شکایت از کارفرما !1- بیمه مشاغل آزاد هستم . می خواستم بپرسم استراحت پزشکی داشته باشم از بیمه حقوق ازکارافتادگیم رامی شود دریافت کنم ؟ اگر منظورتان کمک هزینه ایام بیماری است نه ! مشمول بیمه های حرف و مشاغل آزاد نمی شود . 

2- نیروی طرح هوشبری هستم . حکم من ۱۴ ماهه خورده است و الان ده ماه از زمان طرحم می گذرد ولی هنوز کارانه ای دریافت نکرده ام . الان مترون بیمارستان به من گفته که چون من در بخش خصوصی کار می کنم ارتقا و بهروری من را می خواهند از همون ده ماه قبل قطع کنند و اینجوری عملا کارانه ام خیلی کم می شود و مترون می گوید که اگر ادامه طرحت را اینجا بگیری این کار را نمی کنیم و عملا اینجوری ما را تهدید می کند که بمانیم ! ولی با توجه به این که شرایط بیمارستان واقعا بد هست نمی خواهم ادامه طرحم را بمانم . می خواستم ببینم کار این مترون قانونی هست یا خیر ؟! ممنون ؟ کار ایشان غیر قانونی است . البته بهتر است هر وقت از آنجا درآمدید در این زمینه شکایت نمایید . 

3- سلام من پانزده سال بیمه مشاغل آزاد با نرخ هیجده درصد هستم . اگر الان بیمه دیگر واریز نکنم تا بازنشستگی سی سال آیا جریمه می شوم یا نه ؟ آیا بیمه ام باطل می شود یا نه ؟ بعد از سی سال که بروم همان پانزده سال برایم حساب می شود ؟  نه جریمه نمی شوید . بعد از 30 سال که بروید همان 15 سال برایتان حساب می شود . 

4- من الانم سابقه بیمه واریز می کنم و دفترچه روستایی دارم چون من روستایی هستم . الان دارد جوازم تمام می شود اگر از مشاغل آزاد به بیمه کارگری خودم را تغییردهم ضرر می کنم ! لطفا راهنمایی مم نونم ؟ اگر منظورتان انتقال از بیمه تامین اجتماعی به بیمه روستائی است بله ضرر می کنید . اما اگر بیمه ای که می خواهید تغییر دهید نیز در تامین اجتماعی است فرق خاصی نمی کند . 

5- من از سال 92 تا 96 برای کارفرمایم کار کردم . ولی آن شخص من را بیمه نکرده است . در این سالها منم سال آخر رفتم خودم را بیمه اختیاری کردم  باز هم بیمه از کارفرمایم به من تعلق می گیرد ؟ بله باز هم بیمه تعلق می گیرد هر چند دیگر چندان سودمند نیست . 

6- همسرم در یک مغازه مشغول کار هست . حالا صاحب مغازه قرار است با مجوز کسب بیمه اش کند . حالا سوالم این است که  این بیمه چه نوع بیمه ای می شود ؟ مشاغل آزاد یا اختیاری ؟ بعد چند درصد ؟ معمولا صاحبان کسب و کار را بیمه حرف و مشاغل آزاد می کنند . اما مجوز کسب که به اسم همسر شما نیست . بنابراین ایشان باید به عنوان بیمه اجباری یا کارگری بیمه شوند . 

7- سلام من یه دختر کلاس دومی  دارم مدرسه اش در منطقه ای دیگر است و دور از منزل است که خودم میبرمش مدرسه و می آرمش ! کلاسهای دیگر هم مثل زبان و ورزش می برمش . اینها را به کدام قسمت تامین اجتماعی بگویم که اگر آمدند نبودم بیمه بیکاریم قطع نشود ؟ بهتر است به قسمت بازرسی بگوئید . البته فرق چندانی نمی کند و اگر 2 بار بیایند و نباشید قطع می شود . 

8- فرق سنوات و پایه سنوات چیست ؟ سنوات به معنای مبلغی است که در پایان سال به کارگر پرداخت می شود و معادل 1 ماه حقوق است . پایه سنوات مبلغی است که هر سال به حقوق اضافه می گردد و تا 20 سال این مبلغ هر سال اضافه می شود . 

9- بنده قرارداد دارم که از ۹۵/۱/۱ تا ۹۵/۱۲/۲۹ هست. برای سال ۹۶ قرارداد ندارم فقط کار کردم . با توجه به اتمام مدت قرارداد ،آیا امکان رای بر بازگشت به کار هست ؟ اگر بله ،آیا کارفرما باید حقوق مدت بیکاری رو هم پرداخت کند ؟ واگر نخواهم برگردم سرکار چی میشه ؟ اگر خیر ،میتوان از بیمه بیکاری  ، حقوق زمان بیکاری رو گرفت ؟ سال 96 هم کارگر دائم محسوب می شودی حتی اگر قرارداد نداشته باشید . بله باید دلیل قانع کننده ای برای اخراج وجود داشته باشد و تصمیم با اداره کار است . اگر رای بازگشت به کار بگیرید کارفرما باید حق السعی ایام بیکاری را هم پرداخت نماید . اگر رای بازگشت به کار نگیرید و کار به دریافت مقرری بیمه بیکاری برسد ربطی به زمان های بیکاری ندارد و متناسب با سابقه به شما مقرری داده می شود . نهایتا 6 ماه ! 

10- سلام جناب آقای نصر ! بعد از اینکه کارمند دولت با تشخیص پزشکان معالج معرفی شد به کمسیون پزشکی و آنجاهم تائید کردند که از کارافتاده به علت بیماری غیرقابل درمان هست . و پس از آن اداره محل خدمت پرونده را ارسال می کند به صندوق بازنشستگی کشوری .آیا فردی که از کارافتاده شده است طبق رای کمسیون اداره مجددا بیمار را کمسیون پزشکی صندوق بازنشستگی کشوری فرامی خواند‌ یا خیر؟ نه دیگر فراخوانی نمی کنند . 

11- کارگری از کارفرما شکایت کرده بایت حقوق و سنوات و عیدی و حق ماموریت و غیره ! کارفرما برگه تسویه با ایشان دارد با تمام حق و حقوقش بجز یک پایه عیدی  ! مشکل کارفرما بیمه است که برای کارگر رد نکرده است . توافق اولیه مبنی بر عدم بیمه بوده ولی کارگر حاشا می کند . کارفرما چکار می تواند بکند که در دادگاه تجدیدنظر اداره کار حق بیمه بر عهده اش نیفتد و جریمه شامل حالش نشود ! بنوعی می خواهم بدانم راه در روی کارفرما بابت  بیمه نکردن کارگر چیست ؟ ضمنا آیا صحت دارد که کارگری که پایان خدمت نداشته باشد نمی تواند در اداره کار طرح شکایت کند ؟ راه در رویی ندارد مگر اینکه کارگر کوتاه بیاید (هر چند هر زمان بخواهد باز هم می تواند شکایت کند) . طبق قانون بیمه صرفا حق کارگر نیست و حق تامین اجتماعی است و اگر کارکردش ثابت شود نمی توان با توجه به توافق قبلی آن را ندیده گرفت . سند محضری هم در مورد بیمه نکردن داشته باشید فرقی نمی کند . شکایت کارگر ربطی به پایان خدمت ندارد . 

12- سلام وقت شما بخیر ! روی وب سایت مطالب راجع به بیمه را مشاهده کردم . یک سوال داشتم از حضورتان ! ممنون می شوم راهنمایی کنید . بنده در اهواز مشغول به کار هستم و شرکت برای من بیمه رد می کند. مدت یک سال یک شرکت دیگر که اسم من را در لیست اعضای هیات مدیره آورد هم برای من بیمه رد می کند . طبق مطالعه ای که کردم تا اینجا نباید مشکلی بابت پرداخت بیمه توسط دو شرکت داشته باشم. اما نکته جالب این که شرکت دومی که برای من یک سال بیمه رد کرده از دو شعبه اهواز و شهرکرد به صورت همزمان این کار را کرده است . یعنی در 12 ماه اخیر شرکتی که مشغول به کار هستم من رو بیمه کرده ! شرکت دوم از شعبه اهواز من را بیمه کرده و همان شرکت همزمان از شعبه شهرکرد هم من را بیمه کرده است . خواستم بدانم آیا مشکلی بوجود می آید همزمان سه شعبه و دو شهر بیمه شدم ؟ اگر مشکل پیش بیاد من متضرر می شوم یا شرکت بیمه کننده ؟ و آیا اقدامی الان باید انجام بدهم؟ امیدوارم توانسته باشم منظورم را برسانم.ممنون از شما ؟ سود خاصی برای شما ندارد . بهتر است بیمه تان از یکجا پرداخت شود . اگر منتهی به تعهدات کوتاه مدت مانند مقرری بیمه بیکاری یا کمک هزینه ایام بیماری شود و یا منتهی به تعهدات بلند مدت مانند مستمری شود شعبه بیمه مطمئنا یک یا دو تایش را باطل می کند و مبلغ را نیز مسترد نمی کند . بهتر است به این کار خاتمه دهید چون فقط هزینه اضافی است . 

13- آقای نصر پدر اینجانب دارای زمین کشاورزی ورثه ای و همچنین دارای دفترچه عضویت عشایر هست . یعنی عشایر فصل زمستانیم  و اسم اینجانب داخل دفترچه بیان شده به عنوان فرزند عشایر. اصل مطلب این است که می توانم خودم را از طریق بیمه کشاورزی یا روستایی بیمه بازنشستگی کنم چون هزینه سالیانه بیمه پرداختیش کمتر از دیگر روشهای پرداخت بیمه است ؟ آیا پایه حقوق بازنشستگی بیمه کشاورزی مثل دیگر بیمه هاست ؟ بله می توانید و بهتر است به کارگزاری های بیمه روستائیان و عشایر مراجعه کنید . مستمری بازنشستگی بیمه روستائیان و عشایر از دیگر بیمه ها کمتر است . البته متناسب با حق بیمه پرداختی شماست چون کمک مالی دولت هم می شود . 

14- سلام جناب نصر وقتتان بخير ! من در جاي دولتي كار مي كردم نزديك به ٨ سال آخر سال پيش كه قراردادم كه هر سال تمديد مي كردند را تمديد نكردند و عذرم را خواستند به اداره كار شكايت كردم و درخواست برگشت به كار كردم . سوالم اين است كه امكان برگشت به كار وجود دارد ؟ با توجه به اينكه هر سال با ما تسويه حساب مي كردند و امضا مي گرفتند آيا كارفرما به غير از سنوات و عيدي و حقوق و غيره بعد از اخراج چيزي بايد بپردازد؟ باید درخواست بازگشت به کار دهید . البته اگر مشمول قانون کار باشید . هر چیزی نگرفته اید دیگر ! مثل مرخصی های پرداخت نشده و یا نوبت کاری و یا اضافه کاری و ... 

15- خواهش میکنم درصورت ممکن زود جواب سوالم را بدهید ! من الان 7ماهه در شرکتی بدون بیمه مشغول به کارم. ولی الان متوجه شدم که باردارم. بخاطر نیاز مالی نمی توانم کار نکنم ولی با این شرایط هم کار کردن ممکن نیست . می خواستم بپرسم اگر سه ماه اول بارداریم را بروم جایی مشغول به کار بشوم که برایم بیمه رد کنند می توانم از مرخصی زایمان استفاده کنم ؟ قانونا مشکلی نیست . ولی احتمال زیادی وجود دارد که شعبه بیمه سابقه را رد کند و آن را صوری بداند . 

16- من در یک شرکت خصوصی که 600 نفر پرسنل دارد مشغول به کار هستم . این شرکت 5 سال است طرح طبقه بندی را اجرا نکرده است. ما چه کاری می توانیم انجام بدهیم یا به چه سازمانی باید رفت و پیگیر طرح طبقه بندی بشیم. تا به شرکت فشار بیاورند تا این شرکت هم اجرا کند ؟ باید به اداره کار مراجعه کرده و موضوع را به کارشناس طرح طبقه بندی مشاغل اداره کار بگوئید . 

17- باعرض سلام وخسته نباشید ! رای دادنامه هیات تشخیص به نفع بنده صادر شده است .  الان می خواهم بدانم که وقتی رای به نفع بنده صادر شده آیا کارفرما  در اعتراضش می تواند کاری بکند که رای برعکس شود (البته رای اول به نفع بنده بوده) ؟ به هر حال ایشان حق دارند به رای اعتراض نمایند . ولی معمولا رای تغییر آنچنانی در هیات حل اختلاف نمی کند و معمولا تغییرات جزئی می کند . 

18- سلام  ! فرض کنید یک شرکت خصوصی تاسیس کنم . البته هیات مدیره و مدیر عامل کسانی دیگر باشند .آیا می توانم به عنوان کارمند شرکت  برای خود حق بیمه بپردازم ولی به جای حقوق اداره کار  حقوقی مثلا 5000000 برای خود در نظر بگیرم و بر همین اساس 27% حق بیمه بپردازم  ؟ بستگی دارد که در چندمین سال بیمه پردازی باشید . اگر در سال های آخر باشید بعید است شعبه تامین اجتماعی چنین چیزی را قبول کند . و لی در سال های ابتدایی یا میانی اشکالی ندارد . 

19- سلام روز خوش ! مزاحم شدم یک سوال بپرسم . بنده از سال ۸۵ در یک شرکت مهندسی مشغول به کار بوده ام . تا سال ۹۱ به صورت قرار داد تمام وقت که هر سال تمدید می شد و از سال ۹۱ به صورت ساعتی که البته به دلیل حجم بالای کار  در بعضی ماهها ۳۰ روز هم بیمه برایم رد شده است . از اردیبهشت ۹۱ تا آبان مرخصی زایمان بوده ام . آذر مجدد به کار برگشتم و بیمه آذر پرداخت گردید . دی ماه به دلیل ارجاع ندادن کار از سوی شرکت بیمه هم پرداخت نشد . و بهمن و اسفند مجدد کار ارجاع شد و بیمه هم پرداخت شد . حالا در سال جدید نامه عدم نیاز زدن و گفتن تسویه حساب کنم .حالا سوالم اینه من می توانم برای بیمه بیکاری اقدام کنم ؟ قطعا می توانید . با نامه عدم نیاز و در فاصله یک ماه از بیکاری به اداره کار و شعبه تامین اجتماعی مراجعه کرده و موضوع را پیگیری کنید . 

20- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .