تفاوت دیه زن با مرد !1- یک ماه پیش تصادف کردم .عابر بودم ماشین از پشت سر زد بهم . کمر درد شدید داشتم . بعد مراجعه به بیمارستان و پزشک قانونی یک ماه استراحت دادند . امروز دوباره مراجعه کردم پزشک متخصص که گفتند باید کمرم عمل جراحی بشود .  بابت دیسک کمر ، ترس از عمل یا عوارض بعد عمل کمرم را دارم . می خواستم بدانم آیا دست به عمل جراحی کمرم نزنم تأثیری در گرفتن دیه دارد یا نه ! ممنون می شوم جواب بدهید . یعنی همین که کمرم باید دیسکش عمل بشود و دکتر در نامه پزشک قانونی نوشته است که نیاز به عمل دارد کافی است که بتوانم مبلغی به دیه من اضافه کند . من یک کارگر فصلی مستاجر با دو تا بچه کوچک هستم و یک ماه و ده روز است که خانه نشین شدم و راننده اصلا حتی بهم زنگ هم نزده است . برای خرجم وسایل خانم را فروختم . آدرس تلگرامتون را از گوگل برداشتم . چون کسی  را ندارم کمکم کند که از این قضیه سر دربیاورد . البته دکتر بعد از دیدن ام آر آی بنده گفتند که از قبل مهره پنجمم ترک داشته که تصادف باعث شده که درد شدید داشته باشم . ولی من از قبل تصادف در کمرم دردی نداشتم ومشکلاتم بعد تصادف شروع شد و درد داشتم . خواهش می کنم جواب بدید ؟  تاثیر خاصی ندارد . معمولا پزشکی قانونی تا درمان تکمیل نشود رای نمی دهد چون اینکه آسیب درمان شود یا درمان نشود یا با عیب درمان شود یا بدون عیب درمان شود در میزان دیه اهمیت دارد . بنابراین صرف نیاز به عمل داشتن تاثیر خاصی در میزان دیه ندارد بلکه امکان خوب شدن عارضه است که تاثیر دارد . 

2- ببخشید اگر کسی در محیط کار فتق شده باشد ، می تواند از کارفرما شکایت کند و طلب دیه کند ؟ اگر به علت حادثه ناشی از کار باشد بله می تواند درخواست دیه از کارفرما کند . 

3- دیه شکستگی زانو چقدر است  ؟ اگر به خوبی درمان شود 8 درصد دیه دارد وگرنه 10 درصد دیه دارد . هر درصد دیه نیز معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان می شود . 

4- چهار پنجم از یک پنجم از یک دوم شکستگی ران راست چقدر می شود ! ۵۰ پنجاه باشد ؟ می شود 8 درصد دیه . اگر 50 درصدش را هم حساب کنید می شود 4 درصد . هر درصد دیه به نرخ سال 96 معادل 2 میلیون و 100 هزار تومان و به نرخ سال 97 معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان است . 

5- من در تاریخ ۹۶/۱۱/۳  تصادف کردم که باعث خرد شدگی ران پای چپ  و بازوی راست و شکستگی قوزک داخلی و لگن پای چپم شد . پارگی ۶۰ درصد عصب رادیال که البته الان بهبود یافته ، فلج عصب ششم چشم راست ، پارگی در کشاله ران  ، پارگی همراه بخیه قسمت پایین زانو و قسمت زیر آرنج راست داشتم . چند خراش روی صورت ، کبودی دور چشم و زیر چانه  ، و زیر بازوی چپ ، بی حسی موضعی زیر آرنج چپ که بعد از یک سال خوب نشده است . شکستگی دندان کرسی که باید کشید شود ، پارگی زبان که بهبود یافته است . آرنج راست ۸۰ درجه باز می شود  و۶۰ درجه بیشتر بسته نمی شود . به خاطر پلاتین داخل پا قادر به هردو جور چهار زانو نشستن نمی باشم . ۹۷/۱۲/۳ پزشک قانونی دارم . بخار ران پایم که جوش نخورده است . می خواستم ببینم چقدر دیه بهم داده می شود . خیلی خیلی ممنون می شوم اگر جواب بدهید ؟ به این صورت نمی توان گفت . باید با توجه به نظریه پزشکی قانونی محاسبه کرد . هر درصد دیه کامل معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان می باشد . 

  • خرد شدگی ران پای چپ 13.33 درصد دیه دارد . 
  • خردشدگی بازوی راست هم 13.33 درصد دیه دارد . 
  • شکستگی قوزک داخلی و لگن هر کدام 8 درصد دیه دارد . 
  • پارگی عصب رادیال ارش دارد . 
  • بقیه پارگی ها هم ارش دارد . 
  • بابت پلاتین دیه تعلق نمی گیرد . 
6- ببخشید راجع به مطلب بالا که قبل عید فرستادم برایتان یعنی دیه برادرم . حدود ۹۵ میلیون می شد ، بیمه ایران قبل عید امروز و فردا کرد برای دادن پول ! آخرش هم گفتند ۱۵فروردین بیا . درضمن برادرم با ماشین خودش تصادف کرده بود و راننده بود و از کسی شکایت نداشت و از بیمه ماشین خودش استفاده کرده برای جراحات وارده . بیمه می گوید طبق گواهی پزشک قانونی نمی دهد چون راننده بوده دیه اش فرق می کند و حدود ۴۵ میلیون می دهد . اول سال ۹۶ ندادند ، انداختن سال ۹۷ ! حالا هم می گویند اینجوری می شود دیه .اگر می خواهید به حکم اعتراض کنید که سودی هم ندارد برایتان ! چند ماه هم علاف می شوید برای گرفتن پول . می خواستم بدانم همچین چیزی تو دیه هست که راننده فرق کند وهمچنین دیه را مگه به روز نمی دهند ! می گویند با دیه ۹۶ می دهیم نه ۹۷. ممنون می شوم که زود جواب بدهید ؟ اگر بیمه نامه تان بعد از مرداد ماه 96 تمدید شده باشد دیه تان باید مطابق با نظریه پزشکی قانونی و براساس حکم دادگاه باشد . ضمنا دیه براساس تاریخ حکم دادگاه پرداخت می شود .  

7- سلام ! من در اثر مصرف دارویی که از باشگاه گرفته بودم کبدم نیاز به پیوند پیدا کرده است . به فروشنده شکایت کردم پزشکی قانونی و دکترم تایید کردند از دارو هست . دارو اشتها آور بود . مبلغ دیه یک کبد چقدر هست . نا گفته نماند  6%در صد در عمل پیوند امکان فوت دارد ؟ بین 8 درصد تا 95 درصد ارش دارد . بستگی به میزان عوارض دارد . تشخیص آن براساس نظریه پزشکی قانونی است . خودم فکر می کنم بالاتر از 50 درصد ارش دارد . 

8- امروز از بابت پارگی آشیل پا به پزشک قانونی مراجعه کردم و دکتر دوباره به بنده طول درمان داده و فقط یک مطلب به بنده گفتند اینکه احتمالا نقص عضو برای بنده محسوب می شود . حال با توجه به اینکه قبلا توضیح عمل های جراحی را برایتان ارسال کرده ام به نظر شما چند درصد دیه و یا چقدر مبلغ دیه بنده می شود ، ممنون از بذل توجه تان . در تاریخ ۴/۶ ۱۳۹۶ بنده از ناحیه مچ پای چپ در اثر برخورد با شفت غلاف یک دستگاه دچار حادثه شدم که با عمل جراحی آشیل پا بعد از گذشت ۴ ماه پایم خوب نشد و دوباره از همان ناحیه مورد عمل جراحی قرار گرفتم که از همان پا یک تاندون دیگر برای ترمیم و عمل جراحی پوست فلپ قرار گرفتم . طول درمانم نیز ۸ ماه است . حال با این توصیف دیه بنده چقدر می شود بسیار سپاس گذارم اگر می شود جواب دهید ؟ قبلا هم گفتم ، حدود 10 درصد دیه تعلق می گیرد . به نرخ دیه امسال معادل 23 میلیون تومان می شود . 

9- من در حین کار پای راستم پیچ خرد و رباط  کف پایم پاره شد ! آیا بیمه تامین اجتماعی دیه ای پرداخت می کند و در حال حاضر 3 هفته مرخصی دکتر برایم نوشت وپایم را گچ گرفتم ؟ نه . بیمه تامین اجتماعی کمک هزینه ایام بیماری پرداخت می کند . بابت این مشکل از طرف تامین اجتماعی غرامت نقص عضو تعلق نمی گیرد . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .