مشاغل سخت و زیان آور و درخواست بازنشستگی !1- سلام وقت به خیر خسته نباشید ! سوالی داشتم و آن روش استعلام مدرک تحصیلی در شرکت های مجری طبقه بندی مشاغل هست  ؟! این کار به چه صورت انجام می شود ؟ بهترین روش این است که به صورت رسمی از دانشگاه محل تحصیل استعلام گردد . 

2- از اینکه مزاحم اوقات شریف می شوم عذرخواهی می کنم ! بنده به مدت ۱۵ سال سابقه بیمه تامین اجتماعی دارم. قرار داد بنده تا پایان فروردین ماه ۹۷ به اتمام رسیده و دیگر تمدید نخواهد شد. سوال بنده این است : آیا راهی هست که سابقه بیمه من صفر شود به طوری که پس از استعلام هیچ سابقه بیمه ای برای بنده گزارش نشود؟ از اینکه پاسخ می دهید بسیار متشکرم ؟ نه چنین کاری غیر ممکن است . البته دلیلش را نمی دانم که به چه دلیلی چنین درخواستی دارید . 

3- خواهر بنده ٤٠ سالشان هست و مجرد هستند . ايشان ١٥ سال سابقه تامين اجتماعي دارند و در حال حاضر هيچ حق بيمه اي پرداخت نمي كنند و بيكار هستند. می خواستم بدانم مي توانند مجددا بيان تحت تكفل پدرم كه بازنشسته نيروهاي مسلح هستند تا بعد از فوت ايشان حقوق پدر را دريافت كنند ؟ ظاهر شرط سني ٥٥ سال وجود داره و بعد از آن حقوق قطع مي شود ! آيا درست است ؟ از اينكه مزاحمتان شدم عذرخواهي مي كنم ؟ اگر بیکار باشند و مستمری بگیر نباشند و مجرد هم باشند می توانند تحت پوشش پدرتان قرار گیرند . شرط سنی خاصی ندارند .  

4- اگر از بیمه بیکاری استفاده کنم و کار در منزل هم انجام بدهم برای خرجی ، آیا مشکلی دارد ؟ چون واقعا من حقوقی که می گرفتم همش می رفت برای قسط و وام ! دنبال کارم خیلی رفتم ولی هنوز پیدا نکردم و ببخشید حق بیمه از حقوق بیمه بیکاری کم می شود یا جدا خودم بیمه رد کنم ؟ مشکل خاصی ندارد . البته بهتر است بازرس بیمه متوجه نشود . نیازی به پرداخت حق بیمه نیست و این دوران به عنوان دوران بیمه پردازی محسوب می شود . 

5- ببخشيد مزاحم شدم . من عضو كانال هستم ولي يك سوال دارم و خيلي خوشحال مي شوم اگر پاسخ بدهيد. من در يك شركت خصوصي انبار دار هستم . چند ماه پيش مدير عامل براي طرح طبقه بندي مشاغل امضا و اثر انگشت گرفت و بعد فهميديم كه متن طرح عوض شده و بعد از پرس و جو به جايي نرسيديم ولي يك برگه پيدا كرديم كه در آن برگه جدولي بود كه سابقه من كه يازده سال در آن شركت هستم فقط دو سال خورده و در رتبه بندي عدد گروه من هفت هست ولي منشي شركت با بعضي از كارگرها رتبشون هشت به بالا هست و همه سابقه زياد دارند ولي مال من همان دو سال حساب شده است .  مي شود بگوئید اين كار صحيح هست يا نه ؟ خيلي ممنونم ازتان ؟ نه صحیح نیست . اگر شرکت به حرف تان گوش نکرد می توانید به کارشناس طرح طبقه بندی مشاغل اداره کار مراجعه کنید . البته با نهایت دقت ! تمام سوابق تان باید محاسبه شود . 

6- به خاطر سهل انگاری کارمند تامین اجتماعی و عدم اعلام از کار افتادگی از طرف کارمند خاطی ، به رای از کار افتادگی کلی خودم،اعتراض کردم.آیا می توانم از دست کارمند تامین اجتماعی و شعبه شکایت کنم ؟ چکار باید کنم؟ رای از کارافتادگی که قابل اعتراض نیست مگر از طرف شعبه ! به هر حال نظریه کمیسیون پزشکی دیگر تغییر نمی کند . می توانید هر وقت خواستید درخواست تان را پس بگیرید . 

7- سلام استاد خسته نباشید . بنده قالیباف هستم و بیمه قالیبافی تامین اجتماعی دارم . سه ماه پیش از پله های خانه مان افتادم . گردن فمور پای چپم شکسته و بیمارستان عمل جراحی شده ام . حالا سه ماه هست که استراحت می کنم ! اما هنوز خوب نشده است . می خواستم بپرسم که بنده می توانم ازکارافتادگی اقدام کنم و یا ازمستمری ایام بیماری استفاده کنم ؟ شما بهتر است از پزشک معالج تان گواهی استراحت پزشکی بگیرید و به شعبه بیمه ارائه کنید . با تائید شورای پزشکی می توانید از کمک هزینه ایام بیماری استفاده کنید . با این مشکل به شما ازکارافتادگی نمی دهند . 

8- درخواست مشاوره خواستم . پدر بنده پیمانکار هست و من حدود 5-4 سال هست که به عنوان مکانیک زیر نظرش کار می کنم .تا حالا فقط یک ماه لیست بیمه رد کرده و من را به عنوان کارگر ساده معرفی کرده است . من در این پنج سال در سال های (95-96) سه ماه جای دیگر بیمه شدم (ماه11-12-1) . آخر سال 97 پایان قرارداد پیمانکاری هست .که می خواهم درخواست بیمه بیکاری بدهم . امکان درخواست سوابق بیمه از کارفرما که پدرم می باشد هست (توافقی) و(مجرد هستم ) ؟ مبلغ جریمه  ای که توسط کارفرما باید پرداخت شود چقدر هست (با حقوق و مزایای اداره کار ) ؟ مبالغ جریمه و حق بیمه یکجا باید پرداخت شود یا اقساط ؟ باید رای اداره کار را بگیرید و گرنه چون منتهی به مقرری بیمه بیکاری می شود تامین اجتماعی قبول نمی کند . البته حتی اگر رای اداره کار را هم بگیرید باز هم باید تامین اجتماعی تائید کند . چون خیلی گذشته است حق بیمه به نرخ حق بیمه روز محاسبه می شود و 10 درصد نیز بابت جریمه بر روی کل حق بیمه محاسبه می شود . می توانید اقساط هم پرداخت کنید ولی تا کامل پرداخت نشود حق بیمه برایتان محسوب نمی شود . 

9- سلام ! من برای پدر و مادرم دفترچه نیروهای مسلح گرفته ام . پدرم بازنشسته مشاغل آزاد تامین اجتماعی است ودفترچه بیمه برای خودش و مادرم نگرفته است . آیا برای گرفتن دفترچه تامین اجتماعی باید هزینه جدایی پرداخت شود. اگر باید پرداخت شود هزینه حدودا برای ۲ دفترچه پدر و مادر چقر است . هزینه دارو و خدمات و عمل های جراحی با توجه به اینکه مادرم ناراحتی قلبی دارد با کدام دفترچه مناسب تر و هزینه کمتری دارد ؟ 2 درصد مستمری برای درمان پدر و مادرتان کسر می گردد . تامین اجتماعی در مراکز ملکی دیگر هزینه ای بابت درمان نمی گیرد . تفاوت زیادی ندارند . 

10- سلام عذر می خواهم جناب ! اسفند 96 در محل کار همسرم در اثر اصابت جسم سنگین در حین جابجایی بر روی مچ پا دو قوزک پای چپش شکسته و جراحی با پلاتین انجام شده است . در فرمی که در محل حادثه پر شده است علت حادثه بی احتیاطی ذکر شده است . حالا برای من دو سوال پیش آمده است : اول اینکه با توجه به اینکه شرکت دارای بیمه حوادث بوده و بعد از پیگیری گفتن نیازی به شکایت نیست و از محل بیمه پیگیری و اقدامات لازم جهت تعیین خسارت انجام می شود وآیا این صحیح است تا جایی که در جریان هستم بیمه مسولیت کارفرما هم هست، دوم اینکه دیه به نرخ اسفند 96 حساب می شود یا به نرخ امسال ! چون در اسفند گذشته این حادثه اتفاق افتاد . وجود بی احتیاطی که قيد شده چه تاثیری در میزان دیه دارد؟  راهنمایی هم می خواستم لطفا ؟ اینکه به تاریخ 27 فروردین، وقت کمیسیون پزشکی دادند . همسرم چه دفاعیه ای از خودشون باید داشته باشند تا حقی از ایشون ضایع نشود و هر آن چه که باید در جریان باشند در خصوص این جلسه لطفا محبت بفرمایید. حقوق از کار افتادگی چطور محاسبه می شود و چقدر است و آیا با توجه به زمان حادثه انجام میشود یا  به نرخ حقوق از کار افتادگی امسال؟ دکتر برای همسرم 3 ماه استراحت نوشتند ؟ آیا امکان دارد که بیمه کمتر از سه ماه از کار افتادگی ب ه ایشان تعلق دهد ؟ در این مدت بیکاری با توجه به نیاز مالی شدید و بچه شیر خواره ای که دارم در سختی و فشار هستیم ولی پیمانکار همسرم هیچ کمک مالی نکردند . می شود لطفا نظرتان رو بگوئید تا بدانم  آیا هزینه های فیزیک تراپی از بیمه خسارت برگشت می شود ؟ واقعا معذرت می خواهم که اینقدر طولانی شد و وقتتان را می گیرم ! از خداوند توفیق روز افزونتون را خواهانم . یک دنیا ممنون از پاسخگوییتون . راستی مامور بیمه به محل کار همسرم رفته و تحقیقات لازم را به عمل آورده بود و پیمانکار با همسرم تماس گرفتند و گفتند از شنبه تلفنی کارت را پیگیری کن برای تعیین خسارت ! چون انگار بیمه خسارت از تهران واریز می شد، اینکه چی باید بگوید  و چند وقت طول می کشد تا پرداخت بشود و آیا حضوری نمی شود مشهد پیگیری کند ؟  بله بیمه مسئولیت کارفرما در بعضی مواقع بدون شکایت و رای دادگاه دیه می دهد . البته معمولا دیه پرداختی کمتر از دیه ای است که در دادگاه تعیین می شود . دیه به تاریخ دادگاه باید پرداخت شود و چون رای دادگاه وجود نظر ندارد بستگی به نظر شرکت بیمه دارد . معمولا در نظریه کارشناس اداره کار درصد قصور کارفرما و کارگر مشخص می شود و بیمه متناسب با تقصیر کارفرما دیه می دهد . اصلا نیازی به دفاع در جلسه کمیسیون پزشکی نیست چون آنها تنها مدارک بیمارستانی را می بینند و بهتر است مدارک تان کامل باشد . بعید است ازکارافتادگی کلی یا جزئی شوند و احتمالا غرامت به ایشان تعلق می گیرد . اگر در پوشش بیمه مسئولیت هزینه های درمانی هم دیده شده باشد می توان آن را گرفت . 

11- سلام  شبتان بخير ! ببخشيد مزاحم شدم . يك سوال دارم دررابطه با شكايت از كارفرما . يك توضيح مختصر : از خرداد سال پيش شكايت كردم و تا الان كه راي به نفع من صادر شده و كارفرما اعتراض  دادند . خواستم اين را از محضرعالي بپرسم كه 

  1. اگر كارفرما درجلسه حضور نداشته باشد راي آخر به نفع من هست يا خير ؟ 
  2. اگر كارفرما درجلسه آخر اعتراض خودش حضور پيدا كند و من رضايت ندهم از مبلغ  صادر شده توسط  اداره كار چه اقدامي انجام مي دهند ؟ 
  • اگر کارفرما حضور نداشته باشد دادگاه بدون حضور ایشان رای صادر می کند که ممکن است به نفع هر کدام از طرفین باشد .
  • بعد از قطعی شدن رای ، می توانید با رای به دادگستری مراجعه کرده و تقاضای اجرائیه کنید . البته قبل از آن کارفرما یک ماه وقت دارد مبلغ مزبور را بپردازد . 
12- سلام وقت بخیر ! اول تشکری بابت کانال و سایت خوبتان بکنم که واقعا به درد مردم می خورد ! من ۳ ماه در کافی شاپ کار می کردم . طبق قانون‌ آنجا حقوق ماه اول را به عنوان ضمانت نگه می دارند و جالب اینجاست که ۱۵ ملیون هم سفته دادم آن هم به عنوان ضمانت ! طبق قرار داد لفظی که داشتیم اگه یک سال آنجا کار می کردم حقوق ماه اول را می داد ! ولی بعد سه ماه آمدم بیرون ! الان نه حقوق ماه اول را بهم می دهد و نه سفته هایم را! در ضمن بیمه هم‌ نبودم ! ارزش دارد شکایت کنم و حقم را بگیرم؟ حقوقم ۱ میلیون در ازای ۱۲ ساعت کار بود ؟ بابت سفته هایتان به نظرم حتما به دادگاه شکایت کنید . بابت بیمه و حقوق و دیگر موارد اگر مدارک مکتوب مانند گواهی از بانک برای پرداخت حقوق دارید می توانید شکایت کنید . 

13- سلام و خسته نباشید ! من درمورد طرح طبقه بندی مشاغل یک سوال داشتم ! ممنون می شوم جوابم را بدهید . طرح طبقه بندی را چطور باید در شرکت اجرا کنیم ؟ منظورم این است  که باید متخصصان اداره کار طرح را در شرکتها پیاده کنند و یا خود مدیران شرکت ؟ چون مسلما پیاده کردن این طرح نیاز به آموزش داره ؟ مدیران شرکت باید از شرکت هایی که در این زمینه فعالند درخواست کرده و با کمک آنها طرح را اجرا کنند . بعد از اجرای طرح تائیدیه اداره کار منطقه را نیز بگیرند . 

14- سلام استاد ! 2 ساله در یک مرغداری کار می کنم . سال اول با حقوق  650  کار کردم بدون بیمه ، سال دوم بیمه شدم با حقوق ماهی 930 تومان . نه بنی نه حق مسکن نه حق شیفت !  ولی امضا و اثر انگشت می گیرد که همه چی را گرفتیم و اگرامضا نکنیم می گوید از فردا نمی خواهد بیایید سر کار و اخراج ! هر سه ماه سه ماه یک قرداد کار می آورد امضا می کنیم فیش حقوقی هم نداریم ، می ریزد به حساب . خواستم بدانم اگر از کار اخراجم کند می توانم حقم را از ایشان بگیرم ؟ قطعا می توانید حق تان را بگیرید . ایشان باید مدارکی مبنی بر پرداخت حقوق و تمامی مزایا ارائه کنند و صرف امضاء کافی نیست . هر وقت خواستید از بانگ گواهی دریافتی هایتان را بگیرید و به اداره کار منطقه شکایت کنید . اگر لیست بیمه هم داشتید ضمیمه نمائید . 

15- بنده از سال 81 تا 89 در شرکت ریسندگی مشغول به کار بودم . بعلت تعدیل نیرو سال 89 اخراج شدم و بعد از آن بدون وقفه با تاکسی مشغول به کارم و بیمه واریز می کنم . آن موقع از بیمه بیکاری استفاده نکردم الان چطور می توانم از بیمه بیکاری استفاده کنم ؟ سوال دوم : آیا شغل اول بنده ( ریسندگی ) کار سخت و زیان آور محسوب می شود ؟ الان نمی توانید از بیمه بیکاری استفاده کنید چون برای استفاده از آن باید در محیط های مشمول قانون کار شاغل باشید . ریسندگی جرء گروه ب مشاغل سخت و زیان آور نیست ولی می توانید جزء گروه الف باشد . باید درخواست بدهید تا کارشناسان اداره کار در مورد آن نظر دهند و با توجه به محیط کارتان در آن زمینه تصمیم گرفته می شود . 

16- آقای نصر می دانم سرتون شلوغه و شاید وقت جواب دادن نداشته باشید . من قنادی دارم  و برادرزاده ام پیشم به صورت متناوب کارکرده اند . و بیمه اش را دستی بهش می دادم بخاطرخواسته خودش . و دوبل بهش حقوق می دادم . وعیدی و غیره ! ولی رفتند شکایت کردند که حق سنوات و بیمه نگرفتند . آقای نصرمن هیچ مدرکی ندارم به جز شاهدهایم . و چون برادرزاده ام بوده بهش اعتماد کردم و رسیدی ازش نگرفتم . حالا رأی قطعی ازهیأت حل اختلاف برایم آمده است . من حالا می خواهم فرجام خواهی کنم .اداره کار هم کار خودش را قانونی انجام نداده است . تحقیق محلی نکردند . وگرنه همسایه ها همشون اطلاع داشتند که من حق وحقوق ایشان را می دادم . به نظرتون  چکار کنم  ؟ می توانم دستورموقت از اجرای رأی بدهم ؟ من از زنجان مزاحم می شوم .اگر لطف کنید راهنماییم کنید دعایتان می کنم . آقای نصر اگر فقط دریک خط مختصربهم کمک کنید ممنون می شوم ؟ در رابطه با بیمه هیچ کاری نمی توانید بکنید . اگر برای شما کار کرده است متناسب با کارکرد باید حق بیمه به تامین اجتماعی می دادید . به خودش نباید می دادید و قطعا محکومید . اگر بابت پرداختی هایتان از طریق بانک اقدام کرده اید یا رسید دارید به دیوان عدالت اداری شکایت و درخواست توقف فوری حکم را بگیرید . اگر ندارید به نتیجه نمی رسید . اداره کار بهتر است تحقیق کند ولی لزومی ندارد و می تواند بدون تحقیق رای دهد . اولویت با مدارک مکتوب است متاسفانه ! 

17- بنده دو ساله  در یک شرکت مشغول بکارم که  در این مدت کارفرما یکسال اول را به علت عدم داشتن کارت پایان خدمت بیمه ام را رد نکرد و بعد از گذشت یکسال کاری که بنده طی مراحلی به کارفرما حکم  کردم ، که بیمه ام را رد کرده و الان با وجود دوسال کارکرد یکسال بیمه دارم که از این یکسال هم به علت نواقص ۱۰ ماه بیمه دارم . می خواستم ازمحضر مبارک درخواست راهنمایی کنم که چطورمی شود به حق این مدت تلف شده ام برسم ؟ اگر کارکرد داشته اید باید با مدارک کارکرد مانند گواهی حقوق و یا فیش حقوق به اداره کارش شکایت کرده و با رای اداره کار به تامین اجتماعی مراجعه کنید . 

18- با سلام و احترام ! اینجانب در سال 94 از مخابرات بازنشسته شدم و با توجه به اینکه 21 ماه سابقه جبهه و کارت ایثار گری دارم از مخابرات جهت دریافت معوقات شکایت کردم . می خواستم بپرسم آیا می توانم درخواست اصلاح حکم بازنشستگی هم انجام دهم یا باید از طریق دیوان اقدام کنم . از راهنمایی تان سپاسگزارم ؟ آن چیزی که من دیده ام شکایت کارکنان مخابرات فقط از طریق دیوان عدالت اداری به سرانجام می رسد . 

19- بنده حدود 8 ماه در شرکتی کار می کنم و هنوز بیمه نشدم . ابتدا گفتند دو ماه آموزشی بمان بعد بیمه می کنیم و طبق اداره کار حقوق می دهیم ! بعد از دو ماه نه بیمه کردند و نه حقوقم را زیاد کردند . بعد هم گفتند که شرکت باید انتقال سهام پیدا کند چون شرکت به نام افراد دیگری بود و چند ماه هم به همین خاطر بیمه مان نکردند  وتازه شرکت به نام خودشان ثبت کردند. ولی باز از بیمه خبری نیست . من هم  از سال جدید دیگر سر کار نرفتم تا بیمه ام کنند . این مدت که نرفتم گفتند دیگر بهت نیاز نداریم . لطفا راهنماییم کنید چکار می توانم بکنم ؟ اگر مدارک کارکرد دارید ، هر وقت خواستید می توانید به اداره کار شکایت کنید . مدارکی مانند فیش حقوق و یا گواهی پرداخت حقوق به بانک و یا هر مدرک اداری دیگری که اثبات کند شما در آن اداره کار می کرده اید . نهایتا می توانید درخواست بررسی کارشناس هیات تحقیق اداره کار را بدهید . 

20- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .