تصادف ، افت قیمت و ... !1- پسر بنده در روز ۲۰ اسفند ۹۶ با سه نفر از دوستانش براثر سرعت زیاد در داخل شهر با اصابت به کامیون تصادف کردند و در دم دو نفر کشته و یک نفر زخمی شده و متاسفانه راننده گواهینامه ندارد و راننده هم فوت شده است ! سوال.  آیا بیمه به فوت شده وزخمی تعلق می گیرد یا خیر ؟ درصورت مثبت بودن جواب  آیا قانونی وجود دارد که خسارت داده شده توسط بیمه از راننده بدون گواهینامه پرداخت نگردد  یا ریکاوری نگردد ؟ نه متاسفانه بیمه در صورتی این مبلغ را می پردازد که بتواند مبلغ را ریکاوری کند . اگر بتواند می دهد و اگرنه باید از طریق صندوق تامین خسارات بدنی اقدام کنید که آن هم یکی دو سال طول می کشد .

2- ببخشید بنده دنده عقب آمدم و یک پژوی تقریبا صفر زده به ماشینم . گلگیر عقب سمت شاگردش رفته داخل . شاید هم اندازه  2 انگشت رنگ بخواهد . الان بهش گفتم درستش می کنم برایت ! می گوید افت قیمت را هم می خواهم ! می خواستم ببینم که اولا بهش تعلق می گیرد و  دوما اگر بگیرد چقدر باید بهش بدهم؟  اگر مقصر باشید بله افت قیمت بهش تعلق می گیرد و چیزی حدود 2 تا 3 درصد قیمت ماشین افت آن می شود . البته اگر توافق کنید بهتر است ولی اگر توافق نکردید بگذارید شکایت کنید که فرآیندی زمانبر است . 

3- طی حدودا 20 سال پرداخت حق بیمه 12% مشاغل آزاد تامین اجتماعی ، الان که وقت بازنشستگی هست و رفتم اقدام کنم بهم گفتند کسایی که 12% پرداخت کردند نصف آن سالها برایشان محاسبه می شود  ! یعنی بنده با ده سال سابقه بازنشسته می شوم ! چنین چیزی اشتباه است . محال است یک کارشناس چنین حرفی رده باشد . فرقی با دیگر بیمه شدگان ندارند . 

4- مورد تصادفی داشتیم موتور دور برگردان را طی کرده است و در مسیر وسط جاده ماشینی از عقب به ایشان زده اند  . مقصر کیست ؟ موتور بیمه ندارد ولی گواهی دارد ! آیا مشکلی نیست ؟  بستگی به کروکی دارد و اینگونه نمی شود گفت . مشکلی نیست اگر مقصر نباشند .

5- ببخشید همیشه مزاحم می شوم . می خواستم سوالی بپرسم ! پدرم تصادف کرده است . آقا ازپشت سر زده به ماشین و از صحنه متواری شده و پلاکش کنده شده و جامانده ! حالا ما پلاکش را دادیم به پلیس ! آقایان جوابگوی ما نیستند . به نظرشما اگر ما شکایت کنیم وشاکی بشویم ما برنده می شویم یا نه ! چیزی دست ما را نمی گیرد ؟ می خواستم ما را راهنمایی کنید ؟! ممنونم ؟ بستگی دارد . شما باید به دادگاه شکایت کنید و نهایتا باید شاهد و مدارک به اندازه کافی داشته باشید تا وقوع تصادف را ثابت و البته مقصر بودن ایشان را هم ثابت کند . کار سختی است . اگر هزینه اش زیاد شده است بهتر است وکیل بگیرید . 

6- عذرمی خواهم ! بنده مقاله ی از شما در مورد افت ماشین خواندم که نوشته بودید اگر سوالی داشتیم مزاحمتون بشیم.   سوالی برایم پیش آمده بود که اگر لطف کنید ممنون می شوم جواب بدهید . بنده 28 ام  تصادفی کردم که مقصر هم نبودم . اول طرف گفت که مشکلی نیست و هر خرج و افتی داشته باشد پرداخت می کند و دیگر زنگ نزدیم راهنمایی و رانندگی هم بیاید. نهایتا فردایش رفتیم و بیمه مبلغ 400 تومان نوشت ( با توجه به اینکه خسارت زیر 7 میلیون بود کروکی هم نخواستند)  و من بردم پیش صافکار معتمدم و طرف مقصر هم اول قبول کرد که مابه التفاوت هزینه صافکاری و ... را بدهد . همچنین گفت که افت ماشین را بصورت توافقی پرداخت می کند. متاسفانه چند روز بعد که ماشین تعمیر شد آقای مقصر گفتند که مابه التفاوت را پرداخت نمی کنند و با یکی از آشنا هایشان که نمایشگاه ماشین دارد رفته بودند ماشین را دیده بودند و آن آقای نمایشگاه دار بهش گفته بود که افت تعلق نمی گیرد به این ماشین و حتی مابه التفاوت هم نباید پرداخت کند و آقای مقصر هم زد زیر همه چیز و گفت برید شکایت کنید. ( البته این را هم  بگویم که حتی نایستاد که حضورا صحبت کنیم و فقط پشت تلفن گفت). حالا می خواستم بدانم اولا برای 200 هزار تومان مابه التفاوت هزینه صافکاری و ... می توانیم ازش شکایت کنیم (هزینه 600 تومان شد) و همچنین برای افت با توجه به اینکه ماشین پراید مدل شهریور 96 هست می توانیم اقدام کنیم و چگونه باید درخواستش را بدهیم ؟ عذرمی خواهم کمی طولانی شد و ممکن است وقتتان را بگیرد ؟ و نکته  دیگر اینکه نوشته ای هم نوشتیم که آقای مقصر باید افت و خسارت رو پرداخت کند و انگشت و امضا زدیم 2 طرف ؟!  در مورد هر دو مورد باید به هیات حل اختلاف محل زندگی ایشان شکایت کنید . اگر صافکاری و رنگ شده باشد یا تعویض شده باشد افت تعلق می گیرد . بابت افت موافقت می شود و بعید است بابت خسارت حالا که تعمیر شده است موافقت گردد . 

7- همسرم در سال گذشته با ماشین به یک موتورسیکلت برخورد کردند . چون که مقصر بودند دیه بریدن یک انگشت به عهده ما بود . ما مدارک بیمه را کامل کردیم و تحویل دادیم.حالا مقدار کامل دیه را بیمه پرداخت می کند؟ یا دو درصد آن را باید ما بپردازیم ؟ اگر به علت یکی از اشتباهات حادثه ساز تصادف ایجاد شده باشد باید فرانشیز پرداخت نمایید که برای اولین بار 2.5 درصد است . 

8- تعمیرکار درحال تعمیر ماشین من بود . جلوی ماشین من درحالی که کاپوت بالا بود و دیواری پشت سر مکانیک بود به من اعلام کرد که استارت بزنم من هم حواسم به دنده نبود استارت زدم ماشین به جلو پرتاب شد و پای تعمیرکار بین خودرو و دیوار شکست . حالا افسر آمده می گوید سهل انگاری کردید و شامل بیمه نمی شود . کروکی هم نداد ! آیا واقعا درست می گوید ومن چه باید بکنم ؟ خواهشا خواهشا راهنمایی کنید ؟ من چنین چیزی را در بیمه شخص ثالث ندیده ام . به راهنمایی و رانندگی منطقه تان مراجعه کنید و البته به بیمه تان ! 

9- می خواستم بدانم دریافت مستمری از دو سازمان حمایتی مثل بهزیستی و تامین اجتماعی قانونی است یا نه ؟ یعنی اگر هرکدام از سازمان ها از دریافت همزمان مستمری توسط مددجو اطلاع یابند می توانند نسبت به قطع مستمری آن اقدام کند یا نه ؟ بله . الان غیر قانونی است . اگر بفهمند بهزیستی مستمری را قطع می کند و ممکن است حتی درخواست استرداد مبالغ دریافتی را بدهد . 

10-بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .