نداشتن گواهینامه مقصر حادثه1- سلام خسته نباشید ! من در اینترنت باهاتون آشنا شدم و نوشته بودید که می توانیم سوالاتی در مورد بیمه ازتان بپرسیم . پدر من تعمیرکار است و پارسال برای عیب یابی یک ماشین همراه با صاحب ماشین رفته بودند که تصادف می کنند و مقصر شناخته می شوند . پدر من که راننده بود هزینه ماشین مشتریش را داد و بیمه هم برای طرف زیان دیده ۶ میلیون تومان زیان تعیین کرد ولی طرف مدعی شده که ۲۶ میلیون هزینه ماشینش شده و چند باری با ما تماس گرفت که هزینه را قسطی بده و ...  و چون  پدر من جراحت دیده بود قبول نکردیم . زیان دیده بیمه ی بدنه هم داشت . الان بعد از یک سال خبری ازش نیست نمی دانیم از بیمه بدنه استفاده کرده است  یا از پولش گذشته . می خواستم بدانم اگر از بیمه بدنه استفاده کرده باشد امکانش هست که بعد شکایت ، نامه اش به دستمان برسد  و مراحل اداری و .... اینقدر زمان بر باشد  یا این که  اگه از بیمه بدنه استفاده کرده باشد  دیگه  برای ما هزینه ای نداره ؟ ببخشید وقتتان را  گرفتم  و ممنون می شوم  اگر جواب بدهید ؟ اگر از بیمه بدنه شان استفاده کرده باشند و ایشان کروکی داشته باشند دیگر کاری به شما ندارند و بیمه بدنه به خودشان پرداخت می کنند . بعید است دیگر با شما کاری داشته باشند . 

2- سلام ! من سال 93 درمحل کار دچار آسیب از ناحیه پا شدم . استخوان متا تارس 3 و4  پایم شکست ! دیه اش چقدر می شود ؟  از سال 89 در یک کارخانه مشغول به کار شدم تا 14 ماه قانون کار وتا 2 سال هم بیمه ام نکرد هنوز آنجا مشغول به کارم می توانم پیگیرش بشوم . الان هم ازاسفند ماه 4 تا از انگشتان دستم رفت زیر تسمه دستگاه یک بند انگشت چهارم قطع شد و آرنج دستم دچار آسیب دیدگی شدید شد و الان مچم به سختی نصفه بسته می شود . دیه اش حدودا چقدر می شود ؟ بله می توانید پیگیر شوید به شرط اینکه مدارک پزشکی داشته باشید و گواهی بازرس کار را هم داشته باشید یا بگیرید . بابت 2 استخوان  متاتارس 32 هزارم دیه تعلق می گیرد معادل 7 میلیون و 392 هزار تومان . بابت یک بند انگشت 1/30 دیه کامل تعلق می گیرد معادل 7 میلیون و 700 هزار تومان . 

3- سلام استاد شرمنده مزاحم شدم ران پای راستم شکسته است ، پلاتین دائم خرده است . با قسمت نرم بافت رانم با جسم سخت آسیب دیده است . می شود لطفا بگوئید مبلغ دیه چقدر است ؟ 10 درصد دیه دارد  . به نرخ دیه امسال 23 میلیون و 100 هزار تومان می شود . ممکن است کمی ارش هم اضافه شود . 

4- معذرت می خواهم باز مزاحمتان شدم (می گویم کل این مبلغ ها را بیمه می دهد) یا کارفرما هم بخشیش را می دهد . بعدشم اینکه بیمه از مبلغ دیه سهمی برمی دارد یا نه ؟ ) مرسی از راهنمایی های خوبتون ؟ اگر کارفرما بیمه باشد کل مبلغ را بیمه می دهد . بیمه مبلغی از روی آن بر نمی دارد . 

5- برادر امکانش هست برای من در سال جدید بفرمایید میزان دیه چقدر است با توجه به جراحات فوق ؟ 

 1. جراحت التیام یافته لب فوقانی (دامیه)
 2. سقوط دندان اول قدامی فوقانی سمت چپ
 3. لقی دندانهای اول قدامی تحتانی سمت چپ و راست و دوم قدامی تحتانی سمت چپ.
 4. ضایعات قید شده براثر جسم سخت ویا جسم سخت لبه دار طی حدود 6/10/96 پرونده بیمارستانی حادث شده ونیاز به معاینه مجدد1/5 ماه بعد نیاز به معرفی نامه دارد ؟ 
 • 2 درصد دیه کامل معادل 4 میلیون و 620 هزار تومان به نرخ دیه سال 97
 • 5 درصد دیه کامل معادل 11 میلیون و 550 هزار تومان به نرخ دیه سال 97
 • ارش دارد و در معاینه مجدد مشخص می شود . 
6- من پدر شوهرم تازه فوت شده است . بیمه تامین اجتماعی بودند و بیمه تکمیلی حافظ داشتند . می شود راهنمایی کنید که بعد از فوت جه چیزی برای کفن و دفن تعلق می گیرد ؟ و بیمه تکمیلی حافظ  مبلغی بابت فوت به فرزندانشان می دهد یا خیر؟ بعد از فوت از اداره بیمه غیر از این دو موردی که پرسیدم تامین اجتماعی چیزی می دهد یا نه ؟ شرمنده من سوال زیاد پرسیدم بیمه عمر بانک شهر تاکسیرانی چقدر به ایشون تعلق می گیرد ؟ هزینه کفن و دفن تامین اجتماعی به ایشان تعلق می گیرد . سرمایه بیمه عمر شان نیز به ایشان تعلق می گیرد که متناسب با سابقه بیمه پردازی شان است . اگر فرزند دختر در خانه داشته باشند نیز مستمری به ایشان تعلق می گیرد . 

7- سلام و عرض ادب ! ۲۱ اسفند در محل کار جسم فلزی به صورت من برخورد کرد که باعث بریدگی در صورت و زیر گلویم وپاره شدن عصب سمت چپ پایین لبم و شکسته شدن و جدا شدن دو تکه استخوان از قسمت تحتانی سمت چپم و کبودی های بسیار شد . خواستم ببینم دیه اش چقدر می شود . صاحب کار دو روز بعد از حادثه من را بیمه کرد ولی ماه قبلمم رد کرد . تازه شروع بکار کرده بودم ! دیه را بیمه می دهد یا صاحب کار؟ زخم و طولش مشخصه عمقش طوری بود ک دو تکه استخوان شکست و برداشته شد ! الان جاش خالیه . در مدارک پزشکی هم هست و پارگی عصب و فلج لب دو تا رگ هم پاره شده بود که بخیه زدند ؟ اقا می توانی کمک کنی جواب بده نمی توانی هم بگو ما برویم سراغ یکی دیگر ؟ تامین اجتماعی غرامت نقص عضو می دهد که بعید است شما را به کمیسیون پزشکی معرفی کنند چون کارشناسان آنجا متوجه زمان بیمه شدن شما می شوند . ولی می توانید از خدمات درمانی آنجا استفاده کنید . شما باید از کارفرما دیه بگیرید حالا یا ایشان خودش باید بدهد یا اگر بیمه مسئولیت مدنی دارد از بیمه اش استفاده کند . محاسبه دیه شما کار سختی است و هم باید پرونده پزشکی را مطالعه کرد و هم معاینه دقیق انجام داد . به نظر من حدود 20 درصد دیه تعلق می گیرد . معادل 46 میلیون تومان !

8- من یک حادثه کار دارم که برج ۲ سال ۹۶ بوده است . الان دادند اجرای احکام تا حالا خبری نشده است . چقدر طول می کشد ؟ بهتر است حضوری پیگیری کنید . 

9- من چند روز پیش با یک ماشین جیلی ارس پلاک تصادف کردم . ماشینم مال بابام است و هنوز خبر ندارد . ماشین طرف شاسی هاش سالمه ولی سپر و سنسور و چراغ هشدار رویه سپر شکسته است. به من می گوید  باید ده ملیون افت قیمت بدهی ماشین آن هم حدود پنجاه ملیون قیمتش است. من چکارش کنم تو رو خدا کمکم کنید ؟ بهتر است ندهید و سعی کنید اموالی به اسم تان نباشد . ایشان باید در هیات حل اختلاف محل زندگی شما شکایت کنند . نهایتا سعی کنید قسطی اش کنید و یا در دسترس نباشید . این تنها راهی است که دارید اگر پول افت قیمت را ندارید . 

10- در مورد دیه سوال داشتم . اگر پیرمردی حدودا ۹۰ سال سن داشته باشد و هنگام عبور از خیابان در تصادف فوت کند آیا دیه کامل به او تعلق می گیرد یا بعلت کهولت سن درصدی از دیه کامل ؟ دیه ربطی به سن ندارد . 

11- استاد سه ماه پیش دادگاه بهم حکم داد که ازبیمه خسارت بگیرم .بعد ازاین مدت هنوز با من تماس نگرفته اند ! بنده باید چکارکنم ؟ 15 روزه باید بدهند . بهتر است از طریق سایت بیمه مرکزی و مراجعه حضوری به بیمه مرکزی شکایت کنید تا سریغا پرداخت گردد . 

12- من چند ماه پیش خال روی صورتم را برداشتم و نصف لبم و گونم فلج شد. از شما پرسیدم فرمودید که 10 تا 20 دررصد دیه دارد. الان که حکم صادر شده نوشته که عارضه ناشی از قصور پزشکی نمی باشد. می خواستم بپرسم اگر اعتراض بزنم ممکنه رأی عوض بشود ؟ ممنون از راهنماییتون . این نکته را هم بگویم که ایشان خانم اقای عارف هستند. ممکن است از نفوذشان استفاده کرده باشند ؟ چون خود خانوم دکتر توی مطبشان گفتند که این بخاطر جراحی خاله. بعد کمیسیون گفتن نیست ؟ بهتر است اعتراض کنید . وقتی یک طرف پزشک باشد معمولا از این اتفاق ها می افتد . 

13- سلام خدا قوت ! محاسبه دیه می خواستم سپاس ، تصادف در سال 96 اتفاق افتاده است  ؟ 

 1. یک شکستگی بازو که پلاتین گذاشتند
 2. شکستگی ساعد دست راست که پلاتین گذاشتند
 3. شکستگی ساعد دست چپ که پلاتین گذاشتند
 4. شکستگی مچ دست راست که عمل شده است
 5. شکستگی مچ دست چپ که عمل شده است
 6. شکستگی  انگشت کوچک دست چپ
 7. شکستگی انگشت دوم دست چپ
 • دیه براساس زمان حکم دادگاه تعیین می شود . 
 • ردیف های 1 تا 5 هر کدام 8 درصد دیه کامل که مجموعا 40 درصد می شود و معادل 82 میلیون تومان به نرخ دیه سال 96 می شود و 90 میلیون و 200 هزار تومان به نرخ دیه سال 97 
 • ردیف 6 : 16 هزارم دیه کامل معادل 3 میلیون و 360 هزار تومان به نرخ دیه سال 96 و 3 میلیون و 696 هزار تومان به نرخ دیه سال 97
 • ردیف 7 16 هزارم دیه کامل معادل 3 میلیون و 360 هزار تومان به نرخ دیه سال 96 و 3 میلیون و 696 هزار تومان به نرخ دیه سال 97
14- دیه و ارش گاز گرفتن و نیشگون گرفتن که در اثر آن کبودی و خون مردگی ایجاد شود ، حدودا چقدر است ؟ دیه کبودی اگر در سر و صورت باشد 0.3 درصد دیه معادل 693 هزار تومان  و اگر در دیگر اعضای بدن باشد 0.15 درصد دیه معادل 346 هزار و 500 تومان است . 

15- من بیمه  قالیبافی دارم 4 ساله.اگر برای خودم تنها بخواهم بیمه تکمیلی رد کنم چقدر باید سالانه بدهم وبیمه تکمیلی شامل چه چیزهایی می شود ؟ آیا دندانپزشکی هم شامل می شود ؟ بستگی به شرکت بیمه دارد . معمولا دندانپزشکی شاملش نمی شود . 

16- پسر من درمدرسه فوتبال کرده دستش شکسته است . من ازبیمه دانش آموزی خبرنداشتم بردمش بیمارستان تامین اجتماعی و دستش را گچ گرفتم . حالا مدیر به من گفته باید خرج کرد رو بیارید و فقط خرج کرد رو پس می دهد . این بیمه من هم که فاکتورندارم به نظرشما چکارکنم . فقط این بیمه خرج کرد را پس می دهد یاغرامت هم داره ؟ فقط هزینه بیمارستان داده می شود . در صورتی دیه پرداخت می شود که نقص عضو اتفاق افتاده باشد . خوشبختانه چنین اتفاقی برای شما نیفتاده است . 

17- خواهشمند است میزان دیه نظریه زیر را مشخص فرمایید ؟ 

 1. بابت 4 عدد دامیه انگشتان 8 هزارم دیه تعلق می گیرد معادل 1 میلیون و 848 هزار تومان به نرخ دیه سال 97 . بابت آسیب لیگامان و پارگی تاندون انگشتان ارش تعلق می گیرد که به نظر من 2 درصد ارش می دهند . 
 2. بابت خراشیدگی انگشت میانی دست چپ 2 هزارم دیه تعلق می گیرد معادل 462 هزار تومان به نرخ دیه سال 97 . 
18- یک سوال داشتم . قبلا در مورد دیه و ارش ازتون راهنمایی گرفته بودم . الان جواب پزشکی قانونی آمده است . خواستم بیشتر راهنمایی بگیرم . پیرو تصادف شش ماه پیش من و خانمم بعد از سه دوره استراحت امروز جواب پزشکی قانونی خودم  و خانمم ر گرفتیم که ارسال میکنم . سوالم اینه که آیا الان که دیه تعین شده و هنوز قاضی نظر نداده  ما می تونیم اعتراض کنیم که درصد دیه را بالاتر ببرند ؟  و سوال دیگم اینکه این دو درصد که نوشتن یعنی چقدر؟ آیا از دیه  کامل انسان پرداخت میشود یا از دیه ی ستون فقرات ؟ و سوال آخرم اینکه درصورت اعتراض کردن در دادگاه آیا ممکنه قاضی برای خانم من بیشتراز دو درصد بنویسه یا به نظر پزشکی قانونی بسنده می کند ؟ برای خانمم هم یک خراش متلاحمه گردن یادشان رفته بنویسند .در  جواب های قبلی بوده ولی در جواب الان خیر ؟ بله شما تا 2 مرحله در پزشکی قانونی می توانید به رای اعتراض کنید . به خانم تان 2 درصد دیه و به شما 2.5 درصد دیه داده اند . دیه خانم به نرخ دیه امسال می شود 4 میلیون و 620 هزار تومان و دیه شما می شود 5 میلیون و 770 هزار تومان . قاضی براساس نظر پزشکی قانوین نظر می دهد . اگر خراش متلاحمه در نظریه های قبلی موجود باشد دادگاه براساس آن دیه تعیین می کند . 

19- با سلام ! کارگری که ۱۷سال سابقه کار مستمر در یک شرکت نیمه دولتی دارد با مدرک دیپلم و بخشنامه طرح مهر آفرین نیز شامل وضعیت استخدامی وی از نیروی پیمانکار تامین نیرو به قراردادی را داشته ولی اقدامی از سوی شرکت متبوعش جهت تبدیل وضعیت اسخدامی اش صورت نگرفته است باید چه کاری انجام بدهد تا تبدیل وضعیت بشود ؟ متشکر می شوم راهنمایی کنید ؟ یکسری بندهای این طرخ لغو گردید . با این حال تنها راهتان شکایت به دیوان عدالت اداری است . 

20- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .