مستمری ازکارافتادگی !1- من 19 روز و از یک ماه گذشته بود که برای بیمه بیکاریم اقدام کردم . گفتن دیر شده است . خواستم بپرسم تبصره یا چیزی نیست که بتوانم پیگیر بشوم ؟ اگر عذر موجه داشته باشید و هیات های تشخیص یا حل اختلاف اداره کار تائید نمایند تا 3 ماه می توانید مراجعه کنید وگرنه همان 1 ماه است . 

2- بنده به مدت ۸ سال به عنوان نیروی شرکتی در دانشگاه پیام نور با قرارداد کار معین و بیمه تامین اجتماعی کامل مشغول به کار بودم. اما سال ۹۶ قرارداد من تمدید نشد و اخراج و بیکار شدم . به دلیل قولهای واهی مسئولین دانشگاه مبنی بر بکارگیری مجدد بنده و درگیری مشکلات و عدم اطلاع از قانون بیکاری بعد از ۵ ماه جهت شکایت و دریافت بیمه بیکاری اقدامی نکردم . حال با توجه به گذشت یک سال آیا ممکن و میسره که به طریقی درخواست منجر به نتیجه دریافت حق و حقوق سنوات و بیمه بیکاریم را انجام بدهم ؟ از حوصله و تحمل و پاسخگویی جنابعالی بی نهایت سپاسگزارم ؟ بابت سنوات و دیگر موارد چون جزء دیون ممتاز است هر وقت بخواهید می توانید اقدام کنید . اما بابت بیمه بیکاری 1 ماه و در صورت داشتن عذر موجه 3 ماه فرصت دارید و طبیعی است که دیگر نمی توانید اقدام کنید . 

3- اتفاقی برای من افتاده که هیچ کس پاسخگو نیست.از کارمندان بیمه تا رئیس و... . یا از قانون سر در نمی آورند یا از آن فرار می کنند . نامه تایید شده مشاغل سخت و زیان آور بنده از استان و 8100 روز کار در شغل شاطری دارم . و قانونا و وجدانا بازنشسته هستم . تا سال 88  کارگر در کارگاه ما کار می کرده و مشمول قانون کار هستیم . بعد از آن که کارگر نداشته ایم تا بیش از هفت سال از بنده سه درصد بیمه بیکاری دریافت کرده اند که اسنادش هم موجود است. حال بیمه به بهانه کارگاه خانوادگی از دادن حق بنده شانه خالی کرده است . با گرفتن بیمه بیکاری سه درصد از بنده و من با توجه به اینکه مشمول قانون کار هستم کار کرده ام.الان تامین اجتماعی می تواند با گفتن یک ببخشید عمر مرا که در آتش تنور خوزستان سوخت تباه کند. این چه رفاه اجتماعی است ؟اگر جواب دادید دمت گرم اگر ندادید باز هم دمت گرم.آرامش آرزویم است برایتان ؟ کارگاه خانوادگی مشمول قانون کار نمی باشد . گرفتن 3 درصد بیمه بیکاری در این حالت اشتباه است چون در هر صورت مشمول قانون کار نیستید و هیچ وقت هم در صورت نیاز مقرری بیمه بیکاری برقرار نمی گردد ولی تامین اجتماعی می گیرد و دیگر هم مسترد نمی کند . تنها راهتان دیوان عدالت اداری است و در بهترین حالت شانستان 20 درصد است با توجه به آنچه که تا به حل دیده ام . 

4- با سلام وعرض تبریک سال نو ! آقای نصر سوالی داشتم که در سایت جوابش را نیافتم . آیا برای برقراری بیمه بیکاری باید در زمانی که مشغول کاربودیم وبیکار نشده بودیم وکارفرما بیمه مان را رد می کرد  حتما کارگاهمان بازرسی می شده است و اسم ما در لیست بازرسی رد می شده است ؟ شرایط من این است دو جا بیمه شده ام ! یکی آموزش و پرورش و یکی تعمیرگاه . همزمان از هر دو جا بیکار شدم . آموزش و پرورش قرار دادم تمام شده و تعمیرگاه اخراج شدم . بیکار شدن آموزش پرورش را می گویند بیمه بیکاری تعلق نمی گیرد . آیا می توانم  بخاطر  اخراج شدن از تعمیرگاه بیمه بیکاری بگیرم ؟ توجه داشته باشید که در مدت سه ماهی که در تعمیرگاه مشغول بودم بیمه ام را کارفرما  رد می کرد ولی هیچ موقع بازرس نیامد که اسم من را در لیست بنویسد . تشکر می کنم اگر جوابم را بدهید ؟ آموزش و پرورش چون مشمول قانون کار نیست مقرری بیمه بیکاری نیز تعلق نمی گیرد . تعمیرگاه تعلق می گیرد اما حداقل باید یک سال کارکرد داشته باشید یا قرارداد 1 ساله داشته باشید و حداقل 6 ماه پرداخت حق بیمه داشته باشید و بدون اراده اخراج شده باشید و رای اداره کار را هم داشته باشید . 

5- بیمه بیکاری ما اسفند ماه قطع شده است . علتش را می گویند با شما تماس داشتیم شما گفتید ما سر کار هستیم درحالی من هیچ جا سر کار نیستم .  حال بازرسی مجدد گذاشتند ،  چکار کنم که قطع نشود ؟ باید در خانه حضور داشته باشید تا بیایند بازرسی و همچنین در حضور و غیاب اداره کار شرکت کنید . 

6- پدرم متولد 1318  است و10 روز پیش برایشان در خواست بازنشستگی پر کردم  ولی از شعبه ها هنوز پرونده نیامده است تا اینجا مبلغ را واریز کنم (7.5 سال بیمه دارد ومی خواهم با ده سال سابقه بازنشسته بشود ) . می خواستم راهنمایی کنید که مبلغ واریزی مابه التفاوت با نرخ 97  باید واریز کنم یا سال 96 ؟ بستگی به زمان محاسبه دارد . اگر مدارک امسال کامل شود به نرخ امسال محاسبه می کنند . 

7- همانطوری که در سایت گفتید مزاحم شدم که سوالی بپرسم. من 3 سال بیمه روستایی داشتم . بعد اینکه در یک شرکت استخدام شدم و 4 ساله بیمه تامین اجتمایی شدم و با پرداخت 13 میلیون مابه‌ التفاوت به صورت اقساط  بیمه روستایی را انتقال دادم به تامین اجتماعی که هنوز هم دارم قسط هاشو می دهم و حالا استخدام نیروی مسلح شدم . در حال حاضر  می توانم 7سال بیمه را انتقال بدهم به نیروهای مسلح ؟ اگر نمی شود پرداخت اقساط را قطع کنم ؟ بعد از اینکه اقساط را پرداخت کردید می توانید کل سابقه را انتقال دهید .

8- ببخشید آقای نصر ! من بیمه پاره وقت اداره تامین اجتماعی پرداخت می کنم . مبلغ 156 هزار تومان ! متاسفانه بیمه بهمن ماه ساله گذشته پرداخت نکردم ! چقدر جریمه شامل من می شود ؟ اگر منظورتان بیمه اجباری است بابت هر ماه 2 درصد ولی اگربیمه خویش فرما است دیگر نمی توانید پرداخت کنید و باید برای حل مشکل به شعبه بیمه تان مراجعه کنید . 

9- بنده خانم ... هستم که دیروز آخرین مهلت پرداخت بیمه ام بوده که براثر کار و گرفتاری فراموش کردم . الان درخواست کردم سایت باز نشده که بپردازم . خیلی بابت این بیمه زحمت کشیدم با زحمت پول کنار می گذاشتم . هرجابودم خودم را می رساندم به موقع ولی متاسفانه اینبارتحت شرایطی قرارگرفتم که فراموش کردم فقط 1 روز تاخیر ! لطفا کمکم کنید ؟ نباید به روز آخر بیندازید . همچنین امیدوارم قراردادتان باطل نشده باشد . دیگر اینترنتی پرداخت نکنید و بابت مشکل تان به شعبه بیمه مراجعه کنید . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .