سوالات تامین اجتماعی و قانون کار !1- همسر من ۷ ماه جایی به عنوان فروشنده مشغول به کارشدند بدون قراردادی و بدون بیمه وبدون هیچگونه مرخصی و تعطیلی حتی درروزهای تعطیلی رسمی و غیره . بعد از ۷ ماه به هر شکلی کارفرمایشان دنبال این هستند که دلسرد شان کنند تا ترک کار کنند  بدون اینکه حقوق دوماه گذشته شان راکه حتی نگرفتند را بگیرند  و این رو ارجاع می دهند  به ماههای بعد بدون هیچ سندی و... می خواستم درحق ما لطف کنید و بگوئید که چه باید بکنیم و اگر طی مراحل اداری کنیم چه چیزهایی رو به عنوان حق ایشان می توانیم طلب کنیم و بهشان می رسد ؟! با چه زمانی و چه روندی ؟ پیشاپیش ازتون تشکرمی کنم و آرزوی موفقیت روزافزون برایتان دارم واینکه مشکلی هم برای یک زمین ارثی داریم که بعد اگردرزمینه  کاری تان هست شرح حال خواهم کرد ؟ باید مدارکی جمع آوری کنید که ثابت کند در این دوره زمانی در آنجا مشغول به کار بوده اند . مدارک مکتوب نیاز است نه گواهی شهود . اگر مدارک ندارید باید بدون مدارک شکایت کنید و با تقبل هزینه درخواست بررسی کارشناس هیات تحقیق اداره کار را بدهید . این تنها راهتان است . اگر حقوق به حسابتان ریخته شده است از بانک گواهی حقوق بگیرید . باید به اداره کار بابت حداقل حقوق ، بیمه ، عیدی ، سنوات ، حق مرخصی ، حق بن و ... شکایت کنید . 

2- تامین اجتماعی چقدر از هزینه بستری بیمارستان خصوصی را پرداخت می کند ؟ مطابق با تعرفه بیمارستان های دولتی پرداخت می کند . 

3- من ۳۴ سال سن دارم . سابقه بیمه ای ندارم . خدمت سربازی هم رفتم . می خواهم خودم را بیمه کنم . مجرد هستم . ولی اصلا اطلاعی از انواع بیمه تامین اجتماعی ندارم . نمی دانم کدام بیمه برای من خوب است . فقط در  اینترنت مطالبی در مورد بیمه اختیاری و مشاغل آزاد خواندم . شغلم رانندگی است .مسافرکشم . خواهشند است من را راهنمای کنید کدام بیمه برای من بهتر است.اگر هزینه مشاوره هم نیاز باشد پرداخت میکنم ؟ تا وقتی ازدواج نکرده اید بیمه حرف و مشاغل آزاد بهتر است . بین 12 درصد ، 14 درصد و 18 درصد یکی را انتخاب کنید . 14 درصد بهتر است . اگر ازدواج کردید حتما اختیاری اش کنید . 

4- بنده و بیست و دو سه نفر از همکارانم در دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار با سابقه کاری متفاوت از ده سال تا سیزده سال البته به صورت شرکتی مشغول به کار هستیم درپست خدماتی . در سال جدید بعد از تعطیلات نوروزاعلام کردند که از سازمان اعلام عدم نیاز نیروهای شرکتی کردند و تا آخر فروردین باید تسویه کنید. ضمنا این را هم  بگویم که یک سال اخر را با شرکت تعاونی خود دانشگاه قرارداد بستیم وشرکت بهمان گفته این یک ماه آخر را بیمه تامین اجتماعی نیستید و ما پرداخت نمی کنیم بیمه تان را . می خواستم بدانم آیا می توانند همچین کاری انجام دهند و پس ازبیکار شدن ما بهمان بیمه  بیکاری تعلق می گیرد ؟ به چه صورت ؟ بعد از بیکاری تان به شما بیمه بیکاری تعلق می گیرد البته به شرطی که بیمه تان به صورت 30 درصدی پرداخت شده باشد . شما نیروی دائم محسوب می شوید و بهتر است بابت بازگشت به کار به اداره کار شکایت نمائید . 

5- بنده به مدت یک سال و نیم در یک شرکت خصوصی کامپیوتری کار کردم . کارفرما  از برج  ده سال گذشته ترک کار اعضا را اعلام کردند برای جریمه نشدن ولی همچنان مشغول کار هستیم و بیمه من به عنوان فروشنده بوده و با پایه حداقل رقم عیدی را 800 هزار تومان در نظر گرفته و اضافه حقوق و سنوات را هم نمی دهند . حقوق ثابت هم 1200 بوده که از سال گذشته هنوز 800 هزار تومان طلب باقی مانده که پرداخت نمی کند و به عنوان جریمه در نظر گرفته شده است . از برج 8 سال 95 بیمه من رد شده جای شکایت دارد ؟ و اینکه ما قرارداد کاری هم نداشتیم ؟ شکایت که می توانید بکنید . باید مدارک مکتب کارکرد ارائه کنید . شاهد هم بدرد نمی خورد . اگر قرارداد ندارید بهتر است گواهی پرداخت حقوق به بانک ، فیش حقوقی و هر مدرک دیگری را ارائه کنید . اگر ندارید تقاضای بازرس کارشناس هیات تحقیق اداره کار را بدهید . ضمنا به بازرسی شعبه تامین اجتماعی اطلاع دهید تا از شرکت تان بازرسی تحقیقی بکنند . 

6- الان از دست کارفرما شکایت کردم بخاطر ندادن سنوات و عیدی چون ایشان فقط حق بیمه ومزد روزانه ام را پرداخت می  کردند . به نظر شما بخاطر ندادن عیدی وسنوات می توانم محکومشان کنم . و به کسانی که از طریق بیمه باغداری بیمه پرداخت. میکردن آیا بیمه بیکاری تعلغ  می گیرد ؟  کشاورزی مکانیزه مشمول قانون کار می شود و تمامی حقوق طبق قانون کار از جمله مقرری بیمه بیکاری تعلق می گیرد . 

7-  من در یک شرکت خارجی به عنوان راننده استخدام شده ام که به مدت حدود 9 سال است مشغولم و ساعت کار طولانی و شبکاری و فرودگاه رفتن جزو وظایف شغلی بنده است . می خواستم ببینم با توجه به این که من کارفرما دارم سختی کار شامل حال من می شود یا نه با تشکر فراوان ؟ اگر شغل تان رانندگی است معمولا نمی شود . سختی کار فقط به رانندگان شرکت واحد تعلق می گیرد . 

8- سلام بنده نقص عضو هستم 22 ساله که کار می کنم ولی 16 سال سابقه بیمه دارم و دیگر قادر به کار نمی باشم و یکبار به کمیسیون نیز مراجعه کرده‌ام و پزشکان رای دادند که بنده قادر به کار نمی باشم ولی نماینده بیمه گفت که شما قبل از بیمه این حادثه شده ای و زیر بار نرفت . لطفاً مرا راهنمایی کنید ! آیا راهی وجود دارد که بتوانم از کار افتادگی استفاده کنم ؟! متشکرم ؟  در صورتیکه نقص عضو قبل از دوران بیمه پردازی تان بوده باشد نمی توانید از آن برای ازکارافتادگی استفاده کنید . باید بیماری دیگری در حد از کارافتادگی بعد از دوران بیمه پردازی داشته باشید .

9-  حق بیمه بازرس اصلی در شرکتهای سهامی خاص برعهده شرکت است یا نه ؟ اگر در آگهی ثبت شرکت نام وی آمده باشد قطعا بر عهده شرکت نیست . اگر نیامده باشد شرکت می تواند حق بیمه برایش پرداخت کند ولی الزامی ندارد . 

10- من بعد از زمان حدود 6 ماه، حکم حل اختلاف مبنی بر پرداخت حق بیمه توسط کار فرما را گرفتم. بردم تامین اجتماعی می گویند این رای را قبول ندارند و خودشان باید تحقیق کنند مجددا و برایشان ثابت بشود حکم. من چی کار می توانم بکنم که تامین نخواهد دوباره  تحقیق کند ؟ تامین اجتماعی این تحقیق را انجام می دهد و دیوان عدالت اداری هم بعضا رای های متناقض در این زمینه می دهد . کاری نمی شود کرد . اگر منتهی به تعهدات کوتاه مدت یا بلند مدت نشود معمولا تامین اجتماعی موافقت می کند . 

11- پدر من ۶۸ سال سن و۱۷ سال سابقه دارد. آیا می تواند ۳ سال آخر از بیمه بیکاری استفاده کند و با ۲۰ سال وحداقل حقوق بازنشسته شود ؟ بله می تواند . احتمالا با حداقل مستمری بازنشسته می شود . 

12- همسر من در اولین کارگاهی که سالها پیش مشغول به کار شده است به ایشان یک شماره بیمه تأمین اجتماعی تخصیص داده بودند . در طول سالها سه چهار کارگاه تغییر کرده و الآن در آخرین کارگاه با شماره بیمه تأمین اجتماعی دیگری شاغل هستند. زمانی که به سایت tamin.ir مراجعه می‌کردیم، همیشه آخرین شماره بیمه تأمین اجتماعی که مربوط به کارگاه فعلی است را نمایش می‌داد. اسفند ماه به علت اینکه شناسنامه‌اش را عوض کرده بود به شعبه تأمین اجتماعی فعلی خودش مراجعه کرد و نسبت به اصلاح شماره سریال شناسنامه در سیستم اقدام کرد. اتفاق عجیبی که بعد از اصلاح شماره سریال شناسنامه در سیستم تأمین اجتماعی افتاد این بود که شماره بیمه تأمین اجتماعی ایشان نیز به صورت خودکار تغییر کرد به اولین شماره بیمه تأمین اجتماعی که مربوط به سالها پیش است و هر جوری ایشان با شعبه صحبت کرد که این شماره الان اشتباه است و باید آخرین شماره بیمه تأمین اجتماعی من را در سیستم نشان بدهد شعبه نتوانست برایش کاری بکند در صورتی که درست تا قبل از اینکه شماره سریال جدید شناسنامه‌ اش را اصلاح بکند سیستم آخرین شماره بیمه تأمین اجتماعی را نشون می‌ داد، راهنمایی می‌فرمایید الآن باید چه کار کنیم !؟  هر شخص باید در سیستم تامین اجتماعی یک شماره بیمه واحد داشته باشد تا زمانیکه بازنشسته می شود و شماره بیمه به شماره مستمری تغییر پیدا می کند . این موضوع وظیفه واحد نامنویسی شعبه است و باید با شناسنامه جدید به آن واحد مراجعه تا اطلاعات جدید ثبت شود . شماره بیمه اهمیتی ندارد بلکه مهم این است که سوابق تان کامل باشد ! 

13- سلام خسته نباشید ! حدود 6 ماه بابت ایام بلاتکلیفی از کارفرما بیمه طلب دارم که بعد از آن بیمه بیکاری بگیرم ولی کارفرما اقدام نمی کند . در حال حاضر اجرائیات تامین اجتماعی برایشان اخطاریه فرستادند ! چند وقت طول می کشد که اگر کارفرما بدهی اش را نداد تامین اجتماعی بتواند حسابش را مسدود کند و از آن حق بیمه من را برداشت کند تا بیمه بیکاری من برقرار گردد ؟ حدود 1 ماه بعد از اخطاریه ! 

14- ضمن عرض سلام ! من سوالی در رابطه با طبقه بندی مشاغل دارم که خواهشمند است بنده را راهنمایی فرمایید. در شرکتی که طرح طبقه بندی اجرا شده پست مدیریت داشتم ولی  متاسفانه  در آن مدت گروه شغلی بنده را افزایش نداده بودند . پس از گذشت یکسال پست وسمت بنده از مدیریت تنزل پیدا کرد . امسال پیرو درخواستی مجددا پیگیر حق وحقوق دوره مدیریت خود شدم که موافقت کردند  فقط در آن یکسال پست مدیریتی که داشتم گروه شغلیم را افزایش ومابه التفاوت ریالی آن رابه بنده پرداخت نمایند. سپس در این خصوص برگه ای تحت عنوان رضایتنامه به من  دادند تا امضا کنم که در آن درج شده بود که ارتقا شغل بنده فقط در زمان مدیریت بوده وپس از آن دوباره تنزل پیدا می کند . وزمانی که سوال کردن آیا تفاوت تطبیق به بنده تعلق می گیرد گفتند خیر به شما تعلق نمی گیرد . آیا این کار قانونی است ؟ اگر زحمتی نیست بنده را راهنمایی فرمایید ؟ اگر بعد از اجرای طرح طبقه بندی مشاغل پست تان تنزل پیدا کرد تفاوت تطبیق به شما تعلق می گیرد به گونه ایکه مجموع حقوق و مزایایتان تنزل پیدا نکند . اگر چنین اتفاقی نیفتاده باشد باید به کارشناس طرح طبقه بندی مشاغل در اداره کار نزدیک به شرکت تان مراجعه نمایید . 

15- در رابطه با اعتراض به رای هیات تجدیدنظر بیمه تامین اجتماعی، لایحه اعتراضی به چه ارگانی باید تحویل بشود ؟ آیا دیوان عدالت اداری شعبه استانی دارد، یا باید حتما به تهران مراجعه شود ؟ دیوان عدالت اداری در همه استان ها نمایندگی دارد . باید به نمایندگی استان تان مراجعه کنید و البته از طریق استان تهران هم می توانید اقدام کنید . 

16- یک سوال از حضورتان داشتم . راستش کارفرمای ما ۳ روز قبل از عید ۹۷ ما را ناگهانی اخراج کرد (کل کارکنان بخش فنی) . ما قرارداد کار نداشتیم اما به مدت یک سال و هفت ماه آنجا کار کردیم که بیمه با حقوق کامل رد شده و پرداخت از طریق حساب رسمی شرکت آخر هر ماه انجام شده است . اما مساله اینجاست در همان جلسه آخر سال یک چک به من دادند که سنوات من ۱ میلیون تومان درج شده بود در صورتی که حقوق رسمی من ۵ میلیون تومان است . همینطور مرخصی هم  صفر در نظر گرفته شده بود. وقتی اعتراض کردم گفتند که باید گواهی تصفیه حساب امضا کنم تا حقوق اسفند را بهم پرداخت کنند. من هم به اجبار این گواهی که شامل تصویر چک بود امضا کردم چون به پول حقوق اسفند نیاز داشتم . بعد از این چک را نقد کردم و دو سه روز بعد به تاریخ ۲۹ اسفند حقوق من با کسری واریز شد. رسیدهای بانک و استعلام بیمه تمام این حرف‌های من رو اثبات می کند. حالا می خواستم از کارفرما بخاطر اخراج و بقیه حقوقم شکایت کنم . آیا امیدی هست که موفق بشوم ؟ آیا می توانم سنوات و خسارت اخراجم رو بگیرم ؟ وقتی بیشتر از یک سال آنجا کار کرده اید کارگر دائم حساب می شوید حتی اگر قرارداد نداشته باشید .  اگر مدارک کافی مکتوب داشته باشید می توانید به نتیجه برسید . امیدوارم مبالغی را که گرفته اید با همان مقداری که گرفته اید امضا کرده باشید نه بیشتر ! بهتر است از بانک گواهی پرداخت حقوق بگیرید و البته سوابق بیمه ای تان را هم از شعبه بیمه دریافت کنید . 

17- سلام وقتتان بخیر ! ببخشید وقتتان را می گیرم ! من فردا در اداره کار جلسه دارم و بر علیه کار فرما شکایت کردم . من 7/12/96 با بی احترامی دختر مدیر ، کار را ترک کردم و با مذاکره روز هشتم ماه توسط دایی ام که از آشنایان مدیر بود نهم اسفند به کار برگشتم . همان روز بعد از وقت اداری ایشان اظهار داشتند که مدیر کل اداره ازشان خواستند که از کابرا قرارداد بگیرند  . بعد از امضای قرارداد بلافاصله گفتند از فردا به کار بر نگرد .ا لان سوالم این است که در قرارداد نوشته بود تمام حق و حقوقم را طبق قانون کار گرفتم . این با توجه به پرینت حساب بانک من می تواند به ضرر من باشد . ممنون می شم راهنمایی کنید ؟ اگر هر کدام از مواردی که طبق قانون کار حق تان است را با ذکر مبلغ ننوشته باشید اهمیتی ندارد . 

18- من 24 سال سابقه بیمه دارم . پارسال بیمه سربازی را هم خریدم . در مجموع می شود 26 سال و چهار سال دیگر بازنشسته می شوم . ابتدا 9 سال در یک شرکت تولیدی سابقه داشتم پس از آن تا الان یعنی 15 سال در یک شرکت مهندسی هستم و تا بازنشستگی اینجا خواهم ماند . از دو سال پیش مجدداً بعنوان شغل دوم در همان شرکت تولیدی که ابتدا کار می کردم مشغول بکار شده ام  و قصد دارم چهار سال آینده تا بازنشستگی به آن ادامه بدهم  . در حال حاضر هر دو شرکت برایم بیمه رد می کنند ! سوالم از جنابعالی این است که مستمری بازنشستگی من در پایان چهار سال به چه روش محاسبه خواهد شد ؟ ممنون از وقتی که میگذارید ؟ میانگین 2 سال آخر محاسبه می گردد . البته به احتمال زیاد ، شعبه بیمه یکی از دو بیمه تان را رد کند چون همزمان نمی توان از دو جا بیمه پرداخت کرد به خصوص در سال های منتهی به بازنشستگی !

19- می خواهم ازکارافتادگی بگیرم . 15 سال سابقه بیمه ودیسک گردن و ضعیفی چشم دارم . سنم 46 سال است . می توانم یا نه ؟ با این موارد احتمال ازکارافتادگی تان از نظر کمسیون پزشکی تامین اجتماعی بسیار کم است . 

20- بنده به صورت  رایگان  از طریق فرم مشاوره رایگان پاسخگوی شما در زمینه تامین اجتماعی ، قانون کار ، دیه ، مسائل بیمه ای ، کارگری و متفرقه خواهم بود.  کافیست گزینه های فرم مشاوره را تکمیل نموده و منتظر ارسال پاسخ به ایمیل تان باشید . یک نسخه از پاسخ با نام واقعی یا مستعار شما (می توانید از نام مستعار استفاده کنید) در وب سایت منتشر می گردد . می توانید یک یا چند روز بعد از ارسال درخواست مشاوره ایمیل تان را بررسی نموده و یا صفحه اول سایت را ببینید . سوالات به ترتیب پاسخ داده می شوند بنابراین نیاز به ارسال مجدد درخواست تان نیست . مشاهده صفحه اول سایت علاوه بر اینکه پاسخ شما را در بر دارد به شما اطلاعات مفید و مرتبطی خواهد داد .