارگر در تمامی شهر ها !

چند نمونه محاسبه دیه ؟!

بیمه قالیبافان : سیر تا پیاز

محاسبه افت قیمت خودرو !

طرح طبقه بندی مشاغل و پرداختی به کارگران !

معاینات اولیه بیمه های اختیاری و حرف و مشاغل آزاد ؟

بیمه حرف و مشاغل آزاد بهتر است یا بیمه اختیاری ؟