ترک کار !1- سلام عضو کانال شما هستم . مورد خاصی هست که  می خواهم راهنماییم کنید. من در شهر اهواز برای یک پیمانکار ترکیه ای کار کردم و حدود 4 میلیون تومان از دستمزدم را بهم پرداخت نکردند . الان خودش ارومیه هست و تا دو هفته دیگر از ایران می رود . بهترین کاری که من می توانم بکنم چیست ؟ تنها راهی که دارید این است که از اداره کار رای بگیرید و با همان رای حکم جلب بگیرید . البته معمولا در دعاوی اداره کار ، دادگاه ها حکم جلب نمی دهند . 

2- بنده حدود ۳ سال است که یک حسابدار را بکار گمارده ام  که ایشان روزهای  ۵ شنبه حدودا یک ساعت و نیم به دفتر می آیند و ماهیانه ۶۰۰ هزار تومان هم حقوق می گیرند . جهت اطلاع ایشان بسیار بی نظم به دفتر آمده اند بعضی از ماهها ۲ جلسه و بعضی ها را اصلا نیامده اند ولی حقوق ایشان کامل پراخت شده است . در مورد شرکت دوم بنده هم که از نیمه آبان ماه شروع بکار شد ایشان قرار شد با  مبلغ۶۰۰ هزار تومان دیگر در روزهای ۴شنبه ۲ساعت بیایند که در این ۴/۵ ماه گذشته ایشان کلا ۳ جلسه آمدند ولی کل حقوق خود را دریافت نمودند . جهت اطلاع بنده در سالهای گذشته بر حسب کارکرد ایشان در پایان سال معادل یک حقوق به ایشان پرداخت می کردم . در حال حاضر با همین شرایط می بایست حقوق و کلیه مزایای ایشان طبق محاسبات بنده در پایان اسفند ۹۶ به مبلغ ۲۰۲۵۰۰۰۰ ریال باشد . با توجه به اینکه ایشان مطابق میل ما کار نمی کنند و ما عذر ایشان  را خواسته ایم ایشان مطالبه حقوق و عیدی و سنوات گذشته مطابق وزارت کار را  دارند. توضیح اینکه ایشان در روزهای شنبه تا ۴شنبه در شرکتی  کار می نمایند و حقوق و عیدی و پاداش میگیرند. حال خواهشمند است بفرمایید مطابق قانون تکلیف چیست ؟ مطابق قانون باید متناسب با کارکرد حقوق و مزایای ایشان را پرداخت کنید . به صورت پاره وقت و بر حسب ساعت کارکرد . اداره کار هم بر همین منوال محاسبه می کند . شما تنها کاری که باید بکنید این است که گواهی حضور و غیاب ایشان را داشته باشید و البته در صورت امکان قراردادشان . 

3- من ۲۵سالمه و همانطور که مشخصه خانم هستم . حدود ۳ سال پیش کار پاره وقتی گرفتم که بیمه نداشت اما خب من اطلاعات زیادی در خصوص انواع بیمه و مزیتهای واقعی آن نداشتم و تصمیم گرفتم با اندک حقوقم طبق پیشنهاد دیگران خودم را  بیمه مشاغل ازاد کنم . الان۲سال است که بیمه ام را پرداخت کردم و امسال به دلیل اینکه کنکور ارشد دادم و دانشگاه قبول شدم  دارم به سختی بیمه را پرداخت می کنم و عملا منبع درآمدی ندارم و پدرم فعلا تقبل کردند . می خواستم بپرسم آیا بیمه مشاغل آزاد می تواند باعث بازنشستگی زود هنگام بشود ؟ آیا اگر استخدام بشوم این سالهای پرداختم مزیتی برای من ایجاد می کند ؟ حداقل حقوق بازنشستگی برای افراد تحت این بیمه چقدر هست و چند سالگی بازنشستگی اتفاق می افتد ؟ آیا می توانم بیمه را قطع کنم و دوباره تحت بیمه پدرم باشم ؟ کلا پیشنهاد شما طبق توضیحاتی که دادم چی هستش ؟ نه . در بیمه حرف و مشاغل آزاد نمی توانید بازنشسته زودهنگام شوید مگر اینکه از نظر کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی ازکارافتاده کلی شوید . اگر در ارگانی استخدام شوید می توانید سوابق بیمه ای تان را انتقال دهید . بازنشستگی و حداقل حقوق نیز مانند دیگر انواع بیمه های تامین اجتماعی است . بله می توانید بیمه تان را قطع کنید و تحت پوشش پدرتان قرار گیرید ولی تحت پوشش پدرتان باشید برایتان سابقه در نظر گرفته نمی شود . 

4- شرکت ما یک شرکت پیمانکاری است که ابتدای سال جاری اکثر پرسنل خود را تعدیل و به جای آنها تعدادی نیروی بازنشسته تامین اجتماعی جایگزین نموده است ( به جهت عدم پرداخت حق بیمه به سازمان ) . سوال من این است که اولا این کار طبق ضوابط قانون کار ، اینکار قانونی است ودر صورت غیر قانونی بودن به چه مرجعی و چگونه میتوان در این خصوص شکایت کرد . ممنون از لطف و محبت شما ؟ نه این کار قانونی نیست . بازنشستگان فقط به صورت پاره وقت و در حد مشاوره می توانند مورد استفاده قرار بگیرند . به شعبه بیمه مربوط به اداره تان شکایت کنید . می توانند مستمری بازنشستگی فرد را قطع و حق بیمه برایشان تعیین کنند . 

5- من خانمی هستم 39 ساله که در مرکز علمی کاربردی شهرستان علویجه از توابع اصفهان کارمند بودم .از اسفند 81 تا مرداد 82 بدون بیمه وحقوق  بودم . فقط  مبلغی جزئی بصورت مساعده دستی بهم دادند. از 82 تا 89 همه کارمندان بصورت شرکتی شدیم. از 89 تا 96 بصورت قرارداد کار معین شدیم .از فروردین 96 فقط من چون دارای کارنامه استخدام ادواری 81 بودم پیمانی شدم ولی قرار داد پیمانی مرا به دلیل حسادتهای امور اداری که چنین شرایطی نداشتند  با ریاست همکاری کرده و تا آخر شهریور 96 بستند ودو ماه مانده به پایان قرار داد پیمانی نامه ای به من دادند که چون دانشجو کم شده و پرسنل زیاد ، به سازمان وارگان دیگری بروم و قرار داد پیمانی من بعد از شهریور 96 دیگر تمدید نمی گردد . وگفتند  بیمه بیکاری هم بهم تعلق نمی گیرد . من هم چون در مدت کم نتوانستم ارگانی  پیدا کنم بعد از 15 سال سابقه بیمه باز خرید شدم . وتسویه کردم و49 میلیون بهم دادند و بعد تا الان شش ماه حق بیمه ام را آزاد پرداخت کردم . 

  1. آیا برای شش ماه اول از اسفند 81 تا مرداد 82 که حق بیمه برایم رد نشده وحقوق نداشتم ومدرکی هم ندارم می توانم شکایت کنم؟(فقط شاهد حضوری از کارمندان را دارم)
  2. آیا قرار داد پیمانی مرا می توانستند شش ماهه ببندند ؟ و می توانم دراین مورد شکایت کنم ؟ البته من به سازمان مرکزی دانشگاه جامع در تهران هم همه چیز را توضیح دادم ولی اقدامی نکردند و گفتند اختیار بااصفهان می باشد. 
  3. آیا بیمه بیکاری به من تعلق می گرفت ؟ چه مدت ؟ واگر می گرفت آیا اگر بازخرید نمی کردم بهتر نبود ؟ 
  4. الان سابقه بیمه ام راچگونه ادامه بدهم بهتر است ؟ و اگر بخواهم با بیست سال بازنشسته شوم چه کنم ؟ الان 39 ساله ام.

دراین موارد که سرنوشتم است اگر راهنمایی بفرمایید ممنون می شوم و دعای خیر بدرقه زندگی تان. در ضمن مدرک تحصیلی اینجانب لیسانس علوم تربیتی است ؟


  • اگر مدرک مکتوب نداشته باشید نمی توانید با شکایت به جایی برسید . 
  • حداقل مدت قرارداد پیمانی 1 سال و حداکثر 3 سال است . 
  • بیمه بیکاری تعلق نمی گیرد چون متاسفانه مشمول قانون کار نمی باشید . به نظر من بازخرید نمی کردید بهتر بود . 
  • برای بازنشستگی با 20 سال سابقه باید حداقل 55 سال سن داشته باشید . بیمه اختیاری را به شما پیشنهاد می کنم . 
6- ببخشید بنده مهرماه سال ۹۵ در یک حادثه واژگونی خودرو دچار جراحات و صدماتی گشته‌ ام . راننده فاقد گواهینامه بودند و خودش هم فوت کردند . می خواستم بدانم که آیا دیه به من تعلق می گیرد یا نه ؟ یا اینکه از طریق صندوق تامین خسارات بدنی باید اقدام کرد ؟ و اینکه چقدر طول می کشد تا دیه پرداخت شود ؟ و تا چه میزان از دیه را صندوق تامین خسارات بدنی تعهد دارد ؟ دیه به شما تعلق می گیرد اگر مدارک بیمارستانی تان کامل باشد . چون ایشان فاقد گواهینامه بوده است و فوت کرده است باید از طریق صندوق تامین خسارات بدنی اقدام نمایید . از زمان حکم دادگاه معمولا 2 تا 3 ماه طول می کشد . صندوق تامین خسارات بدنی در صورت تائید دیه را به صورت کامل پرداخت می کند . 

7- در مرخصی استعلاجی هنگامی که شخص در برگ شورای پزشکی برای او مثلا ۱۰ روز تایید نموده ولی کارفرما به اشتباه ۹ روز در لیست به بیمه ارسال و مابقی را کارکرد در لیست اعلام می کند . در برگ معرفی به کار اگر مدت استراحت مغایرت داشته باشد دوره استراحت نامبرده تایید و هزینه پرداخت می شود . امیدوارم منظورم  را رسانده باشم . ممنون ؟ معمولا بابت چنین مواردی ایراد گرفته نمی شود و هزینه پرداخت می گردد . 

8- بنده مدت ۳ سال است در شهرداری مشغول به کاربودم که مهر ماه سال ۹۶ اخراج شدم . با طرح شکایت شهرداری مکلف به ابقاء بکار و پرداخت حق السعی ایام تعلیق از مهر تا اسفند ماه شد . و لیکن از اجرای حکم امتناع ورزیده و دادگستری نیز اعلام می دارد امکان بازگشت به شغل و اجرای دادنامه مقدور نیست . حال تکلیفم چیست ؟ اگر رای اداره کار دارید باید اجرا شود . دادگستری وظیفه دارد در این زمینه اجرائیه دهد . بهتر است بر علیه شهرداری در دیوان عدالت اداری شکایت کنید . 

9- ۲۰٪ از ۷٪ دیه کامل چقدرمی شود به نرخ ۹۷ ؟ می شود 1.4 درصد دیه کامل معادل 4 میلیون و 494 هزار تومان . 

10-بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .