قطع بیمه بیکاری1- می خواستم ببینم بیمه نیروی روزمزد به چه صورت است ؟ براساس ساعات کارکرد باید حق بیمه پرداخت گردد . به ازاء هر 7 ساعت و 20 دقیقه کارکرد باید 1 روز حق بیمه پرداخت گردد . 

2- با سلام وعصر بخیر ! من دررفتگی مادرزادی پا دارم و با معاینات بهزیستی برایم از کار افتادگی زدند و بیمه بازنشستگی شدم . الان می روم مدرسه غیرانتفاعی و آنها 24 رو بیمه می کنند ولی چون من بیمه بهزیستی را دارم بیمه نخواستم و مدرسه پول بیمه را می دهد به خودم ! مشکلی که هست بیمه بهزیستی فقط  بازنشستگی هست و درمانی نیست و دفترچه نمی دهد مگر هزینه دفترچه را پرداخت کنم . آیا اگر من از طرف مدرسه بیمه بشوم بهزیستی هزینه بیمه را پرداخت می کند ؟ ممنون می شوم راهنماییم کنید ؟ شما بیمه تان احتمالا بیمه تامین اجتماعی از نوع حرف و مشاغل آزاد است . هم می توانید هزینه دفترچه درمانی را بپردازید و هم می توانید از طریق کارفرما بیمه اجباری برایتان پرداخت گردد که در آن صورت دیگر نیاز به پرداخت هزینه درمانی ندارید . البته اگر مدرسه برایتان بیمه پرداخت کند باید 23 درصد حق بیمه را خودش بپردازد و 7 درصد را از حقوق شما کم کند . 

3- می خواستم بدانم آیا بیمه قالیبافی اگر به فرض ۱۵ سال حق بیمه پرداخت کند سابقه وی نصف این سال حساب می شود یا خیر ؟ فقط شایعه است ؟ سوابق بیمه قالیبافی قبل از سال 90 به صورت نصف محاسبه می شود . 

4- من یک کارمند بخش خصوصی اداره پست هستم و نزدیک 2 سال است که به عنوان پیمانکار با اداره همکاری می کنم ولی متاسفانه بیمه نشدم و الان که می خواهم یک سال دیگر قراردادم را تمدید کنم می خواهم بیمه داشته باشم . در ضمن من در خانه تابلو فرش می بافم . می خواهم بدانم بیمه قالیبافی را پیگیری کنم با توجه به اینکه خانم هستم و 27 سالم است  یا اینکه بروم دنبال بیمه اختیاری ؟ بیمه قالیبافی درست است حداقل سن 50 ساله ؟ بیمه قالیبافی خیلی بهتر است . ولی باید مدت ها در صف بمانید و تائیدیه تعاونی فرش و گلیم شهرتان را هم بگیرید . 

5- من بیمه تامین اجتماعی هستم و خانومم در یکی از بیمارستانهای خصوصی سزارین شده آیا تامین اجتماعی مبلغی از هزینه کرد من رو بر می گرداند ؟ آیا کسانی که بیمه پرداز تامین اجتماعی هستند مثل کارگران ساختمانی در صورت تشخیص و تاید پزشک مربوطه مبنی بر دیسک کمر و نیاز به جراحی تامین اجتماعی در مدت استراحت پزشکی برای بیمه شده خودش ماهانه چیزی پرداخت می کند ؟ بله بر می گرداند . باید به کارگزاری تامین اجتماعی شعبه تان مراجعه کنید تا با تعرفه دولتی هزینه را بگیرید . گرفتن کمک هزینه ایام بیماری بستگی به نوع بیمه تان دارد . 

6- با سلام وخسته نباشید ! رای هیات تشخیص به شرح بالا به خدمتتان ارسال کردم . سوال بنده این است به دلیل بی احترامی و فحاشی کارفرما بنده حاضر نیستم که دوباره باهاشون کارکنم . آیا موارد مالی موجود در دادنامه که حق بیمه معوقه و حق السعی می باشد قابل وصول می باشد ؟ ضمنا رای قطعی و لازم الاجرا می باشد و بنده درخواست اجراییه داده ام . عیدی وسنوات ام رو کی باید اقدام نمایم ؟ بنده زمانی که برای این شرکت کارمیکردم بیمه ام رو خودم واریزمیکردم بیمه مشاغل ازاد. حال که دردادنامه امده است که کارفرما مکلف به پرداخت حق بیمه معوقه شده است .ایا وجوه پرداختی بنده قابل برگشت می باشد ؟ اگر ایشان اعتراض نزند رای قطعی است وگرنه باید تا رای هیات حل اختلاف منتظر بمانید . اگر رای قطعی شود باید از طریق اجرائیه دادگستری اقدام کنید . بابت بیمه باید حکم دادگاه را منضم به رای اداره کار به بیمه بدهید . حق بیمه پرداختی تان قابل استرداد نیست و عملا سود خاصی هم  برایتان ندارد . وقتی برای ایام تعلیق حکم گرفته اید باید به کار برگردید مگر اینکه با کارفرما توافق کنید . 

7- سلام یک سوال داشتم من ۱۵ ساله بیمه تامین اجتماعی هستم . کارفرما مادرم هست که حق بیمه را خودم پرداخت می کنم . الان برایم سنگین شده پرداخت حق بیمه ! می خواستم ببینم می شود بیمه را قطع کنم و از این به بعد بیمه مشاغل آزاد بریزم که کمتر است و حق سهم کارفرما ندارد . درنهایت برای بازنشستگی به مشکل نمی خورم ؟  می توانید تغییر بدهید و مشکلی هم ندارد . بااین حال یکسری از پوشش ها را دیگر نمی توانید داشته باشید . 

8- سلام علیکم ! ممنون خواهم شد چنانچه بنده را در خصوص مورد ذیل راهنمائی حقوقی بفرمائید. همسر بنده آموزگار است و من هم در یک دانشگاه دولتی استخدام رسمی هستم. به تازگی متوجه شدم که در چنین مواردی حق بیمه خدمات درمانی همسر صرفا از حقوق شوهر کسر می شود و از حقوق خانم نباید کسر می شد. اما برای ما از هر دو کسر شده است. حسابداری آموزش وپرورش طی نامه ای به بیمه خدات درمانی موضوع را تائید و خواستار عودت مبالغ کسر شده به همسرم شده است. اما سازمان خدمات درمانی استان از این کار خودداری کرده و بهانه می آورند که منتظر دستورالعمل جدید هستند . این در حالی است که به گفته خود آنها تا آذرماه 96 این کار(عودت مبالغ کسر شده) انجام می شده است. از چه طریقی می توانم احقاق حق نمایم؟ آیا شکایت به دیوان عدالت اداری را توصیه می کنید برای ابطال دستور داخلی عدم پرداخت تا اطلاع ثانوی؟ از اینکه مصدع اوقات شدم پوزش می طلبم ؟ دستور عدم پرداخت تا اطلاع ثانوی فکر نمی کنم وجود داشته باشد . بهتر است استناد مکتوب شان را ببینید . اگر وجود داشت که حتما به دیوان شکایت کنید تا دستورالعمل لغو گردد . اگر نداشت وظیفه خود آموزش و پرورش است که مبالغ را عودت دهد و اگر نداد باز هم در دیوان برای عودت آن شکایت کنید . 

9- سلام . من یک سیمانکار ساختمان هستم . سال ۸۵ برای شرکت سازور تهران کار کردم . کار در انزلی بود که هتل آن را سیمان کاری کردیم که بیمه بعد ۱۲ سال برای من ۲۳ملیون برگه پرداخت داده است  . ناگفته نباشد ۴ سال پیش هم این برگه با مبلغ کمتر آمده بود . بیمه میگوید این پول را شرکت سازور باید بدهد ولی شما هم باید برایشان شکایت بکنید ؟ آیا بیمه می تواند این جریمه را از سیمانکار بگیرد ؟! ممنون تورو خدا راهنمایی کنید ؟ احتمالا به صورت پیمانکاری این کار را انجام داده اید و مدارک قرارداد توسط پیمانکار به شعبه داده شده است یا در حسابرسی شعبه بیمه به دست آمده است . شما باید همان موقع از شعبه بیمه مفاصا می گرفته اید و البته اگر این کار را نکرده اید کارفرما در درجه اول مسئول بوده است . بهتر است در هیات بدوی تشخیص مطالبات سازمان شکایت کنید . 

10- می خواستم بدانم نحوه محاسبه بیمه خویش فرمای اختیاری به چه شکل می باشد ! وقتی شخصی ۱۰سال مبلغ این بیمه را واریز کرده و دیگر قصد ندارد انجام دهد  چه مقدار حق بیمه به ایشان تعلق می گیرد ؟ چیز خاصی به ایشان تعلق نمی گیرد مگر اینکه در سن 60 سالگی با این 10 سال بازنشست شود و مستمری بگیرد. 

11- سوالی داشتم از حضورتان . همسر من مدت حدودا هشت ماه است که در یک شرکت لوازم خانگی به عنوان فروشنده مشغول بکار هستند و کارفرما مبلغ سیصد میلیون تومان سفته بابت ضمانت از ایشان دریافت کرده است . الان همسر من به دلیل شرایط نامناسب محیط کار مایل به ترک انجا هستند . آیا کارفرما باتوجه به اینکه همسر من مبلغی حساب باز دارند یعنی چک های مدت داری که از  مشتری ها دریافت کردند هنوز به تاریخ سررسید نرسیده است ! در صورت ترک محیط کار می توانند از این سفته ها سواستفاده کنند و شکایت کنند یا به طرق دیگر برای همسرم مشکلی بوجود بیاورند ؟ این مطلب رو هم خدمت شما عرض کنم که حقوق ایشان  هم بطور کامل پرداخت نشده و پرداخت آن به زمان سررسید چک ها موکول شده. واقعا ممنون از راهنمایی جنابعالی ؟ به هر حال می توانند شکایت کنند و خواستار اجرای سفته ها شوند . البته بستگی دارد سفته ها به چه دلیلی به ایشان داده شده است . بابت موضوعی که فرمودید بعید است دادگاه اجازه اجرای سفته ها را دهد . 

12- سوالی در مورد بیمه داشتم . ممنون می ش,م راهنمایی کنید. من بیمه حرف و مشاغل آزاد هستم . هر سال پول بیمه و دفترچه درمانی را پرداخت می کنم . حقیقتا هیچ نیازی به دفترچه ندارم . سوالم این است: اگر دیگر نخواهم دفترچه داشته باشم مشکلی برای ادامه بیمه ندارم ؟ راستش هر سال بی جهت 400 هزار پول دفترچه درمانی می دهم . میشه فقط مبلغ بیمه را بدهم و دفترچه نداشته باشم ؟ ربطی به میزان پرداختی در پایان بازنشستگی ندارد ؟  نه . این دو موضوع هیچ ارتباطی با همدیگر ندارند . می توانید هزینه دفترچه درمانی را پرداخت نکنید . 

13- سوالی داشتم ! بنده سابقه کار در جایی را ندارم و خانه دار هستم . می خواستم برای بیمه بازنشستگی اقدام کنم . راهکار بفرمایید از کدام بیمه استفاده کنم مشاغل آزاد یا...! و دیگر اینکه همسر بنده وکیل هستند آیا امکانش هست که بعنوان منشی ایشون بیمه بشوم و آیا  بازرسی انجام می شود ؟ بنظر جنابعالی با این شرایط که عرض کردم کدام نوع بیمه برای بنده مناسبتر است ؟ بهترین گزینه بیمه اجباری تحت عنوان منشی یا هر عنوان دیگری است اما این احتمال هم وجود دارد که اگر در سر کار حضور نداشته باشید باطل شود . بیمه حرف و مشاغل آزاد 12 درصد هم گزینه خوبی است . 

14- سلام جناب نصر ! عصر عالی به خیر! بنده نرس بیمارستان تهرانپارس هستم ! همکاران باز نشسته ای دارم که با مدرک فوق دیپلم هدنرس یک بخش هستند !! در حالیکه خلاف مقررات کاری می باشد هم به علت مدرک زیر لیسانس هم به دلیل بازنشستگی ؟ در این رابطه چه می توان کرد؟ لطفا از نظر حقوقی راهنمایی بفرمایید !سپاسگذارم ؟ بیمارستان تهرانپارس یک مجموعه خصوصی است . بابت استفاده از نیروهای بازنشسته کاری نمی توان کرد مگر اینکه بازنشسته تامین اجتماعی باشند و با اطلاع به سازمان مستمری شان قطع می گردد . بابت مدرک تحصیلی من اطلاع دقیقی ندارم .  

15- سلام ! ممنون می شوم به سوالم جواب دهید . من 5 ساله تاکسی دارم ولی با تاکسی  کار نمی کنم . 20 ماه  در یک شرکت کار می کردم  وبرایم بیمه رد می کرد و کلا حدود 11 سال سابقه بیمه دارم . ایا بیمه بیکاری به من تعلق می گیرد ، باتشکر ؟ برای گرفتن بیمه بیکاری باید در سال آخر در جایی مشغول به کار بوده باشید و بدون اراده از کار بیکار شده باشید . ظاهرا شما اینگونه نیستید . به شما تعلق نمی گیرد . 

16- ببخشید من دو ماه حق بیمه دو کارگر را رد نکردم !می خواستم بدانم چقدر جریمه شامل حال بنده می شود ؟ بابت هر ماه 2 درصد بر روی کل حق بیمه جریمه می شوید اگر مربوط به زمان های دور نباشد و قبل از آن هم بیمه شان را رد کرده باشید . 

17- عرض سلام  و روز بخیر ! بنده مدیر عامل شرکتی هستم که کارگاه ساختی تاسیس کردیم که ملکش تجاریست در حالی که دفتر ما مسکونی است. کارگاه در بیمه ثبت شده ولی رد کردن اسم بنده را به عنوان کارگر قبول نکرده اند . حال که در لیست، مدیر عامل رد شده ام بیمه 30 درصد خواهد بود در حالی که ظاهرا باید 27 درصد باشد ولی امکان تفکیک در نرم افزار به این صورت که یک نفر 27 و بقیه 30 درصد رد شوند نیست. راه حل چیست ؟ تا آنجائیکه من نرم افزار بیمه را دیده ام امکان تفکیک هست و همه هم همین کار را می کنند . از نرم افزار خود تامین اجتماعی استفاده کنید . 

18- سلام من مجردم و تازه استخدام شدم . کار فرما گفتند فعلا تا دو ماه بیمه نداریم و من نمی خواهم از سابقه بیمه عقب بیفتم . از طرفی سربازی رفتم و امروز رفتم خودم را بیمه 14 درصد مشاغل آزاد کردم . به نظرتون خوب کاری کردم یا بیمه  اختیاری بهتر بود ؟ برای مجردی بیمه حرف و مشاغل آزاد بهتر است اما در صورت ازدواج اختیاری بهتر است . 

19- پسری هستم ۲۹ ساله که شغلم حفاظت و حراست شهرک صنعتی می باشد و برای یک موسسه حفاظتی و مراقبتی کار می کردم . ( و تا زمان تشخیص تومور مغزی یعنی تیرماه۹۶ حدود۲۰ ماه سابقه بیمه داشتم) و مسئولیتم بازرسی و حراست بود شبیه به محل های ایست و بازرسی پلیس ! در زیر آفتاب و وسط خیابان و بین خودروهای عبوری باری و سواری و گشت زنی در محل های مختلف شهرک با موتور سیکلت یا خودرو که تیرماه سال ۹۶ براثر تشنج پزشک تشخیص داد که تومور مغزی دارم و باید جراحی شوم و از همان موقع برایم درخواست استراحت پزشکی کرد چون شرایط کار کردن نداشتم و احتمال اینکه در هر لحظه ای در محل کار تشنج کنم و احیاناً مشکلاتی همچون برخورد با خودروهای عبوری یا تصادف حین گشت زنی پیش بیاید وجود داشت ؛ شهریور۹۶ عمل جراحی شدم و سپس استراحت پزشکی  بعد از عمل و از دی ماه۹۶ تا الان نیز تحت پرتو درمانی بوده ام که در تمام این مدت از استراحت پزشکی استفاده کرده ام . حدود دو هفته پیش نیز کارهای اداری ۱۳ ماه خدمت سربازی را انجام دادم و پس از پرداخت مبلغ مشخص، جزو سابقه بیمه ام اعمال شد . ۲۰اردیبهشت استراحت پزشکی من تمام است و باید برگردم سرکار ! ولی حدود ۱۰ روز پیش باز هم تشنج کردم . با وجود اینکه دکتر تشخیص داده بود که دیگر احتمالا مشکلی نداشته باشم و بعد از آن تشنج برای در جریان قرار دادن موسسه از اینکه من باید برگردم سر کار و اینکه محل کار و نوع کار من مشخص شود به شهرک صنعتی مراجعه کردم ولی همانجا نیز در حضور مسئول حفاظت تشنج کردم و وی با عذرخواهی گفت که با چنین شرایطی نمی تواند مرا بکارگیری کند و بهتر است بروم دنبال ازکارافتادگی‌ .

سوالات:

 1. با توجه به اینکه تا لحظه تشخیص بیماری من حدود۲۰ ماه سابقه بیمه داشته ام و بعد از گذشت چند ماه از استراحت پزشکی که ظاهراً همان حدود۱۰ ماه استراحت نیز جزء سابقه اعمال شده است ؛ اقدام به تبدیل خدمت سربازی به سابقه بیمه کرده ام آیا تاثیری در سابقه کلی بیمه من دارد و الان می توانم درخواست ازکارافتادگی بدهم؟ ( آیا باید تاریخ استراحت پزشکی ام تمام شود بعد اقدام کنم یا از همین الان می توانم اقدام کنم) ؟ 
 2. با توجه به اینکه هیچ کدام از کارمندان جوابی در جزئیات ندادند می خواستم بدانم در صورتی که از کارافتادگی کلی تشخیص ندادند و درصد ازکارافتادگی زیر۶۶درصد باشد آیا حقوق ماهیانه دریافت می کنم و آیا در صورت دریافت حقوق می توانم باز هم مشغول به فعالیت شوم در شغل آزاد و بیمه مشاغل آزاد پرداخت کنم ؟ در صورت از کارافتادگی زیر۶۶ درصد اگر جایی قبول کند که در شغلی دیگر مرا بکارگیری کند آیا بیمه کامل ماهیانه باید پرداخت شود یا قوانین خاصی دارد؟
 3. آیا در صورتی که ازکارافتادگی کامل تشخیص داده شود و بعد از مدتی سلامتی کامل پیدا کنم (چون پزشکم می گفت احتمال دارد بعد از ۴-۵ سال تشنج تمام شود) می توانم به ریختن بیمه ادامه بدهم یا نه ؟ و اصلا نیازی هست یا نه ؟ 
 4. در صورتی که از کارافتادگی کلی تایید گردد و در محلی یا شرکتی بدون بیمه مشغول شوم و احیانا اتفاقی برایم پیش بیاید و بیمه مطلع شود آیا پرداخت مستمری را قطع خواهد کرد ؟ 
 5. آیا این مساله که پرداخت مستمری به سابقه بیمه مربوط می باشد صحیح است؟ 
 6. و به طور کلی و با شرایط بالا به نظر شما آیا اصلا من دنبال ازکارافتادگی بروم یا نه؟ یا اینکه مغازه ای اجاره کنم و بیمه مشاغل آزاد پرداخت کنم ؟
 7. آیا باید سریعاً بعد از اتمام استراحت پزشکی درخواست ازکارافتادگی بدهم یا چند ماه طول بکشد ایرادی ندارد ؟


 • الان می توانید درخواست ازکارافتادگی دهید و مشکل خاصی ندارد . تا پرونده در کمیسیون مطرح شود بین 3 تا 6 ماه طول می کشد . 
 • در صورتیکه ازکارافتادگی کمتر از 66 درصد باشد چون حادثه ناشی از کار نیست و بیماری است چیزی به شما پرداخت نمی گردد . 
 • اگر ازکارافتاده کلی شوید دیگر نیازی به پرداخت بیمه نیست . 
 • بله مستمری قطع می گردد و پرونده برای بررسی مجدد به کمیسیون پزشکی ارجاع داده می شود . 
 • بله متناسب با سابقه است ولی حداقل قانون کار در صورت ازکارافتادگی کلی رعایت می شود . 
 • می توانید شانس تان را امتحان کنید . 
 • زمان درخواست ازکارافتادگی اهمیت خاصی ندارد . 

20- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد . 
با پشتیبانی Blogger.