چگونگی تقسیم مستمری !1- من از شخصی طلبکارم ولی متواری شده است . پدرش بازنشسته تامین اجتماعی است .  آیا پدر شخص می تواند طبق ضوابط قانونی و اداری حقوقش را به بنده منتقل کند ؟ نه نمی تواند . 

2- من دارای زمین کشاورزی و چاه نیمه عمیق که در آن واقع شده و کشاورزی من حالت سنتی هست و گندم وجو می کارم و درخت ندارم . الان زمین را به اجاره دادم . کارگری که پیش من کار می کرد از من به اداره کار شکایت کرده است . من و شریکم به پرداخت 15 میلیون سنوات وعیدی و پرداخت بیمه به مدت 15 سال ، سالی 8 ماه بصورت کارگر فصلی شده ایم . من مشکلی با پرداخت سنوات ندارم ولی شنیده ام که کارگران بخش کشاورزی سنتی شامل بیمه نمی شوند ! آیا درست است ؟ و اگر درست هست برای ملغی کردن این حکم چکار باید بکنم . درضمن این حکم اولیه هیات تشخیص است با تشکر فراوان ؟ اگر مزرعه تان مکانیزه است یعنی از ماشین های کشاورزی استفاده می کنید مشمول می شوند وگرنه مشمول نمی شوند . ابتدا به رای در هیات حل اختلاف شکایت کنید با این مضمون که مزرعه تان مکانیزه است و اگر نتیجه نگرفتید از طریق دیوان عدالت اداری اقدام کنید . 

3- بنده  راننده مینی بوس هستم . چند ماه پیش با یک کامیون تصادف کردم که فقط هفت میلیون بیمه داشت . می خواستم راهنمایی بفرمائید آیا می توانم کل خسارت خودم را از بیمه مطالبه کنم یا باید به خود مقصر حادثه به تنهایی رجوع کنم ؟ نه . مابقی را باید از مقصر حادثه طلب کنید . 

4- اینکه در تبدیل بیمه کشاورزی و روستایی و عشایر به تامین اجتماعی آیا پرداخت مابه التفاوت مبلغ به صورت قسطی هم امکان پذیر است یا خیر؟ بله می توان تا 12 قسط این کار را انجام داد . 

5-  اگر امکان دارد بفرمائید ، نصف مبلغ پرداختی دیگر،  حق بیمه ای ،  بیمه های قبل سال 89 بابت تسویه کامل برای بازنشتگی  چگونه باید باشد ؟ طبق حق بیمه آن زمانها ، عین مبالغ رونوشت فیش بیمه ای باید پرداخت گردد ، یا اینکه مبلغ حق بیمه آزاد محاسبه شده و پرداخت میگردد ؟ به نرخ روز حساب می گردد . 

6- پدر من فوت شده و من مستمری پدرم را دریافت می کنم که بیمه تامین اجتماعی بوده است . جایی مشغول به کار شدم هنوز بیمه نشدم چون اگه بشوم حقوق پدر حذف می شود ..من اگر بخواهم بیمه عمر پرداخت کنم جداگانه مزایای بیمه عمر مثل بیمه تامین اجتماعی است ؟ سوال بعدی اینکه اگر کارفرما اظهار کرد که مرا بیمه  کند می توانم مدعی شوم مبلغی که قراراست برای بیمه پرداخت کنید به خودم بدهید ؟ یا تو سازمان تامین اجتماعی همچین قانونی وجود ندارهدکه من فقط بخواهم حق سابقه کاری پرداخت کنم و همزمان مستمری بگیرم ؟ مزایای بیمه عمر با تامین اجتماعی متفاوت است . این دو اصلا ربط چندانی به هم ندارند . می توانید چنین درخواستی از کارفرما داشته باشید ولی اگر تامین اجتماعی بفهمد دوباره این هزینه را از ایشان می گیرد و بنابراین بعید است با چنین کاری موافقت کند . نه چنین قانونی در تامین اجتماعی وجود ندارد . 

7- شرمنده مزاحمتان می شوم. من تقریبا یک هفته پیش تصادف کردم و مقصر بودم . بیمه نامه من تا هفت میلیون خسارت را پوشش می دهد . شخصی که با ایشان تصادف کردم پیام داده است که شش میلیون خرج کردم و بیمه چهار و پانصدش را می دهد . حالا ایشان تهدیدم می کنند که یا بقیه هزینه را من بدهم یا بابت افت قیمت شکایت می کنند. 

  • پیامی که راننده برایم فرستاده است : "سلام من رفتم بیمه خسارت من را کامل نداد . هزینه ماشین شش میلیون تومان شده ۴۵۰۰۰۰۰ بیمه می دهد که من درگیر شدم با بیمه ۱۵۰۰۰۰۰ باید من پرداخت کنم به نمایندگی ! یا شما این مبلغ را لطف کنید یا مجبورم برای افت ماشین شکایت کنم که حدودا شش هفت میلیون می شود  که به الاف شدن شما نمی ارزد. "
ایشان در هر صورت می تواند بابت افت قیمت شکایت کند . اگر تضمین می دهد شکایت نمی کند می توانید بدهید . البته باید دید چقدر واقعا افت قیمت تعلق می گیرد . ضمنا چرا بیمه مبلغ را کامل نداده است . ضمنا ایشان هم در هیات حل اختلاف بابت افت قیمت الاف می شود . 

8- سلام ببخشید مزاحم می شوم . پدر من 57 سال دارد . الان دو سال است که بیمه بیکاری می گیرد و قرار است این بیمه را تا شصت سالگی بدهند. دو بار اول که برای بازدید آمدند از بدشانسی ما منزل نبودند ، دو ماه بعد یک بار دیگر برای بازرسی مجدد آمدند و پرداخت بیمه دوباره شروع شد. سوال بنده این است که آیا در این سه سال باز هم برای بازرسی خواهند آمد؟ بازم معذرت می خوام مزاحم شدم ؟ بله قطعا خواهند آمد . هر 6 ماه یک بار حداقل 1 بار می آیند و حتی می تواند به هر 2 ماه یک بار برسد . بستگی به نظر بازرس بیمه دارد . 

9- قراردادی با شهرداری شهرستانی در سال ۹۰ بستم . ۲۰ درصد پروژه هنوز باقیمانده بود که سرقتی درشهرداری انجام شد . از آنجائیکه مطالبات اصلی ما هنوز پرداخت نشده بود اعلام کردیم قادربه خرید مجدد اقلام نمی باشیم . کاربه لجبازیهای بچه گانه کارفرما کشیده شد و پروژه تا الان مسکوت ماند . هنوز ضمانت نامه ما نزد کارفرماست و مرتب آن را تمدید می کند . ضمنا عنوان قرارداد خرید و راه اندازی می باشد و حرفی از نصب درقرارداد زده نشده است . ازطرفی در قرارداد ماده ای داریم که کلیه موارد مربوط  به راه اندازی توسط پیمانکار و بصورت رایگان می باشد و بنده ازاین بابت یک ریال هم نگرفتم . حال از بیمه حکم قطعی آمده و ما را محکوم به پرداخت کردند . و حقیقتا نه برای شرکت اخطار آمد که بتوانیم اعتراض کنیم نه از ابتدای قرارداد کارفرما ما را به بیمه معرفی کرد که این شرکت برفرض تعلق داشتن بیمه به قرارداد فوق بتواند لیست بیمه برای نفرات پروژه رد کند . نه از طرف کارفرما از هر پرداختی به ما درصدی نگه داشته شد و از همه مهمتر هنوز قرارداد باز می باشد و مطالبات ما مانده و تحویل قطعی صورت نگرفته است و در سایتی خواندم که مطابق با قانون وظایف کارفرما نسبت به سازمان تامین اجتماعی اگر مواردی همچون ارسال یک نسخه از قرارداد در بدو انعقاد به بیمه که همراه با رونوشتی به پیمانکار می باشد و یا کسر کردن ۵ درصد از هر پرداختی بعنوان بیمه توسط کارفرما انجام نشود پرداخت حق بیمه آن قرارداد بعهده کارفرما می باشد ! بنده بامراجعه به شعبه مربوطه مسئولین اظهار داشتند حکم قطعی است و یکسال از قرارداد که بگذرد ما خودمان محاسبه می کنیم و از این حرفا...!!! بنده اظهارداشتم حکمی که با صلاح ازسوی شما ومراجع قضایی لازم الاجرا هست از ابتدای صدور آن نبایستی بصورت قطعی به رویت مدیر شرکت برسد ؟!! امضائ بنده بعنوان کسی که حکم را دریافت کرده کجاست ؟! شما حتی فرصت اعتراض را از متهم گرفتید !! حال با عنایت به مطالب فوق خواهشمنداست رهنمود لازم  ارائه فرمایید. ممنون از زحمات بی دریغ ؟ تنها راهی که به نظرم می رسد شکایت به دیوان عدالت اداری است . البته حرف شما صحیح است و به نظر من مقصر اصلی کارفرما می باشد . با این حال چون اکنون تمامی راهها بسته است تنها راه لغو موقت حکم در دیوان عدالت اداری و بررسی مجدد در کمیته بدوی یا تجدید نظر تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی است . 

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .