بیمه تامین اجتماعی مددجویان بهزیستی و کمیته امداد1- من ۱۴ سال در شرکتی مشغول به کار بودم و از مرداد ماه ۹۶ دارم بیمه بیکاری می گیرم‌ ! حدود ۴۸ سال سن دارم و نتوانستم شغل دیگری پیدا کنم. می خواهم برای ادامه بیمه جهت بازنشستگی از بیمه قالیبافی استفاده کنم. برای شروع چه کنم؟ آیاباید ابتدا مدتی قالیبافی کنم بعد اقدام به درخواست بیمه کنم؟ یا همزمان می توانم هم شروع کنم هم درخواست بدم؟ سنم برای این کار مشکلی نداره؟ نه سن تان مشکلی ندارد . باید گواهی قالیبافی از فنی و حرفه ای داشته باشید و دار قالی نیز در خانه راه اندازی نمائید . سپس باید به تعاونی فرش و گلیم شهرتان رفته و درخواست معرفینامه به تامین اجتماعی داشته باشید . ضمنا آن قدر سهمیه کم است که فعلا نوبت به شما نمی رسد . 

2- من قالیبافی را ۵ سال پیش آموزش دیدم و بافت را بلدم . اما کارهایی مثل چله کشی را فراموش کردم . می‌ خواهم سریعا بیمه بشوم ، باید چه کارکنم ؟ باید اولا دار قالی داشته باشید . ثانیا به تعاونی فرش و گلیم شهرتان مراجعه کرده و درخواست معرفی به تامین اجتماعی بدهید . ثالثا منتظر سهمیه بمانید که امسال پر شده است و باید سال بعد اقدام کنید . 

3- سوالی داشتم از حضورتان . ما فراموش کردیم حق بیمه برج 10 را پرداخت کنیم . لیست ها رد شده اند ولی حق بیمه پرداخت نشده است . الان چه قدر جریمه می شویم ؟ معمولا 2 درصد بر روی کل لیست جریمه می شوید . 

4- آيا بازرس اداره بيمه (بيمه بيکاری) بصورت تلفنی (تلفن منزل) هم حضور و غياب انجام مي دهد؟ نه ! چنین کاری خلاف دستورالعمل بازرسی است و بازرسی باید حضوری صورت پذیرد . 

5- سلام من دو پرسش از حضورتان دارم   1- همسر بنده حدود 9.5 سال سابقه بیمه تامین اجتماعی دارد و الان در آستانه وضع حمل است  . می خواهد پس از تولد فرزندمان به مدت 3 الی 4 سال کار نکند و سپس مجددا مشغول به کار شود. برای قطع نشدن بیمه در طی این سه الی چهار سال برقراری بیمه مشاغل و حرف آزاد با حداقل حقوق انتخاب مناسبی است؟ من کارمندم و تمام اعضای خانواده از طرف محل کار بنده تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دارند. 2- آیا مستمری بازنشستگی برقرار شده از طریق بیمه خویش فرما - بعد از بازنشستگی- بصورت سالانه  مطابق با تورم رسمی افزایش می یابد یا ثابت می ماند؟ 

  1. بله با یکی از نرخ های 12 تا 18 درصد (18 درصد بهتر است) بیمه کنید بدون دفترچه درمان !
  2. بله افزایش می یابد . 
6- خانمی پس از طلاق بدون باطل کردن شناسنامه خود اقدام به ازدواج جدید با شناسنامه المثنی نمود و برای دریافت مستمری پدر مرحوم خود با شناسنامه اولی اقدام نمود والان مدت ۸ سال بدون آنکه خانواده درجه اول وحتی شوهر فعلی خود را در جریان بگذارد بطور مرتب مستمری دریافت نموده است ! مجازات این شخص در صورت برملا شدن موضوع فوق شرعا وعرفا چیست؟! قانونا باید تمامی مبالغ را باز پس دهد . اگر اطلاع دارید به شعبه بیمه مربوطه اطلاع دهید . شعبه بیمه معولا در دادگاه شکایت می کند . 

7- سلام ببخشید ! سوالی داشتم ازخدمتتان ! ممنون می شوم اگر پاسخ بدهید ؟ درمورد بیمه قالی بافی .مادرم کارت قالی بافی دارد ، حدودا شش هفت سال پیش گرفته ولی هیچ گونه بیمه ای ندارد ! می خواستم بپرسم الان می تواند برای پرداخت بیمه اقدام کند ؟ باید کمتر از 50 سال سن داشته باشد و البته باید از طرق تعاونی فرش و گلیم شهرتان معرفینامه به تامین اجتماعی بگیرند . سهمیه ها بسیار کم است و باید بروند در صف سهمیه بیمه قالیبافی !

8- آیا کسی که از ناحیه کمر مشکل دارد توانایی فیزیکی وانجام کار سنگین را ندارد تحت پوشش بهزیستی قرار می گیرد ؟ بعید است . باید معلولیت داشته باشید و مورد شما جزء معلولیت محسوب نمی گردد . 

9- بنده دچار بیماری as هستم ! همانطور که می دانید بیماری اسپوندیلیت انکیلوزان بیماری است که درمان قطعی ندارد ! آیا این بیماری باعث از کار افتادگی می شود. پیشرفت بیماری درحدی است که اسکلت ظاهری شکل طبیعی خود را از دست داده وفقط با مصرف مسکن ها درد کاهش می ابد . 10 سال سابقه کار دارم ؟ از نظر تامین اجتماعی بله ! معمولا منتهی به رای ازکارافتادگی می شود . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد . 
با پشتیبانی Blogger.