حقوق و مزایا طبق قانون کار !1- یک شرکت تولیدی درب های پیش ساخته می خواهم حسابدار بشوم ! از من ۱۰۰ میلیون سفته خواستند و ضامن که سفته را امضا کند . حقوقش هم قانون کاره و ثابت . پدرم می ترسد امضا کند و نمی دانیم چکار کنیم . اگر امکان دارد لطفا راهنمایی کنید ؟ پشت صفحه دقیقا نوشته شود سفته به چه منظوری گرفته می شود و ترجیحا عبارت حسن انجام کار نباشد . بابت آن رسید بگیرید و حتما در قرارداد ذکر گردد که سفته داده اید . با رعایت این موارد مشکل خاصی ندارد . 

2- خواستم ببینم راننده آمبولانس متوفیات جز مشاغل سخت و زیان آور است ؟  جزء گروه «ب» که مشاغل سخت و زیان آور قطعی است نیست و باید توسط کمیته مشاغل سخت و زیان آور اداره کار بررسی شود . البته معمولا جواب منفی است و جزء این مشاغل حساب نمی کنند . 

3- من با یک دفتر بیمه قرارداد دو ساله همکاری بستم . حین قرار داد هم حق استعفا ندارم مگر اینکه هزینه زیان را بدهم . متاسفانه حقوق را به موقع و درست پرداخت نمی کنند و  می خواهم استعفا بدهم و بروم اداره کار  شکایت کنم . آیا امکان اینکه طبق قرار داد بتواند از من زیان بگیرد بخاطر استعفا وجود دارد ؟ اداره کار از من حمایت می کند  ؟ حتی اگر حقوق را هم درست پرداخت می کنند شما حق استعفا داشتید و یک ماه بعد از درخواست کتبی استعفا می توانید کار را ترک کنید . آنچه در قرارداد شما نوشته شده است نمی تواند با قانون کار تضاد داشته باشد . اگر شکایت کنید به نظر من ایشان مطلقا نمی تواند از شما ضرر و زیان بگیرد . 

4- من حدود یک ماه پیش از کارفرمای خودم شکایت کردم . رای وزارت کار این شد که ۸میلیون به اضافه سه سال حق بیمه در حق من پرداخت شود به رای هم اعتراض نکرده چون اصلا وقت این کارها را ندارد . قرار است رای را بگیرم ببرم دادسرا اجرایی کنم ولی با شناختی که از کارفرما دارم می دانم به راحتی پول بده نیست ؟! یک راهی که بتوانم از این آدم زودتر پولم را بگیرم بهم بگوئید ! از مشاوره  و راهنمایی شما سپاسگزارم ؟ تنها راه همان اجرائیه دادگاه است و اینکه نهایتا حکم توقیف بگیرید . 

5- شرکتی که بنده در آن مشغول هستم پرسنل بالا 100 نفر دارد و طرح طبقه بندی مشاغل را اجرا نمی کند. این شرکت درصدی از حقوق بنده را بعنوان پورسانت یا سایر موارد می دهد تا از رد کردن مبلغ واقعی حقوق به بیمه طفره رود. حال سوال اول بنده این است که با توجه به اینکه مبلغ پایه وزارت کار در قرار داد بنده آمده آیا می توانم از این شرکت شکایت کنم؟ یا حداقل گزارش آن را به بیمه بدهم؟ سوال دوم اینکه این شرکت با من قرارداد 2 ساله بسته و هنوز 6 ماه مانده به اتمام قرارداد بدون دلیل و یا اخطاری یک ماه زمان برای اخراج بنده گذاشته است. حال با توجه به اینکه هیچ مورد مستندی برای اخراج بنده وجود ندارد و اخطاری هم داده نشده آیا می توانم از این شرکت شکایت کنم و چه حقوقی برای من محفوظ می باشد . پیشاپیش از اینکه وقت شما استاد گرامی را گرفتم عذر می خواهم و بابت پاسخ شما سپاسگذارم ؟ بابت طرح طبقه بندی می توانید شکایت کنید . بهتر است با رای اداره کار به بیمه مراجعه کنید هر چند جداگانه هم هیچ عیبی ندارد .  بستگی به شکایت تان دارد . اگر درخواست بازگشت به کار نداشته باشید تمام حقوق و مزایای قانونی به شما تعلق می گیرد . 

6- خسته نباشید شرمنده که مزاحم شدم ! سوالی درباره کار داشتم . من حدودا ده روز است که در آموزشگاه  رانندگی موتور سیکلت مشغول کار شدم . ولی از کار خود راضی نیستم چون هم حقوق کمی داره و هم کارفرما حاضر به بیمه کردن ما نیست .  ما هنوز قرار دادی بینمان منعقد نکردیم ولی این آقا برای آنکه کار را به ما بدهد از ما چهار میلیون سفته گرفته است . الان که با مخالفت و نا رضایتی ما مواجه شده با تهدید اینکه سفته ها را به اجرا می گذارد مارا مجبور به ادامه کار برایش کرده الان تکلیف ما چیست ؟ چطوری باید این آقا را متقاعد کنیم که دیگه برایش کار نکنیم و سفته هامون را بگیریم ازش . خیلی ممنون می شوم راهنماییمون کنید ؟ سفته ها را به این راحتی نمی توان اجرا کرد و باید به دادگاه مراجعه کرد و کار ساده ای نیست . به نظر من به دادگاه شکایت کنید تا سفته هایستان را پس بگیرید . به اداره کار بابت حقوق و بیمه شکایت کنید . به تامین اجتماعی نیز اطلاع دهید تا از محل کارتان بازرسی انجام دهند . 

7- من حدود شش سال سابقه بیمه تامین اجتماعی داشتم و طلبه بودم که به علت بیماری نیمه از کار افتاده شدم . الان حدود ۱ سال است که بیمه را بصورت اختیاری پرداخت می کنم . ولی هزینه اش برایم سنگین است ! خواستم بدانم امکان انتقال به بیمه دیگر یا تسویه حساب با تامین اجتماعی و ثبت نام در بیمه عمر دارد یا خیر ؟  امکان استرداد مبالغی که پرداخت کرده اید را ندارید . شاید تنها راهی که دارید انتقال به بیمه روستائیان است که کمی ارزان تر می شود . 

8- در یک شرکتی کارکردم ! سفته دادم ! سه ماه بهم حقوق دادند و بیمه به من ندادند . من هم از آن شرکت آمدم بیرون  ! آنها بعد از من به مشتریها بار می دادند . پیش هرمغازه رفتم حسابشان را بگیرم بهم نمی دادند و  می گفتند شرکت گفته پول به فلانی ندید ! الان رفته سفته را اجرا گذاشته ! من چکار باید بکنم ؟! ممنونم همکاری فرمایید بزرگوار . درضمن من ویزیتور بودم و درسفته بابت ضمانت قید نشده است . حسابشان هم هفت میلیون هست پیش مشتری ها ! بیست میلیون سفته را اجرا گذاشته است ؟ به اجرا گذاشتن سفته بستگی به نظر قاضی دارد . باید دید ایشان بابت چه چیزی می خواهد سفته ها را به اجرا بگذارد . 

9- همسر بنده اوایل مهر ماه ۹۶ بر علیه کارفرما شکایت کرده است و ۲۰ روز پیش تقریبا اواخر بهمن ماه رای اداره کار به نفع همسرم با مبلغ ۳میلیون و پانصد هزار تومان که کارفرما باید پرداخت کند صادر شد . سه شنبه این هفته یعنی ۱۴ اسفند قرار است اجرائیه  بگیریم . سوالی که داشتم به این شرح است:

  1. اینکه الان که اجرائیه را می گیریم دقیقا چند وقت دیگر طول می کشد تا به پولمان برسیم . و قابل ذکر است که از ۵ ماه پیش تا الان برای اینکه پرونده به این مرحله برسد نزدیک به ۵۰۰ هزار تومان هم پول خرج کردیم . 
  2. آیا اصلا به پولمان خواهیم رسید یا نه ؟ احتمال اینکه اصلا کارفرما پولمان را ندهد وجود دارد. 
  3. آیا احتمال دارد که کارفرما دوباره نسبت به رای صادر شده شکایت کند . درواقع یکبار شکایت کرده و باز هم رای به نفع ما صادر شده است. 
  4. ما یک شماره حساب از این شخص داریم آیا داشتن شماره حساب به ما کمک می کند که بتوانیم آن را به نفع خودمان توقیف کنیم. یا اصلا آیا می توانیم اگر پولمان را نداد نسبت به توقیف اموال شرکت اقدام کنیم . البته از راه قانونی . و اگر نکته ای هست که نیاز به توضیح بیشتر دارد لطفا بفرمایید تا در اسرع وقت خدمتتون عرض کنم ؟ 
  • باید بعد از گرفتن اجرائیه تا یک هفته پرداخت کنند وگرنه می توان حکم توقیف اموال را گرفت . 
  • به نظر من می رسید . 
  • نه فقط می تواند از دیوان عدالت اداری دستور توقف فوری حکم را بگیرد که بعید است دیوان در این زمینه رای توقف فوری دهد . 
  • بله ! در هنگام توقیف اموال باید اموال ایشان را به دادگستری معرفی کنید . 

 10-بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد . 

پست‌های معروف از این وبلاگ

مراحل شکایت از کارفرما ! (البته تا می توانید این کار را نکنید !!)

افت قیمت و نکاتی که ممکن است ندانید ؟!

محاسبه دیه اعضای بدن

آدرس خانه کارگر در تمامی شهر ها !

چند نمونه محاسبه دیه ؟!

بیمه قالیبافان : سیر تا پیاز

محاسبه افت قیمت خودرو !

طرح طبقه بندی مشاغل و پرداختی به کارگران !

معاینات اولیه بیمه های اختیاری و حرف و مشاغل آزاد ؟

بیمه حرف و مشاغل آزاد بهتر است یا بیمه اختیاری ؟