سنوات و عیدی کارگر !1- رای شورای حل اختلاف بابت بیمه راگرفتم . بعد اداره کار  نامه ای دربسته تحویلم دادند گفتند ببر دادگاه . می خواستم ببینم رای که دادند بهم  راببرم بیمه یا صبرکنم از دادگاه نامه برای صاحب کارم بیاد ! ممنونم می شوم بگید چکارکنم ؟ نامه را ببرید دادگاه و با دستور دادگاه به شعبه بیمه ارائه دهید .

2- سلام آقای ...! سوالی در مورد استرداد مرخصی داشتم . 9  روز که  ذخیره می شود درست است؟ بعد بقیه ایام مرخصی سالانه را که می شود 21 روز  چطور می شود استرداد کرد ؟ بله 9 روز به صورت خودکار به سال بعد منتقل می گردد . تا زمان تسویه حساب کامل نمی توان هزینه آن را گرفت هر چند بعضی کارفرمایان در پایان سال پرداخت می کنند اما طبق قانون کار فقط در زمان تسویه کامل می تواند مبلغ آن را پرداخت . 

3- من خرداد ماه در یک شرکت استخدام شدم که البته قرار بود از تاریخ 1/3/96 شروع به کار بیمه بشوم . تا اینکه یک ماه قبل بهم گفتند که مسئول مالی شرکت بیمه من را اشتباها رد نکرده است . یعنی حدود هشت ماه ولی بعد از این اتفاق درتاریخ اول دی بیمه من را رد کردند  که البته تاریخ شروع به کار من را هم به بیمه همین تاریخ  اعلام کردند . سوالم این است که با این شرایط می توانم شکایت کنم ؟! اگر راهکاری دارید لطفا راهنمایی کنید ؟ بله اگر راه دیگری ندارید تنها راهتان شکایت است . کافی است مدارک کارکرد مثل فیش حقوق یا گواهی پرداخت حقوق داشته باشید و یا درخواست بررسی کارشناس دهید تا موضوع را بررسی کنند . معمولا در زمینه بیمه اداره کار به سادگی رای می دهد . 

4- سلام و شب بخیر خدمت جنابعالی ! ما در یک شرکت پیمانکاری کار می کنیم که آمدند طبقه بندی مشاغل را اجرا کردند ولی مدرک تحصیلی مرتبط با شغلمان را اعمال نمی کنند. در ضمن اولین گروه شغلی که به ما دادند حدود چهار سال پیش بود. گروه 9 می باشد. یکی هم این که اگه شرکت به طور سالانه تسویه نماید باز هم می توانیم ادعا کنیم گروه شغلی ما را ارتقا بدهند . ممنون می شوم جواب دهید ؟ ارتقاء شغلی باید متناسب با تغییر تجربه و تحصیلات و دیگر موارد هر ساله انجام شود . مدرک تحصیلی مرتبط نیز باید محاسبه شود . 

5- بنده در جایی کار می کردم که با کارفرما قرارداد پیمانکاری داشتم وعنوان قرارداد هم اجرای سقف شیروانی بوده در پشت بام طبقه پنجم .  کارم در آنجا تمام شد واز سوی نماینده کارفرما بعد از چند روز یک کار دیگر داخل چاله اسانسور به من داده شد که به صورت شفاهی صحبت کردیم وتخمین سه ساعت کار می برد و خورده کاری بوده وساعتی هم بیست وپنج تومان توافق کردیم  و در چاله اسانسور در طبقه سوم می بایست را بیس ببندم ویک ساعت بعد از شروع کردن کار تخته زیر پایم شکست وسقوط کردم وحدود پنج ماه نتوانستم راه بروم واکنون هم بدون عصا نمی توانم راه بروم وشکایت کردم . الان کارفرما آمده چیزی شبیه قرارداد تنظیم کرده که هم آن کار اولی را که اجرای سقف شیروانی بوده با خرده کاری (کار ساعتی) داخل آسانسور یکی کرده ومی خواهد به عنوان پیمانکار از من در قالب یک صورت وضعیت امضا بگیرد . با توجه به اینکه  در قرارداد سقف شیروانی هیچ حرفی در مورد کار ساعتی و خورده کاری نشده ودر مورد خورده کاری هم قرارداد کتبی نداریم . آیا من می توانم رابطه کارگری وکارفرمایی خودم را ثابت کنم . لطفا راهنماییم کنید ؟ قطعا می توانید . احتمالا برای دیه این موضوع را می خواهید . بهتر است درخواست کارشناسی پرونده با تقبل هزینه بدهید . بهتر است که درخواست بررسی بازرس کار هم بدهید . هر مدارکی  راجع به حادثه دارید جمع آوری نمائید و البته هر مدرکی مبنی بر دریافت دستمزد . 

6- سلام وخسته نباشید خدمت شما. سوالی داشتم.همسر من 4 سال پیش یک کارگر ازطرف بهزیستی بهشان معرفی کردند. ایشان مشغول به کار شدند وقرار شد که بیمه را خود بهزیستی تقبل کند و حق کارفرما از پول بیمه را بهزیستی بپردازد . حالا بعداز4 سال این مددجو ترک کار کرده و در مدرسه ای مشغول کار شده با 35د رصد معلولیت ذهنی . درحال حاضر از کارفرما در اداره کار شکایت کرده وحق وحقوق این چندسال را تقاضا کرده است ؟ آیا به این فرد که توانایی انجام کار نداشته و هیچ بلکه خسارات فراوانی به ایشان وارد کرده باز هم شامل این حق وحقوق است ؟ ممنون می شوم راهنمایی کنید چون واقعا حقش نیست کاری را برای رضای خدا انجام بدهد بعد بخواهد اینجوری بشود ودرواقع در خیر را بروی افراد دیگه ای ببندد ؟ بابت بیمه اگر معرفینامه از بهزیستی داشته اند حق بیمه سهم کارفرما بر عهده دولت است و هیات تشخیص اداره کار این موضوع را لحاظ می کند . در بقیه موارد اعم از عیدی ، سنوات ، حداقل حقوق ، بن و ... باید مبالغ فوق را بپردازید و احتمالا اگر کارکردشان را ثابت کنند رای می گیرند . وقتی کسی به دردتان نمی خورد نباید استخدام کنید چون طبق قانون کار باید تمامی حق و حقوق ایشان را بدهید.

7- بنده شش ماه در کافه رستوران کار می کردم از ساعت 12:40 تا 15:30 و17 تا 23 که کلا در روز نه ساعت می شد با حقوق 450هزار تومان به عنوان کمک آشپز ! ولی دیشب من را بدون هیچ دلیل اخراج کردند . امروز مطالب شما رو در اینترنت خواندم. ولی نمی دانم چطوری درخواست بنویسم .حقوق هم نقدی می داد فقط یک یا دو بار نصف پول را کارت به کارت کرد.اگه ممکن است کمکم کنید یه متن قوی بنویسم ؟ متن زیاد اهمیت خاصی در اداره کار ندارد . درخواست حقوق طبق قانون کار ، عیدی ، سنوات ، حق اولاد ، پایه سنوات ، اضافه کاری و ... دهید . باید مدارک کارکردتان را قوی کنید .

8- سلام استاد !۴۵ سالمه. می خواهم از بیمه اختیاری استفاده کنم. آزمایش هایم اوکی است . ۲۰ سال پیش واریکوسل سمت چپ عمل کردم . می خواهم دفترچه بگیرم ! تو آینده بیمه ام تاثیر منفی دارد  یا نه ؟ درضمن قبلا ۴ سال سابقه بیمه داشتم ؟ نه هیچ تاثیر خاصی ندارد چون واریکوسل درصد از کارفتادگی بسیار پایینی دارد . هیچ مشکلی ندارد .

9 - هزینه کارشناس اداره کار چقدر می شود ؟ به نرخ سال 96 ، حدود 150 هزار تومان !

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .