روش محاسبه اضافه کاری !1- بنده مدت 16 ماه ازطرف یک شرکت بصورت مامور به خدمت در اداره محیط زیست شهرستان به صورت شیفت 24 ساعت کار 24 ساعت استراحت کار می کردم ولی شرکت فقط حقوق مصوب اداره کار را به من می داد وحالا شرکت با من می خواهد تسویه کند .  حالا من می توانم از شرکت شاکی بشوم به خاطر اضافه کاری و شب کاری وحق شیفت و مرخصی استحقاقی ( درطول این مدت مرخصی نرفتم ) و هزینه ایاب ذهاب ! لطفا راهنمایی بفرمایید ؟ بله بابت تمامی موارد فوق می توانید شکایت کنید . باید مدارک مکتوب مانند لیست بیمه ، فیش حقوق ، گواهی پرداخت حقوق به بانک و مواردی دیگر داشته باشید . 

2- سمت شغل من وردست خیاط است . آیا جزء مشاغل سخت و زیان آور محسوب می شود ؟ نه . جزء مشاغل سخت نیست .  

3- کارگر ما تمامی حقوق  خود را از شرکت دریافت کرده اما پنهانی از شرکت شکایت کرده به گونه ای که ما از هیچ یک از ابلاغیه های وقت رسیدگی و رای هیات تشخیص مطلع نشدیم و الان اجرائیه صادر شده از دادگاه .... وقت اعتراض به رای هیات تشخیص و حتی فرجام خواهی از رای در دیوان هم گذشته است . وجه اجرائیه از حساب شرکت برداشت شده و به صندوق دادگستری واریز شده ولی نمی دانیم کارگرمان دریافت کرده وجه را یا نه !  راهی برای جلوگیری از دریافت وجه اجرائیه وجود دارد ؟ یا بعدا مسترد کنیم وجه را ؟ ایشون هیچ طلبی نداشتند واقعا و همه را تسویه کردیم. احتمالا عمدا آدرس دیگری از شرکت اعلام کردند که هیچ یک از ابلاغات برای ما نیاید ؟! نه متاسفانه راهی وجود ندارد . بهتر است پیگیری کنید که چرا ابلاغیه ها برایتان نیامده است . اگر همانی بوده است که حدس زده اید می توانید بابت این تقلب و نه محتوای رای به دیوان عدالت اداری شکایت کنید تا پرونده را مجددا برای بررسی به شعبه اداره کار بفرستند و اگر رای بگیرید می توانید مبالغ دریافتی را مسترد نمایید . 

4- سلام آقای نصرعزیز و برزگوار . عیدتان مبارک ! امیدوارم سال خوب و خوشی درانتظارتان باشد . آقای نصر چند  سوال داشتم راجع به بیمه کارگری . بنده یک کارگر ساده در یک مجموعه پخش موادغذایی کوچکی هستم . کل کارگرهای مجموعه 7 نفری هستند . حدود 1 سال و8 ماهی است که اینجا مشغولم اما کارفرما من را بیمه نکرده است . از طرف دیگر قبل از اینکه وارد این شغل بشوم کارهای لوله کشی و برق ساختمان همراه با برادرم انجام می دادیم که  در آن زمان بنده بیمه خودم را به عنوان کارگر ساختمان بیمه کرده بودم . به دلایل مشکلات مالی مجبورشدم به یک کار ماهانه روی بیاورم . بعد از چند ماه کار کردن در این مجموعه می خواهم اینکار راترک  کنم . سوالهای بنده ازاین همه مقدمه چینی اینهاست ! 


  1. آیا می توانم به اداره کار بدلیل بیمه نکردن کارفرماشکایت کنم ؟ درحالیکه بصورت کارگرساختمانی خودم بیمه بودم اما از طرف این آقا خیر ؟
  2. حقوق بنده منظم و ماهانه واریز نمی شده است . مثلا هر دو ماه یا سه ماه یک بار . یعنی کلا 8-9 ماهی واریزی داشته ام .ایشان یکجا حقوق چند ماه را واریز می کرده است . آیا می توانم برای اثبات رابطه کارگری به پرینت اینها استناد کنم ؟مشکلی ندارد که منظم نبوده است ؟
  • بله می توانید شکایت کند ولی سود خاصی ندارد . همزمان بیمه بوده اید و چیزی به سابقه بیمه تان اضافه نمی شود و ممکن است حتی بیمه کارگران ساختمانی تان نیز از بین رفته  و سابقه تان حذف شود . 
  • بله قطعا می توانید . منظم نبودن شان مشکلاتی ندارد . 
5- جناب آقای نصر سلام . ضمن تبریک سال نو ! آرزو می کنم سالی خوب و سرشار از موفقیت و پیروزی داشته باشید . فردی 3 سال پیش از کار اخراج شده و پس از سپری شدن مراحل قانونی، بعد از 3 سال دادگاه رای حل اختلاف را باطل کرده است . آیا کارفرما موظف است کلیه حقوق و مزایای دوره تعلیق در مدت 3 سال را پرداخت کند ؟ آیا کارفرما باید سنوات بیمه 3  سال را پرداخت کند ؟ لطفا ماده قانونی یا وحدت رویه ای در این خصوص بفرمایید . به نظر شما قرارداد کار دو صفحه ای که در دو برگ تنظیم شده و در صفحه اصلی که شامل مشخصات و حقوق و ساعات و مدت زمان قرارداد ذکر می شود، هیچ گونه امضایی از کارفرما و کارگر وجود ندارد از مصادیق قرار داد سفید امضا محسوب می شود ؟ ضمنا خاطرنشان می کنم که  کارگر این قرار داد را باید اول سال امضا کند و کارفرما این قرار دادها را پایان سال امضا می کند ؟ مورد اول را نمی دانم و باید بپرسم . مورد دوم قرارداد سفید امضاء حساب نمی شود .

6- اگر براي كارمندي كه پورسانت و حقوق ثابت مي گيرد اضافه كار رد نكنم ايرادي دارد ؟ اگر قرارداد داشته باشد و بیشتر از ساعت کاری فعالیت کند ، باید اضافه کاریش را پرداخت نمایید .

7- من مدت ٣ سال در يك دفتر آموزشي مشغول بكار بودم . با توجه به شرايط دانشجوييم كارفرما بهم گفته بود بيمه نمي شوم و اينكه ساعتي ٢،٥٠٠ تومان بهم حقوق مي دادند . با اينكه من تمام وقت كار مي كردم حتي بيشتر از ساعت كاري كه وزارت كار اعلام كرده بود . قرار بود بعد از اتمام تحصيلاتم به عنوان نيروی ثابت استخدام بشوم . ولي الان بدون هيچي چيزي اخراج شدم و حقوق دو ماه اخري كه آنجا بودم را به من ندادند . من چه جوري مي توانم حقم را ازش بگيرم . ممنون مي شوم راهنماييم كنيد ؟ اگر مدارک کارکرد داشته باشید می توانید موفق شوید . مدارکی مانند گواهی پرداخت حقوق به بانک یا فیش حقوق . در غیر این صورت بهتر است درخواست بررسی کارشناسی بدهید با تقبل هزینه !

8- ببخشید من به مدت یک ماه در یک شرکت کار می کردم . زمان تسویه حساب از من رسید گرفت که تمام حق و حقوق را گرفتم و حق شکایت در دادگستری و اداره کار و.... را ندارم و امضا و اثر انگشت گرفت . ولی حقوق من را پرداخت نکرد . هرچی تماس می گیرم می گوید نمی دهم . من اگر به اداره کار رجوع کنم جواب می گیرم  ؟ آیا فایده ای ندارد ؟ اگر با جزئیات مبلغ هر کدام از آیتم های دریافتی را نوشته و تائید کرده باشید معمولا شکایت جواب نمی دهد وگرنه می توانید شکایت کنید . کلا توصیه می کنم شکایت کنید و درخواست بررسی کارشناسی دهید .

9- سوالی درباره طرح طبقه بندی مشاغل داشتم . می خواستم بپرسم مبلغ پرداختی آن چگونه محاسبه می شود . مثلا برای کسیکه مدرک لیسانس یا فوق لیسانس دارد هم این وجود داره ؟ متناسب با تحصیلات ، تجربه ، نوع کار ، سختی کار ، مسئولیت ، ضریب طرح و موارد دیگر محاسبه می شود . برای تمامی افراد با تمامی مدارک در کارگاه های بالای 50 نفر پرسنل لازم الاجرا است . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .