سوالات دیه ، تخفیف بیمه شخص ثالث و افت قیمت !1- یک سوال داشتم ! بنده سرنشین یک خودرو در حال حرکت بودم که یک عدد خودرو از پشت به ماشینی که من سرنشین بودم زده است و متواری شده  . الان توسط دوربین پیدا شده و خودش را معرفی کرده است . من باید از کی دیه بگیرم ؟ ماشینی که سر نشین بودم یا ماشینی که ضربه زده ؟ باید از ماشینی که ضربه زده است دیه تان را بگیرید البته اگر مقصر بوده باشد . 

2- با سلام ! در تصادف دچار مشکل رگ به رگ شدن مچ پا شدم . با 3 بار مراجعه به پزشک قانونی و گرفتن استراحت پزشکی و گذشت 4 ماه و الان با گرفتن عکس رنگی که رگ های مچ پایم چند تایش کشیده شدند و آسیب دیدن این مشکل بالای 4 درصد می شود یا فرقی ندارد . با این وجود که در راهنمایی قبل  گفتید معمولا بین 2 تا 4 درصد در نظر می گیرند ؟ اگر طول درمان زیاد باشد معمولا درصد دیه بیشتر می شود . تشخیص با پزشکی قانونی است زیرا باید معاینه صورت پذیرد و عکس ها دیده شود . 

3- ببخشید شکستگی انتهای استخوان زند اعلی ساعد دست راست در مفصل مچ دیه اش چقدر است ؟ اگر به خوبی درمان شود 8 درصد دیه دارد که به نرخ دیه سال 97 معادل 18 میلیون و 480 هزار تومان می شود . 

4- سلام خسته نباشيد من در تاريخ  ١٧/٦/٩٦تصادف كردم و تالوس پاي چپ و يكي از استخوانهاي كتف چپم شكست و تاندون ترقوه هم پاره شد و حالا هم كه كاملا خوب نشده و درد دارم .  امروز رفتم پزشكي قانوني كه گفت دكترت گفته خوب شدي و   برای من جواب ديه زده است . ارش بيش از يك درصد تا ده درصد. آيا درست است و يا مي توانم اعتراض كنم ؟ به نظر من قطعا بیشتر از 10 درصد دیه دارد و حتما اعتراض کنید . 

5- من یک مشکل دارم ، تصادف کردم ، مقصر هستم ، طرف که خسارت دیده برای افت ماشینش رفته تامین دلیل گرفته و باید بروم شورای حل اختلاف . آیا من اگر به مبلغ افت قیمت اعتراض کنم چیزی از مبلغ کم می شود ؟ بستگی به مبلغش دارد . هر چه بیشتر باشد احتمال اینکه کمتر شود بیشتر می شود . البته هزینه اعتراض را هم باید در نظر بگیرید . سعی کنید قسطی اش کنید . 

6- سلام ببخشید ! افت قیمت درب ماشین چند درصد حساب می شود ؟ 4 درصد قیمت ماشین اگر رنگ و یا تعویض شود . 

7- سلام وقت بخير ٠/٢٪‏ ديه كامل و ٠/٥٪‏ ارش معادل چه مبلغي مي شود ؟ به نرخ دیه امسال به ترتیب 462 هزار تومان و 1 میلیون و 155 هزار تومان . 

8- من از طریق مزایده و دادگاه ماشینی را گرفتم که این ماشین ده سال تخفیف بیمه دارد ولی چون بیمه ماشین موجود نیست   و من می خواهم ماشین را بیمه کنم به من گفتند که تخفیف ده ساله ماشین می پرد  ! چون ماشین تعویض پلاک شده است . خواستم بدانم اولا چنین چیزی امکان دارد یا نه ؟ واینکه ایا راه حلی وجود دارد که تخفیف بیمه نپرد ؟  چنین چیزی قانونی نیست و درست است که بیمه نامه نیست ولی سوابق بیمه موجود است . چنین چیزی خلاف قانون است و باید از طریق بیمه مرکزی اقدام کنید . تنها در صورتی که قبلا تخفیف بیمه ای به ماشین دیگری منتقل شده باشد ، تخفیف تعلق نمی گیرد که آن هم باید در سوابق بیمه موجود باشد . 

9- می خواستم بپرسم من رفتم پزشکی قانونی برای بریدگی کف دست (بخیه شده) نوشته ۱ درصد دامیه در سال ۹۷ می شود ۲.۳۰۰.۰۰۰ . بعد رفتیم اداره بیمه ایران  می گویند ۱.۳۰۰.۰۰۰ می خواستم ببینم اختلاف سر چیست ؟ بیمه اشتباه کرده است . دیه اش می شود 2 میلیون و 310 هزار تومان . 

10- من ۷ ماه پیش تصادف کردم . هفت تا حارصه اندام ، یک جراحت متلاحمه اندام  روی دست چپ که بعد دوباره به خاطر چسبندگی عصب عمل کردم ومشکل حرکتی یکی از انگشتان . می خواستم بدانم دیه من چقدر میشود ؟ بابت حارصه و متلاحمه 5 درصد دیه دارد معادل 11 میلیون و 550 هزار تومان به نرخ دیه امسال . بقیه موراد ارش دارد که در معاینه مجدد مشخص می شود . 

11- اگر خودرویی از داخل جاده بیاید تو لاین خودرو روبه رویی و کامل بیاید سر سمت خودرو مقابل و خودروی مقابل هم به خاطر اینکه باهاش برخورد نکند از جاده منحرف بشود و بزند به نرده های اطراف جاده مقصر کیست ؟ منطقا خودرویی که در لاین اشتباه وارد شده است . البته معمولا اگر این خودرو آسیب ندیده باشد و رفته باشد مقصر شناخته نمی شود . 

12- من راننده موتور سیکلت هستم و در تاریخ۳/۲۱ در بزرگراه مدرس تصادفی داشتم با یک پراید که تو لاین سرعت ماشین خراب شد و من هم با ۱۰۰سرعت زدم پشتش و باعث شکستگی ۶ قسمت از مچ پا و شکستگی کامل استخوان ران پایم شد که بعد از عمل جراحی بعد از ۶ ماه دوباره پلاتین ران پایم شکست که دوباره باعث شکستن کامل استخوان شد . می خواستم ببینم درصد دیه راکب موتور سیکلت برای این شکستگی ها چقدر است . ممنون می شوم ؟ حداقل 16 درصد دیه دارد به غیر از مقداری ارش که توسط پزشکی قانونی با معاینه و بررسی پرونده محاسبه می شود . 16 درصد به نرخ دیه امسال می شود 37 میلیون تومان . اگر ایشان مقصر باشد از بیمه شخص ثالث خودرو باید پرداخت شود و اگر مقصر شما باشید و حادثه قبل از مرداد ماه 96 بوده باشد چیزی به شما تعلق نمی گیرد . 

13- غرض از مزاحمت ! بنده در شرکت به وسیله دستگاه برش بتن پای چپم صدمه دیده و نظر پزشکی قانونی این بوده است : شکستگی استخوان درشت نی به میزان 1/5 سانتیمتر و نازک نی که پیوند استخوان زدند . الان پشت پایم حس ندارد  و دو تا پلاتین گذاشتند برایم  و پارگی 7 سانت . می خواستم ببینم چند درصد می زنند . در ضمن همه زخمها را دامیه زدند ؟   بابت شکستگی ها مجموعا 16 درصد دیه می زنند . ممکن است بابت بی حسی ارش در نظر بگیرند .بابت زخم های دامیه اگر در سر و صورت باشد 2 درصد و اگر در دیگر قسمت های بدن باشد 1 درصد در نظر می گیرند . هر درصد هم 2 میلیون و 310 هزار تومان می شود . 

14- سال قبل ما یک تصادف‌ داشتیم که مقصر تصادف ما بودیم . به دلیل اینکه طرف مقابل ما آدم زیاد خوبی نبود و می دانستیم اذیتمان می کند از بیمه شخص ثالثمان استفاده کردیم . کارشناس بیمه مبلغ خسارت را ۹۵۰ هزار تومان برآورد کرد و این آقا بعد از گرفتن ۹۵۰ تومان ماشین را بیرون بردند کارشناسی و‌ از ما مطالبه خسارت کردند و الان شورا با توجه قانون مسئولیت مدنی ما را محکوم کرده و‌ مازادش را از ما می خواهد . سوال من این است که با وجود اینکه ما از بیمه استفاده کردیم و‌سقف تعهد بیمه ما ۷ میلیون تومان هست و هنوز به آن مبلغ نرسیده است چگونه ما محکوم شدیم ؟ اگر قرار باشد هر کسی خودش خسارت بدهد چه لزومی داره بیمه کنیم ! با تشکر از زحمات شما ! جواب سوالم  را بدهید ممنون می شوم ؟ اگر بابت افت قیمت شکایت کرده باشند که بیمه تقبل نمی کند و باید پرداخت کنید . اگر بابت خسارت شکایت کرده باشند و هزینه بیمه را کافی نمی دانند ربطی به شما ندارند و آنها باید بر روی نظر کارشناس بیمه اعتراض کرده و تا سقف 7 میلیون تومان می توانند خسارت بگیرند . مازادش را هم باید از بیمه بگیرد . 

15- با عرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب آقای نصر ! بزرگوار سوالی داشتم اگر امکانش هست راهنماییم بکنید . ممنون می شوم ! من چند سالی هست در پروژه های عسلویه کار می کنم . چند وقت پیش احساس درد در هر دو زانو می کردم که محل نگذاشتم بهش . یک روز که رفتم مرخصی فردایش در  حیاط خانه داشتم راه می رفتم که زیر پایم خالی شد . به دکتر مراجعه کردم  و عکس ام آر آی برایم نوشتند ، بعد از این که عکس را به دکتر متخصص نشان دادم گفتند که رباط صلیبی و مینیکس زانوی پای راست پاره شده است . همچنین مینیکس زانوی پای چپ هم پاره شده است . هزینه عمل هم ندارم که بدهم . پیمانکار هم اگر موضوع را بفهمد گزارش می دهد که این قبلا اینجوری بوده و می خواسته صحنه سازی بکند . سر کار گفتم چه راهی پیش رو دارم که هزینه عملم را شرکت یا بیمه به عهده بگیرد و همچنین درخواست دیه برای پاهایم را بدهم چون خدا شاهد است سرکار اینجوری شدم از بس فشار کاری داریم . کارم هم داربست بندی است . یا اگر زیر بار نرفت می توانم صحنه سازی کنم ؟ سپاس از شما اگر جواب این حقیر را بدهید و از سردرگمی دربیارید ! چند روزه از درد خوابم گرفته شده ، سرکار هم هستم به زور دارم راه می ورم مجبورم کار بکنم ! به این پول هم شدیدا نیاز دارم ؟! اگر بیمه تامین اجتماعی هستید باید درخواست غرامت نقص عضو به شعبه بیمه مربوطه تان دهید . ضمنا می توانید درخواست دیه از بیمه مسئولیت کارفرمایتان دهید . البته همه اینها در صورتی انجام می شود که بازرس اداره کار حادثه ناشی از کار شما را تائید کند وگرنه به جایی نمی رسید . 

16 - با عرض سلام و تبریک سال جدید ! من در تصادفی که داشتم و مقصر بودم ، راننده ماشین مقابل می گوید بیمه سقف خسارت را داده و من 3 میلیون بیشتر هزینه کردم و ازمن به خاطر ما بقی هزینه ای که کرده و خواب ماشین (مزدا وانت) و افت ماشین (مدل 91) شکایت کرده است . می خواستم بدانم اگر زحمتی نیست ، میزان خواب ماشین و افت ماشین تقریبآ چه مبلغی می شود ؟ یا اصلا تعلق می گیرد یا نه ؟ ممنون از زحماتتان ! بابت خواب ماشین مبلغی تعلق نمی گیرد . بابت افت ماشین بستگی دارد که کدام قسمت ها رنگ و یا تعویض شده باشد . 

17- این جواب پزشکی قانونی من است . ممنون می شوم بگوئید دیه من چقدر مي شود ؟ آیا ديه در ماه رجب دو برابر است ؟ 
دیه آسیب های به غیر از فوت در ماه های حرام با ماه های عادی هیچ تفاوتی ندارد . 

 1. بابت کبودی و خراشیدگی حارصه چانه : 1 درصد دیه کامل معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان به نرخ دیه سال 97
 2. بابت کبودی شانه و بازوی چپ و سائیدگی حارصه شانه چپ : 0.8 درصد دیه کامل معادل 1 میلیون و 848 هزار تومان به نرخ دیه سال 97
 3. بابت خراشیدگی حارصه پهلوی چپ : 0.5 درصد دیه کامل معادل 1 میلیون و 155 هزار تومان به نرخ دیه سال 97
 4. بابت دو عدد خراشیدگی حارصه : 1 درصد دیه کامل معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان به نرخ دیه سال 97
 5. بابت خراشیدگی حارصه زانوی چپ : 0.5 درصد دیه کامل معادل 1 میلیون و 155 هزار تومان به نرخ دیه سال 97
 6. بابت کبودی زانوی راست : 0.15 درصد دیه کامل معادل 346 هزار و پانصد تومان به نرخ دیه سال 97
 7. بابت کبودی ران چپ : 0.15 درصد دیه کامل معادل 346 هزار و پانصد تومان به نرخ دیه سال 97
18- لطفا راهنمایی بفرمائید ! آیا داشتن مهر کارشناسی رسمی دادگستری  که کار ثابتی نیست و بصورت مقطعی می باشد  و بیمه هم ندارد باعث قطع بیمه بیکاری می شود ؟ دستورالعمل مشخصی وجود ندارد . اگر منتهی به کسب درآمد شود دیده شده است که مقرری بیمه بیکاری را قطع کرده اند . 

19- با عرض سلام وادب واحترام ! ببخشید من چندتا سوال خدمت شما داشتم که اگر لطف کنید جواب بدهید ممنون می شوم :

 1. من درخواست جمع آوری سوابقم را دادم  که تا آخرامسال می شود بیست ونه سال و دو سال هم با توجه به رای دیوان عدالت ،  کارفرمای قبلیم به صورت قسطی پرداخت می کند که تا آخر اسفند  97 تمام می شود. قسط بندی ایشان وجمعا سابقه من تا پایان سال 97 سی ویک سال می شود . حالا من چه وقت در خواست بازنشستگی بدهم ؟
 2. آیا تا من درخواست بازنشستگی بدهم از طرف اداره حقوق من قطع می شود؟ 
 3. آیا درست است می گویند شش ماه طول می کشد تا اولین حقوق بازنشستگی  را بدهند چون شنیده ام تا شش ماه حقوق نمی دهند و یکجا همه را پرداخت می کنند؟ در حالی که من سوابقم را امسال جمع اوری کرده ام؟ باسپاس فراوان از این همه صبر وتحمل شما ؟
 • بهترین زمان برای بازنشستگی شما اسفند ماه است و باید از بهمن ماه پیگیر باشید تا در اسفند بازنشسته شوید . اگر به سال بعد بیفتد چون افزایش سنواتی شامل حال شما نمی شود به ضرر شما است . 
 • بستگی به اداره تان دارد . قانونا از زمانیکه حکم مستمری تان صادر شود ، حقوق تان باید قطع شود . 
 • نه شش ماه نیست . هر کس بستگی به پرونده اش دارد . بعضی افراد 1 ماهه درست شده است . 
20- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .