بیمه سلامت ، خدمات درمانی و تامین اجتماعی1- شوهرم تصادف کردن و مقصر هستند و حالا طرفین پول ماشینش و پول هزینه فیزیوتراپ و تاکسی و عقب افتادن دانشگاهشان گفتند بدهید رضایت بدهیم علاوه بر پول دیه که از بیمه می گیرند . می خواستم اگر ما ندیم اینها می توانند برای پول همه اینها شکایت کنند یا فقط پول ماشینشون ؟ باید شکایت کنند . معمولا قضات دادگاه همان دیه را کافی می دانند . بهتر است بگذارید شکایت کنند چون معمولا موافقت نمی شود . 

2- سلام چناپ نصر پسر من یا یک تییا دو تصادف کرده است . ماشین صفر کیلومتر بوده ! کارشناس دو میلیون و هفتصد هزارتومان افت ماشین تعیین کرده است در صورتی که تصادف در حد سینی ماشین و سپر و چراغها آسیب دیده ؟! آیا مبلغ کارشناسی مگر پنج درصد کل ماشین نباید یاشد . ممنون می شوم اگر راهنمایی کنید ؟ چند قسمت آسیب دیه است و در اینگونه موارد معمولا بیشتر حساب می کنند . البته قانون خیلی دقیقی در این زمینه حکمفرما نیست . 

3- طی تصادف در تاکسی شخص دیگری مهره های کمرم آسیب دید و بعد طی کردن پروسه طول درمان به دادسرا رفتم و شکایت نامه پر و امضا کردم و چون تصادف درشهر دیگری بود و الان موقعیت سفر ندارم برای دادگاه هم باید حضور داشته باشم یا خیر ؟ شنیدم که لازم نیست و قاضی حکم را می دهد یا چیز خاصی لازمه برای عدم حضور ؟ نظریه پزشکی قانونی و مدارک تصادف را باید به دادگاه ارائه دهید و با قاضی بابت این مساله هماهنگ کنید وگرنه رای صادر نمی شود . 

4- من از ۸ /۹۴ داخل شرکتی کار می کنم که هیچ کدام از مزایای قانون کار به من تعلق نگرفته است . حتی حقوقم پایین تر از کف قانون کار است . از اول هم بیمه ام و شیفت شب ۱۲ ساعته ام و بدون تعطیلی و جمعه کاری هم دارم . امسال  برگه دادند به من تحت عنوان اقرار به صلح که امضا بزنم تمام حق و حقوقاتم را گرفتم ! من گفتم امضا نمی زنم ! به نظر شما چه جوری می توانم حق و حقوقم را بگیرم . از من یک چک ضمانت ۱۰ میلیونی دارند که  تهدید کردند که اگر امضا نزنی می گذاریم به اجرا . من اگر شکایت کنم چقدر اداره کار به من می دهد ؟ چون حق بیمه برایتان پرداخت شده است در اداره کار به سادگی کارکردتان تائید می شود و می توانید بابت حداقل حقوق ، بن ، سنوات ، عیدی ، نوبت کاری ، تعطیل کاری و اضافه کاری و موارد دیگر شکایت کنید . چک ضمانت را بابت این مساله نمی توان به اجرا گذاشت و به نظر من در اداره کار بابت بازپس گیری آن نیز شکایت کنید و حتی می توانید در دادگاه نیز بابت بازپس گیری آن شکایت کنید . 

5- آیا پس از اینکه دیوان عدالت اداری رای بر نقض حکم هیات حل اختلاف داد و پرونده را برای بررسی مجدد به این هیات ارجاع داد هیات حل اختلاف باز می تواند رای صادر کند که مخالف بندهای قرارداد فیمابین بوده است ؟ بله می تواند رای صادر کند ! دیوان رای را برای بررسی مجدد فرستاده است و هر رایی می تواند توسط هیات حل اختلاف صادر گردد ! 

6- ... هستم ۳۴ ساله ، متاهل و دارای ۲ فرزند. بنده از کار افتاده و مستمری بگیر تامین اجتماعی هستم . پدرم بازنشسته شرکت نفت بود که ۹۶/۱۲/۲۸ فوت کرد . مادرم هم مستمری  بگیر آموزش و پرورش است و یک خواهر مجرد در خانه دارم . آیا من می توانم از مستمری پدرم که فوت کرده استفاده کنم ؟ نه شما نمی توانید .  فقط مادر و خواهرتان می توانند . 

7- تقریبا ۴ سال در کارگاهی مشغول بکار هستم و کارفرما اوایل گفتند بعد از ۳ ماه بیمه رد می کنم ولی هر بار گفتم هی امروز و فردا کردند و تا به امروز بیمه من را رد نکردند و هیچگونه مزایایی به من ندادند . حق مسکن ، حق اولاد و حق بن و ... . از روز اول کارم در کارگاه به حسابم گهگاهی پول واریز می کردند ! البته این را هم  بگویم که هر ماه تسویه کامل نمی کردند و سال به سال هم حقوقم را تسویه نکردند و تا امروز نزدیک ۲۰ میلیون طلب دارم که هنوز تسویه نکردن د ؟! آیا با پرینت حسابم می توانم ثابت کنم برای گرفتن حقوق و بیمه و مزایا ۴ سال کار کردم ! در کارگاه ایشان ضمن بیشتر ساعت کار یا دست خودم هست و مدارکی دارم . بغیر از حقوقی که طلب دارم از ایشان می توانم با پرینت حسابم که برایم پول واریز می کردند ثابت کنم برای گرفتن ۴ سال حق بیمه و مزایای خود اقدام کنم و جریمه ۴ سال حقوق وبیمه و مزایا چقدر بمن تعلق می گیرد اگر ثابت کنم ؟! والا فکرم خرابه اولا این همه طلب دارم و لطمه به زندگیم زده است . شرایط بدی دارم ! الان ممنون می شوم راهنماییم کنید ! با تشکر از شما موفق و موید باشید ؟ بهترین مدرک ممکن را دارید و با همان شکایت کنید . بابت بیمه و جریمه آن باید به تامین اجتماعی داده شود و چیزی به شما نمی رسد . بابت بقیه موارد به نرخ همان سال به شما پرداخت می گردد . اما تمام این موارد به شرطی است که بتوانید کارکردتان را ثابت کنید . 

8- من ماشینم 9 سال تخفیف بیمه داشته است . چند وقت پیش یک کوپن استفاده کردم . حالا در صد تخفیفم تو بیمه جدید چقدر می شود ؟ در قانون جدید 20 درصد از تخفیف تان از بین می رود . 

9-چد نتا سوال درمورد بیمه روستایی داشتم . اول اینکه می خواستم ببینم اصلا می شود روی بیمه روستایی حساب کرد. من پدرم راننده تراکتور بود وخودشم کم و بیش کشاورزی می کرد ! من یک سال است بیمه روستاییش کردم ولی الان به خاطر دیابتش زمینگیر شده است و حتی کلیه هاشم از کار افتاده است و هفته ای سه بار دیالیز می شوند . می خواستم ببینم من می توانم برایشان ازکار افتادگی بگیرم. اگر الان بگیرم ماهیانه چیزی دستش را می گیرد . دراین شرایط ماهیانه چه  مبلغی می دهند بهش ؟ باید درخواست ازکارافتادگی دهید و حداقل 1 سال بیمه پرداز بوده باشد و تاریخ ابتلاء بیماری اش نیز قبل از این یک سال نبوده باشد . متناسب با گروه بیمه پردازی و البته کمکی کمتر مستمری می گیرد . 

 10-بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .