آیا دیه به روز محاسبه می شود ؟1- در معاینه دوم پزشک قانونی و بسته شدن پرونده و در نامه ایی که به دادگاه می دهند  درصد هر عضو آسیب دیده را جدا می نویسند یا همه را با هم ؟ هر کدام را جدا می نویسند و دادگاه نیز به صورت جدا مبلغ آن را تعیین می کند . 

2- آیا دیه پارگی تاندون پا هشت درصد است یا ممکن است بیشتر نیز باشد ؟ ممنون می ش,م پاسخ بفرمایید‌ ؟ تاندون پا ارش دارد و معمولا بستگی به میزان آسیب ارش آن مشخص می شود . معمولا بیشتر از 8 درصد دیه کامل نمی شود . 

3- باسلام وخسته نباشید . در بهمن ماه حکم دیه صادر شده واعتراضی به حکم نشده است . مقصر حادثه تشکیل پرونده داده در اسفند 96 . ولی بیمه ایران می گوید اگر دیه را به نرخ سال 96 می خواهید همین امروزپرداخت می کنیم و اگر به نرخ 97 باشد باید دو ماه دیگر صبر کنید . لطفا راهنمایی کنید چکار باید بکنم ؟ دیه براساس تاریخ حکم دادگاه مشخص می شود مگر اینکه از زمان تحوبل مدارک به بیمه بیش از 2 یا 3 ماه بگذرد . امسال دیه 10 درصد بیشتر شده است . ببینید برایتان می صرفد که به خاطر این 10 درصد 2 ماه صبر کنید یا نه ! 

4- برادرم پارسال تصادف کرده است و این مشکل ها را دارد : 

 1. دامیه روی گونه 
 2. کشیدگی رباط مچ پا 
 3. تورم شدید پشت پا 
 4. خراشیدگی وسیع پشت پا 
 5. خراشیدگی سطحی ساق پای چپ 
 6. خراشیدگی سطحی و وسیع پای چپ . اگر مقدار دیه را برای ایشان حساب کنید ممنون می شوم . اینها را روی برگ معاینه اولیه پزشک قانونی نوشته بود . اگر برایتان مقدور نبود حدودش را هم بگوئید سپاسگذارم ؟ 
 • 2 درصد دیه کامل معادل 4 میلیون و 620 هزار تومان به نرخ دیه سال 97
 • ارش دارد . حدود 1 درصد دیه کامل است . 
 • معمولا 0.15 درصد دیه در نظر می گیرند . 
 • 0.5 درصد دیه معادل 1 میلیون و 155 هزار تومان به نرخ دیه سال 97
 • 1 درصد دیه معادل 2 میلیون و 310 هزار تومان به نرخ دیه سال 97
5- برادرم راننده بود و خودرواش تصادف کرد . بیمه حوادث راننده دارد . دو تا دندان جلو کامل شکسته است . آیا دیه بهش تعلق می گیرد  ؟ ومبلغش چقدر است مرسی ؟ اگر بیمه نامه اش را از مرداد 95 به این طرف تمدید کرده باشد به ایشان تعلق می گیرد . 10 درصد دیه اش است که به نرخ دیه سال 97 معادل 23 میلیون و 100 هزار تومان می شود .

6- وقتی رای نهایی صادر بشود , تعیین دیه هم بشود ،چند روز طول می کشد تا صندوق دولت دیه را پرداخت کند . دیه ما را باید صندوق دولت پرداخت کند چون راننده فرار کرده ؟ بین 2 تا 3 ماه طول می کشد .

7- می خواستم بدانم که در صورت شکستگی دست دانش آموز حین ورزش ، بیمه دیه را کامل می دهد یا اینکه تا درصدی را پرداخت می کند ؟ معمولا نمی دهد و فقط هزینه درمان را می دهد . بیمه های حوادث دانش آموزی معمولا فقط در موارد نقص عضو دیه می دهند که شکستگی دست نقص عضو حساب نمی شود .

8- پدرم در سال 1376 فوت شدند . داری بیمه مشاغل آزاد 14 درصد هستند . که اداره تامین  اجتماعی به ما گفتند دو درصد مربوط به اداره است ولی در پرونده 14 درصد قید شده است . آیا مستمری تعلق می گیرد ؟ بیمه مشاغل آزاد 12 درصد پوشش مستمری به علت فوت قبل از بازنشستگی ندارد . اگر 14 درصد بود داشت .

9- قبل از عید همسر من تصادف کردند به علت ترمز بی ام و . ایشان از عقب به ماشین جلویی زدند و بی ام و فقط سپرش ضربه دیده است. همون موقع یک ۲۰۶ دیگر با سرعت زیاد برخورد می کند با ماشین ما و ماشین ما از ۳ طرف ضربه می خورد و پای راننده بی ام و هم آسیب می بیند . راننده ماشین سوم نه بیمه دارد نه گواهینامه ! امروز راننده بی ام و تماس گرفته و می گوید افسر ۵۰.۵۰ زده برای شما . می خواهم بدانم‌ یعنی چی ؟ اول فقط ماشین ما از جلو سمت راست آسیب دیده و بعد تصادف دوم کل ماشین پرس شده است . تکلیف ما چیست ؟ یک کوپن هم از بیمه ما گرفتند و الان باید منتظر احضاریه بمانیم . ماشین هم در این مدت در پارکینگ بوده است . ممنون می شوم راهنماییم کنید ؟ یعنی اینکه بابت هزینه خودروی بی ام و و دیه راننده و موارد دیگر 50 درصد مقصرید و باید هزینه کنید . شما هزینه هایی را که بابت تصادف ماشین دوم به شما وارد شده است را باید از طریق صندوق تامین خسارات بدنی دریافت کنید .

10- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .