جریمه کارفرما !1- با سلام وتبریک سال نو و آرزومند سلامتی برای شما وخانواده محترم ! بنده به مدت 6 سال در جزیره کیش بصورت قراردادی در سمت راننده 24 ساعته وانت مشغول بکار بودم که حدود 2 سال و چند ماه آخر را در شرکتی دیگر مشغول بودم  . دقیقا 17 اسفند ماه 1396 تسویه ام کردند که دراین مدت ماهانه 1 میلیون و700 هزار تومان حقوق  می دادند :

  1. آیا حقوق24 ساعت کار در جزیره کیش 1 میلیون و700 هزار تومان می باشد ؟ 
  2. آیا بصورت 24 ساعته شرکت می توانسته است از بنده کار بخواهد ؟ 
  3. هیچ گونه خرجی چه ازلحاظ  تغذیه چه پوشاک به بنده نداده اند آیا حق وحقوقی شامل حالم می شود ؟ 
  4. اگر شامل می شود چگونه آنرا پیگیر باشم ضمنا کارفرما جای خواب وخوراک بنده را بعهده گرفته و پرداخت می کرده نه شرکتی که قرارداد داشتم.
  5. آیا رانندگی در جزیره کیش جزء مشاغل سنگین بحساب می آید ؟

  • نه بعید است چنین مقداری باشد .
  • اگر هزینه اش را پرداخت کند و شما نیز موافق بوده باشید مشکلی ندارد . 
  • تغذیه و پوشاک به شما تعلق نمی گیرد ولی اضافه کاری ، تعطیل کاری ، شب کاری و ... تعلق می گیرد . 
  • باید با مدارک کارکرد به اداره کار منطقه شکایت کنید البته اگر در منطقه آزاد نباشید .  
  • نه جزء مشاغل سخت حساب نمی شود . 
2-  باعرض سلام ! بنده سال ۹۳ با رای دیوان و بالتبع آن حکم اداره کار بازگشت بکار شدم واین مدت ۴ سال بصورت تمام وقت مشغول بکار شدم وکارفرما نیز  به حکم بنده  به تجدیدنظر دیوان شکایت کرد و نهایتا دیوان رای قطعی به نفعم  داد و در قراردادم از سال ۹۳ تا زمان صدور رای دیوان  بصورت تمام وقت بوده است . با توجه به اینکه رای دیوان به نفعم بوده ولی کارفرما با لابی قوی  بر روی قاضی اجرای احکام می خواهند کارم را به پاره وقت تغییر دهند . خواهشمندم راهنمایی بفرمایید آیا قاضی اجرای احکام‌ چنین اختیاراتی دارد؟ نه چنین اختیاراتی ندارد . 

3- طرح طبقه بندی شرکت پیمانکاری ما انجام نمی شود . شرکت معدنی هست و بالای پنجاه نفر هم نیرو دارد . باید چکارکنیم؟ باید به اداره کار منطقه مراجعه کرده و موضوع را به کارشناس طرح طبقه بندی مشاغل آن اطلاع دهید . 

4- با افزایش حقوق قانون کار که بالا ی۱۰۰۰۰۰۰ هست حقوق دریافتی من که ۹۳۰ هزار تومان است نیز افزایش پیدا می کند ؟ بله تا حداقل حقوق افزایش پیدا می کند .

5- پدر من در پره صیادی کار می کرد . چندین سال بود که صیاد بود تا اینکه بیرون از پره یعنی مقابل درب وروی دچار سانحه تصادف شدند و فوت کردند و ما هم دیه گرفتیم.ولی مسئله اینه که  بیمه دریافت نکردیم یعنی پدرم یک سال و هشت ماه سابقه بیمه داشتند ! ما شکایت کردیم گفتن پره هیچ مسئولیتی در قبال بیمه ندارد . هرکسی خودش باید خودش را بیمه کند یعنی رابطه کارفرما و کارگری دخیل نیست!در حالیکه حقوق می گرفت.تا اینکه با گذشت یازده سال دوباره شکایت کردیم به دیوان  عدالت اداری گفتند سازمان تامین اجتماعی باید پاسخگو باشد . آنجا هم با تیم سه نفره پیگیری کردند و هیئت مدیره پره صیادی هیچ مدرکی بهشون ارائه نکرد و پرونده همینطور مانده روی هوا ! می خواستم بدانم آیا می توانیم با پیگیری های دوباره به حقمون برسیم؟اصلا حقمون هست یا بیمه  شامل نمی شود؟! اگر در 1 سال منتهی به فوت 3 ماه پرداخت حق بیمه داشته باشد و حداقل 1 سال هم کلا حق بیمه پرداخت کرده باشد مستمری به ایشان تعلق می گیرد وگرنه بعید است سازمان تامین اجتماعی زیر بار برود ! حتی اگر حکم دیوان عدالت اداری داشته باشید .

6- بنده به مدت یکسال و چند ماه مشغول کار تابلو سازی بودم . الان به علت عدم پرداخت حقوق دست از کار کشیده ام ( خود شخص کارفرما گفت که فعلا نیازی نیست بیایی سرکار ) و تقریبا الان حدود ۶ماه است که به محل کارم فقط به جهت گرفتن طلب های عقب افتاده ام می روم و در این مدت هیچ مبلغی از شخص کارفرما دریافت نکرده ام . کل مبلغی که بنده طلبکار هستم حدود یک ملیون وسیصد هزار تومان می باشد که کارفرما در آخرین بار که با بنده هم صحبت شده می گوید هیچی از این مبلغ را پرداخت نمی کنم . من حساب روز های کاری+شاهد +عکس های بسیار از نمونه کار های ساخته شده+پیامک های دریافتی از کارفرما مبنی بر بدهکار بودن به بنده+کلید محل کار که به کارفرما تحویل نداده ام را دارم . به نظرتان اگر به اداره کار بروم شانسی برای گرفتن حقوق پرداخت نشده ام دارم؟ لطفا اگر می توانید جواب بدهید ! ممنون می شوم ؟ فکر کنم تنها راهتان این است که تقاضای بررسی کارشناس در اداره کار بدهید . هیچکدام از مدارکی که گفتید مدارک محکمی نیست ولی مجموعا بد نیست. 

 7- اگر کارگر ساختمانی 5 ماه پشت سر هم برای ما کار کند و در لیست بیمه هم اسمش را رد کینیم و مزایای کامل بدهیم ، آیا تعهدی برای اشتغال دائم کارگر توسط ما بوجود می آید یا با توجه به اینکه قراردادی نیست و مزایا تمام پرداخت شده است . مشکلی پیش نمی آید ؟ شنیده بودم بیش از 3 روز باید قرارداد وجود داشته باشد ؟ اگر شرکت ساختمانی دارید که مشکل پیش می آید ولی اگر برای یک پروژه ساختمانی مشخص است نه ! 

8- من خودم را بیمه زنان خانه دار کرده ام و تا الان تقریبا 9 سال سابقه دارم . الان با حداقل حقوق خودم را بیمه می کنم. تا چند سال قبل از بازنشستگی می توانم پایه حقوقم را افزایش بدهم ؟ و اینکه بازنشستگی زنان خانه دار با 10 سال سابقه و سن 55 ، حقوق 30 را می گیرند ؟ نه ! با 10 سال سابقه متناسب با 10 سال مستمری می گیرید و برای اینکه حداقل مستمری طبق قانون کار را بگیرید باید 20 سال سابقه داشته باشید . بهتر است در 4 یا 5 سال آخر پرداختی تان را بیشتر کنید . 

9- یک سوال داشتم از خدمت تان ! پرداخت حق بیمه بیکاری با کارگر می باشد یا کارفرما ؟ 3 درصد است و با کارفرما می  باشد . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد . 
با پشتیبانی Blogger.