گرفتن دیه و خسارت و افت قیمت از مقصر حادثه !1- من سال ۹۶ تصادف کردم و جواب پزشک قانونی اینطوری هست . اگر برایم مقدار دیه را حساب کنید ممنون می شوم . 

 1. خراشیدگی ساق و مچ و پشت پای چپ (جمعا سه مورد حارصه) 
 2. جراحت پایین ساق چپ 
 3. تورم شدید مچ و پشت پای چپ (جمعا دو مورد تورم) 
 4. کبودی پشت پای چپ 
 5. آسیب بافت نرم مچ پای چپ 
 6. جمعا سه مورد حارصه بند انگشت
 7. جراحت دامیه زیر چشم راست
خدا خیرتان بدهد ، جای دوری نمی رود ؟


 1. 1.5 درصد دیه کامل معادل 3 میلیون و 150 هزار تومان به نرخ دیه سال 96
 2. بستگی به عمق جراحت دارد . 
 3. 0.3 درصد دیه کامل معادل 630 هزار تومان به نرخ دیه سال 96 (ممکن است در معاینه مجدد بیشتر شود)
 4. 0.15 درصد دیه کامل معادل 315 هزار تومان به نرخ دیه سال 96
 5. ارش دارد و در معاینه مجدد مشخص می شود . 
 6. 1 هزارم دیه کامل معادل 210 هزار تومان به نرخ دیه سال 96
 7. 2 درصد دیه کامل معادل 4 میلیون و 200 هزار تومان 
2- می خواستم بدانم برای خسارت ماشین در تصادف که الان حدود 3 ماه از تصادف گذشته و تقریبا 25 میلیون ماشین بنده خسارت دیده که فقط 7 میلیون بیمه ثالث مقصر بمن داده و الباقی بابت افت قیمت و خسارت باید مقصر بدهد که هرروز با اعتراض و کش دادن پرونده الان حدود 3 ماه گذشته و من حتی عید وسیله نداشتم . می توانم تاخیر در تادیه بزنم ؟ ممنون می شوم راجه به این موضوع راهنمایی ام کنید ؟ اگر رای قطعی شود ایشان باید پرداخت کند وگرنه می توان حکم توقیف اموال هم گرفت . اما ایشان حق اعتراض دارد و تا وقتی حکم قطعی نشده باشد نمی توان تاخیر در تادیه زد . 

3- شوهرم تصادف كرده است . دو تا سابقه  در سيستم دارد كه مال ١٠ يا ١٢سال پيش است . مي خواستم ببينم روي روند پرونده اش تاثيري دارد یا نه ؟ زده به شخصي كه پاش شكسته است ؟ نه اهمیت خاصی ندارد . 

4- سلام لطف می فرمائید در مورد دیه کبودی ناخن انگشت شصت دست چپ به سال97 را بفرمایید؟ و اینکه درنظریه پزشکی قانونی نوشته بابت تورم مچ دست 2 دهم درصد ارش تعلق می گیرد . که با گذشت چند ماه هنوز متورم است .آیا علاوه بر ارش دیه ای هم بابت دست تعلق می گیرد یا همان ارش فقط می رسد ؟ ممنونم از توجهتان ؟  دیه کبودی 3/10000 دیه کامل است . تورم دیه ندارد و همان 0.2 درصد است . کلا 531 هزار تومان به نرخ دیه امسال می شود . 

5- بنده با پسرعمویم دعوا کردم واو را زدم زمین و الان آرنجش شکسته و پلاتین گذاشته اند . خواستم ببینم دیه ی او چقدر می شود ؟ دیه وی 8 درصد دیه کامل می شود . به نرخ دیه امسال 18 میلیون و 480 هزار تومان می شود . 

6- سلام جناب ممنون می شوم سوال من را هم جواب بدهید .  دیه  خرد شدن استخوان درون کاسه آرنج دست چپ و دررفتگی شدید همین آرنج که آنرا عمل کرده و پلاتین  گذاشته اند  و آسیب رباط خارجی در همان آرنج دست چپ و آسیب رگی که در همان ناحیه است  چقدر می شود؟ به این سادگی نمی توان گفت . معمولا با بررسی دقیق پزشکی قانونی و مطالعه پرونده پزشکی و عکس شکستگی ها محاسبه می شود . بابت خرد شدگی استخوان 13.33 درصد دیه تعلق می گیرد . بابت آسیب رباط معمولا 2 درصد در نظر می گرند . بابت در رفتگی معمولا 5 درصد در نظر می گیرند . هر درصد هم 2 میلیون و 310 هزار تومان می باشد . 

7- سلام ! ببخشید  ، جراحت در سر ، ۴ عدد متلاحمه یعنی چی و چقدر دیه دارد ؟ جراحت متلاحمه معمولا عمیق و باعث خونریزی شدید می شود . هر کدام اگر در سر باشد 3 درصد دیه دارد . 4 متلاحمه 12 درصد دیه دارد که به نرخ دیه امسال معادل 27 میلیون و 720 هزار تومان می شود . 

8- می خواستم بدانم دیه شکستگی استخوان اسکافوئید چقدر است ؟ 16 هزارم دیه کامل می باشد . به نرخ دیه امسال 3 میلیون و 700 هزار تومان می شود . 

9- من ۷٪ دیه کامل بهم تعلق گرفته است . ۲۰٪ من مقصر شناخته شدم ، مبلغش چقدر می شود به نرخ ۹۷ ؟ 7 درصد دیه کامل به نرخ سال 97 می شود 16 میلیون و 170 هزار تومان . 80 درصد آن به شما تعلق می گیرد که می شود 12 میلیون و 936 هزار تومان . 

10- من هنگام کار در شرکت دست راستم ، انگشتان دوم(اشاره) و سوم و چهارم(حلقه) زیر دستگاه پرس رفت و دچار آسیب و له شدگی شدید شدند(انگشت دوم:بند دوم_انگشت سوم:بند دوم_انگشت چهارم:بند سوم دچار آسیب شده اند) و هر سه انگشت از بند های ذکر شده از رو و کف را پیوند پوست زدند، تاندون انگشت سوم از بند سوم نیز دچار پارگی شده است  .خواستم ببینم دیه آن چقدر می شود ؟ ممنون می شوم راهنمایی کنید . درضمن هرسه انگشت با پین فیکس شدند و بعد از یک ماه و نیم خارج شدند و انگشت هایم بخیه های زیادی خوردند و خارج شدند ، آیا بخیه و پین نیز در نرخ دیه تاثیر دارد ؟ به نظرم در مجموع حدودا 10 درصد دیه دارند . معادل 23 میلیون تومان 

11- من دستم در تصادف مجروح شده است که باعث پارگی رگ اورنال دستم شده بود طوری که انگشت کوچکم کلا بی حس است و انگشت انگشتری تا نصفه باز می شود . تاندونش ایراد پیدا کرده است و در ضمن حالت قیچی کردن را نمی توانم با دستم انجام دهم . نزدیک ۱۳ تا هم بخیه داشته است . حالا ۴ ماه برایم معاینه مجدد نوشته است . می خواستم بدانم در این مدت اگر من توان مالی برای درمان نداشته باشم و نتوانم ادامه درمان کنم حالا وضعیتم همین جوری می ماند ؟ آیا در معاینه مجدد مقدار دیه را تعیین می کنند . حدودا چه مقدار دیه تعلق می گیرد ؟ در معاینه مجدد دیه تان تعیین می شود . تعداد بخیه مهم نیست بلکه تعداد زخم ها و عمق آنهاست که اهمیت دارد . بقیه موارد ارش دارد و باید دید بعد از طول درمان چه مقدار آسیب باقی می ماند . 

12-  دیه  سوختن پشت دو تا پا  از زانوها تا نزدیکی های مچ پا چقدر می شود ؟ 6 درصد سوختگی برای این مقدار نوشتن ! سوختن از نوع درجه 2 بوده ! من برای حساب کردن  ، مقدار دیه را 280 میلیون در نظر گرفتم  درسته؟ (چون تصادف تو ماه حرام بوده و سال 96 ) ؟ نه باید 210 میلیون در نظر بگیرید . فقط برای فوت 280 میلیون در نظر گرفته می شود . معادل 12 میلیون و 600 هزار تومان دیه آن می شود . 

13- با عرض سلام ! سوال بنده در مورد کارگران آشپز خانه می باشد که مستمر در یک جا کار نمی کنند ودر بخشهای مختلف مشغول به کار هستند . آیا مشمول طرح طبقه بندی می شوند ؟ ضمن اینکه شرکت ما یک شرکت پیمانکاری است با تعداد ۳۲ نفر نیرو ؟ اگر به صورت انحصاری برای یک ارگان دولتی یا نهاد عمومی غیر دولتی کار می کنید به شما تعلق می گیرد وگرنه چون کمتر از 50 نفر هستید به شما تعلق نمی گیرد . 

14- اينجانب دكتر دامپزشك هستم و دو سال پيش مراجعه كننده اي داشتم كه گربه هاي خياباني را براي درمان پيش من مي آوردند و به او كمك مي كردم . همچنين آن خانم كتاب و لوازم پت شاپ و جاي خواب براي فروش به كلينيك مي دادند و بصورت نامنظم و با مبالغ متفاوت و زمان پرداخت  يك ماهه پول فروش را واريز مي كردم و گاهي هم حيوانات مردم را  به منزل مي بردند و هزينه پانسيون مي گرفتند . ايشان يك سال پيش كاري پيدا كردند و ديگر به ويزيتوري ادامه ندادند . جالب است كه اخيراً به اداره كار مراجعه كرده اند و بخاطر آن پرداختها از بنده شكايت كرده اند ، در حالي كه نه كارمند من بودند و نه حضور فيزيكي داشته اند و بابت فروش و خدمات پول گرفته اند . تكليف من چيست نه قرارداد كار دارد و نه موارد ديگر ؟ اثبات رابطه کارگری با ایشان است . می توانید مدارکی ارائه دهید که پرداختی های شما بابت حقوق ایشان نبوده است و بابت خرید بوده است . اگر پرداخت های با مبالغ متفاوت و در بازه های زمانی غیر ماهیانه باشد نمی توانند به نتیجه برسند . نهایتا در بدترین حالت بهتر است با تقبل هزینه درخواست بررسی کارشناس اداره کار را داشته باشید . 

15- ببخشید اول صبح مزاحم شدم . اول مهر ۹۶ استعفا دادم از شرکت ، منتها برگه تسویه را قبل از دریافت مطالباتم امضا کردم . بعدا متوجه شدم بیمه بهمن ۹۳ هم پرداخت نشده است . حالا می خواهم شکایت کنم هم برای مطالبات سنوات و عیدی ... هم بیمه ۹۳ ! آیا برگه ای که از من امضا گرفتند می تواند مانع دریافت مطالباتم بشود ؟ با توجه به رای دیوان عدات اداری مبنی بر عدم کفایت برگه امضا شده تسویه به عنوان پرداخت مطالبات ، ممنون می شوم از راهنمایی تان ؟ قبل از این رای دیوان هم نمی توانست مانع دریافت مطالباتتان شود . حتما شکایت کنید . 

16- بنده در کارگاه دچار حادثه شدم و دچار پارگی رباط ACL زانوی راست و مینیسک داخلی شده ام و یک قسمت از مینیسکم به خاطر شدت پارگی قابل ترمیم نبوده و دکتر مجبور به جدا کردن بافت آسیب دیده مینیسک شده است و می خواستم بدانم با توجه به اینکه مینیسک زانوی من از بین رفته چقدر دیه و ارش تعلق می گیرد ؟ حدودا البته چون می دانم نیاز به نظر دکتر معتمد بیمه یا پزشک قانونی می باشد ؟ بابت رباط ACL 8 درصد دیه در نظر گرفته می شود . بابت مینیسک داخلی نیز 8 درصد دیه در نظر گرفته می شود . هر درصد دیه نیز به نرخ دیه امسال 2 میلیون و 310 هزار تومان می باشد . 

17- با سلام و خسته نباشید حضور حضرتعالی ! چشم چپم دچار تنبلی شده است ، از این رو تحت پوشش بهزیستی هستم . به من گفتند اگر بیمه مشاغل آزاد داشته باشی ، بهزیستی هزینه بیمه پرداختی را بهم می دهد . همه ماه ها بهم این هزینه را داده بجز سه ماهه آخر سال 96 که 140 هزار تومان کمتر از پرداختی خودم ، برایم واریز کردند . سوال کردم چرا کامل حق بیمه را پرداخت نکردید ، بهم گفتن که اعتبار کم بوده و این اعتبار را تقسیم کردیم بین همه کسایی که حق بیمه می دهند . ولی بعد مشخص شد که برای خیلی ها حق بیمه را کامل ریختند . حالا سوال من این است مگر نباید حق بیمه را کامل بریزند ؟ یا اینکه چرا برای بعضی ها کامل ریختند ! دلیلش چه بوده است ؟ سوال آخر اینکه من می توانم و این حق را دارم مابقی مبلغ  را ازشان مطالبه کنم ؟ باید حق بیمه تان را کامل می ریختند . هیچ مرجعی متاسفانه برای شکایت ندارید مگر خودشان که بعید است به جایی برسد . اگر تکرار شد می توانید به دیوان عدالت اداری شکایت کنید که توصیه می کنم نکنید . 

18- مجددا" سلام عرض شد قربان ! اولا"خیلی ممنون از وقتی که برای حل مشکلات انسانها می گذارید . آرزو دارم همیشه سلامت وموفق باشید. دوما" بنده نامه ای خطاب به رئیس شعبه مربوطه تامین اجتماعی جهت ارسال آماده کردم ، از آنجائیکه هنوز ضمانت نامه ما نزد کارفرماست چنانچه به هرطریقی طبق تبصره الحاقی ماده ۳۸ این مبلغ بیمه بسمت کارفرما بچرخد آیا کارفرما می تواند ضمانت نامه را به اجرابگذارد و مبلغ را از این طریق بردارد ؟ سوما" درحال حاضر مشکل جدیدتری که ازبابت این بدهکاری قطعی برای ماپیش آمده این است ما نتوانستیم لیست بیمه را برای بهمن رد کنیم ! همکاران مراجعه کردند و دلیل را پرسیدند آقایان گفتند بدهی دارید ! الان هم نمی توانیم اسفند را رد کنیم ! بفرمایش جنابعالی اگرشکایت کنیم تاروندآن انجام شود واقعا" تکلیف چیست ؟ باتشکرازکمک و محبتهای جنابعالی ؟ نه کارفرما نمی تواند چنین کاری انجام دهد و ضمانت برای موارد دیگر است . به راحتی می توانید بابت این موضوع شکایت کنید و اصلا بعید است چنین کاری انجام دهند . اگر حق بیمه مقطوع توسط شما و یا کارفرما نهایتا پرداخت شود می توانید برای ماه های فوق لیست بیمه تهیه کرده و ارسال نمائید . مشکلی از این نظر نیست . 

19- بنده از صاحب کارم شکایت کردم . امروز رای صادر شد و۳ سال بیمه باید برام بریزه که برایم سابقه بشود . داخل رای هم آمده که باید واریز کند ! از کجا باید بفهمم که برایم واریز کرده است . از کجا باید پیگیری کنم ؟ باید با رای اداره کار به دادگاه مراجعه کرده و اجرائیه بگیرید . اجرائیه را هم باید به شعبه تامین اجتماعی داده و سپس از طریق اجرائیات شعبه پیگیری کنید . 

20- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .