قراردادهای ساعتی1- ما یک نفر را می خواهیم استخدام کنیم به صورت پاره وقت ! و سوالی که برایم مطرح شده این است که  مزایای ماهانه اش را باید به نسبت روزهای کارکردش در نظر بگیرم یا  کامل ؟ منظورم از مزایای ماهانه 110000 تومان حق خوار و بار  و 40000 تومن حق مسکن هست ؟ باید به نسبت کارکرد هفتگی محاسبه کنید . هفته ای 44 ساعت کار تمام وقت است . به نسبت 44 ساعت هفتگی حساب کنید و پرداخت کنید . 

2- من حدود بیست ماه است در قنادی مشغول بکارم . از اضافه کاری و سنوات هم تا به حال پولی دریافت نکردم و به تازگی حدود دو ماهه که بیمه شدم . خواست بگم اگر بروم اداره کار شکایت کنم به نتیجه می رسم یا صاحبکار باید من را بیرون کند که به حق و حقوقم برسم . لطفا راهنماییم کنید ؟ بروید شکایت کنید بابت سنوات احتمالا به نتیجه برسید ولی بابت اضافه کاری بعید می دانم رای به نفع تان صادر شود . به نظر من هر وقت خواستید به طور کامل از این شغل بیرون بیایید شکایت کنید . 

3- من از اردیبهشت ماه سال 94 در بخشی از وزارت بهداشت مشغول به کار شدم  ! بعد از حدود 8 ماه حقوق و بیمه ما برقرار شد که بیمه 6 ماه اول را رد نکردند و حقوق 6 ماه اول را با حداقل پایه آن زمان محاسبه کرده و بعد از تقریبا یک سال پیگیری به ما پرداخت کردند و تعهدنامه ای هم در قبالش باید امضا می کردیم که تمام حق و حقوق آن 6 ماه را گرفتیم . در نهایت مشکل بعدی از اردیبهشت سال 96 بود که ساعت کاری های ما رو از 176 ساعت در ماه به 192 ساعت در ماه افزایش دادند و در ماههای 30 روزه و ماهی که 29 روز می باشد نیز همین ساعت کاری باید پر شود (با توجه به این که کار ما کاری شیفتی هست و شیفتهای 6 ساعته و 12 ساعته داریم و بخش سامانه پاسخگویی تلفنی هستیم) . نمی دانم آیا این ساعت کار برای ما قانونی هست یا خیر ؟ مشکل دیگر همین پر کردن 192 ساعت کار در طی شیفت 21 اسفند تا 20 فروردین هست (شیفت های ما 20 هر ماه آغاز می شود) که روزهای تعطیلی که باید شیفت بمانیم ضریب کاری برایش در نظر گرفته نمی شود و 192 ساعت ،ساعت بدون ضریب روزهای تعطیل و پنج شنبه برای ما محاسبه می شود . و اضافه کاری هم که کاملا به صورت ناعادلانه تقسیم می شود و هیچ پایه و اساسی ندارد . من می خواهم بدانم آیا مواردی که گفتم می شود پیگیری کرد ؟ ضمنا سپاس فراوان از شما و ببخشید که خیلی طولانی نوشتم برایتن ؟ بستگی دارد نیروی پیمانی باشد و تحت نظارت پیمانکار و یا اینکه پرسنل خود وزارت بهداشت تلقی شوید . اگر پرسنل پیمانکار باشید بابت تمامی موارد فوق می توانید به اداره کار شکایت کنید و به نظر من به غیر از اضافه کار در بقیه موارد به نتیجه می رسید هر چند ممکن است در کارتان دچار مشکل شوید . اما اگر پرسنل خود وزارتخانه باشید تنها راهتان شکایت به دیوان عدالت اداری است که البته دردسرهای خاص خود را دارد و ممکن است با شما لج کنند . 

4- در دفتر كوچكى تعدادى با اينجانب همكارى پاره وقت دارند و با دو نَفَر از آنها كه شش ماه سابقه همكارى داشتيم قرار است  تسويه حساب كنم . مي خواستم جدول يا فرمولى كه تفكيك حقوق و مزايا و عيدى و عائله مندى و غيره را مي توان براساس آن انجام داد را لطفاً براى اينجانب بفرستيد و اگر توصيه اى داريد بفرمائيد ؟ جدولش که در تمام سایت ها موجود است . مبلغ امسالش را هم بنده در این پست قرار داده ام . به نسبت 44 ساعت کارکرد در هفته محاسبه کرده و پرداخت کنید . 

5- می خواستم بدانم که سوابق بیمه چقدر تاثیر دارد در طرح طبقه بندی مشاغل ؟ و به ازای هر چند سال بیمه یک گروه تعلق می گیرد ؟ سوابق بیمه ارتباطی ندارد بلکه کل سابقه کاری تاثیر دارد . به ازاء هر 1 سال تجربه کاری یک دهم امتیاز تجربه را می گیرید . خود تجربه کاری 10.5 درصد امتیاز کل را شامل می شود . 

6- بنده سه سال سابقه بیمه و دو سال در معدن زرکوه طلا کار می کنم . بعد ازعید قرار است طبقه بندی کنند ! ما قسمت آب ، برق و تاسیسات هستیم . بامدرک لیسانس . پایه حقوق ما۹۷۰ هزار تومان است . در تسویه خانه کار می کنیم . آیا به نظرشما حقوق ما چقدرافزایش پیدامی کند ؟  بستگی به ضریب طرح دارد . حداقل 20 درصد !

7- من سرپرست یک کلینیک هستم قرار است دو نفر منشی را به صورت پاره وقت بگیریم . ممنون می شوم برای حقوق راهنمایی بفرمایید که طبق وزارت کار چطور هست ؟ حقوق وزارت کار سال 97 را که در پست دیروز کانال آورده ام . متناسب با کارکرد هفتگی و به نسبت 44 ساعت در هفته محاسبه فرمایید .  

8- با سلام ممنون از اینکه جواب بنده را دادید .  باید بگویم که وقتی بازرس کار به محل حادثه آمد کارفرما هم اینگونه گفت که این بنده خدا توی چاله آسانسور به صورت ساعتی کار می کرده که ساعتی بیست و پنج تومان هم توافق کردیم و بازرس کار پرسید آیا با این آقا قراردادی هم دارید ؟ کارفرما جواب داد که بله منتها اون قرارداد بابت اجرای سقف شیروانی بود که در پشت بام بوده و آن کار تموم شده است و ربطی به این کار ندارد . بازرس پرسید آیا آن کار تمام شده بود کارفرما گفت بله یعنی دقیقا همان چیزی که بود گفت و منم نظرم همین بود که موضوع دقیق وهمانطوری که اتفاق افتاده بیان بشود که شد . با این روند اما با گذشت دو هفته هنوز نظر بازرس کار و گزارش کار خودش را ننوشته ؟! به نظر شما آیا می توانند به غیر از مواردی که درمحل از کارفرما تحقیق کرده وصحبت شده به چیز دیگری استناد کند ؟ این حرف را به خاطر اینکه معتمد بیمه ای که باید خسارت بدهد معاون اداره کار است واین خانم بازرس هم کارمند این معاون اداره کار است که معتمد بیمه هم هست آیا میتواند اعمال نفوذ کند یا خیر ؟ روی گزارش بازرس کار به غیر از کارگر و کارفرما آیا کس دیگری می تواند اعتراض کند منظورم بیمه ای که باید خسارت بدهد یا معتمدش میتوانند اعتراض بزنند ؟ بیمه می تواند به حکم دادگاه در این زمینه اعتراض کند . هر موردی را که مشکوک بداند می تواند اعترضا کند چه حق و یا ناحق ! البته معمولا در چنین مواردی که به فوت منتهی نشده باشد چنین کاری نمی کنند . 

9- دوست بنده بعد از ۷ ماه بیمه بودن در یک رستوران زنجیره ای به دلیل حواشی ناشی از قرض گرفتن پول از یکی از همکاران خود از کار اخراج شده است . آیا حقوق بیکاری بهش تعلق می گیرد ؟ اگر قرارداد تا پایان سال داشته باشد و با رای اداره کار می تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند . 

10-بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد . 

با پشتیبانی Blogger.