سوالات دیه ، افت قیمت ، بیمه شخص ثالث و ...1- استاد زیان دیده مدارک من را گرفته و من هم مدارک ایشان را گرفتم و کارشناس بیمه هم آمده و کارهای بیمه و کندن کوپن انجام شد ولی ایشان مدارک را به من نمی دهند و می گویند تا زمانی که حقم رو نگرفتم و شکایت کردم مدارک را نمی دهم . آیا این رفتار قانونی هست ؟ نه باید در همان شرکت بیمه مدارک تان را می گرفتید . امیدوارم مدارک شان را نداده باشید . بهتر است به دادگاه برای گرفتن مدارک تان شکایت کنید . 

2- ببخشید ما مردادماه تصادف کردیم . گردنم آسیب دید ، بیمارستان ساوه بردند گفتن ترک داره ولی برای جواب بردم شهرخودمان گفتند چیزی نبوده است . حالا نمی دانم آیا حق با کدوم دکتر است ! آخه من تا دوهفته نمی توانستم سرمو بلند کنم . خودم احساس می کنم گردنم مشکل داشته است .آیا شما می توانید کمکم کنید ! ماشینمون چپ کرد ۵ دور چرخید ماشین . امروز هم دادگاه داریم آیا می توانم اعتراض کنم ؟ شما باید برای بررسی موضوع به پزشکی قانونی معرفی شوید تا میزان دیه احتمالی مشخص شود . همین ! 

3- وقتی راننده مقصر فاقد مدارک شناسائی وگواهینامه باشد ولی بیمه معتبر داشته باشد دیه به زیان دیده تعلق می گیرد یعنی بیمه جواب گو می شود ؟ بیمه وظیفه دارد دیه را بدهد ولی از راننده مقصر با گرفتن ضمانت می گیرد .

4- می خواستم بدانم دیه پدرم که ساق پایش زیر زانو شکسته و سوخته و تاول زده وهم کوفته شده وپیچ پلاک شده و20 تا بخیه خورده وسرش 2 سانتیمترخراشیده شده و ران پایش کبود شده است الان 20 روز است بستری است . دیه اش چقدر می شود . ممنونم از لطفتان ؟ اینجوری نمی شود گفت . دیه شکستگی اش 8 درصد است . دیه کبودی 0.15 درصد است . دیه خراشیدگی بستگی به عمق دارد . باید نظریه پزشکی قانونی باشد . هر درصد دیه هم 2 میلیون و 310 هزار تومان می شود . 

5- سلام جناب نصر خوب هستید ! می بخشید من سربازم ناجا هستم . در حین خدمت دماغم دچار شکستگی شد و پیگیر کارها شدم . دکتر متخصص ۱۰ درصد برایم غرامت مشخص کرده است . اما می گویند گویا به ازاء هر درصد ۳۰۰ الی ۴۰۰ تومان دیه تعلق می گیرد !  این چطوری است ؟ بعد برایم خدمتی مشخص کردند  . اصلا نمی فهمم خدمتی با عادی یعنی چی ؟ می شود راهنمایی بفرمایید ؟ غرامت خدمتی یعنی در محل خدمت حادثه دیده اید و باید اینگونه باشد تا بتوانید از بیمه حوادث غرامت بگیرید . بستگی دارد بیمه حوادث باشید یا بیمه مسئولیت کارفرما (ناجا) . اگر بیمه مسئولیت باشید سقف پرداخت همان نرخ دیه به مبلغ سال است ولی بیمه های حوادث معمولا سقف کمتری دارند . می توانید با رای دادگاه دیه بگیرید به طور کامل ولی در زمانی که سربازید این کار را توصیه نمی کنم . 

6- وقت بخیر ! من راننده مقصرم . درتصادف بینی من شکسته شده است . می خواستم ببینم به من دیه تعلق می گیرد ؟ اگر بیمه نامه تان از 23 مرداد ماه 96 به این طرف تمدید شده باشد به شما دیه تعلق می گیرد . 

7- مگر دیه شکستگی استخوان هر عضو چهار پنجم یک پنجم نصف دیه کامل نمی باشد . که در این صورت دیه من 16800000 خواهد بود . می خواستم بدانم درست محاسبه کرده ام یا خیر ( برای استخوان اسکافوئید ) ؟ نه اشتباه حساب کرده اید . باید ضربدر 1/8 هم بکنید چون اسکافوئید استخوان اصلی نیست و یکی از 8 استخوان اصلی است . بنابراین حدود 2 میلیون و 100 هزار تومان می شود . بعضی مواقع کمی ارش هم اضافه می کنند . 

8- بنده با کسی تصادف کردم ک هزینه اش ۴۰۰ هزار تومان می شود . بیمه مقصر بیمه دانا می باشد. اگر از بن استفاده شود تمام تخفیف ها از بین می رود؟ من شنیدم طبق قانون جدید فقط سال بعدی رو ۳۵ درصد بیشتر می دهی و سال بعدیش ادامه  تخفیف را به همراه دارد آیا صحت دارد ؟ نه دیگر تمامی تخفیف ها از بین نمی رود . در صورت استفاده از خسارت مالی در بار اول 20 درصد از کل تخفیف های داده شده کسر می گردد . 

9- با سلام وادب ! یک سوال داشتم ؟ در شرکت دچار حادثه واز دو پا سوختم که پانزده درصد در پزشکی قانونی تعیین شد .مبلغ آن چقدرمی شود ؟ به نرخ دیه امسال 34 میلیون و 650 هزار تومان می شود و به نرخ پارسال 31 میلیون و 500 هزار تومان می شود . دیه براساس تاریخ رای دادگاه محاسبه می شود . 

10- در خصوص بیمه روستایی سوالی از محضر شریفتان داشتم . خاستم بدونم بنده با 33 سال سِن اگرحداکثرمبلغ سالانه بیمه را پرداخت نمایم . چقدر هنگام بازنشسته شدن دریافت می کنم . ممنونم اگر راهنمایی کنید ؟ بستگی به زمان آن دارد .پارسال بیشترین مستمری ظاهرا 800 هزار تومان بود که هر سال متناسب با تورم افزایش می یابد . نزدیک به حداقل حقوق طبق قانون کار است . 

11- دکترجان من کارهای پزشکی قانونیم تکمیل شده و پرونده ام الان دوماه است در  دادگاه هست و نامه ای هم برام نیامده است و بیمه نرفته است . . سوالم اینه که وقتی پرونده ام رفت بیمه تا چه مدت بعدش شرکت بیمه موظف است دیه را پرداخت کند ؟ اول اینکه شما باید ابتدا پیگیری کنید که جلسه دادگاه چه زمانی می باشد و یک نسخه از رای به صورت مهر و موم به شما داده می شود که باید به بیمه تان بدهید . شرکت بیمه پس از تکمیل مدارک تان موظف است در 15 روز دیه را پرداخت نماید . اللبته معمولا 1 ماهی طول می کشد و اگر بیشتر از 2 ماه شد به بیمه مرکزی شکایت کنید . 

12- تفاوت بیمه سلامت با خدمات درمانی نیروهای مسلح  چیست ؟ پدر و مادرم بیمه من هستند ! ماهی دویست هزار تومان از حقوقم کم می شود در صورتی که بیمه سلامت سالی دویست و چهل هزار تومان باید پرداخت کنیم ؟ لطفا اگر تفاوت ندارند بگوئید تا بروم بیمه سلامتشون کنم ؟ تفاوت آنچنانی ندارد . البته مراکز درمانی نیروهای مسلح به پرسنل نیروهای مسلح و خانواده شان خدمات بهتری می دهند در حالیکه به بیمه سلامت یا خدمات نمی دهند یا کمتر است و یا پولی است . ضمنا بیمه سلامت معمولا در مراکز خصوصی و بسیاری از مطب ها قابل استفاده نیست . ضمنا ثبت نام بیمه سلامت جدیدا به سختی صورت می پذیرد و سابقه بیمه شده بررسی می شود و ممکن است تائید نگردد . 

13- با سلام و خسته نباشید . من تصادف کردم ! می خواستم بدانم دیه و ارش چقدر می شود . نظریه پزشک قانونی به این شرح 

 1.  خردشدگی استخوان تالوس (قاب) به همراه دررفتگی مفصل مچ پای چپ به همراه آسیب نسج نرم ناشی از محل جراحی وتعبیه ادوات ارتوپدی 
 2. جراحت عمیق قوزک خارجی مچ پای چپ (سمحاق) که بر اثر برخورد جسم سخت به وجود آمده است . خیلی ممنون ؟

 • 13.33 درصد دیه خرد شدگی استخوان تالوس است و برای بقیه موراد به نظر من 2 درصذد ارش دارد . 
 • 4 درصد دیه کامل است . 
 • هر درصد دیه به نرخ دیه امسال 2 میلیون و 310 هزار تومان می شود . 
14- عذر می خواهم سپر خودرو شامل افت قیمت نمی شود ؟ ماشین پارک بوده و یک کامیون بهش برخورد کرده است. قیمت خودرو ۷۰ میلیونه وصفر کیلومتر است . مقصر مدعی است که سپر افت قیمت ندارد ؟ سپر افت قیمت دارد . اگر نیاز به رنگ داشته باشد و یا تعویض شود حدود 4 درصد قیمت خودرو افت قیمت دارد . 

15- با سلام خدمت شما سرور گرامی ! بنده در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۱۳از کمیته بدوی رای به سختی کار قالیبافی صادر شده است. 

 1. آیا الان می توانم به دیوان عدالت اداری شکایت کنم یا از زمان شکایت رد شده است؟ 
 2. سابقه بیمه زیر ۱۵سال در قالیبافی که طی بازرسی مامور بیمه صورت گرفته آیا سابقه کارحساب می شود یا نه ؟ 
 3. آیا طبقه بندی مشاغل در سالهای ۱۳۶۱الی ۱۳۶۴ در شغل قالیبافی اجرا می شد یا نه ؟ خواهشمندم به سوالات بنده حقیر پاسخ بفرمایید قبلا از شما تشکر می کنم ؟
 • هر زمان می توانید شکایت کنید . اما بابت چی ؟ برای سختی کار شغل قالیبافی باید در کارگاهی مشمول قانون کار باشید و 4 درصد حق بیمه اضافه تان نیز از طریق کارفرما پرداخت گردد . 
 • هر سابقه ای در صورتی که حق بیمه اش پرداخت شده باشد جزء سابقه محاسبه می شود در غیر این صورت ابتدا باید مورد تائید شعبه بیمه قرار گیرد . 
 • تا جائیکه می دانم جزء شغل های گروه «الف» نیست و همواره باید از طریق هیات تفکیک مشاغل سخت و زیان آور اداره کار تائید گردد . 
16- سلام و عرض خسته نباشید ! خدمت شما من خانمی 40 ساله هستم ، سرپرستی هم ندارم ، خواستم  بپرسم چه نوع بیمه سلامتی باید داشته باشم . ممنون می شوم راهنماییم کنید ؟ اگر فقط دفترچه درمانی می خواهید بهتر است به مراکز دولت الکترونیک مراجعه کنید و درخواست بیمه سلامت بدهید . 

17- با بیمه تامین اجتماعی شعبه یک تبریز تماس گرفتم آنها گفتند که شما کارفرما ندارید وحق بیمه را بصورت انفرادی پرداخت می کنید ! به خاطر همین از ایام استراحت بیماری نمی توانید استفاده کنید . درهمین مورد می خواستم راهنمایی کنید ! از راهنمایتان ممنون می شوم ؟ بله . متاسفانه بیمه شدگان قالیبافی نمی توانند از کمک هزینه ایام بیماری استفاده کنند . 

18- نظرتان چیست که کسی که بیمه قالیبافی داره بخواهد بیمه اش را  تبدیل کند به تامین اجتماعی ؟ بیمه قالیبافی جزئی از بیمه تامین اجتماعی و یکی از بهترین انواع آن است . به نظر من عوض نکنید بهتر است . 

19- سلام من در اثر تصادف با موتور دوتخته دست چپم شکسته ، بینی من هم شکسته ، رباط صلیبی زانوی چپ هم پارگی دارم . کتف چپم در رفته و خراشیدگی روی پای چپ و پای راست و دست چپ و کتف چپ هم دارم . ممنون می شوم اگر بگوئید چند درصد دیه دارم و دیه سال 97 هر درصد چند تومان می شود ؟ 

 • بابت شکستگی دست چپ 8 درصد دیه تعلق می گیرد . 
 • بابت شکستگی بینی 4 درصد دیه تعلق می گیرد . 
 • بابت پارگی کامل رباط صلیبی 8 درصد دیه تعلق می گیرد . 
 • بابت در رفتگی کتف چپ ارش دارد و معمولا 3 تا 5 درصد در نظر گرفته می شود . 
 • بابت خراشیدگی بدن به غیر از سر و صورت 0.5 درصد دیه تعلق می گیرد و بابت سر و صورت 1 درصد دیه تعلق می گیرد . 
 • هر درصد دیه 2 میلیون و 310 هزار تومان می شود . 

20- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .