قوانین بازنشستگی !



1- من بیمه هنرمندان بودم  و تا الان سه بار قطع شده است . والان که دوباره برای وصل می خواهم اقدام کنم می گویند دوره انقطاع شش ملیون باید واریز کنم . به نطر شما واریز کنم . یا قرار داد بیمه اختیاری را با تامین اجتماعی شروع کنم ؟ کدام در بازنشستگی بهتر است ؟ از نظر بازنشستگی هیچ فرقی نمی کند . بیمه هنرمندان ارزان تر است . 

2- سلام وقت بخیر ! عذر خواهی می کنم ! اگر بیمه تآمین اجتماعی را که مشاغل آزاد است و چند سال پرداخت کردیم به بیمه ایرانیان خارج از کشور تِغییر بدهیم  معایبش چیست ؟ منظورم از لحاظ زمان بازنشستگی یا مبلغ نهایی بازنشستگی است ؟   اگر منظورتان بیمه ایرانیان خارج از کشور تامین اجتماعی است هیچ تفاوتی ندارد . 

3- من خواهرم بیمه قالی بافی خانگی دارد . می خواستم بپرسم که چند سال باید بیمه واریز بکند که بتواند بازنشسته بشهود . . ۶ سال واریز کرده است . سنش هم ۳۰ سال است ؟ اگر 55 سال سن داشته باشد باید حداقل 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد و البته با 30 سال سابقه و 50 سال سن هم می تواند بازنشسته شود . 

4- سلام عذرخواهی می کنم . همسر من ده سال سابقه بیمه دارد و از این ماه می خواهد بیمه بیکاری بگیرد وقصد بارداری دارد . آیا در بین بیمه بیکاری استعلاجی هم برای تامین اجتماعی قابل قبول است ؟ هم چنین اگر کارفرما قرارداد را امضا نکرد مبنی بر عدم نیاز باید چه کرد ؟ اگر نامه عدم نیاز ندهند ، مقرری بیمه بیکاری برقرار نمی شود . در زمان استفاده از مقرری بیمه بیکاری نمی توانید از کمک هزینه ایام زایمان استفاده کنید . 

5- پدر من ۱۱ سال سابقه بیمه نیروهای مسلح دارد و حدود ۲۲ سال تامین اجتماعی . چگونه می شود این دو رو ادغام کرد و به تامین اجتماعی تبدیل کرد ؟ فقط اینکه امکان پرداخت یکجای مابه التفاوت بیمه را ندارد . اقساطی امکانش هست ؟ باید مابه التفاوتی بدهد که البته مبلغش معمولا زیاد می شود . تا 12 قسط می توان این مابه التفاوت را تقسیط کرد . 

6- اگر ۲ سال خدمت را جزء سوابق بیمه تامین اجتماعی خریداری کنم از خدمات درمانی و دفترچه بیمه می توانم استفاده کنم ؟ 2 سال خدمت احتمالا مربوط به سابقه گذشته تان است . برای اینکه بتوانید از خدمات درمانی و دفترچه استفاده کنید باید در حال حاضر بیمه شده باشید . 

7- شرکت ما با بانک مرکزی قراردادی بسته است که شامل خرید مصالح و دستمزد می باشد . که طبق قانون حق بیمه آن ، 7.8 محاسبه می شود . حالا سوالم این است که قرارداد ما هفتاد درصدش خرید مصالح و تنها سی درصد دستمزد . نمی شود برای این سی درصد دستمزد حق بیمه 16 درصد محاسبه بشود و برای خرید مصالح که خرید است بیمه تعلق نگیرد ؟ راهی هست ؟ ممنون می شوم راهنمایی کنید ؟  نه متاسفانه . منطق صحبت شما صحیح است ولی در اینگونه موارد براساس بخشنامه 14 درآمد حق بیمه مشخص می شود که عینا بر روی کل قرارداد حق بیمه تعیین می گردد . 

8- بیمه اساتید حق التدریسی را به چه صورتی اعمال کنیم تا مشکلی نخوریم . ممنون می شوم لطف کنید و کمکم کنید ؟ براساس ساعت کارکردشان حساب کنید . هر 7 ساعت و 20 دقیقه را یک روز حساب نمائید . 

9- همسر من خودش را بیمه حرف و مشاغل آزاد کرده است . طبق گفته شما در سایت باید ماهیانه 172 هزار تومان حق بیمه برای  خودش و 32 هزار تومان برای بچه بدهد که جمعا می شود 204 هزار تومان . درصورتیکه از ایشان  245 هزار تومان بابت هرماه می گیرند . می خواستم ببینم این تفاوت برای چیست ؟  برای دفترچه درمانی است که به خود ایشان داده اند . هزینه دفترچه حدود 40 هزار تومان است و در مبلغ پایه بیمه حرف و مشاغل آزاد اعلام نمی گردد .

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .