افزایش حق بیمه در سال 97 !1- سلام شب بخیر ! عذر می خواهم مزاحم می شوم . من پرستار بیمه شده تامین اجتماعی هستم . 7 سال قبل هنگام برگشت از محل کار به سمت منزل تصادف کردم و درناحیه ساق پا دچار شکستگی شدم و الان پلاتین در پایم هست . مورد بعدی اینکه در این مدت و بدنبال کار زیاد دچار فتق دیسک گردن و کمر شدم . خواستم بدانم آیا دیه ای از طرف تامین اجتماعی به من تعلق می گیرد ؟ و آیا می توانم پیگیر ازکارافتادگی ام بشوم یا نه ؟ به هر مورد چند درصد از کارافتادگی تعلق می گیرد ؟ اگر لطف بفرمایید جواب بدهید ممنون می شوم ! بسیار اورژانسی است ؟ اگر حادثه ناشی از کار تلقی شود (بابت تصادف  گزارش بازرس کار وجود داشته باشد) با توجه به آسیب تان احتمالا می توانید غرامت نقص عضو بگیرید . در مورد ازکارافتادگی می توانید اقدام کنید ولی به نظر من با این شرایط ازکارافتاده کلی نمی شوید . 

2- سلام خسته نباشید ! بابت سوابق گذشته خود که حدود پنج ماه می شود متوجه شدم که کارفرما بیمه رد نکرده است . علی رغم پرداخت بیمه که مدارک آن موجود است ولی شرکت مربوطه فعالیتش عوض شده که البته زیر مجموعه یک شرکت هلدینگ بوده که الان هم هست و فعالیت دارد ! لطفا بفرمایید که الان که شرکت با آن کاربری سابق نیست آیا باید هلدینگ جوابگو باشد ؟ نه همان شرکت باید جوابگو باشد . شما اگر رای برای پرداخت حق بیمه داشته باشید مطمئنا اجرائیات بیمه پیگیری می کند و حق بیمه را وصول می کند . 

3- ببخشيد ماده ده نوسازي صنایع فعلا اجرا مي گردد ! ضمنا شركت آب وفاضلاب مي تواند از اين ماده استفاده نمايد ؟ اجرا می گردد اما تمامی حق بیمه باقیمانده را خود کارفرما باید بپردازد . واحدهای صنعتی که پروانه خود را از وزارت صنایع گرفته اند مشمول این قانون می شوند . 

4- همسر من دیپلم قالیبافی دارد . آیا می توانم با آن مدرک برای بیمه ثبت نام کند؟ باید در این شغل هم اشتغال داشته باشد . از تعاونی فرش و گلیم معرفینامه بگیرد و نهایتا به شعبه بیمه مراجعه کند و منتظر بماند تا سهمیه بیاید و نوبت وی شود . 

5- سلام بنده توسط پیمانکاری در یک کارخانه کار می کردم که متاسفانه دچار حادثه شدم . بنده بخاطر اینکه فعلا بیکار نشوم تا چه زمانی می‌توانم از پیمانکار ویا از کارخانه شکایت کنم . لازم است یادآور بشوم که سالنی که ما کار می‌کردیم دارای بیمه مسولیت مدنی حوادث می‌باشد ؟ شکایت از کارفرما زمان مشخصی ندارد و همیشه این حق برای شما محفوظ است . بابت دیه در صورتی که گزارش بازرس کار دارید باید زودتر اقدام کنید . 

6- سلام حال شما خوب هست ؟ سلامتید ؟ سوالی داشتم خدمتتون. کارخانه ای که من کار می کردم عیدی و سنوات من را پرداخت نمی کند و اصرار من هم فایده ای نداشته است. قصد شکایت از آنها را دارم اما مشکلی که هست این است که هنگام قرارداد بستن هیچ نسخه ای از قرارداد را به ما ندادند و وقتی اصرار به داشتن قرارداد کردم با برخورد بد ایشان مواجه شدم . و خلاصه کلام به منظور شکایت قراردادی ندارم. ولی بیمه برای من رد می شده است. می خواستم ببینم بدون قرارداد هم می شود شکایت تنظیم کرد؟ بله به راحتی می توانید شکایت کنید . بابت عیدی و سنوات و تمامی مواردی که پرداخت نشده است شکایت کرده و به عنوان مدرک کارکرد لیست بیمه ، گواهی پرداخت حقوق از بانک و یا هر مدرک دیگری که کارکرد شما را اثبات کند ارائه کنید . 

7- آیا بعد از شکایت شرکت می‌تواند به جای پرداخت کامل چک بکشد ؟ چون بودن نیروهایی که چک های ۶ماهه و ۷ ماهه برایشان کشیدند . البته آنها شکایت نکرده بودند ؟ نه ! تنها با رضایت شما می توانند این کار را انجام دهند . 

8- من دو سال سابقه بیمه تامین اجتماعی دارم . و در حال در ارگانی فعالیت می کنم‌ که بیمه نیستم به دلیل مدت محدود کاری که پروژه ای هست . اما امسال تصمیم‌گرفته شده بیمه روستایی شامل حال ما شود .  و پرداخت سالیانه حدود ۴۰۰ تومان پیش بینی شده است. می خواستم ببینم باتوجه به این پرداختی بازنشستگی در این صندوق ها به ڃه صورت است ؟ بعداز بازنشستگی حدقل پایه حقوق مصوب دولت شامل حال من می شود؟ پرداختی تان متناسب با یکی از 8 گروه اصلی پرداخت در بیمه روستائیان است . معمولا مستمری روستائیان از حداقل حقوق طبق قانون کار کمتر است و اصلا ربطی به آن ندارد .

9- با توجه به رای شماره ۱۰۵ هیات عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر : دریافت حقوق بازنشستگی یا وظیفه و سهمیه مستمری از دو صندوق بلامانع است. آیا زنی که شوهرش مرحوم شده و الان از اداره دولتی همسر مرحومش مستمری دریافت می کند(اداره امور مالیاتی) ، می تواند از حقوق بازنشستگی پدر مرحومش (بانک تجارت) نیز سهمی داشته باشد ؟ لازم به ذکر است ، هر دو مستمری از دو صندوق جداگانه است ؟ نه دیگر نمی شود . طبق رای وحدت رویه دیوان عدالت اداری فقط زن می تواند مستمری خودش و مستمری همسرش را دریافت کند و در غیر این صورت یکی باید قطع شود . مستمری پدرتان را نمی توانید بگیرید . البته این قانون از حدود 3 سال پیش اجرا می گردد . 

10- جوانی ۲۰ ساله هستم برای یک تهیه غذا بمدت سه ماه پیک موتوری کار کردم . صاحب کار نه ما را بیمه کرده و نه حقوقم را می دهد . حقوق یک ماه و نیم من را نگه داشته و نمی خواهد بدهد . حرف هم که می زنیم می گوید بروید شکایت کنید من ندارم بدهم. سوال من این است که با توجه به اینکه قراردادی نبستیم و هیچ جایی ثبت نشده من چجوری می توانم مانده  حقوقم را قانونی بگیرم و بیمه ای که قرار بوده رد کند و رد نکرده را بگیرم ؟ خیلی ممنون می شوم راهنمایی کنید ! من و تمام کسانی که کار کردیم برایش پولمان را نگرفتیم ؟ اجرتون با خدا ! باید مدارک مکتوب مانند گواهی حقوق یا مدارکی که ثابت می کند داشته باشید . وگرنه بهتر است دست جمعی شکایت کنید و درخواست کنید کارشناس اداره کار از محل کار شما بازرسی کند . البته مبلغ اندکی نیز می گیرد . 

11- با سلام و خسته نباشید ! اگر فرض مثال کسی چهل سال سابقه بیمه داشته باشد موقع باز نشستگی سازمان چطوری بهش حقوق باز نشستگی می دهد  ؟ حقوق سی روز یا حقوق چهل روز ؟ حقوق 35 روز . یعنی میانگین 2 سال آخر یا 5 سال آخر محاسبه می شود برای یک روز و سپس در 35 ضرب می گردد . بیشتر از 35 سال سابقه فایده ای ندارد . 

12- رای حل اختلاف من مبنی بر بازگشت بکار صادر شده ولی بیمه ایام بلا تکلیفی لحاظ نشده است . چطور می توانم پیگیر این مساله باشم ؟ اگر حقوق و دستمزد ایام بلاتکلیفی در رای آمده باشد کارفرما موظف است حق بیمه شما را بپردازد . نیازی به رای جدا ندارد . 

13- سلام ببخشید سوالی در رابطه با رای حل اختلاف وزارت کار داشتم . کار فرمای ما یکی از مناطق شهرداری است . من حکم به پرداخت حق سنوات بیمه را گرفته ام ! آیا شهر داری می تواند آن را اجرا نکند . اگر پرداخت نکرد من باید چکار کنم . شماره حساب شهرداری را هم نمی توانم پیدا کنم تا توقیفش کنم ؟ نه نمی تواند آن را اجرا نکند . اگر اجرا نکند بهتر است به دیوان عدالت اداری شکایت کنید . در این مورد معمولا حکم توقیف اموال توسط دادگستری داده نمی شود . 

14- من در امتحان نظام مهندسی که اواخر اردیبهشت است شرکت می کنم . اگر قبول شدم خودم را از طریق نظام مهندسی (که نرخش 27 درصده) بیمه کنم یا به صورت خویش فرمای اختیاری یا به عنوان کارگر گلخانه ؟ ممنون می شوم از راهنمایی تان ! بیمه کارگر گلخانه ای بهتر است . اگر نشد بیمه اختیاری کنید اگر متاهلید و اگر مجردید بیمه نظام مهندسی ! 

15- سلام خسته نباشید ! ببخشید مادر من ده ساله داره بیمه قالیبافی می ریزد والان دیسک کمر گرفته است . آیا می تواند باز نشسته شود . اگر بازنشسته شود چقدر کارافتادگی بهش تعلق می گیرد ؟  با دیسک کمر ازکارافتاده کلی نمی تواند بشود . باید با 10 سال سابقه و 55 سال سن بازنشسته شود که 1/3 حقوق مستمری تعلق می گیرد. 

16- در يك شركت  مشغول كار هستم . نزديك ٧ سال  سابقه كار دارم . طرح طبقه بندي در حال اجرا  شدن است . سمت بنده كارشناس است ولي در طرح به عنوان مسئول در نظر گرفتند . مدركم ليسانس است ايا اين كار قانوني است ؟ در ضمن بالاترين سابقه را در قسمت  خودمان دارم ! به عنوان مسئول در نظر بگیرند از نظر مالی ضرر نخواهید کرد . 

17- بنده مدرس مدرسه غیرانتفاعی هستم . 25 ساعت در هفته تدریس دارم و حقوق بنده ماهی 570 هزار تومان است که طبق توافقنامه ای به امضا رسیده است . حق بیمه بنده از حقوق کسر می شود و دریافتی بنده 240 هزارتومان است . به علت نداشتن امنیت شغلی و ترس از بیکاری مجبور به قبول این شرایط شدم . آیا راهی برای گرفتن حقم دارم؟ پنج سال هم هست که سابقه تدریس دارم . کارفرما می تواند کل حق بیمه را کسر کند ؟حقی به گردنش نیست ؟ می توانم حقوق این مدت که از بنده به ناحق پرداخت نشده را بازپس بگیرم ؟ کارفرما باید7 درصد حقوق را از شما کم کند و 23 درصد را خودش بپردازد . قانونا باید به اداره کار شکایت کنید که احتمالا به نتیجه می رسید هر چند ممکن است در کار دچار اشکال شوید . بهتر است مدارک کافی مبنی بر کارکردتان جمع آوری کنید تا در زمان مناسب اقدام به شکایت کنید . 

18- سوالی خدمتتان داشتم . من ۵ سال سابقه بیمه دارم و شغلم حسابرس یک موسسه بود .  در سال آخر تا کنون در شرکت خدمات هوایی سامان به عنوان حسابرس داخلی مشغول به کار بودم . از آنجایی که شغل حسابرس داخلی تعریف شده است و روز نخست هم با معاون مالی شرکت سامان توافق کردم کارم رو با این عنوان شروع کردم . اما پس از مدتی به دلیل سابقه کار من به عنوان حسابرس و حسابرس داخلی متوجه  مشکلات زیاد مالی و سواستفاده های مالی نوسط مدیر و معاون مالی این شرکت شدم و با دادن نامه و پیشنهاد برای رفع این مشکلات به وظیفم عمل کردم ولی متاسفانه تا این موضوع رو فهمیدند که من متوجه این مشکلات مالی شدم ( با وجود اینکه این افراد و این شرکت وابسته به هواپیمایی ماهان و این افراد ... بودند) بدون هیچگونه حرفی و در تاریخ ۱ اردیبهشت نامه اخراجم را زدند و گفتند دیگر نیا قراردادت تموم شده است . دقیقا همان روز از من قرارداد را امضا گرفتند و بعدش نامه اخراج را دادند بهم . یعنی سرم کلاه گذاشتند ، گفتند این قراردادت را امروز  امضا کن من هم امضا کردم بدون اینکه بدانم بعدش می خواهند نامه اخراج را بدهند و  تا امضا کردم گفتند این نامه اخراجت. حالا می خواهم بدانم من شکایت کنم به اداره کار در این مورد به جایی می رسم ؟ که بخاطر مسائل غیر کاری اینجور رفتاد توهین آمیزی با من کردند  که بدون هیچ دلیل و توجیهی اخراجم کردن ؟ به نظر من شکایت کنید بابت مواردی که از نظر قانون کار بهتان تعلق می گیرد . مواردی که اینجا نوشتید را اعلام نکنید بهتر است . 

19- سوالی دارم . پدرم 11 سال پیش فوت شدند و یک ماه قبل از مرگشان بیمه بودند ولی زمان مرگ بیمه نبود . الان خواهرم رفته است برای برقراری مستمری بازمانده و سابقه کل بیمه پرداختیش طی 8 سال ، 3 سال است . برای این 3 سال چقدر بهش مستمری می دهند ؟ بستگی به نوع پرداخت حق بیمه اش دارد . اگر در 1 سال آخر 3 ماه پرداخت حق بیمه داشته باشند و نوع بیمه شان فوت قبل از بازنشستگی داشته باشد حداقل حقوق را می گیرند وگرنه متناسب با سالهای پرداخت حق بیمه مستمری می گیرند . 

20- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .