شرایط بازنشستگی1- آیا بیمه مشاغل آزاد با (۱۲ درصد) بازنشستگی دارد ؟ بله بازنشستگی دارد . البته در صورت ازکارافتادگی یا فوت قبل از بازنشستگی چیزی تعلق نمی گیرد . 

2- ببخشید از کارفرما شکایت کردیم . بابت پرداخت نکردن حقوق ، عیدی سنوات ، حق بیمه هم پرداخت نکرده است . می خواستم بدانم چقدر طول می کشد  تا به حقمان برسیم . نیاز هست وکیل بگیریم یانه ؟۳ نفریم ؟ معمولا از زمان شکایت تا زمان رای هیات تشخیص بین 2 تا 3 ماه طول می کشد . اگر کارفرما اعتراض کنید بین 2 تا 3 ماه نیز در هیات حل اختلاف زمان طول می شکد . بعد از رای هیات حل اختلاف هم 1 ماه زمان هست تا رای اجرا شود وگرنه باید از دادگاه اجرائیه بگیرید .  

3- یک سوال از خدمتتان داشتم ! من حدود 16 ماه در شرکتی مشغول کار بوده ام که ایشان حتی یک روز برای من بیمه رد نکرده است و اداره کار شکایت کردم . حدود 40 میلیون رای گرفتم و در مرحله اجراییه است .حال ایشان بدلیل سیار بودن محل کار در واحد تعمیرات کشتی های در حال سفر  جوابی نمی دهد ومرا به سر کار نبرده ومی گوید فعلا کار تعطیل است . من چگونه وچطور برای گرفتن بیمه بیکاری اقدام کنم ؟ اداره کار حقوق مقطوع ماهیانه را 3500000 تومان مدارک دارم وقرارداد تا آخر سال 96 داشته ام ؟ شما باید معرفینامه از اداره کار برای بیمه تامین اجتماعی بگیرید مبنی بر استنکاف کارفرما از پذیرش شما ! با این رای به شعبه تامین اجتماعی تان مراجعه کنید . 

4- با عرض سلام و خسته نباشید ! یک سوالی در رابطه با بیمه تامین اجتماعی داشتم . تقاضای از کار افتادگی پیش از موعد دادیم وبه کمیسیون پزشکی معرفی شد وکمسیون تایید کرد وپرونده به جریان افتاد . بعد از سه ماه الآن کارمند مربوطه می گوید پرونده ماده 75 هست وباید یک نسخه برای قبل از سال 92 بیاورید . خواستم بدانم بعد از این همه دوندگی دیگه چه کاری مانده که نکردیم . ممنون می شوم اگر ما را در جریان کار قرار بدهید ؟ ماده 75 یعنی اینکه در 1 سال منتهی به ازکارافتادگی 3 ماه سابقه بیمه و در 10 سال آخر 1 سال سابقه بیمه داشته باشید . 

5- سلام خسته نباشید ! من پدر خانمم 6 سال پیش تصادف کرده و دو پاهاش پلاتین دارد . 5 سال هم سابقه پرداخت حق بیمه دارد.  الان می خواستم ببینم می شود از کار افتاده اش کرد یا خیر ؟ اگر تصادف ناشی از کار باشد احتمال دارد غرامت نقص عضو یا از کارافتادگی جزئی بگیرد ولی از کارافتاده کلی نمی شود . اگر حادثه ناشی از کار نباشد بعید می دانم ازکارافتاده شوند . 

6- سوال اینکه ، کارفرما چند سالی فوت شده وهمچنان لیست بنام ایشان هست وکارگران هم فرزندان هستند ، آیا از نظر قانون سابقه بیمه به مشکل نمی خورد  ! سوال بعدی اینکه گرفتن سابقه بیمه وخرید سربازی  دردفتر شما حدودا چقدر هزینه  دارد ؟ اگر تامین اجتماعی بفهمد ممکن است کل سابقه را باطل نماید . من دفتری ندارم . 

7- با عرض سلام و خسته نباشید ! شرمنده از اینکه دوباره وقتتان را می گیرم. امروز جلسه دوم شکایت بنده در هیئت تشخیص بود که در خاتمه عنوان کردند که برای گرفتن رای 25 روز دیگر به اداره کار مراجعه کنم. سوالم این است که این رای به چه صورت صادر می شود و اجرایش به چه صورت است ؟  چون از من پرسیدند که چیزی دارم که اضافه کنم من هم گفتم خیر و گفته های جلسه قبل خودم را قبول دارم . فقط پرسیدند چرا وقتی سنوات نگرفتم امضا کردم که باز گفتم اطلاع نداشتم ایشان سنوات را با حقوق می دادند و اینکه در صورت امضا نکردن خبری از حقوق نبود و به کارفرما گفتند که چطور سنوات و مزایا را ماهانه حساب کردند ! جلسه قبل کاملا جو به نفع من بود طوریکه نماینده کار وقتی قراردادها را دیدند گفتند اشکال دارد و کارفرما قصور کرده ولی امروز کمی احساس کردم که مجاب شدند. ممنون می شوم به سوالم پاسخ بدهید ؟ اجرای آن در صورتیکه کارفرما بعد از 1 ماه آن را اجرا نکند از طریق دادگاه خواهد بود . به نظر من به نفع تان صادر می شود . 

8- می خواهم یک کارگاه دوزندگی کوچک (خانگی) راه اندازی کنم با 5-6 کارگر . از بیمه و مالیات  کارگاه اطلاعی ندارم . اگر ممکن است راهنماییم کنید. اولا میزان بیمه و حقوق برای کارگر دوزندگی چقدر است ؟ ثانیا چکار کنم تا شامل معافیت مالیاتی مشاغل خانگی شوم ؟ ممنون ا ز همکاریتون و وقتی که برای پاسخگویی به سئوالاتم میگذارید ؟ باید در مورد حقوق حداقل قانون کار را رعایت کنید . در مورد بیمه برای استادکار و برش کار حقوق 1.35 برابر حداقل حقوق در نظر گرفته می شود و برای وردست 1.1 برابر حداقل حقوق و برای دیگر شغل ها 1.2 برابر حداقل حقوق ! در زمینه مالیات بنده اطلاعی ندارم . 

9- سلام خسته نباشید سوالی داشتم ممنون می شوم جواب بدهید ! من برا ی شرکت به مدت یک سال کار می کردم و بیمه ام را حداقل رد می کردند اما هیچ حقوقی از آن شرکت نمی گرفتم و حقوقم را یک نفر دیگر می داد که آن هم الان چهار ماهه نداده است . بعد الان هم در لیست بیمه اسمم را رد نکردند واخراج کردند . البته قرارداد کتبی ندارم و قبلا شرکت می رفتم اما کارمون طوری شده بود که از آبان ماه نمی رفتم و کارها را بیرون انجام می دادم . می خواستم ببینم اگر شکایت کنم می توانم حقوق این مدت را بگیرم و بابت اخراج هم بیمه بیکاری شامل می شود یا نه؟ باتشکر فراوان خدمت استاد بزرگوار ؟ باید مدارکی ارائه کنید که کارکرد شما را ثابت کند . لیست بیمه مدرک خوبی است و بهتر است از بانک پرینت حسابتان را بگیرید هر چند اگر کس دیگری به حسابتان پول ریخته باشد اثبات رابطه کارفرمایی سخت می شود . شما باید با رای اداره کار به بیمه بیکاری معرفی شوید چون با نامه عدم نیاز کارفرما باید حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشید و البته قرارداد !

10- سلام خسته نباشید ! ما یک پرونده فوتی داریم براثر کار . با توجه به نظر اول کارشناسی اداره کار کارفرما نود و پنج درصد مقصر اعلام شده ولی دوباره اعتراض کردند شده نود درصد ! با توجه به نداشتن توان مالی برای اعتراض نظر شما دراین مورد چیست و چه کارکنیم که این مرحوم یک بچه دارد حقش ضایع نشود تا چند مرحله می توانند اعتراض کنند ؟ فقط می شود از طریق دیوان اعتراض کرد که معمولا دیوان وارد تغییر آراء کارشناسی اداره کار نمی شود و صرفا ممکن است به دلایل دیگر ،  پرونده را برای بررسی مجدد به اداره کار ارجاع دهد . بعید است این 90 درصد تغییر کند . 

11- یک سوال در خصوص بیمه خویش فرمایی داشتم از شما . من در حال حاضر بیمه خویش فرمایی (حرف و مشاغل)هستم با نرخ ۱۸‎٪ ! سوالم این است که بعد از بازنشستگی ، نرخ حقوق ماهیانه را چطور حساب می کنند ؟ با توجه به قانون فعلی براساس میانگین حقوق و دستمزد مشمول کسر حق بیمه براساس 2 سال آخر ! البته ممکن است سالهای بعد این قانون تغییر کند .

12- سلام ! خسته نباشید آقای نصر . بنده قرار داد کار معین ( مشخص )  با یک اداره نیمه دولتی دارم . که من را بی دلیل  بعد از چند ماه اخراج کردند و الان  قصد شکایت به اداره کار دارم .  مشکل من با این قرار داد این است که :  مدت انقضای قراردادم معلوم نیست و خط تیره خورده ( شروع 1 فرودین 96 بوده ولی تاریخ اتمام - خورده و بدون مدت معین  )  . آیا طرف قرار داد میتواند مدعی شود  به همین دلیل مشخص نبودن پایان قرار داد ، این قرار داد یک ماهه بوده است ؟ چطوری من می توانم ثابت کنم که قرار دادم مدتش بیشتر است . فقط حقوق ماه خرداد  برای من   واریز شده است ؟ قراردادهای کار معین وضعیت دقیقی در قوانین کار ندارد و حتی بعضی ها آن را مشمول قانون کار نمی دانند . البته از نظر من مشمول قانون کار است . بررسی این موضوع بر عهده کارشناسان اداره کار است . بهتر است شکایت کنید و در انجا استنادات تان را ارائه کنید . 

13-  اگر باعث وقت شما  نمی شوم چند تا سوال دارم از خدمت شما مرخص می شوم . 

  • مورد اول به نام آقای  ... 52 سال سن دارد که بعد از چندین سال در اثر چندین عمل جراحی کبد و معده و روده واقعا شدیدا از کار افتاده و چندین سال هم هست که اعتیاد دارد که پدر ایشان کارگر شهرداری بوده و حقوق بگیر بوده است . حال پدر و مادر ایشان فوت کردند . گفتم ببینم آیا حقوق پدریش به ایشان تعلق می گیرد یا خیر  . 
  • مورد دوم  خانم ... شوهر ایشان دو زن داشته که یکی شان تهران و یکی شان کرمانشاه هست که زنی  تهران تشریف دارند فوت کرده است و خانم دوم کرمانشاه تشریف دارند و خانم تهرانی که از حقوق شوهرش که راننده نیرو هوایی بوده استفاده می کرده است . حالا زنی که کرمانشاه هست آیا می تواند از حقوق شوهرش استفاده کند . اگر می شود استفاده کند ثواب دارد بخاطر  رضای خدا راهنمایی کنید و اگر شخصی رو می شناسید به ایشان معرفی کنید و شک نکنید که بنده هر جور حضرت عالی دستور بدهید از خجالت شما در میایم و جبران می کنم با تشکر ؟ 
  1. در مورد اول ایشان باید طبق نظر کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی ازکارافتاده شوند . اگر ازکارافتاده شوند و تاریخ ازکارافتادگی شان قبل از 18 سال سن باشد می توانند از مستمری پدرشان استفاده کنند . 
  2. در مورد دوم ایشان قبل از فوت همسر اول هم می توانستند استفاده کنند و حالا هم می توانند . بهتر است به سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح مراجعه کنند و مطمئنا به راحتی مشکل حل می شود . 
14- ببخشید قربان سوالی داشتم ! من یک کارگر کارگاه هستم ، تقریبا ۱۵ماه در آن کارگاه کار می کردم ، الان نزدیک ۷ ماه از آنجا آمدم بیرون ولی هنوز یکم طلب دارم ! غیر از طلب این ۱۵ ماه من بیمه نداشتم ، سنوات نداشتم . حتی برای عید هم عیدی بهم ندادند و همینطور یک ماه آخر سال من تا ساعت ۲ شب کار می کردم و ساعتی ۵ هزار تومان اضافه کار می دادند بهم ! الان بعد از ۷ ماه می‌ خواهم شکایت کنم و حقم را بگیرم و سوالم  این است که شکایت من اگر به سرانجام برسد چقدر طول می‌ کشد ؟ و اینکه با این شرایط من ، حدودی و تقریبی حق و حقوق من چقدر می شود ! ممنون می شوم پاسخ بدهید ؟ حدود 3 ماه طول می کشد . حق بیمه باید به همراه جریمه به حساب تامین اجتماعی ریخته شود . بابت سنوات 1 ماه حقوق و بابت عیدی  2 ماه حقوق باید دریافت کنید . 

15- شوهرم دوازده سال کار می کند . بعد از دوازده سال به خاطر مسائل پارتی بازی بیرون کردند . ما هم در اداره کار بازگشت به کار زدیم . رای اول به نفع ما بوده است گفتند باید بازگشت به کار شوند . حالا پیمانکار اعتراض زده است . آیا رای دوم هم به نفع ما می شود . شوهرم ۴۵ روز از پیمانکار کار کرده و بیمه اش نکرده اند . حقوق ۴۵ روز را هم ندادند . و الان هم می گویند تو کارگر ما نبودی ؟ به احترام زیاد همان رای اول تائیدخواهد شد . 

16- سلام وقتتون بخیر ! یک سوال از حضورتان داشتم ! من تقریبا یکسال است که از بیمه بیکاری استفاده می کنم . دوره آموزش فنی حرفه ای رفتم ولی بعدش برای حضور وغیاب به اداره کار مراجعه نکردم ، یعنی نه کسی بهم گفت ونه خودم می دانستم چنین برنامه ای هست . ماه گذشته از اداره کار تماس گرفتند گفتند چرا نیامدی برای حضور وغیاب که گفتم من اصلا اطلاع نداشتم ، ولی مامور تامین اجتماعی چند وقت یک بار به درب منزل مراجعه می کردند و از من امضا می گرفتند . بعد حضوری رفتم که حرف بزنیم گفتند دیگر کاریش نمی شود کرد و حقوق شما قطع می شود . ممکن است حتی شما را بدهکار کنند و هر چی حقوق تا الان ریختند ازت بگیرند . من هم با حال خراب آمدم منزل ! این ماه دیدم برایم حقوق واریز شد ، جریان چیست ؟ الانم که شنیدم دیوان عدالت اداری اگر اشتباه نکنم تصویب کردند که اصلا نیازی به حضور وغیاب نیست شما چه اطلاعاتی  می توانید بهم بدید ؟ ببخشید که مطلبم خیلی طولانی شد . ممنون می شوم راهنماییم کنید . در ضمن من به مسئول اداره کار گفتم شما در این مدت حتی یکبارم به من زنگ نزدید که بیایم برای امضا یا همان کارت زدن !جواب سربالا بهم دادند ؟ دیوان عدالت اداری قطع مقرری را به خاطر عدم حضور و غیاب در اداره کار رد کرده است . با این حال این موضوع هنوز اجرایی نشده است . من فکر می کنم حقوق تان احتمالا قطع می شود . ولی چیزی از شما گرفته نمی شود . 

17- با سلام و خسته نباشید خدمت شما ! بنده ۴ سال نگهبان ساختمان یا بهتر سرایدار هستم که از روز اول به من گفتند برای بیمه اقدام کن و بیمه اختیاری ۲۶ درصد را انتخاب کردم که سال اول و دوم نصف مبلغ را بهم می دادند از طرف ساختمان ولی سال سوم مبلغ کمتری  دادند بهم ؟! می خواستم از جنابعالی بپرسم امسال که مبلغ بیمه بیشتر شده طبق قانون چقدر باید ازشان بگیرم ! ممنون از زحماتی که می کشید ؟ طبق قانون آنها باید شما را بیمه اجباری کنند و 23 درصد بدهند و شما 7 درصد بدهید . اما چون اینجوری قرار گذاشته اید بهتر است حدود 140 هزار تومان بگیرید و همین قدر هم خودتان بگذارید و پرداخت کنید . 

18- بیمه هنرمندان شاخه تئاتر جزء مشاغل سخت محسوب می شود ؟ نه نمی شود و هیچوقت هم نخواهد شد . 

19- من ۶ سال فروشنده  یک فروشگاه هستم و۱۲ ساعت کار و روزهای تعطیلم سر کار هستم . فقط حقوق دارم بدون هیچ مزایایی و قرارداد هم ندارم ولی مدارک گزارش حقوق خودم را دارم طی این سالها . بیمه که نبودم و سنواتم نداده است . می خواستم بدانم شکایت کنم نتیجه دارد ؟ حقوق من از سال ۹۱حدود ۴۰۰ هزار تومان بوده تا الان به ۱۳۰۰ رسیده است . ممنون می شوم جواب بدهید ؟ اگر منظورتان گزارش پرداخت حقوق از طریق حساب بانک است بهتر است شکایت کنید . نوصیه می کنم با تقبل هزینه تقاضای بررسی کارشناس هیات تحقیق اداره کار را بدهید . 

20-بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .