وکیل قانون کار1- با عرض سلام ! بنده به مدت 1 سال در یک شرکتی کار می کردم که بنده را بیمه نکرد . بعد‌ از‌ 1 سال هم شرکت را بست ! نه عیدی نه سنوات هیچی به ما نمی دهد ! می گوید بروید شکایت کنید ؟ آیا می توانم حقم را بگیرم از ایشان !؟ البته دفتر در‌ جای‌ دیگر دارند و کلا حق تمام کارمندان  را اینطوری پایمال می کنند ! ممنون از کمکتان ! شب عیدی ما را از همه چی انداخت . من سال 97 می خواستم عروسی کنم و روی این پول حساب کرده بودم . تازه پورسانت فروش من را هم نداده است ؟ شما باید مدارک کارکرد داشته باشید . حالا به هر طریقی که می توانید کار خود را در آنجا ثابت کنید . اگر نداشته باشید به دردسر می افتید . شاهد هم فایده ای ندارد . اگر مدارک ندارید در اداره کار درخواست بررسی کارشناس دهید . 

2- من در یک کارخانه خصوصی به مدت 19 ماه سرایدار هستم . چند روز پیش بعلت ندادن چند ماه حقوق نزاعی بین من و مدیر کارخانه در گرفت وایشان مرا مورد ضرب شتم قرار داد که طی شکایتی که من از ایشان داشتم دیه 1.5 درصد دیه شخص کامل محاسبه کردند و هم اکنون مدیر کارخانه عیدی پاداش سنوات وچند ماه حقوق عقب افتاده را به من نمی دهند وخانه ای که در آن سکونت دارم متعلق به کارخانه است که گفته اند خانه را تخلیه کن بعد ما تسویه می کنیم . ولی من به انها اعتماد ندارم در ضمن نامه اخراجی هم نمی دهند .لطفا راهنماییم کنید چکار کنم ؟ بابت موارد فوق به اداره کار شکایت کنید . این تنها راهی است که دارید . 

3- پدر من پانزده سال پیش در یک گرمابه حدود دوازده سال کار کرده بود اما هشت سال سابقه برای ایشان ریخته شده بود . ما از سال  نود و دو شکایت کردیم تا اینکه دیوان عدالت اداری (تجدید نظر) رای را به نفع ما داد و حدود دوسال به سابقه پدرم اضافه شد . الان دقیقا پدرم بیست وهشت سال وسه ماه سابقه دارد و اگر آن دو سال را حساب کنند  بازنشسته  می شود . اما مشکل اینجاست که اولا برای کارفرما مبلغ دوازده میلیون را قسط بندی کردند که تا آخرسال نود و هفت ادامه دارد و دوما می گویند چون قبل از مرحله اجراییات کارفرما در شعبه بیمه حضور داشته است هیچ گونه چک تضمینی یا وثیقه از او گرفته نشده است! حالا بعضی از کارمندان شعبه می گویند که اگر خودتان چک تضمین بدهید آن دوسال سابقه برای ما محاسبه می شود!ا آیا امکاننش هست؟ درحالی که این موضوع به گوش کارفرما برسد بقیه اقساط را نمی دهد ورئیس شعبه می گوید از کارفرما بخواهید که برایتان چک بیاورد در حالی که کارفرما به خون ما تشنه است ! چرا خودشان از او نمی خواهند که چک بیاورد؟ حالا با خبر شدیم که قسط نداده واخطاریه برایش رفته است حالا چه اتفاقی می افتد ؟ خیلی خیلی از شما ممنونم ولی واقعا به کمک شما نیازمندیم از بس حرف های متفاوت شنیدیم ! از آنجا که کارفرما خیلی پولدار هستند واقعا چرا برایش قسط بندی انجام شده سپاسگزارم  ؟ بله چنین کاری امکانپذیر است ولی اگر چک تضمین بدهید و ایشان پرداخت نکند خودتان گیر هستید . به هر حال می توانند قسط بندی کنند و ربطی به پولدار یا فقیر بودن ندارد . یا باید منتظر بمانید قسط ها تمام شود یا اگر پرداخت نکنند و کار به مرحله اجرائیات برسد از وی چک تضمینی می توانند بگیرند . با این وضعیت هیچ کاری نمی شود کرد تا اقساط تمام شود . 

4- یکسال و نیم برای کارفرما بدون هیچ بیمه مشغول کار بودم و اخراج شدم وطی شکایت که کردم بعد از دو  جلسه که هردو طرف بودیم کاملا مشهود بود که رای با من (کارگر) بود و از طرف شعبه  گفتند که برای جواب رای (که بعداز جلسه دوم بود )25 روز بعد برگرد ؟ آیا این روال عادی هست  ؟ باتشکر ؟! بله عادی است . مشکلی ندارد . 

5- من الان حدود یک سال و نیم در رستوران مشغول کارم . بیمه ام را رد نکرده است . الان می خواهم بروم اداره کار بابت عیدی و بیمه و سنوات شکایت کنم که بهم نداده است . قرارداد هم ندارم فقط هر ماه زود یا دیر ۱میلیون تومان برایم واریز کرده است . آیا می توانم حقم را بگیرم ؟ ممنون از راهنماییتون ؟! بهتر است ابتدا مدارکی جمع آوری کنید مبنی بر کار کردنتان در رستوران . مدارکی که نشان دهد در آنجا کار کرده اید . سپس بروید برای شکایت . ضمنا اگر نتوانستید مدارک را جمع آوری کنید باید هزینه کارشناس بدهید تا بیاید و در محل بررسی و تحقیق کند . 

6- در مورد اثبات کارکرد نمی توان از مواد 89 تا 93 آیین دادرسی کار استفاده کرد؟ بله می توان استفاده کرد . درحقیقت آخرین راه حل است . 

7- سلام شکایت کردم از کارفرما تا الان 5 ماه طول کشیده است . رای اولیه اداره کار بازگشت به کار سپس اعتراض کردند  . رای اداره کار هر چه باشد این زمان بلاتکلیفی من چی می شود ؟ اگر رای بازگشت به کار داده شود حق السعی این ماه ها پرداخت می شود . 

8- اینجانب از تاریخ ۱۳۶۶/۱/۷ لغایت ۱۳۶۹/خرداد بصورت حق التدریسی در آموزش و پرورش اشتغال داشته ام . پس از مراجعه به واحد حقوقی سازمان و معرفی به شعبه ۱۶ تامین اجتماعی کلیه مدارک مبنی بر اشتغال در آن سالها را ارائه کردم اما آموزش و پرورش همکاری نکرد و جواب استعلام و مکاتبه ها را نداد و حتی اجازه بازرسی هم نداد و شعبه ۱۶ یک نامه مبنی بر عدم ارائه مدارک و مستندات صادر نمود لطفا مساعدت نمایید  ؟ بهتر است به اداره کار بابت حق بیمه آن دوران شکایت کنید . اداره کار می تواند در صورت تقبل هزینه اندک ، مامور تحقیق خود را قرستاده و کارکردتان را ثابت نماید . نهایتا می توانید به دوان عدالت اداری بابت پرداخت حق بیمه از آموزش و پرورش شکایت کنید . 

9- من درسال ۸۹ سرباز بودم و در ماموریت دریا نوردی دچار حادثه شدم . به قانون آگاهی نداشتم و شکایتی طرح نکردم . الان بعد از هفت سال رفتم دادسرای نظامی شکایت کردم . برایم پرونده تشکیل شده و مدارک لازم از بیمارستان اخذ شده  است . صورت سانحه از بازرسی فرستاده شده و من را برای تعیین درصد به پزشکی قانونی معرفی کردند . ( هفت درصد سوختگی درجه دو در ناحیه کتف راست ، کمر،. بالای باسن ، مچ پای چپ زده شده) میزان دیه یا ارش حدودا چقدر است ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید متشکرم ؟ میزان دیه همان 7 درصد می شود . معادل 16 میلیون و 170 هزار تومان . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد . 

پست‌های معروف از این وبلاگ

مراحل شکایت از کارفرما ! (البته تا می توانید این کار را نکنید !!)

افت قیمت و نکاتی که ممکن است ندانید ؟!

محاسبه دیه اعضای بدن

آدرس خانه کارگر در تمامی شهر ها !

چند نمونه محاسبه دیه ؟!

بیمه قالیبافان : سیر تا پیاز

محاسبه افت قیمت خودرو !

طرح طبقه بندی مشاغل و پرداختی به کارگران !

معاینات اولیه بیمه های اختیاری و حرف و مشاغل آزاد ؟

بیمه حرف و مشاغل آزاد بهتر است یا بیمه اختیاری ؟