محاسبه اضافه کاری ، نوبت کاری ، شب کاری ، سنوات و عیدی کارگران !1- سلام خدمت شما ! بنده٢ سال است درميوه فروشي كارگرم بدون بيمه ! روزي٢٥هزار تومان ! پارسال چند روز به عيد اخراجم كرد بدون يك ريال ! بعد تعطيلات گفت بيا سركار. مجددا مشغول شدم الان دوباره اخراج شدم به خاطراينكه نمي خواهد عيدي بدهد ! خواستم ببينم مي شود شكايت كنم ؟ قطعا می توانید شکایت کنید . مدارک جمع آوری کنید که آنجا کار می کرده اید . شاهد زیاد اهمیتی ندارد و بهتر است از مدارکی مانند گواهی پرداخت حقوق یا لیست بیمه استفاده کنید . اگر هیچکدام را ندارید درخواست بررسی کارشناس دهید . البته باید هزینه آن را بپردازید .  

2- من حدود یک سال ودو ماه در یک شرکت کار کردم وتقریبا یک ماه پیش دچار حادثه شدم داخل شرکت ومهره 5 کمرم دچار پارگی دیسک شده و چهارم نیز بیرون زدگی دارد ! خواستم بدانم اگر شکایت کنم به حق وحقوقم می رسم و ضمن اینکه شرکت هنوز حادثه را تایید نمی کند . با وجود گفته سرپرست و برگه ای که همان روز حادثه پر شده الان من باید چکارکنم . ضمن اینکه دوتا پزشکی که یکی معتمد شرکت ودیگری متخصص هستن گفتند که از قبل من مشکلی نداشتم اما شرکت قبول نمی کند ؟ شما هم می توانید از تامین اجتماعی غرامت نقص عضو ایام بیماری بگیرید و هم از کارفرما یا بیمه مسئولیت مدنی وی دیه بگیرید . اولین قدم این است که باید گزارش بازرس اداره کار را گرفته وبه تامین اجتماعی نیز اطلاع دهید . بابت دیه اگر کارفرما موافقت کند باید به بیمه ایشان مراجعه کنید وگرنه تنها راهی که دارید شکایت در کلانتری یا دادسرا بر علیه ایشان است . 

3- من در یک شرکت که طبقه بندی مشاغل در آن پیاده شده است نگهبان بودم و مهر ۹۶ اخراج شدم . حق شیفت سالهای ۸۴ و ۸۵ من پرداخت نشده بود ! در شکایت اداره کار موضوع را مطرح کردم و اداره کار بر مبنای حقوق سالهای ۸۴ و ۸۵ مبلغ را محاسبه کرد. آیا نباید مثل سنوات براساس آخرین حقوق (یعنی سال ۹۶) محاسبه شود ؟ نه متاسفانه براساس حقوق و دستمزد همان سال محاسبه می کنند . البته به نظر من اشتباه است ولی کاری است که انجام می شود . 

4- بنده سه ساله در شیفت شب هتلی واقع در شهر مشهد مشغول به کار هستم .از ابتدا بیمه ای برای بنده پرداخت نشده  است . می خواستم راهنمایی کنید آیا می شود حق بیمه این سه سال رو گرفت و تقریبا چقدر خواهد شد این حق بیمه ؟ عذرخواهم در مدت حقوق هم طبق قانون پرداخت نشده آیا می شود ادعایی کرد ؟ بابت هر دو مورد باید به اداره کار شکایت کنید . البته در صورت اثبات حق بیمه به حساب تامین اجتماعی ریخته خواهد شد . بهتر است مدارکی جمع آوری کنید که کارکردتان را در آنجا نشان دهد . شاهد زیاد اهمیت ندارد . 

5- مدیر عامل به من کلک زده ! قرارداد میان مدت تا 15 دی از من امضا گرفته در حالی که مدارک دارم که قراردادم تا پایان سال بوده است و بعد از امضا یک طرفه قطع همکاری کرده است ؟ ایا می توانم با گذشت سه ماه علیه کارفرما اقامه دعوی کنم ؟ بله می توانید اقامه دعوا کنید و مشمول مرور زمان نمی شود . اگر مدارکی داشته باشید که تا پایان سال قرارداد دارید می توانید بابت حقوق و مزایای این دوران و همچنین دریافت مقرری بیمه بیکاری درخواست دهید . 

6- سلام و وقت بخیر خدمت سرور گرامی ! بنده اسفندماه سال 95 تصادف کرده و دچار شکستگی استخوان ران و زخم باز زانو و پارگی کپسول زانو شدم که به علت بستن آتل بر روی زانو زخم و پارگی کپسول در محاسبه دیه بنده تعریف نشده بود و در پرونده پزشکی قانونی نیز اسمی از این موارد برده نشده است ، اما در پرونده بیمارستانی بنده موارد قید شده است. آیا بنده می توانم با استناد به پرونده بیمارستانی برای این موارد ادعای خسارت از بیمه داشته باشم ؟ لازم به ذکر است که پرونده اینجانب بسته شده، رای نهایی صادر گردیده اما هنوز خسارتی از بیمه دریافت نکرده ام (شرکت بیمه دانا به بهانه انجام امور اداری و گرفتن تاییدیه پرداخت از تهران از پرداخت امتناع ورزیده است) . با تشکر فراوان ؟ نه متاسفانه نمی توانید . باید با دستور دادگاه بر روی نظریه پزشکی قانونی اعتراض می کردید که ظاهرا نکردید ! بیمه متناسب با رای دادگاه و براساس نظریه پزشکی قانونی دیه می دهد آنهم با کلی تاخیر ! 

7- کارفرما در جلسه حل اختلاف قبل رفتن داخل به دفتر کارگری را با چرب زبانی گول می زند که همین جا شکایت را پس بگیر و وعده های دروغ می دهد ! کارگر نیز باور می کند و در حل اختلاف برگه را امضا می کند که دیگر شکایتی ندارد و به توافق رسیده شده است . بعد از سه ماه مشخص می شود کارفرما وعده پوچ داده وبه قولش که حرفی بوده عمل نکرده است . آیا کارگر می تواند برود  وزارت کار قضیه را بگوید و دوباره شکایت کند ! ممنون می شوم اگر جواب بدهید ؟  بله می تواند مجددا شکایت کند . البته بعضی هیات های تشخیص و حل اختلاف در این زمینه سخت گیری ممکن است بکنند که کارشان خلاف قانون است و در اینگونه مواقع بهتر است با شکایت به دیوان و گرفتن رای از دیوان عدالت اداری مجددا به هیات تشخیص اداره کار مراجعه گردد . 

8- سلام و وقت بخیر ! یک پرونده کار داشتم وموعد اعتراضش محدود بود .  وقت نداشتم  در حین خواندن و سرچ  در اینترنت سایت شما رو پیدا کردم و مزاحم جنابعالی شدم . بنده تازه می خواهم وکیل یک شرکت ( تولیدی معدنی سنگ آهن   ) بشوم   . نیاز به مطالعه عمیق دارم . شما  می توانید چند تا کتاب معرفی بفرمایید ؟   باتوجه به اینکه  قانون کار یک قانون خاصه و وکیل بطور  روتین با این  قوانین سر و  کار  ندارد ! اگر در این زمینه  راهنمایی بفرمایید ممنون می شوم  ؟ البته بهتر است به تمام بندهای قانون کار ، قانون تامین اجتماعی ، دستورالعمل های داخلی سازمان ، بررسی جرائم و مجازات های قانون کار ، آئین دادرسی کیفری و ... مسلط باشید . کتاب های دیگر هم بستگی دارد که در چه زمینه هایی می خواهید فعالیت بفرمائید . 

9- بنده بیست سال سابقه کار در یک شرکت نساجی به عنوان کارمند دفتر را دارم . الان به دیسک کمر مبتلا شدم ! دکتر تشخیص جراحی دادند رئیس شرکت به محض مطلع شدن قبل از رفتن برای جراحی یک برگه دادند که تعهد محضری بدهم که دیسک کمر من بخاطر سرکار نبوده و بنده هیچ مشکلی با کار خود ندارم و همه این مسائل بیرون از شرکت اتفاق افتاده است . بعد از بیست سال خدمت صادقانه این برخورد کارفرما با من است درصورتیکه یکی از عواملی که باعث دیسک کمر میشه نشستن زیاده که پزشکان هم بر این باورند لطفا راهنمایی کنید چه کنم در حال حاضر جراحی هم کردم ممنون می شوم راهنمایی کنید ؟ مشکل شما را نفهمیدم . شما می توانید درخواست ازکارافتادگی به کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی بدهید و در صورت ازکارافتادگی به شما مستمری تعلق می گیرد و ممکن است طبق ماده 66 یا 90 کارفرمای شما مقصر شناخته شود که در این صورت جریمه می شود . ربطی هم به تعهد شما ندارد . 

 10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد . 

پست‌های معروف از این وبلاگ

مراحل شکایت از کارفرما ! (البته تا می توانید این کار را نکنید !!)

افت قیمت و نکاتی که ممکن است ندانید ؟!

محاسبه دیه اعضای بدن

آدرس خانه کارگر در تمامی شهر ها !

چند نمونه محاسبه دیه ؟!

بیمه قالیبافان : سیر تا پیاز

محاسبه افت قیمت خودرو !

طرح طبقه بندی مشاغل و پرداختی به کارگران !

معاینات اولیه بیمه های اختیاری و حرف و مشاغل آزاد ؟

بیمه حرف و مشاغل آزاد بهتر است یا بیمه اختیاری ؟