قطع بیمه قالیبافی و مسائل مرتبط !1- من در شرف تاسبس جایی برای تولید تابلو فرش و قالیچه  هستم . برای بیمه بافنده ها ماندم چکار کنم ؟! لطفا راهنمایی می کنید باید چکار کنم ؟ محل مورد  نظر ۷۰ متر و حدودا ۱۵ تا ۲۰ نفر ظرفیت دارد ؟! اگر می خواهید بیمه اجباری شان کنید که هیچ مشکلی ندارد و می توانید به شعبه بیمه مراجعه کنید و درخواست کد کارگاه دهید . اما اگر می خواهید هزینه اش کمتر شود و بیمه قالیبافی شوند باید به آنها بگوئید بروند مدرک فنی و حرفه ای قالیبافی بگیرند . سپس به اتحادیه فرش و گلیم شهرتان مراجعه کرده و برای آنها معرفینامه به تامین اجتماعی بگیرید . بعد هم به تامین اجتماعی مراجعه کنید و در صف بیمه قرار بگیرید تا نوبت تان شود ! 

2- سلام مهندس جان من حدود ۱۶ سال در شرکت کار می کردم . و الان حدود ۷ سالی هست که با کارت مهارت فنی جوشکار اسکلت ساز  به عنوان کارگر ساختمانی حق بیمه می ریزم . من الان نمی دانم باز نشستگیم چطوری از کار افتادگیم چطور است ؟ ممنون می شوم راهنمایی ام کنید ؟ اگر کارتان به عنوا شغل سخت و زیان آور تلقی شود هر سال 1 سال و نیم محسوب می گردد و با 20 سال سابقه می توانید بازنشسته شوید . بابت ازکارافتادگی باید حادثه یا بیماری صعب العلاج داشته باشید تا کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی در این زمینه رای مثبت دهد . 

3- سلام و عرض ادب ! در خصوص بخشنامه حقوق و دستمزد سال ۹۷ سوال داشتم . علاوه بر این که ۱۰/۴ درصد به حقوق ثابت ماهانه افراد اضافه می شود ، آن مبلغ ۲۸/۲۰۸ رو هم باید روزانه  ( ۳۰ × ۲۸/۲۰۸ ) محاسبه کنیم و اضافه کنیم‌ به حقوق ثابت ماهانه ؟ یا نه تنها عدد ۲۸/۲۰۸ اضافه می شود ؟ در خصوص پایه سنوات ماهانه هم می خواستم لطف کنید و توضیح دهید ؟ در بخشنامه ۹۷ گفتند ، روزی ۱۷/۰۰۰ ریال به عنوان پایه سنوات داده شود ! شامل چه کسانی و با چه شرایطی می شود ؟  رقم 84 هزار و 624 هزار تومان (30*28208) باید به حقوق پایه برای افراد غیر حداقلی بگیر اضافه شود . روزانه 1700 تومان به کسانی پرداخت می شود که حداقل 1 سال سابقه کار داشته باشند و اگر مشمول طرح طبقه بندی مشاغل باشند باید با توجه به جدول تنظیمی و متناسب با سابقه به آنها پرداخت شود. 

4- من ... هستم از  تبریز .  بنده در سال 95 با بیمارستانی در تبریز با برنده شدن در مزایده محل مهد کودک در بیمارستان برنده شده و از برج 4 قراردادی را امضا نمودم و در برج 96/3 قرارداد خاتمه یافت. بنده جدیداً در زمان تسویه حساب بیمه متوجه شدم که بنده را از بابت کارکرد پرسنلی که از برج 1 سال 95 در آنجا مشغول کار بودند ( که البته بنده درآن محل نبودم ) بعلت عدم پرداخت حق بیمه آنها جریمه نموده اند و حتی بعد از اتمام مدت قرارداد بنده در برج 3 لیست این افراد تا پایان برج 6 نیز ( یعنی حدود سه ماه بعد از اتمام  قرارداد و تحویل محل از سوی اینجانب ) جزء نیروهای بنده محسوب و بنابر این برای این مدت نیز برای بنده بعلت عدم پرداخت حق بیمه ، جریمه صادر شده است و اجازه اعتراض نیز به بنده از سوی اداره تأمین اجتماعی نمی دهند و اعلان می دارند که این مبالغ قطعی شده و بنده می بایست این جرایم را پرداخت نمایم . حال خواهشمند است در این خصوص بنده را راهنمایی نمایید تا بنده نیز به حق و حقوق خود برسم . در ضمن یاد آور می شوم که بنده در زمان شروع فعالیت خود در بیمارستان با توجه به اینکه نفر قبلی به بیمه بدهی داشته لذا به بنده اعلان داشتند که تا زمانی که نفر قبلی با بیمه تسویه ننماید بنده نمی توانم کد کارگاه را ایجاد نمایم لذا پس از تسویه حساب نفر قبلی ( تا پایان سال 94 ) کد کارگاه بنام بنده ایجاد شده ولی متأسفانه از ابتدای سال 95 به نام بنده ثبت شده است با وجود اینکه قراردادبنده از برج 4 منعقد شده است و با توجه به اینکه اعلان می دارند موضوع مربوط به سال 95 می باشد لذا پرونده به اجراییات ارجاع داده شده است و می گویند بنابراین امکان اعتراض نیز وجود ندارد. همچنین به دلیل اینکه به بنده اجازه شروع فعالیت و کد کارگاه از سوی بیمه صادر نمی شد لذا شروع بکار و پایان کار پرسنل خود را به موقع نتوانستم اعلان کنم ؟ چون قطعی شده است دیگر نمی توانید به هیات های  بدوی و تجدید نظر تعیین مطالبات شکایت کنید . بهتر است به اداره کل تامین اجتماعی شهرتان شکایت کنید که برگه های تعیین میزان حق بیمه و اعتراض در مهلت قانونی به دست تان نرسیده است . اگر جواب ندادند که احتمالش زیاد است تنها راهتان شکایت به دیوان عدالت اداری است و اگر زود نجنبید اموالتان توقیف می شود . 

5- سلام آقای نصر یه سوال از محضرتان داشتم فرق بیمه اختیاری با اجباری چیه ؟ بیمه اجباری توسط کارفرمای شما که برایشان کار می کنید انجام می شود و بیمه اختیاری توسط خود شما ! مزایای بیمه اجباری بیشتر است . 

6- من عضو هیئت مدیره یک شرکت خصوصی و بدون حق امضاء بوده ا م. ( چک شرکت با مهر شرکت و امضاء مدیر عامل بوده است.)  و سهام خود را نیز در سال 79 البته به صورت بیع نامه نه ثبت در شرکتها واگذار کرده ام.  و این شرکت در سال بعد جمع شده و البته منحل نشده است.  ظاهرا شرکت  مقداری بدهی از آن تاریخ به سازمان دارد .  آیا سازمان می تواند برای وصول طلب به حساب من مراجعه کند ؟ ( تا آنجایی که من می دانم وصول طلب علاوه بر اینکه جزایی نبوده محدود به اموال و دارایی شرکت می باشد ! من که اختیاری برای پرداخت یا عدم پرداخت  نیز نداشته ام .)  در انتظار جواب حضرتعالی می باشم ؟  سازمان در صورت صدور اجرائیه به کسانی که طبق روزنامه رسمی شرکت عضو هیات مدیره و یا مدیر عامل هستند و سهام شرکت متعلق به آنها است دسترسی پیدا کرده و طلب بدهی می کند . 

7- جناب نصر آیا ممکن است شرکتی بدهکار  بدون تسویه نزد سازمان در محل جدیدی دوباره لیست همان کارکنان را رد کند؟ حالا همان شعبه یا شعبه ای دیگر یا شهر دیگری ؟ نه امکان چنین چیزی وجود ندارد . چون باید در ابتدا کد کارگاه بگیرند که در هنگام درخواست و بازرسی پس از آن معمولا همکاران بیمه متوجه موضوع می شوند . 

8- سلام خدمت شما دوست عزیز . ببخشید من سوالی راجع به آزمایشات بدو استخدام داشتم که اگر جوابش را از شما بگیرم بسیار ممنون می شوم. اگر در آزمایشهای بدو استخدام مشکل تنفسی یا بیماری چشمی یا هرچیزی داشته باشم دفترچه بیمه بهش تعلق نمی گیرد ؟ نه مشکلی نیست و تعلق می گیرد . فقط اگر مشکل تان حاد باشد دیگر نمی توانید بابت آن موضوع درخواست ازکارافتادگی بدهید . 

9- سوالی داشتم ! بنده متولد سال 1358 هستم . از نوجوانی در مغازه پدرم که نانوای لواشی است کار می کنم . به مدت 26 سال وبه شغل شاطری مداوم . چون شغل شاطری سخت وزیان آور است مدت بازنشستگی ان 20 سال است . اقدام به بازنشستگی کرده ام اما در جواب به من گفتند که کارگاه خانوادگی می باشد ! چند سال کارگر غریبه هم میان ما کار کرده است و چند سال حق بیمه بیکاری هم ما اشتباه واریز کرده ایم . حالا باید چه کاری انجام بدهیم ممنون از الطاف شما ؟ سالهایی که کارگر غریبه برای شما کار کرده است 1 سال و نیم محاسبه می شود و در بقیه سال ها محاسبه نمی شود . حق بیمه بیکاری تان نیز دیگر مسترد نمی گردد . 

10- سلام استاد ! ضمن عرض خسته نباشید یک سوال در مورد سوابق بیمه ای خودم دارم ممنون می شوم راهنمایی ام کنید . من از اردیبهشت سال ۸۹ در یک دفتر اسناد رسمی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفتم  و ۵ سال هم واریزی بیمه دارم و بعد از آن به علت عدول نیرو من را به بیمه بیکاری مراجعه دادند و بعد از ۱۸ ماه دریافتی بیمه بیکاری خودم بصورت خوداختیاری بیمه ام را واریز کردم تا امروز ... و قراره از فروردین امسال در محل کار جدیدم تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرم . آیا این پرداختی ها بطور یکنواخت و کامل جزو سوابقم محاسبه می شود ؟ بله . تمامی دوران بیمه پردازی و دریافت مقرری بیمه بیکاری و دریافت بیمه اختیاری جزء سوابق بیمه ای تان قرار می گیرد . 

11- سلام جناب وکیل خسته نباشید. بنده یک راهنمایی ازتان می خواستم . بنده مسؤل اداری یک شرکت پیمانکاری در اداره برق هستم و بدون قرارداد برای یک پیمانکار همکاری کردم باهاشون. و پروندهشان را بستم ولی کارفرما حقوق ماه آخر من را نمی دهد . منم قراردادی ندارم فقط اسمم در سایت وزارت نیرو بعنوان مدیر پروژه به نام این شرکت پیمانکاری رد شده است.  آیا امیدی هست شکایت کنم ؟ بهتر است شکایت کنید . اگر حقوق به حسابتان ریخته شده است گواهی پرداخت حقوق از بانک بگیرید ، فیش حقوق و گواهی حضور و غیاب هم خوب است . وگرنه درخواست بازرسی تحقیقی در اداره کار بدهید . 

12- سلام من قرارداد ندارم و بصورت شفاهی توافق کردیم ولی حالا بدون اینکه حق و حقوقم را بدهند من را اخراج کردند و قولهایی که دادند مثل بیمه و قرارداد و حقوق و...... را زیرش زدند . آیا با شکایت به نتیجه می رسم متشکرم ؟ باید مدارک مکتوب داشته باشید . فیش حقوق ، گواهی پرداخت حقوق ، گواهی حضور و غیاب و ... . وگرنه بهتر است تقاضای بررسی بلزرس را بدهید . 

13- من هفته ای 22 ساعت کار می کنم . ماهی 88 ساعت . دقبقا نصف ساعات اداره کار . آیا حقوق ، بن ، حق مسکن و حق بیمه دقبقا نصف می شود ؟ بله همه چیز نصف می شود .  

14- من دو تا سوال داشتم ؟

  1.  من پدرم به رحمت خدا رفته است .۱۲ سال پیش از همسرش یعنی مادرم جدا شد . ۴ تا پسر از ۳۰ به بالا دارد و من تک دخترشان هستم که یک بار جدا شدم و الان مجردم . پدرم رتبه ۱۴ نیروی نزاجا و بازنشسته نیروهای مسلح بود  و پایه حقوق تا اسقند ۹۶ دو میلیون و بیست هزار تومان بود .من حقوقی از جایی دریافت نمی کنم و شغلی ندارم می خواستم بدانم اگر مستمری بگیر بشوم حقوق من چقدر است ؟ 
  2. پدرم سی سال خدمتشان پر شده بود و بیمه عمر داشتند . می خواستم بدانم بیمه عمر چقدر است برای بازنشستگان نیروی مسلح ؟
  • تقریبا حدود 90 درصد حقوق پدرتان را می گیرید . 
  • بستگی به سالهای پرداخت حق بیمه شان دارد و البته به تمامی وراث تعلق می گیرد . 
15- من و خواهرم از 13 شهریور تا 13اسفند مربی پیش دبستان بودیم . مدیرمان متاسفانه به بهانه های مختلف بستن قرارداد را به ماههای بعد موکول می کرد ! کل این هفت ماه با ما به شدت رفتار بدی داشت طوری که ما با هفت سال سابقه کاری درگذشته با همچین موردی روبرو نشده بودیم ! حقوق ما 1200 و ساعت کاری مان از 8 صبح تا 5 عصر بود و حقوق خودمان را  با التماس می گرفتیم و پرداختی هایش به ما خورد خورد بود ، دوماه آخر را به ما پرداخت نکرد و ما را بیمه ام نکرد وهیچ پاداشی ام نداد ! حتی اخرش با مامور برای گرفتن حقوق  وبازگشت به کار رفتیم که مدیرمان گفت اگر با حقوق 700 می خواهید برگردید ! ما به اداره کار رفته و دادخواست تنظیم کردیم ، روز جلسه مدیرمان گفت حقوقشان را کامل پرداخت کردم و خودشان ترک کار کردند . حالا ما منتظر جواب رای هستیم ! بنظرتان حق به حقدار می رس ؟ من و خواهرم خیلی برای این خانم سودجو کار کردیم و زحمت کشیدیم ! راستی اگر چند روز از جلسه گذشته باشد من می توانم بروم یک درخواست حق اضافه کاری ام داشته باشم؟ اصلا حقوق معوقه ، پاداش ، عیدی به من تعلق می گیرد ؟ همه موارد فوق به شما تعلق نمی گیرد . نه دیگر نمی توانید درخواست دهید و بعد از صدور رای می توانید بابت موارد اضافه به هیات حل اختلاف نیز شکایت کنید . نتیجه رای بستگی به مدارک کارکردتان دارد . اگر بازرسی از محل کار کنند که معمولا با تقبل هزینه می کنند بهتر نتیجه می گیرید . 

16- من در کارگاه کابینت سازی تقریبا یک سال و هشت ماه کار کردم . کار فرمای من  ۵ برج به من حقوق نداده به دلیل نبودن کار ! منم صبر کردم !  بیمه هم نکرده است   ولی قول  بعد از شش ماه رو داده بود عمل نکرد . دستم را هم بریدم  با اره   .شکایتم هم نکردم . حقوق من هم وزارت کاری هم حساب نمی کند ! ۵۰۰ هزار تومان می دهد ! اخراجم کرده و پول را نگه  داشته به بهانه نبودن کار. یک مشاوره می خواستم ؟ با مدارکی که کارکردتان را در آنجا نشان دهد به اداره کار شکایت کنید . 

17- من با احتساب طول خدمت سربازی ۷ سال سابقه تامین اجتماعی از طریق حرف و مشاغل آزاد دارم . چند سوال از خدمتون دارم . اگر بخواهم از طریق شرکتی خودم را بیمه کنم و بیمه مشاغل آزاد را قطع کنم امکان پذیر است ؟ اگر امکانش نیست آیا می توانم مشاغل آزاد را تبدیل به اختیاری کنم یا باید همین مشاغل آزاد را ادامه بدهم  . آیا نوع مناسب تری از بیمه را می توانم انتخاب کنم ؟ می توانید از طریق شرکت بیمه اجباری شوید و بیمه حرف و مشاغل آزاد را قطع کنید و این بهترین حالت ممکن است . امکان تغییر بیمه به بیمه اختیاری نیز وجود دارد . 

18- دو تا سوال داشتم از حضورتان ! در سایتتون خواندم برای تجمیع سوابق بیمه اگر اطلاعات دقیق نداریم چیزی پر نکنیم . سوالم این هست که متاسفانه من اطلاعات کافی در مورد 5 سال بیمه ای که حدود 10 سال پیش بودم ندارم  . باید چکار کنم ؟ و دیگه این که حدود 22 سال پیش نزدیک به 3 سال بیمه بودم با توجه به این که آن موقع دستی نوشته می شد باید چه جوری سابقه ام رو دربیارم؟ ممنونم از محبتتون ! ابتدا از طریق سایت سازمان ببینید کدام سوابق تان وجود ندارد . بعد بابت سوابق نامعلوم تان بهتر است به شعبه های نزدیک به محل کارتان در آن زمان مراجعه کرده و درخواست بررسی موضوع را بدهید . تمامی مدارک بایگانی آرشیو شده است و حتما سریع جواب می دهند . 

19- من از لحاظ بیمه درمانی زیر نظر بیمه پدر هستم . سه سال هم خودم بیمه قالی بافی بودم . الان تمایل دارم بیمه بازتشستگی و از کار افتادگی کنم خودم را . نمی دانم بیمه اختیاری مناسب من هست یا حرف و مشاغل ازاد ؟ بیمه قالیبافی بهترین است و اگر نتوانستید بیمه حرف و مشاغل 18 درصد !

20-بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .