سوالات قانون کار !1- بنده سال 1391 در انجمن کارفرمایان مشغول بکار شدم . خواستم بدانم که گروه یا پایه بنده چند می شود و با مدرک کارشناسی که دارم حداقل دستمزد روزانه ام چقدر است ؟ این انجمن یک نیرو دارد و من هستم . شغلم هم کارمند بخش خصوصی تعریف شده است . کارمان هم در ساعت اداری است . متاهل بدون فرزند هستم ؟ جایی که فعال هستید مشمول طرح طبقه بندی مشاغل نمی شود . هر جوری توافق بفرمائید است و البته باید مطابق با قانون کار باشد . 

2- اینجانب به مدت یک سال در شرکتی خصوصی مشغول به کار بوده ام. در روز آخر قرارداد ایشان فرمی را برای امضا به من دادند که در آن عنوان شده بود کل طلب من از شرکت بابت حقوق، اضافه کاری،مرخصی، عیدی، سنوات،... مبلغ ... می باشد و هیچ گونه طلب دیگری ندارم و حق هر گونه شکایت را از خود سلب می کنم. با توجه به اعتماد اینجانب به حسابدار و قول کارفرما جهت انعقاد قرارداد جدی د، مبلغ اعلامی توسط حسابدار را در جای خالی نوشتم و فرم مربوطه را امضا کردم . متاسفانه فردا صبح که به شرکت مراجعه کردم ایشان عنوان کردند قصد ندارند با من قرارداد ببندند. با توجه به اینکه اینجانب به حقوق قانونی خود اشراف کامل نداشتم و مبلغ واقعی با مبلغ اعلام شده اختلاف فاحشی دارد آیا می توانم با طرح شکایت به حقوق قانونی خود برسم ؟ می توانید ولی احتمالش 50 50 است . باید در هیات حل اختلاف تقاضای بررسی کارشناسی با تقبل هزینه بدهید . در بعضی مواقع هم اصلا قبول نمی کنند . اگر با جزئیات ننوشته بودید بهتر بود . 

3- من از 20/2/96 در مغازه تعمیر ماشین مشغول کار شدم و روزهای تعطیل و جمعه ها هم سر کار بودم و حقوق خود را روزانه دریافت می کردم وبیمه ام نکرده است . ومبلغ 1 میلیون برایم خوار و بار گرفت و گفت این عیدیت بوده و حالا می گوید کارگر نمی خواهم . در ضمن سه مرحله در مغازه این آقا کار کرده ام که هر سه مرحله بالای یک سال بوده وهر بار به بهانه های مختلف بیکارم کرده ودر کل این سالها بیمه ام نکرده است . لطف می کنید راهنماییم کنید تا به حق وحقوقم برسم . در ضمن در این یک سال حدود 27 روز تعطیلی داشته ام که آن هم ده روز به خاطر فوت خواهرم بوده است . در ضمن ایشان یک نفر سن بالا که بازنشسته هست را چند روزه آورده است . من هم روز سوم عید سر کار بوده ام ؟ باید مدارکی به اداره کار ارائه کنید که در آنجا کار می کرده اید . بابت حداقل حقوق ، سنوات ، عیدی ، پایه سنوات ، تعطیل کاری و اضافه کاری شکایت کنید . بهتر است درخواست بررسی و بازرسی کارشناس بدهید . 

4- سلام خسته نباشید ! اگر در سالهای قبل در مطب بعنوان دستیار پزشک کار کرده باشم  پرستار باشم آیا در سوابق شعلی من جز مشاغل سخت حساب می شود . سالها پیش در بیمارستانی خصوصی بعنوان پرستار کار می کردم که بیمه بمدت 7 ماه برایم رد نشده و به علت سیستماتیک نبودن آن زمان برنامه کاری دست نویس بوده و کارت بهداشت هم نبوده و تنها مدرک من دفترچه بانکی بوده که تاریخ افتتاح آن مشخص نیست و به بانک مراجعه کردم . سوابق پرداخت حقوق در آن ماهها ثبت نشده بود و به کارگزینی بیمارستان مراجعه کردم گفتن آره اینجا بودی ولی یادمان نیست چرا بیمه نکردیم . لطفا راهنمایی کنید چکار باید بکنم . بنده بیماری جسمی و بدنبال بازنشستگی هستم و یک ماه هم برایم ارزش دارد  . شرمنده بنده قند خون و فشار خون و رماتیسم دارم لطفا راهنمایی کنید ؟ نه دستیار پزشک جزء مشاغل سخت حساب نمی شود . باید بابت آن 7 ماه به اداره کار شکایت کنید . البته باید مدارک کافی هم داشته باشید . می توانید بابت بیماری هایتان درخواست ازکارافتادگی دهید و به کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی مراجعه کنید .  

5- دستمزد مقطوع که هر ساله برای یک سری از مشاغل که اکثرا صنفی هم هستند تعیین می شود به چه معناست ؟ اگر منظورتان از نظر تامین اجتماعی است ، با توجه به عنوان شغلی که در لیست بیمه ذکر می گردد باید حق بیمه معینی پرداخت گردد که هر ساله تعیین می گردد و ضریبی از دستمزد حداقلی طبق قانون کار است . معمولا لیست بیمه توسط بازرس تامین اجتماعی بررسی می گردد تا شغل ها به درستی در لیست ذکر گردد . 

6- سوال داشتم اگر امکانش هست  راهنمایی ام کنید . من در یک باشگاه ورزشی دولتی که زیر نظر  ارگان دولتی هست مشغول به کار هستم . سمتم نجات غریق و مربی از سال ۹۰  شروع به  کار کردم اما ۹۱    سابقه بیمه شروع شد . به صورت  پاره وقت کار می کنم  در ماه  ۱۲۰   ساعت می شود .  من هیچ وقت سنوات نگرفتم به  جز ۲ سال پیش ! شروع کردند ماهی ۲۰۵  هزار تومان اضافه کردند به حقوق ما ! که فکر می کنم همون سنوات می شود . حالا می خواهم بپرسم  از  ۲  سال  پیش قبل تر  سنوات به من تعلق می گیرد یا نه ؟  من می خواهم از آنجا بیایم بیرون و سنوات من در آن سال چقدر می شود ؟ سنوات هر سال به شما تعلق می گیرد که معادل 1 ماه حقوق است و میانگین 3 ماه آخر برای این منظور در نظر گرفته می شود . 

7- همسر بنده سرایدار ونگهبان و آبدارچی،ونظافتچی وحتی کارهای تاسیساتی  یک اداره دولتی (مجتمع) است . به همین خاطر مدام در داخل مجتمع هستیم حتی یک روز هم مرخصی نداریم . حالا متوجه شده ایم که فقط نه روز از مرخصی را به ما می دهند ؟ در حالی که ما شبانه روز داخل اداره هستیم و البته به ما گفته اند چون دوتا دخترم بالای هجده سال سن دارند دیگر حق اولاد هم نداریم . و نیز مانند بقیه کارمندان اداره فقط چهل تا پنجاه ساعت به ما اضافه کاری می دهند وحتی گاهی کمتر!!حالا هرچند همسرم سال دیگر بازنشسته می شود  ولی می خواستم بدانم فوق العاده یا اضافه کار بیشتر به ما قانونا تعلق می گیرد یاخیر ؟ ظاهرا مشمول قانون کار هستید . هفته ای 44 ساعت باید کار کنید و هر چه بیشتر کار کنید قانونا باید اضافه کار محاسبه شود . 

8- احتراما اینجانب با پرداخت 3 سال حق بیمه بعد از مرخصی زایمان به دلیل عدم پذیرش کارفرما بی کار شدم . با مراجعه به اداره کار دادخواستی دادم گه در تاریخ 97/01/20 جلسه رسیدگی دارم . در ضمن شرکت تمام حق و حقوق مالی مرا پرداخت کرده ولی زمانیکه بنده برای دوران استراحت از شرکت خارج شدم برای من ترک کار زدند که این موضوع برای دریافت مرخصی زایمان مرا سخت به دردسر انداخت . اما بعد از کلی دوندگی موفق به دریافت مرخصی زایمان شدم . در ضمن شرکت بعداز اطلاع پیدا کردن از شکایت به شدت با بنده برخورد کردند . خواهشمندم بنده را راهنمایی بفرمایند ؟ طبق قانون قدیم تا 2 سال بعد از زایمان نمی توانستند کارگر را بیکار کنند که متاسفانه جدیدا این قانون توسط دیوان عدالت اداری لغو شد . با این حال اگردر اثنای قرارداد بیکار شده باشید بررسی موضوع در صلاحیت هیات های تشخیص و حل اختلاف اداره کار است . در این حالت درخواست بازگشت به کار بدهید . اگر قراردادتان تمام شده باشد کار کمی سخت می شود . 

9- طبق گفته کارشناس بیمه ،  در صورتی که مجدد در کارگاهی مشغول به کار شده و سه ماه هزینه بیمه بنده توسط کارگاه پرداخت شود و صوری اخراج شوم ،  آیا می توانم جهت بیمه بیکاری اقدام کنم ؟ قانونا بله ولی به این سادگی نیست و ممکن است کارشناسان تامین اجتماعی متوجه موضوع شوند و آن را رد کنند . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .