مقصر تصادف ، بیمه و افت قیمت !1- تاریخ 96/05/03 تصادف داشتم با یک پراید مدل 94 هاچ بک که مقصر شناخته شدم . بیمه خسارت را داده به طرف . اما رفته شکایت کرده و تقا ضای افت کرده است . کارشناس هم 4/600 افت بریده براش . خواسم ببینم آیا راهی هست که بشود این خسارت  کم کرد ؟ اگر زمان اعتراض نگذشته باشد بهتر است بر روی نظریه کارشناس اعتراض کنید . اما اگر گذشته باشد بهتر است سعی کنید قسطی اش کنید و راه دیگری ندارید . 

2- من مادرم ایرانی است . می‌ توانم به واسطه ایشان بیمه بشوم ؟ اگر ایشان سرپرستتان باشند یعنی پدرتان سرپرست نباشد می توانید از طریق ایشان بیمه شوید . 

3- بنده یک سال پیش برادرم با کامیون با یک ماشین رانا تصادف کرد که در این حادثه یک نفر به رحمت خدا رفتند و دیگری مصدوم شدند . الان بعد از گذشت یک سال نوبت دیه ما رسید ! الان از ما جریمه 2/5 درصد به مبلغ هشت میلیون می خواهند . برادرم فقط راننده است و قادر به دادن این مبلغ نیست . می توانید کمکم کنید ممنون می شوم ؟ متاسفانه قانون است . اگر یکی از خطاهای خطرآفرین باعث تصادف شده باشد که معمولا اینگونه است باید فرانشیز بدهید . تا ندهید دیه را نمی دهند . 

4- يك سوال در مورد راي بازگشت به كار هيات تشخيص داشتم .اگر بعد از صدور راي مدت قرارداد كار گر تمام شود آيا كارفرما مي تواند به استناد اتمام وقت از به كار گيري كارگر امتناع كند و كارگر را دعوت به كار نكند. و سوال ديگر در مورد دوره ازمايشي در قراردادهاي كاري ! اينكه كارگري كه مثلا از يك سال قبل در شركت مشغول بكار است آيا در قرارداد جديد بازهم دوره ازمايشي خواهد داشت . اگر در قرارداد دوره آزمايشي پيش بيني شده باشد اين كارگر را مشمول مي شود يا خير . خيلي ممنون از راهنمايهي خوب شما ؟ بستگی به رای هیات تشخیص دارد . اگر رای بازگشت به کار باشد نمی تواند از به کارگیری بیمه شده امتناع کند . حداکثر دوره آزمایشی 3 ماه است .

5- بنده ۲۶ سال سابقه بیمه اجباری شاغل در کارخانه خصوصی دارم لیکن اگر با توافق کارفرما جهت هر سال ۲ ماه  سنوات دریافت نمایم و قرار دادی صوری شوم جهت دریافت ۴ سال آخر جهت بیمه بیکاری ! آیا در حقوق بازنشستگی  اثر منفی دارد با توجه به حقوق پایه  کنونی ۱ میلیون و ۵۰۰ تومان ؟  لطفا  راهنمایی نمایید. سپاسگزارم ؟ بسیار به ضررتان است . توصیه می کنم مگر در صورت ناچاری دیگر از مقرری بیمه بیکاری استفاده ننمائید . در سال های آخر بیمه پردازی کار اشتباهی است

6- می دانم سرتان خیلی شلوغ است . مختصر سوالم را می پرسم . کارفرمای من با نام دیگر ولی به اسم شرکت با من قرارداد بسته و به قرارداد عمل نکرده است . می توانم اینجوری ازشان شکایت کنم . باز هم ممنون بابت سایت خوبتان ؟ از ایشان با نام واقعی شکایت کنید . مساله تغییر نامشان را بازرس اداره کار تشخیص خواهد داد . بابت این موضوع حتی می توانید در دادگاه عمومی بر علیه ایشان شکایت کنید . 

7- مادر من در حال حاضر 62 سال سن دارند و از 50  سالگی تا امروز بیمه ی قالی بافی را پرداخت کردند  یعنی سابقه 12 سال . قبل تعطیلات تامین اجتماعی به ایشان گفته بود که می تواند بازنشست بشود اما امروز بعد انجام کارهای اداری گفتند که سابقه بیمه قالی بافی هر دو سال یکسال محسوب می شود یعنی 12 سال مادرم را 6 سال حساب کردند و درخواست شش میلیون و پانصد هزارتومان بابت چهار سال مابقی کردند . ممنون می شوم اگر مشاوره بدهید در این زمینه ؟ اینگونه نیست . سوابق قبل از سال 89 که 14 درصد بود نصف حساب می شود . باید مابه التفاوت آن سال ها را بپردازید و متاسفانه چاره ای هم نیست . 

8- جسارتا من برای یک پیمانکار کار کردم . به مدت ۱۷ ماه با حقوق ماهیانه ۱.۶۵۰ که شامل همه عیدی و سنوات می شد و تو این مدت ۶ ملیون تومان بهم داده بود که یک مقدارش تنخواه خرج کرده بودم . مهر ۹۶ بود که قطع همکاری کردیم . اما حق و حقوقمان را نداد  و برج۱۰ اداره کار پیگیر شدم تا حکم ۲۵.۸۰۰ طلبم راو با ۲ماه پرداخت نکردن بیمه گرفتم. تا اینکه توی ۱۵ روز اعتراض زد و کار ما به هیات ۹ نفره رفته است . از بهمن ماه تا الانم تشکیل نشده است . این موارد را گفتم  که سوال اینطور بپرسم : بعد از اینکه حکم قطعی شد من می توانم درخواست خسارتم کنم ؟ (خسارت از مهرماه تا هر وقت حکم صادر شد) . و اینکه وضعیت پرداخت بیمه چطور می شود ؟ آیا تامین اجتماعی قبول می کند یا ایشان باید نقدا پرداخت کند ؟ نمی توانید درخواست خسارت دهید . ایشان حق اعترضا دارد تا زمانیکه رای قطعی شود . حق بیمه بعد از تائید کمیته تامین اجتماعی ، توسط تامین اجتماعی از ایشان درخواست می گردد به همراه جریمه هایش !

9- می ﺨﻮاﺳﺘﻢ ﺑﺪاﻧﻢ ﻫﻤﺴﺮ ﻣﻦ ﭼﻨﺪ ﺳﺎﻟﻴ استﻪ ﺑﻴﻤﻪ ﺗﺎﻣﻴﻦ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ هستند . اﻟﺒﺘﻪ ﺩﻓﺘﺮﭼﻪ ﺑﻴﻤﻪ ﻧﺪاﺭند و ﻓﻘﻄ ﺑﺮاﻱ ﺑﺎﺯﻧﺸﺴﺘﮕﻲ ﭘﺮﺩاﺧﺖ می  کنند و ﺧﻮﺩشان ﺑﻴﻤﻪ ﺷﺪند ﭼﻮﻥ ﺷﻐﻞ آﺯاﺩ ﺩاﺭند . اﻻن می ﺘﻮاﻧﻴﻢ اﺯ ﻃﺮﻳﻖ ﺑﻴﻤﻪ ﺗﺎﻣﻴﻦ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﻫﻤﺴﺮﻡ ﺑﻴﻤﻪ ﺗﻜﻤﻴﻠﻲ بشوم ﺑﺮاﻱ ﻫﺰﻳﻨﻪ ﻫﺎﻱ ﺯاﻳﻤﺎﻥ ؟ اگر ایشان بیمه مشاغل آزاد دارند می توانید بیمه تکمیلی خانوادگی یا انفرادی شوید که هزینه اش زیاد است و دوره انتظار هم دارد . برای زایمان حداقل زمان انتظار 1 سال است . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .