ترک کار کارگر !1- سلام وقت بخیر ! من حدود دوماه است در یک کارخانه تولیدی دارم کار می کنم و خبری از بیمه نیست.  به صورت روزمزد بهم حقوق می دهند و هر ماه به صورت نقد پرداخت می کنند . آیا امکان دارد اداره کار یا بیمه پیگیر کار من باشد ؟ بعد از عید هم گفتند تا خرداد به شما نیاز نداریم و قبل از عید چون بارگیری زیاد است دارند از من و چند نفر دیگه کار می کشند . نه بیمه نه عیدی و سنوات . به نظر شما چکار کنم ؟ به نظر من بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که مدارکی جور کنید که کارکردتان را نشان دهد . شاهد اهمیتی ندارد . مدارک مکتوب جمع آوری کنید . بعد از بیکاری به اداره کار شکایت کنید . 

2- سلام بر شما. من سوالی داشتم از خدمتتان. من با شرکتی از اردیبهشت امسال بصورت پاره وقت ساعتی قرارداد داشتم. وقفه سه ماهی من قرارداد نداشتم و مجددا از دی ماه من به آن شرکت رفتم ولی بدون قرارداد ! حقوق دی راهم دریافت کردم و تا اواسط بهمن ماه همکاری ادامه و سپس توقف یافت. ولی این شرکت از تسویه حساب مدتی که در بهمن کار کرده ام استنکاف می نماید . آیا با پرداختی دی ماه که بدون قرارداد هم بوده می توانم علیه آنها شکایت کنم ؟ در این فرصت تنها به من ساعت کارکرد پرداخت شده و پرداخت سایر مزایا وجود نداشته است. آیا می توانم علیه آنها نیز درخواستی ارائه کنم ؟ پیشاپیش از زحمتی که میکشید و وقتی که اختصاص میدهید صمیمانه سپاسگزارم ؟ بله ! با توجه به کارکردتان تمامی موارد به شما تعلق می گیرد ! ولی باید مدارک کارکردتان را ارائه دهید ! شاهد اهمیتی ندارد ! اگر مدارک داشته باشید به نتیجه نمی رسید در غیر این صورت بهتر است درخواست کارشناسی دهید با تقبل هزینه ! 

3- با سلام ! از ابتدای تاسیس کارگاه ( 21سال پیش ) دادن یک وعده غذای گرم (ناهار یا شام بر حسب شیفت کاری) در کارگاه معمول بوده است. آیا کارفرما می تواند آن را قطع نماید؟ بعد از نقل و انتقال کارخانه به کارفرمای جدید ایشان ابتدا کیفیت غذا را به تدریج پایین آورده و حالا قطع کرده ؟ طبق قانون برای پروژه های معین در زمان مشخص و در مکان های دور از مناطق مسکونی دادن 3 وعده غذا الزامی است ولی در دیگر موارد الزامی وجود ندارد . 

4- سلام خواهش می کنم این سوال جواب را بدهید ! برادر من در یک شرکت که فروش محصولات دارند فعالیت دارد ! اما قرارداد باهاش نبستند ! قرارشده که قرارداد ببندد . کارش حقوق ثابت ندارد و فقط بصورت پورسانت هست ؟! آیا اگر در قرارداد حرفی از بیمه کردن برادر من زده نشود می تواند بعدا شکایت کند ؟ آیا حقوق پورسانتی شامل بیمه هم می شود؟ بله می تواند طبق ماده 2 قانون کار شکایت کند . حقوق پورسانتی شامل بیمه می شود چون کارگر مشمول قانون کار است . 

5- بنده ۳/۵ سال در یک شرکت کار کردم - آخر بهمن بهم گفتند از اسفند نیا و نامه عدم نیاز دادند ! فقط یک بار قرارداد یک ساله ۹۵ بستند و قرارداد دیگری ندارم !۱۸ ماه مطالبات دارم! ۴ ملیون تومان نقد قبل عید می دهند و ۳ تا چک از خرداد  تا مرداد . حقوق اسفند را هم نمی دهند ! می خواستم بدانم شکایت کنم بهتر است یا توافق ؟ ضمنا شرکت در حال جمع کردن کارها و بسته شدن هست ؟ نداشتن قرارداد هیچ مشکلی برای شما به وجود نمی آورد و شما در هر صورت کارگر دائم هستید . به نظر من توافق کنید ولی اگر در وصول هر کدام از چک ها مشکلی پیش آمد شکایت کنید . 

6- سوال دیگر داشتم از خدمتتان ! من شرکتی که قبلا کار می کردم ازشان حدود 8 میلیون  بابت 6 ماه کارکرد طلب دارم اما آنها از دادنش سر باز می زنند . باید چه کار کنم ؟ روال قانونی برای اینکه به حقم برسم چیست ؟ باید به اداره کار شکایت کنید . ولی بی گدار به آب نزنید . بهتر است مدارک کافی جمع آوری کنید و سپس شکایت کنید . 

7- بنده راي هيات حل اختلاف كارگر و كارفرما را اخذ كرده و كارفرما را محكوم كردم. كارفرما بعد از گذشت بيش از يك ماه از پرداخت استنكاف مي كند. آيا مي توانم اموال كارخانه را توقيف كنم؟ مراحلش چطور است؟ با توجه به اينكه مبلغ محكوم به بنده و دوستم جمعا ٤٥ ميليون تومان است آيا مي توانيم دستگاهي كه ارزشش بيشتر است را توقيف كنيم و به مزايده ببريم؟ امرال كارخانه جز مستثنيات دين كه نيست؟ بله می توانید . باید با حکم اداره کار به دادگاه مراجعه کرده و درخواست اجرای حکم را داشته باشید . معمولا 1 تا 2 ماه به کارفرما وقت داده می شود و سپس قاضی می تواند حکم توقیف اموال را بدهد . 

8- سوالم این است که من از کارفرمایم حقوق 500 هزار تومان دریافت کردم و کارفرما ادعا کرده که حقوق وزارت کار داده  است .آیا هیات تشخیص رای را به من می دهند ؟ چون من تمام پرینت حسابهایم را ارائه کردم و همه 500  هزار تومان بوده است .و اینکه من کارمند بازاریاب تلفنی بودم و مهارت زیادی داشتم و مشتری زیادی برای این مدیر مان گرفتم . بعد اینکه من 29 ماه سابقه کاری دارم.آیا به من بیمه و سنوات و عیدی و اختلاف دستمزد با حقوق وزارت کار داده می شود ؟ بعد من قرار داد ندارم ولی از ساعت کاری ام 9 تا 5 بعدازظهر بوده است در شرکت سنگ زاگرس . بعد الان جلسه اول که پرینت حسابهایم را بردم مدیرم قبول کرد که از ساعت 9 تا 5 کار کردم هر روز ولی الکی گفت حقوق وزارت کار بهش دادم در صورتی که به من ماهی  500 هزار تومان داده و پرینت حسابم حاکی از این است. لطفا من را راهنمایی کنید ؟ من که نمی توانم رای را بگویم با این حال اشان باید ثابت کند به شما حقوق طبق قانون وزارت کار داده است و بعید است بتواند و احتمالا محکوم می شود . بیمه ، سنوات ، عیدی ، بن خواروبار و ... به شما تعلق می گیرد . شما فقط مدارک کارکردتان را ارائه کنید که همان پرینت حساب بهترین مدرک است . 

9- آیا كارگر مي تواند با حكم اداره كار جلب كند كارفرما را ؟ نه ابتدا باید به دادگستری مراجعه کند و ثانیا در دعاوی اداره کار فقط حکم توقیف اموال داده می شود و حکم جلب داده نمی شود . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد . 

با پشتیبانی Blogger.