جلسه تحقیق اداره کار1- من نماینده بیمه هستم و کارمند دفتری من اقدام به جعل بیمه نامه و... در دفتر من کرده است. این پرونده در پلیس آگاهی باز است. به همین دلیل بنده منشی خود را اخراج کردم و ایشان از من در اداره کار شکایت کرد. نامه سازش برای من فرستاده نشده ولی اس ام اس جلسه تشخیص ارسال گردیده است . حال به دلیل جعل اسناد از طرف منشی دفتر من رای اداره کار به نفع اینجانب خواهد بود ؟ نه لزوما ! بستگی دارد بابت چه چیزی شکایت کرده باشد . اگر بازگشت به کار باشد به نفع شما رای صادر می شود ولی اگر درخواست حقوق و مزایا باشد ، باید حقوق و مزایایش را بپردازید . 

2- بنده راننده پایه یک با حقوق 1500000 هزارتومان در ماه دارم . آیا سنوات و پاداش شامل آنها می شود ؟ اگر شامل می شود چقدر پرداخت کنم ؟ اگر با آنها قرارداد دارید یا به صورت تمام وقت برایتان کار می کنند باید سنوات و عیدی بدهید . سنوات معادل 1 ماه حقوق و عیدی معادل 2 ماه حقوق !

3- سلام ! وقتتان بخیر . برادر من در محل کار (کارگر ساختمان در حال ساخت) که نگهبان بوده و در چادر بوده  دچار انفجار پیک نیک می شود . و صورت و هر دو دست و گردن دچار سوختگی از نوع درجه ۲و ۳شده است . ۴ روز در بیمارستان بوده که همه هزینه ها را کارفرما داده است . البته خود کارفرما گفته که خودش دنبال کارهای بیمه هست تا برای برادرم از کار افتادگی بگیرد . بیمارستان درصد سوختگی را ۳۷ درصد اعلام کرده است . آیا دیه هم می تواند بگیرد ؟ حالا هم یک روز در می رود  بیمارستان و بانداژ را تعویض می کند . آیا لازم است که از کارفرما شکایت کند ؟ باید خودش برود اداره کار ؟ برادرم بیمه نبوده ولی ساختمان بیمه هست ؟! حالا باید چکار کند ؟ منتظر بماند که کارفرما کارها را انجام بدهد ؟ یا خودش برود شکایت کد ؟ . بهش دیه تعلق می گیرد ؟ ایشان بیمه تامین اجتماعی نبوده است بنابراین ازکارافتادگی به ایشان تعلق نخواهد گرفت هر چند اگر بود هم فرقی نمی کرد و بابت سوختگی در این حد کسی در تامین اجتماعی ازکارافتاده کلی نمی شود . ایشان باید پیگیری دیه باشد و البته گزارش بازرس کار مهم است که چند درصد خودشان مقصرند و چند درصد کارفرما ! هم می تواند بدون شکایت به بیمه مسئولیت کارفرما مراجعه کند و هم می تواند شکایت کند و با رای دادگاه اقدام کند . 

4- ببخشید من سوالی داشتم : من حدودا ۴۰ روز برای یک شرکت پخش کار کردم که شرایط این بود که ۱ میلیون تومان حقوق ثابت بود و پورسانت که درصدی بود و... که متاسفانه برند شرکت اصلا معروف نبود و در این مدت با همکارم هرکاری کردیم نتوانستیم چیز زیادی بفروشیم و وقتی سر ماه درخواست حقوق کردیم گفتند که شما هیچی نفروختید و حقوق هم نمی دهم و به دلیل اینکه حقوق پرداخت نکردند اعلام کردیم که کار نمی کنیم . ( بعد جلسه گذاشتند و گفتند می دهیم حتما و  برگردید و...) که الان ۴ ماه است هنوز پرداخت نکردند . متاسفانه قرارداد هم ننوشتند و هر چند ما آن موقع پیگیر شدیم همه اش گفتند آماده و نوشتم یک روز می دهم امضا کنید . الان من می توانم چیزی از ایشان بگیرم یا نه ؟ ممنون می شوم پاسخ بدهید ؟ منظورتان واضح نیست ! اگر می خواهید شکایت کنید می توانید ! بدون قرارداد باید اثبات کنید که کارمند ایشان بوده اید و مدارک کارکرد ارائه دهید .  وگرنه با تقبل هزینه درخواست کارشناسی پرونده توسط بازرس اداره کار بدهید . 

5- سلام روزتان بخیر ! من عضو هیئت مدیره یک ساختمان هستم و سرایدار ساختمان بعد از حدود 7 ماه کار کردن قصد شکایت کردن دارد. حقوق دریافتیش 900 بوده و هیچ پولی بابت اجاره یا  قبوض ازش گرفته نشده است. مسائلی که می خواهد شکایت بکند بابت بیمه، سنوات، بن کارگری و گرفتن پول مرخصی هایی که نرفته هست. قراردادی  که باهاش بسته شده امضای من پایش هست ! می خواستم بدانم در صورت شکایت از من چه مشکلاتی برای من ایجاد می شود و آیا راهی هست الان مبلغی بهش داده بشود که دیگر به هیچ عنوان نتواند شکایت بکند؟ خیلی ممنون می شوم اگه راهنماییم کنید ؟ اگر شکایت بکند تمامی موارد را باید به ایشان پرداخت و حق بیمه را با جریمه اش به تامین اجتماعی پرداخت کنید . می توانید مبالغ فوق را با جزئیات به وی پرداخت کرده (یا با مقدار کمتری) و رسید کامل بگیرید . حق بیمه استثنا است و باید به حساب تامین اجتماعی ریخته شود و اگر ریخته نشود در هر صورت ایشان هر وقت بخواهند می توانند شکایت کنند . 

6- نزدیک به شش سال است در یک شرکت پیمانکاری کار کردم ! آخر اسفندماه قراردادم به اتمام می رسد ! هشت روز قبل از اتمام قرارداد به بهانه اینکه بحث کردم با یکی از سرپرستان (هر چند که هیچ بحثی با ایشان نکرده ام) از ورودم ممانعت به عمل می آورند. از سال 96 حقوق بهمن ماه و اسفندماه رو طلب دارم . الان وسایلم داخل محل کارم هست که نمی گذارند بروم بردارم ! حتی تسویه حساب هم باهام نمی کنند ! در سال 93 هم در شهر کرمان با همین شرکت کار کردم ولی به بهانه اینکه برای پیمانکار این شرکت کار کردم حقوقم را نمی دهند و می گویند به ما ربطی ندارد در صورتی که قرار داد با شرکت اصلی امضا کردم و بیمه ام را هم خود شرکت اصلی رد کرده است . الان متوجه شدم سال 93 که کرمان کار کردم بیمه ام بجای کرمان بوشهر رد کردند . تکلیف این مطالباتم چه می شود و این 8 روزی که بدون هیچ دلیلی از ورودم جلوگیری کردن چیه ؟ تنها راهتان شکایت در اداره کار بوشهر است . قرارداد با هر شرکتی امضا شده باشد همان شرکت مسئول است . چون حق بیمه برایتان رد شده است به احتمال زیاد موفق می شوید . با گواهی بیمه و یا لیست بیمه و گواهی پرداخت حقوق از بانک و هر مدرک کارکرد دیگری که دارید بابت تمامی ماه های فوق به اداره کار شکایت کنید . بابت حقوق ، بیمه اگر پرداخت نشده باشد ، بن خواروبار ، حق اولاد ، عیدی ، سنوات ، پایه سنوات و ... 

7- در یک شرکت بزرگ کار می کردم که چند زیر مجموعه داشت . حدود 4 سال در زیر مجموعه الف کارکردم و تسویه حساب کردم وبه مجموعه ب رفتم جهت ادامه کار . الانم با زیرمجموعه ب مشکل پیدا کرده ام . مطالباتی همچون حق شیف شب ، حق لباس و...از زیرمجموعه الف دربافت نکردم وشکایتم نکروم حال الان که می خواهم زیرمجموعه ب راشکایت کنم آن مطالبات الف هم از اداره کار بخواهم . به نظر شما عملی می شود یا نه. چونکه در پروژه الف تسویه حساب کردم . ضمنا بیمه من را چه در الف وچه در ب همون شرکت اصلی واریز می کرده است ؟ شما باید هر موردی را از شرکتی شکایت کنید که با آن قرارداد بسته اید ، همین ! ربطی به محل کارتان ندارد . 

8- من کارشناس بهداشت هستم و به صورت پاره وقت در سه شرکت( هفته ای دو روز در یک کارگاه و یک روز دیگر در یکی و سه روز بعدی در شرکت دیگری) کار می کنم . از یکی از شرکت ها بیمه من به طور کامل رد می شود و حق بیمه را هم کامل خودش پرداخت می کند و از من کسر نمی کند ! الان آن یکی شرکت هم می گوید که می خواهم بیمه رد کنم به تعداد روزهایی که می آیی  ! یعنی 12 روز در ماه ! به نظرتان چکار کنم؟ هر دو شرکت می تواند بیمه رد کند و تعداد آنها  در کل بیشتر از 30 روز باشد ؟ یا روزها را تقسیم کنم بین شرکت ها که جمع بیمه رد شده بیشتر از 30 روز نشود ؟ در کل چه کاری بکنم به نفعم هست ؟ من حتی می توانم از شرکت سوم هم بخوام که ماهی 4 روز برایم بیمه رد کن ؟ یعنی از هر سه شرکت می توانم بیمه داشته باشم ! فقط بی زحمت بگید که چکار بکنم بیشتر به نفعم هست ؟ تا الان هم دو سال سابقه بیمه دارم ؟ بهتر است به گونه ای تقسیم گردد که مجموعا 30 روز شود . بیشتر از 30 روز سود خاصی ندارد و حتی ممکن است باعث دردسر شود و فقط هزینه زیادی انجام می دهید . 

9- من الان ده ماه است که بیمه بیکاری دریافت کرده ام  و تاریخ حضور بعدی من 28 اسفند بوده است . امروز از اداره کار به من زنگ زده اند وگفتند که تاریخ حضور من چهاردهم بوده وچون مراجعه نکردم مقرری من قطع می شود ومن تاریخ را اشتباه خوانده ام 1 حالا مانده ام من و وامی که به امید این مقرری گرفته ام ! واقعا دارم از ناراحتی دیوانه می شوم ! شما را به خدا مرا راهنمایی کنید ؟ آیامن کاری هست که بتوانم انجام بدهم ؟ مدت 7 روز هم تمام شده است ولی قبض من  گم شد ومن واقعا دچار اشتباه بزرگی شده ام . ضمناً می بایست 18ماه مقرری می گرفتم . اگر بخواهم از جای دیگری مراجع بالاتر پیگیری کنم کجا میتونم برم ؟ بهتر است به بازرسی شعبه بیمه تان مراجعه کرده و دلیل تان را ذکر کنید . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد . 

پست‌های معروف از این وبلاگ

مراحل شکایت از کارفرما ! (البته تا می توانید این کار را نکنید !!)

افت قیمت و نکاتی که ممکن است ندانید ؟!

محاسبه دیه اعضای بدن

آدرس خانه کارگر در تمامی شهر ها !

چند نمونه محاسبه دیه ؟!

بیمه قالیبافان : سیر تا پیاز

محاسبه افت قیمت خودرو !

طرح طبقه بندی مشاغل و پرداختی به کارگران !

معاینات اولیه بیمه های اختیاری و حرف و مشاغل آزاد ؟

بیمه حرف و مشاغل آزاد بهتر است یا بیمه اختیاری ؟