سوالات تامین اجتماعی و قانون کار !1- رای قطعی دیوان عدالت مبنی بر دریافت حق بیمه بیکاری دارم . در آن زمان در یک شرکت ساختمانی مشغول کار بودم ولی حق بیمه برایم ندادند از طرف دیگر خودم بیمه رانندگان بودم . قبل از اخراج از پیمانکا ری فیش بیمه رانندگان سه ماه آخر سال را گرفته بودم و نسبت به پرداخت آن اقدام کرده بودم . حالا بیمه می گوید چون بعد بیکاری حق بیمه پرداختی مشمول بیکاری نیستی و اجرای احکام هم از اجرای آن خود داری می کند ! ایا پاسخشان موجه است چکار کنم رای و تبصره ای دارد راهنمای دقیق کنید ؟ حرف شان منطقی است . شما هم به عنوان راننده آزاد حق بیمه می دادید هم ظاهرا در شرکت مشغول به کار بودید . چیزی الان به ذهنم نمی رسد و باید از دوستان بپرسم . 

2- ببخشید بسیج فعال می‌ تواند خودش را بیمه تامین اجتماعی کند ؟ بله می تواند از طریق بیمه تامین اجتماعی بسیجیان اقدام کند البته تفاوتی با دیگر بیمه های حرف و مشاغل آزاد ندارد . 

3- در مورد بیمه خواستم یک سوال ازتون بپرسم . آیا من می توانم ابتدا از بیمه ۱۴ در صد استفاده کنم و چند سال بعد هم  بیمه را عوض کنم و ببرم سمت اختیاری . آیا این اجازه را تامین اجتماعی به من می دهد ؟ یا نه ! چون از اول ۱۴ در صد انتخاب کردم باید تا انتها همان ۱۴ درصد باشد . ممنون می شوم جوابم را بدهید ؟ می توانید تغییر دهید و مشکلی ندارد . 

4- پسر عموی بنده با هشت سال بیمه تامین اجتماعی مرحوم شدند . همسرشان هم به تازگی قسمتی از مستمری پدرشان ( که تامین اجتماعی نبوده است) را دریافت می کنند (بین دو خواهر تقسیم شده) . و جمع این دو اگر هم پرداخت شود به اندازه یک حقوق نیست ! در عین حال تامین اجتماعی به بهانه قانون " پرداخت مستمری تنها از یک بیمه " پرداخت نمی کند ؟ ممنون اگر راهنمایی بفرمایید ؟ قانون می گوید تامین اجتماعی باید مستمری همسر را در هر صورت بدهد و البته مستمری ایشان از پدرشان باید طبق دستور وحدت رویه دیوان عدالت اداری حذف گردد . تنها از یک مستمری می توانند استفاده کنند که باید مستمری تامین اجتماعی باشد . 

5- بنده به مدت سه ماه است كه با اداره بيمه قرارداد بيمه كارفرما بسته ام و اسمم در ليست بيمه كارگاه است. الان اعلام تعطيلي كارگاه را كرده ام ! به نظر شما بهترين راه براي اينكه بتوانم بيمه خودم را ادامه بدهم و همچنين احتياجي به آزمايشات دوباره نباشد چيست ؟ اگر نخواهید آزمایش دهید می توانید بیمه حرف و مشاغل شوید ولی بهتر است بیمه اختیاری شوید که آزمایشات را مجددا باید بدهید . 

6- من پارسال دریافتی حقوقم 2 میلیون تومان بود . امسال حقوقم چقدر خواهد شد . این 2 میلیون  بیمه و مالیات هم کم می شده است . فقط من هر چقد از کارفرما می خواهم که فیش حقوقی بدهد از این کار ممانعت می کند ؟ 12 درصد اضافه می شود . حدود 2 میلیون و 250 هزار تومان . 

7- ببخشيد من بيمه مشاغل آزاد هستم و ٥ سال سابقه دارم . الان نتوانستم ٣ ماه پول واريز كنم مسافرت بودم. الان بيمه ام قطع شده و بايد دوباره قرارداد ببندم مي خواستم بدانم كه مي توانم بيمه ام را تبديل به اختياري كنم ؟ بله می توانید . تامین اجتماعی معمولا در تبدیل بیمه های حرف و مشاغل آزاد به اختیاری ایرادی نمی گیرند . 

8-  دختری که به تازگی شوهرش فوت شده است و متوفی دارای سابقه صندوق عشایر و قابلیت استفاده از مستمری آن برای دختر میسر است در تلاش برای سهیم شدن به نسبت مساوی در مستمری مادرش می باشد که از سوی پدر و در سازمان تامین اجتماعی می باشد. به این دختر در تامین اجتماعی گفته شده که باید از صندوق عشایر انصراف دهد. سوال : آیا قانون اجازه استفاده را برای دختر می دهد.  ایا منعی برای این مورد خاص در تامین اجتماعی هست؟ طبق قانونی که چند سال تصویب شده است صرفا از یکی می تواند استفاده کند . اولویت هم استفاده از مستمری همسرش است ولی اگر انصراف دهد می تواند نه به طور مساوی بلکه به نسبت 25 به 50 به  مادرش در مستمری پدر شریک گردد . 

9- در صورت مشمول شدن کارگاه به معافیت پرداخت حق بیمه توسط کارفرما (کارگاه درب و پنجره سازی)  باز هم نحوه محاسبه مبلغ پرداختی به صورت 23 درصد توسط کارفرما است ؟ یا اینکه کارفرما از پرداخت حق بیمه معاف میشود و فقط کارگر میبایست 7 درصد مربوط به خود را پرداخت کند؟ بستگی به درصد معافیت دارد . اگر به طور کامل معاف شود کارفرما باید 3 درصد بیمه بیکاری را بپردازد و 7 درصد هم توسط کارگر پرداخت شود . 

10- سلام وقت بخير ! مادرم ١١سال بيمه واريز كرده است . الان مي خواهد بازخريد كند . نظر شما چيست؟ اگر منظورتان بیمه تامین اجتماعی است امکان بازخرید وجود ندارد. 

11- سلام جناب اقای نصر ! من 21 سال مداوم در شهرداری کار می کنم که مدت 9 سال در فضای سبز و 12 سال در خدمات شهر که حدود 6 سال از سختی کار خدمات را بیمه فضای سبز رد کردند و با توجه به خدمت سربازی که در جبهه خدمت کردم شامل سختی کار می باشد . اگر خریداری کنم و سن من از پنجاه گذشته چطور می توانم در خواست باز نشستگی بدهم و سختی کاری که رد نکردند چطور پیگیری کنم ممنون از شما ؟ باید 30 سال سابقه داشته باشید و هر سال سابقه سخت و زیان آور 1 سال و نیم محاسبه می شود . در صورتی خدمت سربازی جزء مشاغل سخت و زیان آور محسوب می شود که قبل و بعد از آن در مشاغل سخت و زیان آور مشغول باشید . اگر دوره ای سخت و زیان آور رد نشده باشد باید ابتدا از وزارت کار رای سخت و زیان آور بودن را بگیرید و سپس با آن رای به تامین اجتماعی مراجعه کنید . 

12- جناب نصر سلام وقتتون بخیر ! عذرخواهم مزاحمتون شدم جواب سوالم را در سایت پیدا نکردم . اگر وقت کردید لطف کنید کمکم کنید ممنون می شوم . من در یک شرکت نیروگاهی برق خصوصی در مشهد مشغولم . که شرایط شرکت به سمت ورشکستی رفت و از طرفی منم تصادف کردم الان و کمرم آسیب دیده است . می خواهم از بیمه بیکاری استفاده کنم تا سرپا بشم . مشکلی که هست از مردادماه شرکت وضعیت مالی مناسب نداشت و به صورت نیمه وقت کار می کردم . و از مرداد به بعد بیمه من واریز نشد و در لیست بیمه شرکت نبودم . الان می خواهم از بیمه بیکاری استفاده کنم راه حلش چیست ؟ بابت این 6 ماهی که واریز نشده باید چه اقدامی انجام بدهم ؟ و چقدر احتمال دارد کارفرما جریمه بشود ؟ باید حق بیمه تان پرداخت شود . حالا یا کارفرما خودش پرداخت کند یا با شکایت در اداره کار این اتفاق بیفتد . کارفرما قطعا جریمه می شود ماهیانه حداقل 2 درصد بر روی کل حق بیمه ! ضمنا باید نامه عدم نیاز هم بگیرید . 

13- سلام بزرگوار وقت بخیر ! من کارشناس ارشد یک شرکت هستم . از اینترنت آگهی دادند مصاحبه رفتم و انتخاب شدم  و ایمیل زدند که 3 ماه اول آزمایشی 1.5 حقوق و بعد از آن 2.5 حقوق می دهیم . ایمیل را هنوز دارم . من از ابتدای کار گفتم فعلا بیمه ام را رد نکنند بلکه با تاخیر اقدام بکنند چون می خواستم مدارک دانشگاهی ام را آزاد بکنم و لغو تعهد خدمتی را آزاد بکنم آن ها هم پذیرفتند ولی بعد از 3 ماه به جای 2.5 با کلی خواهش 2 دادند و بعد از یک ماه و بیست روز شرایط بسیار سختی را برای کار کردن جلوی من قرار دادند که نپذیرفتم و منجر به اخراجم شد . حالا هیچ مدرکی جز گردش حسابم و حقوقی که این شرکت واریز کرده و ایمیل دعوت به استخدام در اختیارم نیست ، چون اول قرارداد دوره آزمایشی را که بستند هیچ نسخه ای از آن را به ما ندادند و بعد هم که 2 دادند گفتند بعدا قرارداد می بندیم نگران نباشید و جالب آن جا بود که برای اینکه افزایش حقوق سالیانه شاملم نشود یک قرارداد یک ماهه از اسفند را که 2 میلیون گرفته بودم آوردند ولی نوشته بود حقوق 1.5 و می خواستند که مرا مجبور بکنند امضا بکنم تا افزایش شاملم نشود و من هم امتناع کردم . حال می خواهم پیگیر حق و حقوقم بشوم . 4 ماه و بیست روز کار کردم که 1 ماه و نیم ثابت شب کار بودم و هیچ مدرکی غیر از ایمیل و دریافتی حقوق و یک فیش حقوقی 2 ماه قبل را ندارم . آیا می توانم شکایت را به نتیجه به نفع خودم برسانم؟ هنوز بیمه ام رد نشده و قراره با تاخیر رد بکنند آیا ایجاد سابقه بیمه برای من شرایط را بهتر می کند یا بدتر؟ توصیه شما چیست ؟  سپاس فراوان و ممنون می شوم سریع تر راهنمایی بفرمایید ؟ ایجاد سابقه بیمه شرایط را برایتان خیلی بهتر می کند ولی با همین مدارک هم می توان جلو رفت . با فیش حقوقی و گواهی پرداخت حقوق به بانک می توانید شکایت کنید . معمولا اگر مدارک ناکافی باشد اداره کار با تقبل هزینه ای اندک می تواند بازرسی برای تحقیق در این زمینه بفرستد . 

14- سلام ! بنده 12 سال است بیماری ام اس دارم و7سال است که فروشنده هستم و بیمه شدم . روزی که بیمه شدم اداره تامین اجتماعی در جریان بود که ام اس دارم ، البته بیماریم شدید نیست و اصلا به کارم لطمه نمی زند 1 سوالم ازشما این است اگر روزی بیماری بنده شدید شود و قادر به کار نباشم آیا از کارافتاده می شوم و حقوق بهم می دهند ؟ ازکارافتادگی بستگی به نظر کمسیون پزشکی تامین اجتماعی دارد . اگر بیماریتان شدید شود ازکارافتاده می شوید و می توانید مستمری بگیر شوید . 

15- من خانمی معیل با دو فرزند دختر بازنشسته با 25 روز خدمات کشوری هستم و پدرم ارتشی فوت شده هستند . حقوق ایشان را مادرم تا شش ماه پیش دریافت می نموده اند ! بعد از فوت ایشان آیا حقوق پدرم به من تعلق می گیرد ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید ؟ متاسفانه نه ! طبق رای وحدت رویه دیوان عدالت اداری که 2 سال پیش تصویب شد در صورت داشتن حقوق یا مستمری ، غیر از حقوق همسر حقوق دیگری تعلق نمی گیرد . قبلا می شد ولی الان دیگر نمی شود . 

16- خواهشمند است به سوالات من پاسخ گوئید ؟ 


 1. بنده در کارگاهی مشغول بکار بودم که کارفرما بیمه ام نکرده و گفت بیشتر از۳ نفر را نمی توانم بیمه کنم . خودم بیمه آزاد برای خودم ریختم بحساب . الان در حساب و کتاب باهاش اختلاف پیدا کردم و زده زیر حرفش . می خواستم بدانم الان می توانم حق بیمه خودم را دریافت کنم یا نه ؟ 
 2. یکی از افرادی که در کارگاه بیمه شده از فامیل های خودشون هست و بخاطر بازنشتگی اش برایش بیمه رد می کند ، یعنی صوری رد می کند . در صورتی که حق من بود بیمه شوم . اینجا کارفرما قطعا خلاف مرتکب شده و می خواستم ببینم این موضوع رو مطرح کنم در سازمان بیمه به نفع من خواهد بود یا نه ؟ 
 3. اینجانب از کارفرمای خودم وکالت کاری دارم . الان این وکالت بعنوان قرارداد به حساب می آید یا نه ؟ 
 4. تکلیف عیدی و حق سنوات و پاداش و مزایای دیگه من چه می شود ؟ 
 5. در ضمن بنده تقریبا . در نیمه اول سال از ساعت ۶ صبح تا ۲۰ درگیر کارهایش بودم . می خواستم ببینم تکلیف بیش از ۸ ساعت کارکرد من چی می شود ؟ در نیمه دوم سال تقریبا از ساعت ۶ونیم صبح تا ! ۱۹ درگیر بودم . 
 6. در ضمن افراد مشغول بکار در کارگاه تقریبا ۷ نفر بطور ثابت و یک نفر متغیر بوده و فقط دو نفر از افراد رو بیمه کرده و یک نفر هم صوری رد می شود . قبل از عید در بازرسی که بیمه انجام داده یک نفر دیگر هم خود بازرس به لیست اضافه می کند . و قبل از عید خود کارفرما ترسیده و یک نفر دیگر رو به لیست اضافه می کند . الان با این حساب که ترسیده فایده ای برای من دارد یا نه ؟
 • بله قطعا می توانید . در صورت شکایت و گرفتن رای باید حق بیمه شما را با جریمه پرداخت کنند . 
 • این موضوع را مطرح کنید حق بیمه ایشان باطل می شود . البته ربطی به شما نخواهد داشت . 
 • به عنوان قرارداد نیست ولی به شما در اداره کار کمک می کند . 
 • اگر کارکردتان ثابت شود همه موارد فوق به شما تعلق می گیرد . 
 • باید با کارت حضور و غیاب ساعات اضافه کاری تان را ثابت کنید . در این زمینه معمولا در ادراه کار به سادگی رای نمی دهند . 
17- با سلام و احترام ! قبل از هر چیز پوزش مرا پذیرا باشید از اینکه از طریق تلگرام شخصی سوال مطرح می شود . جناب اقای نصر بسیار سپاسگزار هستم که جوابگوی اینجانب می باشید . از نیمه های سال 85 تا اواخر سال 92 به صورت مستمر در شرکتی کار و متعاقبا بیمه بودم . از سال 93 به بعد بعلت مشکلاتی بیکار شده و تا اواخر سال 95 تنها چند ماهی توانستم کار و بیمه شوم و از سال 96 دوباره مشغول شدم که اینک بخاطر اتمام پروژه قصد پیگیری بیمه بیکاری را دارم .سوالم اینست که این گپ و فاصله ای که برایم بیمه ام از 92 تا 95 لحاظ شده آیا قابل پر شدن هست؟ و اینکه آن چند ماهی که در این فواصل کار کرده ام و بیمه شدم حتی برای چندین روز کاری، لحاظ برای سوابق خواهد شد؟ و با توجه اینکه مجرد هستم و با این مدت سوابق چقدر مقرری بیمه بیکاری به اینجانب  تعلق خواهد گرفت ؟ با تشکر فراوان و و ارزوی سلامتی و شادکامی از درگاه خداوند برای شما ؟ نه قابل پر شدن نیست مگر اینکه در جایی کار کرده باشید که ظاهرا اینگونه نیست .  هر روزی که برایتان حق بیمه پرداخت شده باشد سابقه برایتان محسوب می گردد .  جدول بیمه بیکاری را بریتان می فرستم . 

18- سلام جناب اقای نصر ! وقت حضرتعالی بخیر ! مدت 3 سال است که در یک شرکت چینی در تهران مشغول بکار هستم که این کارفرمای چینی به عناوین مختلف حق تیم ایرانی را پایمال میکند و وقتی اعتراض می کنیم میگوید اینجا شرکت ماست و ما اینطور تصمیم گرفته ایم.... بماند....سوالی از شما دارم : این آقای کارفرما برای ما حداقل بیمه را رد می کند و لیست بیمه اش با لیست واقعی حقوق مغایرت دارد. یعنی ما را بر اساس دستمزد واقعی مان بیمه نکرده است. آیا این موضوع جرم محسوب می شود ؟ آیا میتوانیم شکایت کنیم ؟ اگر شکایت کنیم وضعیت بیمه ما اصلاح می شود؟ لطفا راهنمایی بفرمایید. از لطف شما بسیار سپاسگزارم ؟ این موضوع خلاف قانون است . بهترین کار این است که به قسمت بازرسی شعبه بیمه تان اطلاع دهید تا بازرسی تحقیق از محل کار شما صورت پذیرد . اگر شعبه بیمه تائید کند کارفرما را مجبور می کنند لیست را اصلاح کند . اداره کار در این زمینه معمولا کاری نمی کند . 

19- سلام وقت بخیر ! یک سوال از خدمتتان داشتم . من مامانم قالیباف هست و مدرک دیپلم قالی بافی را هم دارم . ولی بیمه نشده ام . حالا ما می خواهیم اقدام کنیم ولی هیچ اطلاعاتی در این زمینه نداریم . یعنی اینکه چگونه و کجا باید این کار را انجام بدهیم . ممنون می شوم اگر راهنمایی کنید . از طریق کانال بیمه جو توانستم پی وی شما پیام بدم . امیدوارم باعث ناراحتیتان نشود ؟ باید به اتحادیه گلیم و فرش شهرتان مراجعه کنید . از آنها معرفینامه بگیرید و به شعبه تامین اجتماعی مراجعه کنید . سپس آنقدر در صف بمانید تا نوبت تان شود . 

20- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .