دیه ، شرایط ازکارافتادگی و هزینه درمان !1- سلام خسته نباشید . من ۲۰ روزی هست که از کارم در آمدم ! دفترچه بیمه ام تا ۲ ماه وقت دارد ! آیا مشکلی از بابت درمانی پیش نمی آید ؟ قانونی نیست ولی مشکلی هم پیش نمی آید . 

2- بنده در یک درگیری رباط صلیبی ACL و مینیسک زانوی راستم پاره شده است . همچنین زانوی بنده کیست (cyst) آورده است . می خواستم ببینم حدود دیه اینجانب چقدر می شود ؟ بابت رباط صلیبی و مینیسک 16 درصد دیه دارد که معادل 370 میلیون تومان می شود . بابت کیست ارش دارد که توسط پزشکی قانونی مشخص می شود.

3- امروز بنده به همراه خانواده تصادف کردیم که بنده از ناحیه سر دچار تورم در ناحیه ملاج شدم ، زانوی چپ هم ضرب دیده و زخم شده ( همراه با کمی خونریزی) . پسرم زخم مشابه در زانو دارد و همسرم از ناحیه راست شکم ( محل آپاندیس)  تورم و کبودی دردناک دارد و در ناحیه مشابه دخترم خراشیدگی ( احتمالاً به علت فشار کمربند ایمنی)  دارند. اگر ممکن است میزان تقریبی دیه را بفرمایید ؟ اگر همین ها باشد مجموعا 5 درصد دیه دارد به نظر من ! حدود 11 میلیون و 500 هزار تومان 

4- من یک ماه پیش تصادف کردم و نامه پزشک قانونیم این است . خواستم ببینم دیه اش چقدر می شود ؟ 

  1. بابت سائیدگی کف دست چپ 0.5 درصد دیه تعلق می گیرد معادل 1 میلیون و 155 هزار تومان .
  2. بابت سائیدگی کتف 0.5 درصد دیه تعلق می گیرد معادل 1 میلیون و 155 هزار تومان .
  3. بابت سائیدگی قفسه سینه 0.5 درصد دیه تعلق می گیرد معادل 1 میلیون و 155 هزار تومان .
  4. بابت سائیدگی پهلوی راست 0.5 درصد دیه تعلق می گیرد معادل 1 میلیون و 155 هزار تومان .
  5. بابت سائیدگی های زانوی راست و چپ 1 درصد دیه تعلق می گیرد معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان .
  6. بابت کبودی ساق پای راست 0.15 درصد دیه تعلق می گیرد معادل 346 هزارو 500 تومان .
  7. بابت خراشیدگی قوزک پای راست 0.5 درصد دیه تعلق می گیرد معادل 1 میلیون و 155 هزار تومان . 
  8. بابت خراشیدگی انگشت 1/3000 دیه تعلق می گیرد معادل 77 هزار تومان . 
  9. بابت آسیب رباط و آسیب نسوج ارش دارد که در معاینه مجدد مشخص می شود . 
5- با عرض سلام ! همسرمن درتاریخ دوم اسفند سال۹۶ تصادف کرده ومقصر صد درصد واقع شده است . در تصادف۳۰ درصد از ریه اش را از دست داده ولی الان بهتر شده است . شکستگی هم داشته سمت راست لگن و استخوان فمور و زانو که به وسیله پین وپیچ عمل شده وهیچ گونه گچ گرفتگی انجام نشده است . یک جراحت دامیه هم سمت چپ شکمش ایجاد شده است . می خواستم بدانم آیا شکستگی هایش نقض عضو محسوب می شود یا نه واینکه چند درصد دیه بهش تعلق می گیرد ؟  ممنونم از راهنمایی شما ؟ شکستگی هایش نقص عضو نمی باشد ولی اگر بیمه نامه اش از 23 مرداد به این طرف تمدید شده باشد دیه به شما تعلق می گیرد و گرنه تعلق نمی گیرد . بابت استخوان فمور و سمت راست لگن هر کدام 8 درصد دیه تعلق می گیرد . بابت جراحت دامیه 1 درصد دیه تعلق می گیرد . هر درصد دیه هم معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان می باشد . 

6- ببخشید دیه پرده گوش جقدر است . کاملا پاره شده است ؟ اگر بهبود یابد 2 درصد دیه دارد معادل 4 میلیون و 620 هزار تومان . اگر بهبود نیابد 6 درصد دیه دارد معادل 13 میلیون و 860 هزار تومان . 

7- من نی بزرگ دستم شکسته و پلاتین خورده است . الان یک ساله ازش گذشته و هنوز نمی توانم وزن بیشتر از ۵ کیلو بلند کنم . می خواستم بدانم این نقص عضو محسوب می شود ؟ اگر از نظر پزشک این حالت دائمی باشد نقص عضو محسوب می شود . 

8- ببخشید من کارشناس بیهوشی هستم . ۷ ساله که تو بیمارستان قرارداد هستم.امسال حین کار تو اتاق عمل خدمات کف اتاق رو طی کشیدن ومن سر خوردم و از پشت افتادم .زایده خاری مهره توراسیکم شکستگی پیدا کرد که با استراحت خوب می شود . یک ماه استعلاجی هستم. به نظرتان دیه به من تعلق می گیرد ؟  واگر من این دیه را بگیرم از لحاظ تمدید قرارداد  دچار مشکل می شوم . اصلا این حادثه حین کار محسوب می شود ؟ مسئولین ازم خواستند که شکایت نکنم و حقوقم را کامل در این مدت بهم می دهند ! ازتون راهنمایی می خواستم ؟! مبلغ دیش چقدر می شود ؟  حادثه کاری است و قطعا شما باید استراحت کرده و حقوق تان پرداخت شود . حدود 10 درصد دیه دارد معادل 23 میلیون تومان . تصمیم با خودتان است . معمولا بیمارستان ها بیمه مسئولیت دارند و بدون شکایت هم می توان اقدام کرد .

9- من بر اثر تصادفی که خودم مقصرش بودم دچار پارگی رگ آئورت شدم که داخلش استند گزاشتند .این نقص عضو حساب می شود؟ نه نقص عضو حساب نمی شود . اما اگر بیمه نامه تان از 23 مرداد 95 به این طرف تمدید شده باشد می توانید دیه بگیرید . 

10- سلام اگر ماشینی به صورت خلاف پشت ماشین ما پارک کرد و مانع خروج ما از پارک شد و در حرکت دنده عقب ما به اشتباه روی ماشین او خط افتاد مقصر کیست ؟ اگر ساکن باشد متاسفانه مقصر شمائید . 

11- من ۵ ماه پیش تصادف کردم و پای راستم استخوان رانم از پوستم زده بود بیرون و استخوان های بزرگ نی و نازک نی از دو جا خرد شدند  پای چپ و دست راستم و پوست ناحیه تناسلیم  زخمی شده بود . می توانید بگوئید چقدر دیه تعلق می گیرد ؟ بابت خرد شدن استخوان هایتان می توان دقیق نظر داد و بقیه بستگی به معاینه و پرونده بیمارستانی دارد . بابت خرد شدن دو استخوان تان 26.66 درصد دیه تعلق می گیرد که به نرخ دیه سال 97 معادل 61 میلیون و 500 هزار تومان می شود . 

12- سلام و وقت بخیر محضر استاد ! بزرگوار بنده پارسال در حین کار از پله سقوط کردم و  متاسفانه رباط acl و مینیسک زانویم دچار پارگی شد و تقریبا ۲ماه پیش جراحی کردم . در ضمن مغازه بیمه مسیولیت کارفرما بوده است . سوالی که داشتم این است که  تقریبا چند روز بعد از تحویل فاکتورها و مدارک به بیمه هزینه های انجام شده پرداخت می شود ؟ دوما دیه یا ارش این موارد در سال ۹۷چقدر می شود ؟ قانونا 15 روزه باید پرداخت شود ولی معمولا 1 تا 2 ماه طول می کشد . بابت رباط صیلیبی و بابت مینیسک هر کدام 8 درصد تعلق می گردد . هر درصد دیه به نرخ دیه امسال معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان می شود . 

13- سلام با عرض خسته نباشید و عرض ادب ! قربان می خواستم بدانم دیه ترک خوردگی مهره کمر در حال حاضر چقدر است ؟ بین 8 تا 10 درصد دیه کامل است . بین 18 میلیون و 500 هزار تومان تا 23 میلیون بستگی به پرونده پزشکی !

14- با سلام و عرض تبریک سال نو ! بنده از تاریخ ۲۵/۱۱/۹۳ تا ۸/۱/۹۷ در شرکتی که ماهیت کارش دایمی هست مشغول به کار بودم که بیمه هم برام رد می شده است  (شرکت همیشه دو سه ماه واریز بیمه را دیرتر انجام می دهد) . در تاریخ ۸/۱/۹۷ رییس شرکت ، بنده را جلوی همه پرسنل بطور شفاهی اخراج و اعلام کردند که دیگر سر کار نیا. (بدون قصور ،  کم کاری یا مشکل انظباطی از طرف بنده) و گفت که هفته بعد بیا برای تسویه. من سنوات این سالها و عیدی و پاداش ۹۶ و ذخیره مرخصی این سه سال و پایه سنوات قدیمی شدن را طلب دارم که البته یک فرم تسویه برای سال نود وپنج امضا کردم بدون درج ارقام که همه طلبکاری های سال ۹۵ را گرفتم در حالی که سنوات را نگرفتم . ولی برای سال ۹۴ و ۹۶ هیچ برگه تسویه ای امضا نکردم. رفتم اداره کار شکایت کردم !  اگر حکم برگشت به کار بگیرم ( برای گرفتن بیمه بیکاری و اینکه ثابت کنم اخراج من غیر ارادی بوده) و کارفرما برای اذیت کردن یا ندادن حقوق و مزایا من را دوباره ببرد سر کار در حالی که دیگر نمی خواهم آنجا کار کنم تکلیف بیمه بیکاری و حق و حقوقی که ازش طلبکارم چه می شود ؟ ممنون می شوم راهنماییم کنید .  در جلسه هیات تشخیص چی بگم  و چه مدارکی نشان بدهم که بیمه بیکاری به من تعلق بگیرد و هم به حق و حقوقم برسم . آخه بدجوری رابطم با کارفرما شکراب شده و کار کردن در آنجا مثل جهنم است اگر برگردم ؟ شما باید ابتدا مدارک کارکردتان را جمع آوری نمائید . مثلا لیست بیمه بهترین مدرک ممکن است . فرم تسویه ای که پر کرده اید برای سال 95 اگر با جزئیات نباشد و کارفرما مدارکی مبنی بر پرداخت مواردی که حق تان است ارائه ندهد مورد تائید هیات تشخیص اداره کار نیست . شما باید با مدارکی که گفتم درخواست گرفتن حقوق و مزایا را بدهید و با توجه به اخراج از شرکت از هیات تشخیص بخواهید نامه معرفی شما به تامین اجتماعی برای دریافت مقرری بیمه بیکاری بدهد ! همین 

15- من باهمسرم تصادف کردم که چادرم رفت لای چرخ موتور ومقصرخودم بودم . همسرم بیمه دارد ولی گواهی نامه نه . همسرم وضع مالی خوبی ندارد . اگر بیمه دیه من را پرداخت کند با توجه به اینکه همسرم ندارد که پول بیمه بدهد چکارباید بکند ؟ اولا باید میزان تقصیر همسر شما توسط افسر راهنمای و رانندگی تعیین شود . دوما متناسب با تقصیر ایشان دیه پرداخت می شود و البته قبلا از ایشان ضمانت کافی گرفته می شود که دیه را برگردانند . اگر ضمانت کافی ندهد بیمه دیه نمی دهد . 

16- آقای نصر من یک سوال دیگر هم از خدمتتان داشتم . من به دلیل بالا بودن دریافتی حقوقم ماهیانه حدود یک میلیون و صد هزار تومان سهم من بابت بیمه و مالیات می شود . که این بالا بودن بیمه و مالیات به دلیل بالا بودن ساعت اضافه کاری من می باشد که روزی حدود 8 ساعت می باشد . ایا امکانش هست این مبلغ بالایی که پرداخت می کنم ، ساعت اضافه کار را جزء سابقه بیمه محاسبه کنند ؟ شما در ماه بیشتر از تعداد روزهای ماه نمی توانید سابقه بیمه داشته باشید . هر چقدر هم حق بیمه شما بادشد فرقی نمی کند . 

17- من از شرکت شکایت کردم . بار اول که قرار بود به جلسه بیاد کسی نیامد واز من هم چند سوال پرسیدند و جلسه به پایان رسید به من گفتند بعد دوهفته بیا حکمت را بگیر . الان حکم صادر شده یک مبلغی داخلش نوشته شده ولی من داخل شرکت عضو صندوق بودم که ۱۰۰۰۰۰۰ تومان هم داخل صندوق داشتم که گفتند آن  راخودت باید بگیری  !می خواستم بدانم تکلیف این پول چه می شود و من حکم را باید چکارش کنم  ! به من که گفتند خودمان از این حکم برای شرکت هم فرستادیم . من نمی دانم از این به بعدش را چکار کنم بی زحمت من راهنمایی کنید ؟ کارفرما 1 ماه وقت دارد حکم را اجرا کند . اگر اجرا نکرد یعنی حقوق و مزایای شما را نداد باید به دادگاه مراجعه کرده و ار قاضی اجرائیه بگیرید . بابت مبالغ صندوق باید به هیات حل اختلاف و یا مستقیم به دادگاه شکایت کنید . 

18- با سلام و سپاس از مطالب مفیدتان ! سوالی در باب شکایت جهت اخذ افت قیمت خودرو داشتم که پس از جستجو با کلمات کلیدی هم موفق به دریافت پاسخ نشدم‌ و اینجا مزاحمتان شدم . می خواستم بدانم اگر صاحب خودروی مقصر  که سند و بیمه نامه به نام ایشان هست با راننده همان خودرو دو شخص متفاوت باشند ( یعنی شخصی دیگر پشت فرمان خودروی مقصر بوده باشد) ،  از کدامشان شکایت می شود ؟ از راننده یا صاحب سند و بیمه ؟ و اینکه این شکایت در مورد افت قیمت خودرو هست
و طرف زیان دیده هزینه های تعمیر خودرویش را از بیمه خودروی مقصر گرفته است . بنده هم این وسط راننده خودروی مقصر بودم. نه سر پیاز بودم نه ته پیاز و نه اصلا ماشین را برای کار شخصی خودم می خواستم بلکه صاحب خودرو را به دلیل شرایط روحی نامناسب قرار بود تا جایی برسانم . الان زیان دیده می خواهد از من شکایت کند ! پیام داده آدرسم را  می خواهد و من نمی دانم بهش بدهم یا نه و اصلا از من باید شکایت کند یا صاحب سند و بیمه خودرو؟ ممنون می شوم راهنماییم کنید ؟ بهتر است آدرس ندهید چون هیات حل اختلاف به دنبال شما می فرستند و کاری ندارد سند و بیمه نامه به اسم شما هست یا نه ! مسئولیت کاملا با راننده است . 

19- ببخشید من پارسال با دیوار تصادف کردم وبچه هایم هم با هم بودند . چند روز پیش که رفته بودم دادگاه آقای قاضی به من گفتند یک مبلغی باید جریمه بشوی و بعد از پرداخت جریمه می توانی دیه را بگیری ! خواستم از شما بپرسم جریمه چقدر است ؟واینکه اگر به مبلغ جریمه اعتراض داشته باشم می توانم اعتراض کنم واین اعتراض روند کار را خیلی کند می کند ؟ممنونم از لطفتان ؟ اگر منظور فرانشیز بیمه باشد که 2.5 درصد دیه است و باید پرداخت کنید و اعتراض هم ندارد . اگر خود قاضی می خواهد جریمه کند می توانید اعتراض کنید !

20- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .