افزایش پلکانی حقوق کارگران !1- پرونده من سال 26\4\91 نماینده شرکت یک قرارداد و یک تسویه مطالبات به هیات ارائه می دهد که امضاهای من نبوده و جعل بود . با توجه به اینکه در تاریخ قرارداد یا تسویه حساب مطالبات من در شرکت نبودم و درمانگاه بودم که نسخه پزشکی دارم . شکایت را در دادسرا مطرح کردم که مجددا شرکت دوتا شبیه همون اسناد ارائه داده که سفید امضا بوده و رای را بعد از پنج سال موفق شدم به اداره کار بیاورم . ولی اصل سندهای ارائه شده در اداره کار را هنوز کارفرما به دادسرا ارائه نداده است . کلا خیلی جانبداری شده و اصلا توجهی به شکایت جعل دادسرا نکرد . چطور ممکن است که در یک روز دوتا قرارداد شرکت برای کارگر درست کنه که حتی در آن تاریخ  کارگر شرکت نبود ؟ شما باید با جواب دادگاه که احتمالا نظریه کارشناس خط را نیز در خود دارد به هیات های تشخیص و حل اختلاف شکایت کنید . اول جعلی بودن مدارک فوق را ثابت کرده و سپس شکایت کنید .  جرم جعل نیز مجازات خاص خودش را دارد . 

2- سلام خسته نباشید ! من قبلا به پی ام داده بودم . من بازنشسته هستم و در شرکت خصوصی که قبلا کار می کردم دوباره آنجا کارمی کنم ! الان دو سال شده تا الان به من عیدی وسنوات نداده بودند !  از شما قبلا پرسیدم شما راهنماییم کردید که بهم تعلق می گیرد ! الان بهم می دهند ولی با حداقل عیدی وسنوات درحالی که حقوق من 2200000 تومان می باشد ! به نظر شما چه مبلغی عیدی وسنوات به من تعلق می گیرد ! لطفا راهنماییم می کنید ممنونم . مبلغ عیدی وسنوات مرا 2700000 تومان گفتند می دهند ؟ یک برابر آخرین حقوق به عنوان سنوات و 2 برابر حقوق به عنوان عیدی مشروط بر اینکه از 3 برابر حقوق پایه بیشتر نشود ، باید پرداحت گردد . 

3- مبنای محاسبه عیدی حقوق پایه است یا ساعت کار ؟ آیا عیدی شامل کسر مالیات می شود یا خیر ؟ اگر شامل می شود چند درصد کسر می گردد ؟ مبنای محاسبه عیدی 2 برابر حقوق است به شرطی که از 3 برابر حداقل حقوق بیشتر نشود . عیدی مشمول کسر مالیات می شود و مالیات آن هم مانند حقوق دریافتی کسر می گردد . 

4- آیا کارفرما می تواند با اعتراض این ماده ۱۴۸ ر برگرداند ؟ اگر مجبور باشد بیمه کند حتما باید بیمه کند یا می تواند با من به توافق برسد که نقدی بدهد ؟ اگر امکان پرداخت نقدی باشد برای هرماه چقدر باید پرداخت کند ؟ طبق ماده ۱۴۸ باید به اداره کار یا سازمان بیمه علاوه بر پرداخت بیمه کارگر خسارتی پرداخت کند یا خیر ؟ ایشان می تواند بر روی هر چیزی اعتراض کند ولی ماده 148 یکی از موارد اصلی قانون کار است و اگر کارکردتان اثبات شده باشد اجرای این ماده نیز قطعی است . حتما باید بیمه کند و به سازمان تامین اجتماعی حق بیمه را پرداخت کند . اگر نقدی هم پرداخت کند در صورتیکه به هر دلیلی سازمان تامین اجتماعی بفهمد باید مجددا پرداخت نماید . 30 درصد حقوق و مزایا میزان حق بیمه است که 7 درصد توسط شما و 23 درصد توسط ایشان باید پرداخت گردد . جریمه نیز بابت تاخیر باید به حساب تامین اجتماعی ریخته شود . 

5- سه ماه از اتمام قرداد کاری من گذشته و شرکت پرداخت را با وعده های آینده به تاخیر می اندازد . قرارداد بین من و کار فرما امضا شده ولی من نسخه ای از قرارداد ندارم . قرارداد بدون بیمه است . من با شکایت از کارفرما میتونم به حقم برسم ؟ هزینه شکایت با روالی که در سایتتون گذاشتیم بدون گرفتن وکیل چه میزان می شود ؟ هزینه خاصی ندارد مگر اینکه نیاز به اعزام کارشناس باشد . نداشتن قرارداد زیاد مهم نیست باید به طریقی کارکردتان را ثابت کنید . بیمه نیز اجباری است و در صورت اثبات کارکرد به شما تعلق می گیرد . 

6- ببخشید من از سایت بیمه جو مزاحمتون می شوم . سوالی داشتم خدمتتان : من دو سال کارمند شهرداری بودم و حقوقم هم از همانجا می گرفتم ولی محل کارم در بخشداری بوده است ! یعنی مامور بخدمت آنجا بودم . الان شهرداری حقوق بنده را قطع کرده و در این دو سال حتی یک روز هم بیمه برایم رد نشده از طرف شهرداری .  در صورت شکایت به اداره کار چیزی عایدم می شود ؟ که محل کارم و دریافت حقوق یکی نبوده است . ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید ؟  از شهردای نمی توانید به اداره کار شکایت کنید چون مشمول قانون کار نیست . بهتر است به دیوان عدالت اداری شکایت کنید مگر اینکه پیمانکاری باشید که بهتر است در این صورت به اداره کار شکایت کنید . 

7- من در دفتر کارفرما برای پیمانکار که کارگاه یک شهر دیگر است کار می کنم . و بیمه اینجانب از کارگاه رد می شود و شعبه بیمه چون من در کارگاه حضور ندارم بیمه ام را که از تیر 96 ریخته شده خذف کرده است . حالا چکار می شود کرد ؟  . گفتند یک نامه از کارفرمای پروژه بگیرید حل کنیم گرفتیم ولی باز هم می گویند سوابقی که رد کردیم حذف شدند ! حالا گفتند شرکت پیمانکاری درخواست برای ما بفرستد بررسی کنیم . آیا امیدی هست ؟ بله امیدی هست . البته بهتر بود از همان جایی که حضور دارید بیمه رد می شد با این حال با درخواست همزمان کارفرما و پیمانکار به بیمه مراجعه کنید . 

8- اگر در یک کارگاه که پدرم کارفرما است و دوستم کار می کند ، تعداد روزهای کاری ایشان را من بیشتر از کارش به تامین اجتماعی بفرستم، حالا بعد از چند سال از پدرم شکایت کند پدرم می تواند تعداد روزهایش را کمتر کند ؟ (پدرم سواد ندارد) . می شود اثابت کرد (دفترم دارم) تعداد روزهای کاریش کمتر از آنی است که من فرستادم ؟ بعد از 6 ماه از ارسال لیست قطعی شده است و دیگر عملا نمی توانید کاری کنید . 

9- ازسال 93 برای بیمه کارمی کنم ! در سالهای اول بیمه پرداخت نشد . درسال های دوم بیمه هفت روزه از جیب خودمان پرداخت شد . پرکیس کارمی کنیم  ؟ آیا شکایت کنم چیزی دستم را می گیرد ؟ ممنون می شوم راهنمایی فرمایید ؟ درضمن قراردادهم نداریم با کارفرما ؟ اگر قرارداد داشته باشید به نتیجه می رسید وگرنه باید مدارک کارکردتان را ارائه کنید که جواب ان 50 50 است . 

 10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد . 

پست‌های معروف از این وبلاگ

مراحل شکایت از کارفرما ! (البته تا می توانید این کار را نکنید !!)

افت قیمت و نکاتی که ممکن است ندانید ؟!

محاسبه دیه اعضای بدن

آدرس خانه کارگر در تمامی شهر ها !

چند نمونه محاسبه دیه ؟!

بیمه قالیبافان : سیر تا پیاز

محاسبه افت قیمت خودرو !

طرح طبقه بندی مشاغل و پرداختی به کارگران !

معاینات اولیه بیمه های اختیاری و حرف و مشاغل آزاد ؟

بیمه حرف و مشاغل آزاد بهتر است یا بیمه اختیاری ؟