بیمه سلامت !1- همسر من عابر پیاده بوده توی کوچه و زمین می خورد . ماشین بدون رعایت سرعت از روی پایش رد می شود . حالا پلیس تقصیر را پنجاه پنجاه کرده است .  آیا می توانیم شکایت کنیم ؟ بابت 50 50 شدن بهتر است به هیات حل اختلاف شکایت کنید تا کمیسیونی مرکب از 3 نفر کارشناس راهنمائی و رانندگی موضوع را بررسی نمایند . بابت میزان دیه می توانید قبل از رای دادگاه در همان پزشکی قانونی شکایت کنید و در صورتیکه دادگاه رای داده باشد با درخواست دادگاه می توانید دوباره موضوع را بررسی نمائید . 

2- ابتدا تشکر می کنم از راهنماییهای مفیدتون در سایت و کانال تلگرام . یک سوال داشتم ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید. من به تازگی خودرو میتسوبیشی اوتلندر مدل ۲۰۱۸ از نمایندگی خریداری کردم و بلافاصله هم بیمه بدنه کردم ولی متاسفانه در جاده بیرون شهر با یک قلاده سگ تصادف کردم و قسمت چراغ مه شکن و برخی قطعات تزیینی جلو سپر سمت راننده صدمه دید . مقدار صدمه دیدگی سپر تا حدودی جزیی است ولی نیاز به تعمیر دارد . از طرفی هم اگر بخواهم سپر را تعویض کنم میل سپر به خاطر چند نقطه ترک خوردگی باید عوض شود و سپر فابریک به نظرم عوض نشود بهتر است . سوال من این است که با داشتن بیمه بدنه میتوانم افت قیمت خودرو را هم از بیمه درخواست کنم ؟ در صورت نیاز عکس سپر را هم برایتان ارسال می کنم . به نظر شما سپر کامل تعویض شود یا تعمیر جزیی بهتر است؟ ضمنا قیمت ماشین ۳۱۲میلیون است که من با شرایط نقد ۲۸۳خریداری نموده ام . گزارش پلیس هم در مورد تصادف رخ داده تنظیم و موجود است ؟ نه متاسفانه ! بیمه ها چه شخص ثالث چه بدنه افت قیمت را تقبل نمی کنند . اگر افت قیمت می دادند تعویض می کردید بهتر بود ولی با وضعیت موجود تعمیر جرئی بهتر است تا قیمت ماشین زیاد افت نکند . 

3- همسر من  در روز پنجم عید در رانندگی موتور دچار شکستگی ترقوه  سمت راست  و شکستگی استخوان کتف شده است . موتور بیمه شخص ثالث دارد و هم  حوادث راننده . لطفا راهنمایی بفرمایید ! با این شرایط به همسرم دیه  تعلق می گیرد.  و چه مقدار ؟ و این که همسرم را با اورژانس به بیمارستان بردند و هم  کروکی صحنه واژگونی موتور را دارد ؟ اگر بیمه نامه تان بعد از مرداد 95 تمدید شده باشد حدود 14 درصد دیه کامل به شما تعلق می گیرد . به نرخ دیه سال 97 ، حدود 32 میلیون تومان می شود . 

4- بنده یک ماشین پراید مدل ۸۹ دوگانه دارم و تا الان تصادفی نداشتم . ولی متاسفانه روز ‌‌۱۱ یک تصادف کوچک داشتم که زدم پشت یه ساندرو . ماشین خودم زیاد خسارت ندید . سوالم این است که اگر من از یک کوپن استفاده کنم وضعیت بیمه و فروش ماشینم چطور می شود . باتوجه به اینکه قانون حذف تخفیف بیمه با یک بار تصادف رد شده و تصویب هم شده ولی هنوز بیمه ها می گویند به ما ابلاغ نشده است ؟ از بهمن ماه پارسال ابلاغ شده است . البته نرم افزارهایشان باید به روز شود که بیمه ها چون در این زمینه ضرر می کنند تعلل می کنند . می توانید از طریق بیمه مرکزی پیگیری کنید . 

5- من دیروز ماشینم جایی پارک بوده است . یک ماشین بدلیل کنترل نکردن ماشین خود با ماشین بنده برخورد کرده واز  گلگیر عقب درب عقب سمت راننده خسارت دیده است . می خواستم ببینم چند درصد افت قیمت به ماشین تعلق می گیره . در ضمن یک ماشین هم در کنار ماشین بنده پارک بوده که آن ماشین هم از ناحیه گلگیر عقب خسارت دیده است . می خواستم ببینم به این ماشین هم افت قیمت تعلق می گیرد . ماشین خودم پراید و آن یکی ماشین هم ولکس هست ؟ حدود 10 درصد قیمت ماشین به عنوان افت قیمت در نظر گرفته می شود . 

6- آقاي نجفي در مورد آن سوالم با وكيلي مشورت كردم . ايشان گفتند كه هزينه عمل بيمارستان خصوصي و مبلغ مابه التفاوت كه شورا كسر كرده و هزينه فيزيوتراپي را با شكايت از دادگاه مي توانيم از بيمه ايران بگيريم نه راننده نظرتون چيست ؟ ایشان قطعا اشتباه فرموده اند . بیمه چون بابت حوادث رانندگی از محل بیمه شخص ثالث 10 درصد بابت هزینه های بیمارستانی پرداخت می کند ، ریالی دیگر پرداخت نمی کند . 

7- تصادفی داشتم  که زیان دیده ماشین صفر یک ماه خرید من هستم . و مقصر صد درصد صاحب کامیون که ادعا می کند راننده را اخراج کردم و خودم فقط از طریق بیمه خسارت را می دهم و بیمه گفته فاکتور بیار خسارتت را بدهم و بعد از اینکه رضایتت جلب شد مدارکی را که توسط افسر کروکی به شکل ضربدری بهم دیگر دادید را پس بدهید. بیمه که فهمیده برای افت قیمت شاکیم دیگره خسارت نمی دهد ، می گوید مدارک مقصر را بده بعد پولت را بدهم . البته مقصرم از من شکایت کرده که مدارکم را دزدیدی و ماشینم خوابیده حالا من مجرم هستم ؟ دادگاه کیفری شکایت کرده است ؟ من اگر مدارکش را پس بدهم ، راننده می گوید من بیخیال گواهینامه می شوم . راننده می گوید مجرمی باید پول خواب ماشینم را بدهی ! خوشبختانه به تعطیلات نوروز خوردیم . و وقت رسیدگی شورلی حل اختلاف من 22 فروردین 97 هست . و من مدارکش رو به هر قیمت نمی دهم تا افت قیمت من و خسارت و هزینه های شکایتم را بدهد . ایشان ادعا می کند نظر کارشناس حل اختلاف و تامین دلیل و شکایت بیهوده است  . نمی دهم و نمی آیم .  جدا شکایت کرده من مدارکش را دزدیدم . چطور می توانم از حقم دفاع کنم . پولی ندارم ماشینم را از نمایندگی ایران خودرو در بیاورم . ماشینم را اقساط خریده بودم . نگه داشتن مدارک مقصر جرم هست ؟ من اگر مدارکش را بدهم که حتی با وجود کروکی پلیس و تامین خسارت بیمه به کارمندان بیمه پول داده که یک بهانه جور کنند خسارتم را ندهند .  همه چیز دارم برای اثبات با مدرک ! سوالم این است چرا دادگاه کیفری  منشیش بهم گفت جرم مرتکب شدی  ! مدارک را نگه داشتی درصورت این که  شعبه های بازرسی دیگر پرسیدم گفتند این اهرم فشار است . مدارکش را نده ! شعبه خودم اجازه نداد قاضی را ببینم  . گفت برو بعد بهتون جواب را می گویم . حالا من چکار کنم .  لطفا راهنماییم کنید ؟  بیمه باید خسارت شما را بدهد و شما می توانید به بیمه مرکزی شکایت کنید . البته شما هم مدارک ایشان را باید در بیمه به ایشان بدهید . برای افت قیمت می توانید به هیات حل اختلاف محل زندگی ایشان شکایت کنید و نیاز به مدارک ایشان ندارید . 

8- یک سوال داشتم این است که دوم اسفند ۹۶ تصادف کردم ، قوزک پایم شکسته شد . عمل کردند و پلاتین گذاشتند . الان هنوز دادگاهی نشده  دیه اش چقدر می شود . و این که نرخ دیه بروز هستش یا مال ۹۶ را می دهند  . خواهش می کنم جواب بدهید ؟ 8 درصد دیه کامل دیه دارد . دیه براساس تاریخ رای دادگاه پرداخت می شود . 

9- یک سوال داشتم ! من الان نزدیک هشت ماهه از زمان عمل پایم می گذرد و هنوز درمانم کامل نشده است . باید درمانم کامل بشود .  بعد بروم برای دیه و ایام از کارافتادگیم شکایت کنم ؟ بابت دیه می توانید خودتان با رضایت درمان تان را خاتمه یافته تلقی کنید و پیگیر دیه شوید . البته معمولا به ضررتان می شود . بابت درخواست ازکارافتادگی از تامین اجتماعی باید درمان تان کامل شود . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .