شکایت از تامین اجتماعی و اداره کار به دیوان عدالت اداری !1-  بنده به عنوان مشاور یک روز در هفته برای شرکتی کار می کنم . اگر کارفرما  به  جای 15 روز در ماه که طبق قانون است یک ماه کامل بیمه رد کند آیا مشکل قانونی دارد ؟ واحتمال حذف سابقه وجود دارد یا نه ؟ صمیمانه از شما تشکر می کنم بابت زحمتی که می کشید ؟ طبق قانون باید متناسب با ساعت کارکرد شما برایتان بیمه رد شود . هر 7 ساعت و 20 دقیقه را 1 روز رد کنند . احتمال حذف سابقه هست به خصوص اگر منتهی به تعهدات کوتاه مدت یا بلند مدت شود . اگر از طریق بازرسی یا به هر دلیل دیگر سابقه رد شود مبلغ مربوطه مسترد نمی گردد . 

2- ببخشید من نمی دانم چطور فرم طبقه بندی مشاغل را پر کنم ؟ بروم کجا ؟ طبقه بندی مشاغل باید از طریق شرکت تان اجرایی گردد . اگر اجرا نشده است و شرکت تان حداقل 50 نفر پرسنل دارد باید از طریق اداره کار پیگیری نمائید . 

3- من چند سالی که راه آهن کار می کردم که چند روز پیش از طرف شرکتمان تعدیل نیرو کردند . حالا می خواهم از بیمه بیکاری استفاده کنم . فقط این که یک وانت قسطی پارسال خریدم. آیا با داشتن وانت می توانم برای بیمه بیکاری اقدام کنم یا نه ؟ احتمال زیادی هست که به شما تعلق نگیرد یا قطع شود . کافی است شعبه متوجه شود . بهتر بود نمی خریدید . 

4- با عرض سلام و خسته نباشید . سوالی داشتم که ممنون می شوم راهنماییم کنید. ما چند قرارداد کلید در دست با اداره برق داریم . متاسفانه تامین اجتماعی آنها را کلید در دست حساب نکرد و حق بیمه را معادل 7 و 8 دهم کل مبلغ صورت وضعیت قطعی اعلام بدهی کرد. ما هم اعتراض کردیم و آخر سر هم در تهران به نفع ما رای دادند و مطابق بخشنامه 14 واحد درآمد،  تجهیزات خریداری شده برای پروژه ها از پرداخت حق بیمه معاف شدند و پولمان را برگشت دادند . الان در آخرین پروژه که تمام هم شده است تامین اجتماعی هم همانند قبلی ها این را کلید در دست حساب نکرده و باید بهش اعتراض کنیم ولی چون طبق محاسبه آنها ما نزدیک شصت هزار تومان طلبکار شدیم می گویند سیستم تامین اجتماعی اجازه ثبت اعتراض به ما نمی دهد و فقط اگر بدهکار باشیم می تونیم اعتراض کنیم ! این در حالی است که اگر کلید در دست محاسبه اش می کردند  ما بیست میلیون طلبکار می شدیم نه شصت هزار تومان ! به نظر شما چه راهی برای ثبت اعتراض به نحوه محاسبه حق بیمه داریم ؟ ظاهرا سیستم فقط در صورت بدهکاری اجازه ثبت اعتراض می دهد ؟! واقعا این مورد را نمی دانم . باید از دوستانم در ستاد بپرسم ببینم چه راه حلی به نظر می رسد . فردا در جلسه ظهر می پرسم و به شما جواب می دهم . 

5- من مطالب شما رو در اینترنت خواندم درمورد قانون شکایت از کارفرما ! الان از کارفرما شکایت کردیم . و امضای تسویه زدیم که همه چیز را یعنی حقوق و مزایا را کامل دریافت کردیم ولیکن فقط پایه حقوق بعلاوه حق خواروبار به علاوه حق مسکن به حسابمان واریز شده است . بنظرشما شکایت ما 10 نفر به نتیجه ای می رسد ؟ به نظر من به نتیجه می رسد . یک پرینت از حسابتان گرفته و ارائه دهید . 

6- من چند سال در یک اداره دولتی نیروی شرکتی بودم . بیست روز بعد زایمانم قراردادی شدم . حتی بعد از برگشت به محل کارم یک معوقه مرخصی زایمان علاوه بر پول بیمه توسط اداره بهم داده شد . الان که پرینت سابقه بیمه را گرفتم دیدم که کل دوره ای که مرخصی زایمان شش ماهه بودم برایم به اسم شرکت خورده در حالی که من فقط بیست روز از مدت مرخص زایمان شرکتی بودم و مابقیش باید به اسم آن اداره دولتی رد می شد . چکار می توانم بکنم تا آن مدت برایم بیمه گر اسم اداره ام ثبت بشود در سابقه بیمه ؟ حق بیمه دوران استعلاجی زایمان ربطی به اداره محل کار شما ندارد . خود تامین اجتماعی سابقه را در نظر می گیرد . تامین اجتماعی به آخرین سابقه قبل از مرخصی زایمان نگاه می کند و نام شرکت را می نویسد . حق بیمه این دوران نه ربطی به اداره دارد و نه شرکت و توسط تامین اجتماعی ریخته شده است . 

7- سوالی داشتم بابت شکایت از کارفرما : من از اول مرداد ماه ۱۳۹۵ تا  تاریخ ۲۳ مهر ماه ۹۵ یعنی کلا ۲ماه و ۲۳ روز در یک سوپرمارکت که متعلق به پسرعموی مادرم بود کار می کردم. سرکارگر دایی بنده بود. ۲۴ مهر ۹۵ پسر عموی من مغازه را به پسرش واگذار کرد. موقع تسویه حساب من خواهان حقوق خود شدم اما او به من گفت باید از دایی خودت حقوقت را بگیری. من در این مدت کاری بیمه هم نشدم . قبلا هم سابقه بیمه نداشتم. ساعت کاری من هم ۱۲ ساعت در روز بود. از پایان کار تا به امروز بارها به او گفتم که حساب من را تسویه کن ولی او هنوز هم می گوید از داییت بگیر. می خواستم اگر می شود راهنمایی کنید من را. چگونه حقم را از او بگیرم. آیا دیرکرد این حقوق هم شمال من می شود. اگر می شود حدودا به من بگویید چقدر طلبکار می شوم از او . خیلی لطف بزرگی می کنید به من اگر حقم را بتوانم بگیرم از این فرد ؟ شما باید مدارک کارکرد ارائه کنید . مدارکی غیر از شهود ! وگرنه در اداره کار به نتیجه نمی رسید . متاسفانه مبلغی بابت تاخیر هم در نظر گرفته نمی شود . می توانید از کارشناس هیات تحقیق اداره کار هم درخواست بازرسی موضوع را بکنید که چون زمان زیادی گذشته است احتمال زیادی دارد که به نتیجه نرسید !

8-  بنده مدت دو سال در شرکت بازرسی در سمت مدیر فنی  مشغول به کار بودم . کپی قرارداد با مهر اصلی شرکت دارم که حقوق روزانه من ۹۷ هزارتومان بوده و از تاریخ ۹۵/۱/۱ می باشد ولی بیمه من از خرداد ۹۵ رد شده و با پایه حقوق وزارت کار. برای سال ۹۶ قراردادی ندارم. بعضی از ماهها هم بیمه رد نشده است . ۱۵ فروردین ۹۷ بنده را اخراج نمود . حدود ۱۸ ماه حقوق معوقه داشته، عیدی ، سنوات پرداخت نشده و ... کارفرما حقوق بنده را چند ماه یکبار و بصورت خرد خرد مثلا ۵۰۰ -۴۰۰تومان ، یک میلیون پرداخت نموده است. 

  1. آیا کارفرما می تواند با توجه به لیست بیمه پرداختی و همچنین میزان و نوع پرداخت منکر حقوق واقعی بنده شود ؟ 
  2. آیا کارفرما می تواند عنوان نماید قرارداد جعلی و یا فاقد وجاحت قانونیست زیرا قرارداد و امضای کارفرما کپی است ولی مهر نه ؟ 
  3. بیمه های رد نشده را می توانم برگردانم ؟ 
  4. کارفرما حاضر به دادن نامه عدم نیاز و تعدیل نیرو نیست، درخواست بیمه بیکاری کنم یا بازگشت به کار؟
  • اگر قرارداد نداشته باشید احتمالش زیاد است . 
  • می تواند و در این گونه موارد کارشناس اداره کار و حتی کارشناس دادگستری جواب می دهد . 
  • اگر کارکردتان را ثابت کنید به هر طریقی با رای اداره کار کارفرما موظف است حق بیمه تان را پرداخت کند . 
  • درخواست بازگشت به کار 
9- سلام ببخشید من 4 سال در یک کارگاه نجاری و مبل سازی رویه کوب بودم . بخاطر اینکه اخراجم نکند کاری نداشتم ! برای بیمه امسال که اصرار کردم من را اخراج کرد. اگر الان من شکایت کنم برای حقوق و مزایایی که نداده وبیمه این چند سال بهم سابقه تعلق می گیرد یا نه ؟ آیا حق این چند سال مزایایی که نداده را باید پرداخت کند ؟ اگر بتوانید ثابت کنید هم سابقه بیمه و هم دیگر حقوق و مزایا به شما تعلق می گیرد . باید مدارکی برای اثبات کارکرد ارائه کنید . 

10- یک سوال ازتان داشتم ؟ اگر رئیسی از کارگرش امضا بگیرد که تا این لحظه شما ادعای هیچ بیمه ای از بنده نداری در حالی که بیمه نکرده است . ما می توانیم ادعای بیمه کنیم ؟ اگر سند محضری هم بگیرد باز هم می توانید شکایت کنید . پرداخت حق بیمه نه تنها حق شما که حق سازمان تامین اجتماعی است . اگر از اداره کار رای بگیرید یا تامین اجتماعی متوجه موضوع شود کارفرمایتان باید حق بیمه را با جریمه اش پرداخت کند . 

11- اگر بیمه بیکاری در اواخر خدمت استفاده کنم چه ایرادی دارد؟ مستمری تان کاهش می یابد . چون مقرری بیکاری درصدی از حقوق می باشد و افزایش سالیانه هم ندارد . 

12- بنده چهار سال پیش از نیروهای مسلح استعفا دادم و نه سالم خدمت کردم و بیمه دارم . الان اگر بخواهم خودم را بیمه تامین اجتماعی کنم این نه سال آیا محسوب خواهد شد یا نه و همچنین این چهار سالی که گذشته میتونم یکجا بیمه کنم. یا نه ؟ این 9 سال محسوب نمی شود . باید درخواست انتقال سوابق دهید و مبلغی بابت مابه التفاوت بپردازید . در این 4 سال اگر جایی کار نکرده باشید نمی توانید حق بیمه ای پرداخت کنید . 

13- ببخشید سوالی از حضورتان داشتم . من مدت ۸ سال در یک آموزشگاه زبان مشغول تدریس بودم که پارسال قطع همکاری کردم . هر روز ۵ ساعت تدریس داشتم . بیمه نبودم . سنوات و عیدی و بقیه مزایا را نگرفتم . و به خاطر اینکه بیمه نبودیم مجبور شدم خودم را بیمه مشاغل آزاد کنم حدود ۳ سال . اگر من شکایت کنم برای بیمه از من می خواهند که ۷ درصد خودم  را پرداخت کنم؟ یا اینکه کارفرما باید تمام مبلغ پرداخت کنند ؟ برای گرفتن سنوات و عیدی و مابه التفاوت حقوق شانسی دارم؟ چون حقوق ماه ترمی بود یعنی هر دو ماه و قبل از واریز حقوق  مجبور بودیم تصفیه حساب بدون عدد و رقم امضا کنیم که تمامی مزایا را دریافت کردم . ۴ سال می توانم با پرینت بانکی ثابت کنم اما ۴ سال دیگر را نه . لطف بزرگی  می کنید اگر من را  راهنمایی بفرمایید ؟ 7 درصدش از حقوق شما باید کسر شود قانونا ! اگر بتوانید با مدارک مکتوب کارکردتان را ثابت کنید می توانید حقوق و مزایایتان را بگیرید . تسویه حساب دیگر اهمیتی برای اداره کار ندارد و کارفرما باید مدارکی دال بر پرداخت حقوق و مزایا ارائه کند . پرینت بانکی مدرک خوبی است . فیش حقوق هم مدرک دیگر است . 

14- یک سوال از خدمتتان داشتم ! بنده دارای ۱۸ ماه سابقه بیمه و متاهل هستم . در حال اعزام به خدمت سربازی هستم. آیا بنده می توانم از بیمه بیکاری استفاده کنم ؟ اگر در خدمت سربازی باشید نمی توانید مقرری بیمه بیکاری بگیرید . 

15- من یک بیماری دارم به نام سوشال فوبیا . به خاطر این موضوع چند سال است از خانه خارج نمی شوم . مادرم تا زنده بود حقوق پدرم را دریافت می کرد ولی متاسفانه مادرم 9 ماه پیش فوت شد و حقوق قطع شد . خواستم برای بیمه اقدام کنم (دریافت مستمری پدرم) ولی با چیزهایی که شنیدم اقدام از طریق تامین اجتماعی سخته و یک جورایی غیر ممکن است . می خواستم ببینم می شود از طریق دادگاه اقدام کرد . ممنون می شوم راهنماییم کنید ؟ تنها راهی که دارید این است که از طریق کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی اقدام کنید . 

16- برای بنده کارفرما بیمه پایه رد کرده است . شکایت کرده ام و اعتراض به حکم اولیه نیز داده ام، ولی پرداختی هایی را که از طریق بانک قابل اثبات به منزله حقوق بوده ، نپذیرفته اند و در صدور حکم  همان حقوق پایه را مد نظر قرار داده اند. می توان از طریق دیوان عدالت اداری کاری انجام داد ؟ بله . اگر گواهی پرداخت حقوق به بانک دارید به نظر من به دیوان عدالت اداری از اداره کار شکایت کنید تا پرونده برای بررسی مجدد به اداره کار ارسال گردد . 

17- اینجانب از مزایای بیمه عمر و تکمیلی سازمان تامین درمان بسیجیان برخوردار هستم . و می خواهم برای خود بیمه بازنشستگی هم بگیرم . به نظر شما من از طریق سازمان تامین درمان بسیجیان (بسیج فعال هستم)  بیمه بازنشستگی بگیرم یا از طریق سازمان نظام مهندسی ساختمان (مدرک مهندسی برق دارم اما شغلم موبایل فروشیه) . اقای نصر بیمه بازنشستگی  بسیجیان اعتبارش در چه حدیه نسبت به سایر بیمه ها ؟ بیمه نظام مهندسی و بیمه بسیجیان هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند . 

18- پرونده پزشکی پدر اینجانب در تاریخ ۱۰/۹۵ به کمیسیون پزشکی رفته به دلیل نقص پرونده از ناحیه شعبه به اداره کل برگشت خورده و به دلیل طولانی شدن مدت اصلاح نقص از ناحیه اداره کل پرونده در تاریخ ۱۴/۱۲/۹۶ در کمیسیون پزشکی تاییدیه از کار افتادگی کلی را گرفته است  . حالا با توجه به ماده ۷۵ تامین اجتماعی ایرادی در پرونده گرفته شده که پدر اینجانب یکسال مرخصی ناتوانی کاری از محل کار دارد با تاییدیه پزشک آیا کمکی درباره ماده ۷۵ دارد یا نه  ؟ اگر استراحت پزشکی تائید شود مشکل ماده 75 حل می شود . 

19- بنده جوشکار آرگون هستم و خواستار اعمال حق اشعه در طرح طبقه بندی ! می خواستم ببینم چه ماده ای به این موضوع اشاره کرده است که بهش استناد کنم و اینکه مورد مشابهی داشته اید ؟ طرح طبقه بندی ماده خاصی ندارد . طرح برای هر شرکت و کارخانه به صورت جدا امتیاز بندی می شود . حق اشعه در قسمت سختی کار وجود دارد . 

20- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .